Editörler : Pangaea

Beyaz0006
Şef
04 Nisan 2018 09:58

2016 kpss ile en çok ziraat mühendisi atandı puanları 70 lere düştü 2. sırada inşaat atandı puanları 85 86 civarı 3. sırada eem atandı ancak ee mühendisi arkadaşlar sınavda gerçekten başarılı olduğu için atanan puanlar 89 bandında sanırım 4. makine mühendisi puan 88 bandında 87 ye düşmeyecek gibi atanan makine mühendislerinden biride benim 88.167 ile zar zor atandım. Genel olarak eem makine inşaat diğer mühendisliklere göre daha kolay atanıyor. Kolay atanıyor dediğime bakmayın atanmak gerçekten zor. İlerde ne olur bilinmez ama benim tahminim 2018 kpss ile gelen kadrolar yarı yarıya düşecek gibi her yıl belli bir oranda azalıyor maalesef.

MENEMEN35
Aday Memur
08 Ağustos 2019 16:25

En çok atanan mühendis dalları sırasıyla elektrik elektronik inşaat makina ziraat harita ve çevre mühendislikleridir. Bu mühendislik dalları tamamen kendi işleri imza yetkileri ve kendilerine ait odaları emo, çmo, mmo olduğu için daha etkili avantajlıdırlar diğer mühendiliklere göre ama son yıllarda kamuya mühendis alımı oldukça az ve mezun aşırı fazla o yüzden hangisini seçersen seç atanan çook çok zor. Öğretmenlik ve ya hemşirelik yazabilirsin. İlla kamu düşünüyorsan tabi bu söylediklerimiz

A.C.D.C
Daire Başkanı
17 Ağustos 2019 02:00

Kamu için rakamlar son yıllarda elektriği gösteriyor. Ancak bu tamamen tek bir kamu kurumunun alımları sayesinde.

Özel için ise sırasıyla bilgisayar, elektrik ve makine. Bilgisayar çağ gereği. Elektrik ve makine ise hem sanayinin pek çok kolunda hem de inşaat sektöründe iş yapabiliyor. Bunların dışında iyi bir okulda okunması ve iyi yabancı dil bilinmesi kaydıyla havacılık ve denizcilik ile ilgili mühendislik bölümleri özelde veya TSKGV şirketlerinde voleyi kesin olarak vurur.

En kötüsü inşaat. Son yıllarda çok yüklenildiği için çökmüş durumda. Elbet toparlar ama son on yıldaki haline bir daha asla dönmez.

Gelecek vadeden sürprizler ise ziraat ve gıda. Çok geri kalan sektörler olduğu için yükselişe geçeceklerdir.

Uzun vadede dahi ne kamuda ne de özelde iş yapamayacak olan ise endüstri. Gelişmiş sanayi ihtiyaç duyar bu bölüme. Montaj yapan sanayiler değil.

Hamzauyk
Aday Memur
18 Ağustos 2019 09:11

Meslek lisesi makine mezunuyum. Üstüne makine teknikeriğini bitirdim. Şimdi 71 puanla Botaş'a atandım. TSK'da uçak bakım astsubaylığınıda kazandım. Diyeceğim mühendislik diye diye atanamıyorlar. Bazıları önlisans diye küçümsüyor ama atanmak daha kolay
Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi