Editörler : Pangaea

Kapalı
13 Ağustos 2011 17:56

Tarih Bölümü Mezunlarının Düşünceleri (Alternatif iş olanakları)

Arkadaşlar merhaba. Tarih bölümünden mezun olanların iş olanakları malum. Bu bölümden mezun olan arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar nelerdir? İş imkanları nelerdir? Bu bölümden mezun olarak bu işi yapmayan kimler var? Nerelerde çalışıyorlar?

Dershane,Pomem veya Kpss vb. ile başka alternatif iş kollarına yönelen meslektaşlarımız kimler?

Konu hakkında konuşarak birbirlerimize destek olabilir ve bu bölümü yazmayı düşünen arkadaşlarımıza bir ön fikir verebiliriz.

gülay82edb
Kapalı
15 Ağustos 2011 07:33

bu bölümü sakın ha sakın kimse yazmasın,tanıdığım tarihçilerden işini yapan tek biri var kocam,dersane öğretmenliği yapıyor 8 yıldır ama o da bırakıp polis olmayı düşünüyor.gerisini siz düşünün

tunga_h
Aday Memur
15 Ağustos 2011 15:57

Sokakta limon sat,hamallık yap ama Tarihçi olma bu ülkede okuyanlara değer verilmez paran kadar değerlisin paran yoksa ne kadar okursan oku vız geir tırıs gider bu ülkede alın teriyle para kazanmak kolay değildir parayı dolandırıcılar,üçkağıtçılar kazanır. Sen uzak bakarsın burası Türkiye Tarihçileri kimse takmaz burda tarihi bizim kadar şanlı bir millet daha yok yinede tarihimize değer vermeyiz.Yazık bu ülkede tarihin ve tarihçilerin el üstünde tutulması lazım Tarihini bilmeyen bir millet geleceğine nasıl yön versin

elooo1
Aday Memur
16 Ağustos 2011 16:16

çalışıyoruz ama hak etmediğimiz yerlerde ve kendi mesleğimizi yapamadan.....

tarihçi_87
Aday Memur
17 Ağustos 2011 01:39

kpssye girdim büyük ihtimal atanamayacağım ve bende ne yapacağımı düşünüyorum :(

blgmmr
Aday Memur
17 Ağustos 2011 10:34

tarih mezunuyum hatta üniversite mezunuyum demeye utanıyorum bin pişmanım sakın kimse seçmesin bu bölümü çalışıyorum ama saçma sapan bir işte lise mezunlarının emri altında........

laperle
Aday Memur
17 Ağustos 2011 14:32

bende üniversiteden mezun oldum,formasyon tek derdimdi,onuda aldım şimdide atanamıyoruz,cidden git pazarda limon sat daha iyi,en azından limoncu diye bir sıfatın olur...

avaremu
Yasaklı
18 Ağustos 2011 11:01

ben de tarih bölümü mezunuyum hatta t.c tarihi alanında tezli yüksek lisans bile yaptım. hatta doktora yapma ihtimalim bile vardı. ancak orayı da bitirsem atanamayacağımı bildiğim için kendi kendime avaremu dur bakalım dedim. bu ülkede ne kadar okursan oku bir halta yaramıyor ben de polis olmaya karar verdim. ama onu da olabilrsek yani. allah belasını versin böyle işin.

erdembekar
Şube Müdürü
18 Ağustos 2011 11:11

İş başvurusu yapmaya gittiğimde bana refarans olan kişi, sakın ha sakın okuduğunu söyleme dedi. Ben de okudum diye sicillimiyim arkadaş diyerekten, doldurduğum foruma tarih mezunu olduğumu yazıverdim. Sonuç gala bile alınmadım.

elooo1
Aday Memur
18 Ağustos 2011 13:38

blgmmr sana sonuna kadar katılıyorum hpsini allaha havale ediyorum...........

a_kayhan58
Şef
18 Ağustos 2011 15:52

saygıdeğer tarihci arkadaşlarım; mesleğinize siz bile saygı duymazken başkalarının saygı duymasını ve ciddiye almasını nasıl bekleyebiliyorsunuz. bende tarihciyim bende 5 senedir atanamıyor, çeşitli işlerde çalışıyorum, lakin hiçbir zaman mesleğime, okuduğum bölümüme tek laf etmem, ettirmemde... ciddiye alınmak istiyorsanız CİDDİYE ALIN...

meloooooo
Aday Memur
18 Ağustos 2011 22:25

arkadas9 ile atalar ben en son arastirdim 79 ile atama olmus dogrumudur acaba

avaremu
Yasaklı
19 Ağustos 2011 12:54

tarihçiliği millet masalcı olarak görüyor o yüzden kimse de takmıyor. bence siz de milletin dediklerini takmayın.

metin sen
Aday Memur
19 Ağustos 2011 13:46

valla bende geçen sene senin gibi çalmadığım kapı bırakmadım . ama en sonunda adamca kpss hazırlık yapmaya karar verdim ve bunun sonucunda kursa gittim. 89 aldım atama bekliyorum . önerim çalısın arkadaşlar inatla çalısın . çağdaş çözüm kpss kurslarına da teşekkür ederim.bana çok emekleri geçti.

istanbulyeditepe
Şube Müdürü
19 Ağustos 2011 16:22

14 bin ortada olan mezuna katılmak istiyorsan gel yaz tarih bölümünü. ben çok severek okudum istediğim bölümdü hala daha seviyorum ama tarihte ekmek yok. şükür ki şu an çok güzel bi işim var ama öğretmen olmayı isterdim.

19 Ağustos 2011 17:40

aynı başlığı açmayı düşünüyordum bende baktım ki varmış. yani maşallah mezunlar bölümden soğutuyo insanı. ben öğrenciyim daha ama bölümümü seviyorum arşivlerde müzelerde çalışabilr yada meb de dershanelerde öğretmenlik yapabilrsin. yeter ki yeterince çalışn

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
19 Ağustos 2011 20:57

hocam eğer sende tarihe karşı gerçekten sevgi ve bağ varsa işssiz kalmazsın ben boşta kalanların çoğunun tarıhı istemeyrk sırf puanı anca yettıgı için okuduğunu düşünüyorum ama genel bakarsak iş noktasında zor evet ama bu artık bikaç alan dışın genel bı sıkıntı cunku atamalar kısıtlı bana gelınce ben ist ünv tarıh okudum ozaman sınıfta dahıl bı cok bölüme ragmen yazdım sonra bı kac sene özelde calıstım ama zevk alamayınca gıttım formasyon aldım ve atandım şımdı derslerım çok eğlenceli gecıyor ışımı sevıyorum ve tarıh okudugum için hıc pısman olmadım gene olsa gene tarıh yazarım ayrıca herseyden önce bızım kendı mesleğimizi değerli görmemz lazım bız bıle böyle konusuyorsak elbet değer bulmayız herkesın hakkında hayırlısı olsun..

saranburak
Kapalı
20 Ağustos 2011 00:19

Tarih bölümü mezunlarını entellektüel bakımdan donanımlı, olaylar karşısında doğru yorum yapma yeteneği üst seviyede olan biriyler olarak mezun eder. Lakin ne yazık ki günümüz Türkiye'sinde bu bölüm iş sahibi yapmaz. Tarih bölümünün eğitiminin yanına bile yaklaşamayacak olan bazı bölümlerde ise durum tam tersi olarak gözlenmektedir. Eğitim süreci kolay, puanları düşük ve yıpranılmadan geçilebilen bazı bölümler mezunlarını kolayca iş sahibi yapabilmektedir. Fakültede 4. yılın sonunda kendimizi ne yapacağından emin olmayan, geleceğe umutla bakamayan bireyler olarak buluveririz. Dershanelerde köle gibi çalıştırılan tarih bölümü mezunlarının vermiş oldukları emek karşısında ise aldıkları ücret minumum düzeydedir. Bu süreç ise mezun öğrencilerin suçu değil sistemin gebe kalmışlığıdır. Yine de tarih bölümü mezunlarının çok büyük bir çoğunluğu ''Yeniden meslek seçsem yine tarihçi olurdum.'' diyebilecek kadar da bölümlerine aşk ile bağlıdırlar. Umudumuzu yitirmeyelim.Unutmayalım ki bir zaman gelecek ve tarihçiler hakettikleri makam ve mevkilere geleceklerdir. Bu başlık altında birbirimize destek olarak alternatif işler ve geleceğimiz hakkımızda bilgi alış-

saranburak
Kapalı
20 Ağustos 2011 00:23

verişinde bulunalım. Birbirimize destek olalım.Sıkıntılarımızı beraber aşalım. Tüm meslektaşlarıma sevgi ve selamlarımla.

20 Ağustos 2011 13:07

ewet hocalarım biz öğrencilere yol gösterirseniz sevinirim .ben bölümümü çok seviyorum bi sorunum yok. dersler zor iş bulmak ondan daha daha zorken hakkettiğimiz değeri görememek yazık tabi ki . inşallah bigün anlarlar değerimizi. sizden bi ricam var bizler zaten herşey bu kadar zorken bi de fazladan 1-2 formasyon alıyoruz oysa geçen yıl 3 ve 4 sınıflara formasyon okurken verildi diğer öğrencilerin hakkı yenildi yani bizlerin lütfen bimer'e şikayetlerinizi yazarmısınz bu konuda mağduriyetimizi bildirin arkdaşlarınıza da söleyin belki sesimizi duyurabilriz

herşeyin_hayırlısi
Müsteşar Yardımcısı
16 Ekim 2012 18:34

örgünü bırakıp aöf ye geçmeyi düşünüyorum yanlışmı yaparım sizce?

Toplam 69 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi