Editörler : E.Kayı Han
12 Ocak 2020 13:48

Türkçe Konuşanların Arapça İle Namaz Kılmalarını Akla, Yaratılışa ve İslam' a Uygun Buluyor Musunuz?
Neden "evet" yada neden "hayır?

Bu ankete 30 günde, 27 kişi oy kullandı ve 11/02/2020 13:48 tarihinde sona erdi.

poyrazli
Daire Başkanı
12 Ocak 2020 14:57

Sen Türkçe kılabilirsin, engel olan birisi mi var, benim arapça olarak kıldığım namazdan sana ne?

Bi bitmediniz la

Çatlasan da patlasan da zırlasan da arapça olarak kılmaya devam edeceğiz ve siz bunu ıkınsanız da yırtınsanız da değiştiremeyeceksiniz. Bu da size dert olsun.

Tanrıkut Mete
Aday Memur
12 Ocak 2020 15:28

1200 yıl boyunca Arapça bilmeyen bir topluma Arapça hutbe okunmuş;

anlı şanlı "İslâm âlimleri" nin hiç biri buna karşı çıkmamış;

sonuçta biri aklını kullanmış bu akıl dışı, yaratılışa ve İslâm' aykırı, günah olan uygulamaya son vermiştir.

Bugün Arapça ile hutbe okunacak olsa herkes karşı çıkacaktır.

Türkçe konuşanlar kendi dillerinde namaz kılabilmek için 1200 yıl daha mı bekleyecekler?

"Biz, atalarımızı bu yol üzerinde bulduk" mu diyeceğiz yoksa

"ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın" emrine mi uyacağız?

heamvivna
Şube Müdürü
12 Ocak 2020 15:51

Evet arkaşım. Sen namazını Türkçe kıl. Sana karışan olmayacaktır.

SeqTirMez
Aday Memur
13 Ocak 2020 15:51

Islam araplara ait bir din değil tüm insanlığın dini ve dil olarak ta genişliği belagati fesahati acısından arapçayı seçmiş. Müslümanlar olarak buna iman eder RABBİMIZE boyun eğeriz. Aksini yapmakta da serbestsiniz yeter ki bize bulaşmayın fitne ve fesat sokmayın.

poyrazli
Daire Başkanı
13 Ocak 2020 20:51

Demagoji yaparak zahmet etme, ya da et, kendin bilirsin. Buradan sana ekmek çıkmaz, burada da sana kimse destek olmaz, sen kendince aklını kullan, ona buna "türkçe namaz kılın, türkçe kuran okuyun" de dur, biz de kendi aklımızı kullanalım. Allah sana hidayet versin, ıslah etsin, ıslahın mümkün değilse de müstehakını versin...

Mete, ben de sana bir akıl vereyim, sağda solda "Türklük" filan diye cenge hazırlanıyormuşsun, sen kendi ırkını ve anne babanı kendin mi seçtin ki başkasına üstünlük taslıyorsun, Kenya'da, Rusya'da, Mısır'da doğanın senden ne farkı var da ona buna ırkçılık taslıyorsun, kimsenin kimseye hiç bir üstünlük yok, üstünlük ancak takva iledir. Bak buna akıl ile ulaşamazsın, bize dinimiz öğretti bunu. Ahirette ırkının ne olduğunun zerre önemi yok, dünyada da yok, sen kendince artislik yapıyorsun. Bi yumrukluk işin var, o zaman görürsün bir Türk dünyaya mı bedel yoksa bir yumruğa mı? Ben mi, 12 ceddim Türk ama bana ne, ben karar vermedim ki Türk olmaya, ya da olmamaya.

De hayde, kafanı faydalı şeylere yor biraz.

Tanrıkut Mete, 4 yıl önce

1200 yıl boyunca Arapça bilmeyen bir topluma Arapça hutbe okunmuş;

anlı şanlı "İslâm âlimleri" nin hiç biri buna karşı çıkmamış;

sonuçta biri aklını kullanmış bu akıl dışı, yaratılışa ve İslâm' aykırı, günah olan uygulamaya son vermiştir.

Bugün Arapça ile hutbe okunacak olsa herkes karşı çıkacaktır.

Türkçe konuşanlar kendi dillerinde namaz kılabilmek için 1200 yıl daha mı bekleyecekler?

"Biz, atalarımızı bu yol üzerinde bulduk" mu diyeceğiz yoksa

"ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın" emrine mi uyacağız?

Tanrıkut Mete
Aday Memur
14 Ocak 2020 02:26

Türkçe konuşanların Arapça ile namaz kılmalarını akla, yaratılışa ve İslam' a uygun bulanları

hutbelerin Arapça okunması için çalışmaya çağırıyorum.

Sonuçta bir kararname ile halolacak bir mes'ele.

sag1996
Aday Memur
14 Ocak 2020 03:14

Kendinize göre yeni bir din ve yeni Türkçe bir kutsal getirebilirseniz okuyabilirisniz!..

mamurzade
Şef
14 Ocak 2020 15:49

islam dini evrensel bir dindir. tüm dünya insanlarına gelmiş son dindir, kabile dini değildir vs. vs.

islam toplum dinidir, bir arada yapılan ibadetler vardır vs. vs. o zaman binlerce dilde uygulanan ayet çevirileri olur. tefsir/meallerde anlaşamıyoruz mana vermede, herkes dilinde ibadet ederse ne manalara çekilir maazallah. tabii ki akla mantığa her şeye uygundur.

Mahzun_
Müsteşar
14 Ocak 2020 23:27

En basit dille, Alemlerin Rabbi olan, senide beni de diğer bildiğin yer yüzü ve gökyüzünde bulunan her şeyin RABBİ olan Allah Kendi kelamında Onun daha iyi anlaşılıp okunması için onu

ARAPÇA indirdik demesi benim için yeterli sebeptir.

Ama sen memnun olmazsan şunlara bakalım.

Yusuf suresi 2'de "Anlayabilesiniz diye biz onu Arapça bir Kur?an olarak indirdik."

Eğer yetmezse şunu da tavsiye ederim

"Apaçık Kitab'a andolsun ki biz, anlayıp düşünmeniz için onu Arapça bir Kur'an kıldık."

( ZUHRUF - 3)

Eğer yine tatmin olmaz ve inat edersen Allahın şu kelamını oku o zaman

"Eğer biz Kur?anı yabancı bir dil ile gönderseydik, ?Âyetleri tafsilatlı şekilde açıklanmalıydı. Araplar için, Arapça olmayan bir kitap mı olur? derlerdi. De ki: O Kur?an, inananlar için doğru yolu gösteren bir rehber ve şifadır. İnanmayanların ise, kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur?an onlara kapalıdır. Sanki onlara uzak mesafeden bağırılıyor da Kur?anın ne söylediğini anlamıyorlar" (FUSSİLET - 44)

Bunlar beni ilgilendirmiyor diyorsan kardeşim, Senin İSLAM'la ilgin yok demektir. Eğer öyle ise tası tarağı topla, çünkü burası sana uymaz.

mimmhtr
Kapalı
15 Ocak 2020 22:41

Bilgi sahibi olmadığın bir konuda fikir sahibi olduğun ortada. Keşke bu konuda yorum yapmadan, bir adamı yüceltmek adına günahına girip iftira atmadan, İslam alimlerini kendince küçük görmeden önce birazcık araştirsaydin. Türklerin ekseriyeti Hanefi mezhebindedir ve imam hanefiye göre hutbenin kendi dilinde okunması sahihtir. Zannettiğin gibi 1200 yıl sonra değil en başından beri sistem bu şekilde.. Diğer mezhep imamlarina göre de değişik hususlarla buna benzer görüş vardır. Eskiden beri uygulanan yöntem hutbenin ruknlarinin Arapça öğüt kısmının kendi dilinde olduğudur. Öte yandan mu`minler yüce Allah'ın kitabını istedikleri dilde okurlar hiçte gocunmazlar, bu konuda ayet varken kalbinde bir daralma , zihninde bir isteksizlik varsa kendinle konusmalisin. Ben mu`min miyim diye sormalisin kendine. En doğrusunu Allah bilir fakat Kur`an-i Arapça okudun anlamadın diye, Türkçe okudun olmaz diye tekfir olmaz dinden cikmazsin. İlk emir oku! Okutulan ne?Tevhid, iman , emir ve yasaklar. Sana tavsiyem anladığın dilde oku, iman et emir ve yasaklara uy.

sevenkalp1
Memur
16 Ocak 2020 09:49

Bunlar ulusalcılık milliyetçilik paravanı gerisindeki ateist şamanist kemalist düşünce karmasının yeniden türkçe ibadet türkçe Ezan türkçe Namaz hayallerini depreştirmek için yaptıkları Sinsilikler

Bu ülkede Bu saatten sonra Türkçe ibadet geri getirilemez nokta.

paslıcivi
Şube Müdürü
16 Ocak 2020 14:46

Ara ara bu foruma farklı başlıklarla konular açan bazı kişiler çıkıyor, engellense de farklı nicklerle giriş yapmaya çalışıyor...

Bu kafayı da anlamakta güçlük çekmemek elde değil!!!

Vibriofischeri
Kapalı
16 Ocak 2020 23:38

Kuranı Kerim arabidir demiş muhiyiddin arabi... Önemli bir zat. Muhiyiddin arabiyi OKUmak lazım önce. Sonra kitaplardan kendizi OKUyun...

Ha şunu sorman daha iyi olabilirdi belki. İnsan inanmak zorunda mı? Tabiki hayır! Dileyen dilediği gibi yaşayabilir. İslamda zorlama (LA İKRAHE) ...yoktur.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi