Editörler : ayşegül bgm
10 Haziran 2019 18:49

Ben SORUMLULUĞU KENDİ AÇIMDAN SÖYLEYECEK olursam.

Anne ve babam yaşça biraz büyük diyebilirim.BU YAŞA KADAR HEP YANIMDA OLDULAR.Şimdi sıra bende yemeği,yıkamayı,temizliği...ben yaparım açıkçası BU BENI MANEVİ OLARAK DAHADA GÜÇLENDIRIR...

EdaÇentikli, 5 yıl önce

Aile yanındayken sorumluluk nasıl olacak acaba ? Bir şey yaparken ya da bir şey satın alırken vs. bir şey olursa ailem destek olur diyerek daha rahat olursunuz yapamazsanız da aileniz desteği ile yaparsınız ama aileden uzak olunca kendin yapamazsan bir dahaki sefere denersin deneye deneye öğrenirsin belki çok acı çekersin ama manevi olarak çok daha fazla gelişirsin.

gmetiner
Kapalı
10 Haziran 2019 19:03

Özellikle erkek arkadaşlar için söyleyeyim şehir dışı tam bir yıkıklık. bir senedir şehir dışında çalışıyorum özel bi hastanede ya hastaneden yiyorum ya disardan. temizlik desen yine öyle bok götürüyor her yeri. ev ya da yemekle uğraşmaktan kendinize zaman ayiramazsiniz. aç kalırsınız aç. ha siz istiyorsunuz ki bi evim olsun gelip gidip takilabileyim. karı kız arkadaş ortam vs. bunu kendi sehrinizde de yaparsiniz. tutarsın yine uygun bi ev küçük bi oda bi iki arkadaş takılırsınız. Diğer türlü özgür olcam diye gitmeyin çok büyük sicarsiniz. iki gün içinde ne kadar özgür olmadığınızı anlarsınız. kendi memleketinizde daha ozgursunuz. tamamen pismanlik yazın kendi memleketinizi kazanın paranızı takılırsınız yine.

Zamankısa
Aday Memur
10 Haziran 2019 19:41

birinde 0 gider birince 2bin 3bin gider var

Hemşire0508
Kapalı
10 Haziran 2019 20:01

Ailenin yanında olsan da yine kendi işini kendin göreceksin, kimseden destek almicaksin ki. Uzakta olup kira ödemek mi sorumluluk. Bence bir anlamı yok. Sizin saydiklafinizi yaparak ailemi mutlu etmeyi isterdim. Bu şekilde sorumluluk almak beni daha çok mutlu ederdi. İsteyen her koşulda her şeyi başarır. Sorumluluk almak isteyen her türlü alır. Almak istemeyen de uzakta kendi evinde aç durur, 10 günlük bulaşık biriktirir. Aile yanında geçirdiğin her dakika kıymetli.

VİCDANveAKIL, 5 yıl önce

Ben SORUMLULUĞU KENDİ AÇIMDAN SÖYLEYECEK olursam.

Anne ve babam yaşça biraz büyük diyebilirim.BU YAŞA KADAR HEP YANIMDA OLDULAR.Şimdi sıra bende yemeği,yıkamayı,temizliği...ben yaparım açıkçası BU BENI MANEVİ OLARAK DAHADA GÜÇLENDIRIR...

EdaÇentikli
Yasaklı
10 Haziran 2019 20:36

Sıfır falan gitmez artık sen de paranı kazanmaya başladın eve destek ol gelirken eksiklerimizi al derler. Demeseler bile yapmalısın. Hissetmiyorsan da net bir şekilde hayırsız evlatsın.

Zamankısa, 5 yıl önce

birinde 0 gider birince 2bin 3bin gider var

Emish
Daire Başkanı
10 Haziran 2019 21:50

Aaaa ilk defa trol geçmemişsin yaaaa yerim nerde benim kalp emojim :) gerçekten yazdıklarına hak veriyorum ailene destek olmadıktan sonra kazandığının da bereketi olmaz zaten
EdaÇentikli, 5 yıl önce

Sıfır falan gitmez artık sen de paranı kazanmaya başladın eve destek ol gelirken eksiklerimizi al derler. Demeseler bile yapmalısın. Hissetmiyorsan da net bir şekilde hayırsız evlatsın.

sars06
Aday Memur
11 Haziran 2019 10:18

Her türlü aile yanı. Anne-Babanın manevi desteği, hayır duası yeter. Parası batsın, para pulda bir yere kadar.

nurtanes
Genel Müdür
11 Haziran 2019 11:30

para yenecekse aile yanında da yenir. ben ailesinin yanında olupta para biriktiren birini görmedim.

ailenizin yanında kalıp para biriktirmeniz için ailenizin de durumu iyi olmalı.

yaşınız büyükse zaten ailenizle fikir çatışması yaşıyabiliyorsunuz. sıkılıyorsunuz bazı şeylerden.

başka şehire atanırsanız da ev arkadaşı çevreniz vs. oluyor. sosyalleşmek adına gezmeyi, hayatı yaşamayı seven biriyseniz neden olmasın başka şehir. ailesiyle aynı şehirde olupta ayrı oturan da çok kişi var.

Bu seçenekler kişiye özgü ben başka şehirde yaşamak isterdim mesela.

hayatta insan her zaman kendi kendine yetmeyi bilmeli.

by uncle
Şef
11 Haziran 2019 20:03

Arkadaşlar genellikle dışarıyı tercih vermek isteyenler doğu diye tabir ettiğimiz küçük şehirlerde yaşayan arkadaşlar bence. Aileleri muhafazakar biraz baskıcı. Onu yapma bunu etme tarzı herşeye müdahale eden aileler. Eskişehirli izmirli biri dışarıya gitmeyi düşünmez çünkü zaten çevresiyle uyum problemi yok zaten kendi ailesi içinde kendisini özgür hissedebiliyor. Ama doğu illerimizde kültür olarak bu pek yok. Velhasıl kelam eğer aileniz baskıcı değilse kuşak çatışması yaşamıyorsanız ailenizin yanında kalın. Küçük ilde yaşıyorsanız bile bir yıl sonra arabanızı alın istediğiniz büyük şehre günü birlik gidip gezin gelin. Kendi memleketiniz olduğu için çalıştığınız birim veya kurum ile sıkıntı olsa babanızın veya tanıdık bir ahbapınızın bir selamı ile sorununuzu çözersiniz. Tabi dışarda elin memleketinde vekil yeğeni de olsanız daima ikinci planda tutulursunuz. Yok aileniz baskıcı sizi kısıtlıyor fikirlerinize saygı duymuyorsa sizin benliğinizi kazanmanıza izin vermiyorsa dışarı tercih verin derim . Kirasıdır, yoludur geçimidir bir hayli sorun yaşarsınız belki ama o özgürlüğün tadını bir alınca iyiki dışarı gelmişim dersiniz. Yoksa 40 yaşında olsanız bile bir buzdolabı alırken kendi eşinize değil annenize danışırsınız, bu da aile içi huzursuzluk yapar. Tek bir hayat hakkımız var iyi düşünün.

EdaÇentikli
Yasaklı
11 Haziran 2019 21:45

En azından paramızla ev sahiplerini zengin etmeyiz kirada oturarak. Gideriz kendimize 2-3 parça eşya alırız para oraya gider.

nurtanes, 5 yıl önce

para yenecekse aile yanında da yenir. ben ailesinin yanında olupta para biriktiren birini görmedim.

ailenizin yanında kalıp para biriktirmeniz için ailenizin de durumu iyi olmalı.

yaşınız büyükse zaten ailenizle fikir çatışması yaşıyabiliyorsunuz. sıkılıyorsunuz bazı şeylerden.

başka şehire atanırsanız da ev arkadaşı çevreniz vs. oluyor. sosyalleşmek adına gezmeyi, hayatı yaşamayı seven biriyseniz neden olmasın başka şehir. ailesiyle aynı şehirde olupta ayrı oturan da çok kişi var.

Bu seçenekler kişiye özgü ben başka şehirde yaşamak isterdim mesela.

hayatta insan her zaman kendi kendine yetmeyi bilmeli.

nurtanes
Genel Müdür
12 Haziran 2019 11:14

Eda Çentikli eşya ile sınırlı kalmayıp her şey alabilirsiniz. Mecburi durum olursa o kirayı verip eşya

kiraladığınız eve düzende kurmak zorundasınız. dediğim gibi kişisel tercihtir bazı şeyler.

fakat emekli olana kadar da aile yanında kalınmaz illa ki tayin , evlilik gibi durumlar olacaktır.

yaş ilerledikçe bağımsız olma isteği daha da artıyor.

misal evine misafirliğe gelen arkadaşınla aile yanında rahat edemezsin, telefonda rahat konuşamazsın. eve girme, çıkma saatlerin standarttır. maddiyat olarak düşünmemek gerekli.

12 Haziran 2019 13:34

Aslında konunun özü şu aileden kasıt sadece anne baba mı yoksa bütün çevre ve dostların mı bunu sorgulamak gerekir.Mesela ben ankarada olsun diye çok uğraştım şükürler olsun oldu.Çünkü ben sosyal çevreye , paradan ve etkenlerden daha ön planda tutuyorum.Bir sıkıntım oldugu zaman hemen en yakınımdaki kuzenim arkadaşım vs bunlarla buluşup iki çay içip kampa gidip kendimi iyi hissttirmenin yollarını arıyorum.(Baya etkili oluyor).Kurumda çalışan etradında sadece eşi olan insanların en büyük etkinliği avm ler bu durum bana ters.Seven için sıkıntı yok tabi ama bence eşin bayanlarla erkekte erkeklerle zaman geçirmeli böyle ilişkiler daha sağlıklı oluyor.O yüzden fazla uzatmayım.Şehrinizde kalma imkanınız varsa kalın yok ben illa gideceğim diyorsanızda sizin gibi düşünen arkadaşlarınızdan fikir alın.Son olarak bazen başka şehirlerde yalnız olan memur aileler bazı şeylerden mahrum kalıyor . Mesala benim kuzenim kırşehirde biz 5 kuzen kampa gitmek istediğimizde bazen dahil olamıyor bu bile onun bazen canını sıkabiliyor.

12 Haziran 2019 13:39

Bu ayakta durmak dediğimiz şey ne acaba ben anlamış değilim.Hepimiz ortalama 4 bin civarı maaş alıyoruz geçim sıkıntısı olamaz , olay elk su faturası mı nedir yani.Zaten evlilik size o işleri öğretecek.Erkek için ütü ,bulaşık, temizlik gibi şeyler zaten zulüm bence bu aykata durmak geyiğine takılmayın.Yok benim atamam arizonaya çıktı derseniz bilemem.

EdaÇentikli, 5 yıl önce

Üniversitemi ailemin yanında okudum.

Ailemle sorunum yoktu fakat gel gör ki sorumluluk almıyorsun. Kendimi hala daha lise yaşlarında hissediyorum.(25 yaşındayım) Çünkü ev geçirdirmedim ayaklarımın üstünde durmadım. Gerek de yoktu.

Şehir dışına gitmenin de eksileri var ama sanırım aileden ayrı yaşamak başlarda çok zor olsa da sonrasında meyvelerini alacağız.

adsiz1
Şube Müdürü
13 Haziran 2019 12:26

Ben bir erkek olarak ve ailenin yanında çalışıyor olarak yorumlarım şöyle, ki bu kesinlikle sizin hayat tarzınıza kalmış bir durum.

Öncelikle dezavantajları şunlar : evine misafirliğe gelen arkadaşınla aile yanında rahat edemezsin, (çünkü ilçede sinema gibi bir etkinlik yok :) o yüzden arkadaşlarla film izlemek isterseniz bu sıkıntı.) Tabi biz bunu haftasonları yakın büyükşehirdeki sinemaya giderek telafi ediyoruz.

Benim en çok sıkıntı çektiğim nokta ise şu "telefonda rahat konuşamıyorsun." Her ne kadar ayrı odan da olsa.Telefonda bazen yüksek sesle konuşma durumu olabiliyor ve küfür etmek istiyorsun. Bazen kız arkadaşın olacak onunla konuşmak isterken rahat olamıyorsun falan. Küfür noktasını aştım sayılır ama diğer konuda kendimi daha açamadım :)

Avantajları ise: Kira,elkt,su derdin olmaz. Mutfak gereçleri sende olur ama. İstediğini alabilirsin. Anneniz bunu her şekilde yapar. Temizlik,yemek vs derdin olmaz. Bunlara ayıracağın zamanda ister mutfakta anneye yardım edersin. İster gider film izlersin.

Kısaca bence ailenin yanında olmak çok avantajlı.Dışarda kiraya vereceğiniz tutar ile haftasonları arkadaşlarınızla veya kendiniz arabanızla şehir dışına gidebilirsiniz.

erkek.memur
Aday Memur
16 Haziran 2019 13:13

Ben 32 yaşına kadar ailemin yanındaydım. Annem ve babam çocuk yetiştirme konusundaki bilgisizliklerinden dolayı her şeyime karıştılar, yaptığım her işi eleştirdiler. Bu yaşıma geldim, varlığımı ortaya koyamadım. Allah'a şükürler olsun, memur oldum ayrı eve çıktım, tek yaşıyorum. 32 yılın birikmiş değersizlik inancını atmak kolay değil. Tabi ki hala devam ediyor, hatta sona ereceğini de düşünmüyorum. vs vs vs

isimsoyisim01
Kapalı
16 Haziran 2019 13:24

atanmadan önce ailenin yanında kalırken dumanla mı iletişim kuruyordun :)))) telefonla rahat konuşamıyorum diyorsun. burada geçerli elde olmayan sebepleri tenzih ederek söylüyorum saçma sapan sebeplerden ötürü ailenizle iletişimizini baglarınızı koparmamanızı tavsiye ederim. yine başınız sıkışşa ilk koşacagınız insanlar onlar
adsiz1, 5 yıl önce

Ben bir erkek olarak ve ailenin yanında çalışıyor olarak yorumlarım şöyle, ki bu kesinlikle sizin hayat tarzınıza kalmış bir durum.

Öncelikle dezavantajları şunlar : evine misafirliğe gelen arkadaşınla aile yanında rahat edemezsin, (çünkü ilçede sinema gibi bir etkinlik yok :) o yüzden arkadaşlarla film izlemek isterseniz bu sıkıntı.) Tabi biz bunu haftasonları yakın büyükşehirdeki sinemaya giderek telafi ediyoruz.

Benim en çok sıkıntı çektiğim nokta ise şu "telefonda rahat konuşamıyorsun." Her ne kadar ayrı odan da olsa.Telefonda bazen yüksek sesle konuşma durumu olabiliyor ve küfür etmek istiyorsun. Bazen kız arkadaşın olacak onunla konuşmak isterken rahat olamıyorsun falan. Küfür noktasını aştım sayılır ama diğer konuda kendimi daha açamadım :)

Avantajları ise: Kira,elkt,su derdin olmaz. Mutfak gereçleri sende olur ama. İstediğini alabilirsin. Anneniz bunu her şekilde yapar. Temizlik,yemek vs derdin olmaz. Bunlara ayıracağın zamanda ister mutfakta anneye yardım edersin. İster gider film izlersin.

Kısaca bence ailenin yanında olmak çok avantajlı.Dışarda kiraya vereceğiniz tutar ile haftasonları arkadaşlarınızla veya kendiniz arabanızla şehir dışına gidebilirsiniz.

adsiz1
Şube Müdürü
01 Temmuz 2019 12:03

atanmadan önce ailemin yanında öğrenciydim (ortaokul yıllarından bahsediyorum) .

Lise,üni ve memuriyetin ilk 2 yılı aileden ayrı evde kaldım. Şartları biliyorum o yüzden avantaj-dezavantaj diye bir kategori yoluna gittim :)

"başımız sıkışşa ilk koşacagımız insanlar elbette ailemiz bundan kimsenin bir şüphesi yoktur zaten "

isimsoyisim01, 5 yıl önce
atanmadan önce ailenin yanında kalırken dumanla mı iletişim kuruyordun :)))) telefonla rahat konuşamıyorum diyorsun. burada geçerli elde olmayan sebepleri tenzih ederek söylüyorum saçma sapan sebeplerden ötürü ailenizle iletişimizini baglarınızı koparmamanızı tavsiye ederim. yine başınız sıkışşa ilk koşacagınız insanlar onlar

yaralı memo
Yasaklı
01 Temmuz 2019 15:27

En iyisi benim yanım :D

nursse, 5 yıl önce
kesinlikle bu konuda ikilemdeyim bende

pixe
Aday Memur
02 Ağustos 2019 17:08

Çok zor bir karar gerçekten.

Zehraaaa67
Aday Memur
02 Ağustos 2019 19:28

Ben o kadar arada kaldim ki aslnda hep saglik mudurlugu tsm istiyodum acildi da ama aile yani degil napsam bilemedim sizce istediginiz kurum sehir disi mi yoksa aile yani istemediginiz kurum mu

Toplam 74 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi