Editörler : F16 Gökçen
25 Nisan 2013 10:32

Doğal ve organik beslenme mümkün mü?

Tarımın artık para anlamını taşıdığı,ekmeğin tadının tuzunun kalmadığı günümüzde beslenme alışkanlıklarımı değişti,yediklerimiz mi değişti nedense hastalıklar sürekli artıyor.hemen herkes ya hasta yada aday.NEDEN?

NEDEN Eski topraklar artık yok.bizler niye eski toprak gibi değiliz.Spor yapıyoruz,yediğimiz,en iyisini almaya çalışıyoruz,ama yine yorgun,kilolu,cilt sorunumuz var,ciğerde yağ,kanda kolestrol NEDEN?

Bir yolunu bulanınız varmı.

Bnim gibi Yıllarca herşeyi deneyip bulamayan varmı.

Hala çözüm arayan varmı?

NEDEN? Bilmek isteyen varmı

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
26 Nisan 2013 15:03

Dayımın dağların tepesinde kurulu toroslarda 500 kiraz ağacı var.10-15 çeşit ilaç atar birkaç defa.

bize kiraz getirince attığı ilaçlar gelir aklıma bidaha bidaha yıkarım.

Babamın kirazları var torolarda yaylada,1-2 defa böcek için ilaçlar,doğal gübre atar.daha kızarmadan yıkamadan tatlandığı için dalından koparır yerim.

kumpir yemeyi severim,ama çocukluğumda sobada pişince tüten,o güzelim patatesler artık yok.kocaman patatesleri ticari amaçlı kimyasal ilaç ve gübrelerle yetiştiriyorlar.tohum homojen,yani kısır tohum.daha çok ürün ama daha az besin kalitesi.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
30 Nisan 2013 15:23

FACE'TE bir arkadaş paylaşmış;domatesten çilek çıkmıştı.karpuz çıkmasını bekliyoruz:)

nerd
Yasaklı
08 Mayıs 2013 15:24

modern daha doğrusu doğamıza uymayan suni hayat yüzünden. suni ışıklandırma bile insan bünyesi için zararlı, kaldıki pis hava ve su, güneşin doğup-batışıyla yatmayışımız, pc ve tv ekranları bile sağlığımıza zarar verebilir. diyelim ormanda kendi yetiştirdiğimizi yiyip, ırmak suyu içsek kolay kolay hastalanmayız. çünkü her şey doğal ve bizde doğanın canlılarıyız.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
09 Mayıs 2013 11:56

Çok doğru.İnsnalrın ticari kaygıları,devletlerin yanlı veya yanlış politikalrı,doğal hayatı bitiriyo.pazarcının,marketcinin derdi cirosu ve karı.kalp damarım tıkanıp kriz geçirmişim,ciğerim yağlanmış,saçım dökülmüş,hergün yorgun kalkmışım,kilo almışım,çok zayıfmışım,kemik zayıf,göbek çıkmış kime ne....

bunu değiştirmek için işte ben bir vizyon edindim.18 yılın sacısını başkaları da yaşamasın diye belki bir kişinin hayatı değişir diye...

İnsanların sağlıklı yaşayıp bunu başkalrına öğretmesini başkalrına öğretiyorum.Önce sağlıklı yaşamak sonra yaşamasına vesile olmak.Grisi geliyor zaten....bir çocuk görünce benim çocuğumda hastalanıyordu hemen ne yapmalıyım diye düşünüyorum.yürürken tekliyorsa biri acaba ne sorunu var,ben ne yapabilirim diye düşünüyorum.Elinizde yüz kapıdan 75'ini açan bir anahtar olsa ve yürürken hep o 75 kapıdan birine rastlasanız,o kapıdan geçmek için orada bekleyen insanlara yardımetmiş oluruz değilmi.işte beslenme böyle birşey.

Bizimki küçük olabilir 7milyar insan için.Karıncanın ateşi söndürme çabası.karıncaya sormuşlar ne yapıyorsun bu ayağındaki suyla,karınca:yangını söndürmye gidiyorum.demişler:ama bu kadar suyla sönermi hiç bu yangın.Karınca cevap verir:En azından safımı belli etmiş olurum.Gerisi takdiri ilahi.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
04 Haziran 2013 14:06

Peki Temel Besinleri Alarak Gün boyunca Zinde,Sağlıklı,Formda,Dinamik Yaşamak,Keyif almak mümkünmü?

Evet.72Temel Besini içeren bir kahvaltı,toksinlerden arındıran,bölgesel incelmeye yardımcı bir çay,konsantrasyonu,bağışıklığı,hafızayı artıran,cildi onaran bir omega3,sindirim sisteminin sağlıklı işlemesini sağlayan bir Lif,zihinsel ve fiziksel yorgunluğu atan bir içecek ile hepsi mümkün.

zaten eski torakların sağlık sebebi böyle beslenmeleri.şimdi modern hayata uyumlu hali hayatımızda.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
11 Ağustos 2014 11:06

1

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
11 Ağustos 2014 11:35

Hep merak etmişimdir,neden hastalıklarla tedavi için hazır ve kimyasal ilaçlar tercih edilir de bir türlü kendi kimyamıza güvenip kendi gıdamızla beslenip doğal ve organik çözümler üreterek toplumsal sağlığı korumayı ve hastalıklardan kurtulumayı seçmeyiz.Kaç doktorla karşılaştım ilaçların gerçekte tedavi edici yönünden ziyade ilerlemesini önlemeye yönelik ve basıklayıcı etkisinin olsuğunu vurgulayan,sorduğun zaman eski bildiklerini söyleyip beyin hücresi yenilenmez diyen,ama öte yanda 2010 yılından itibaren beyin hücrelerininde kendini yenilediğini söyleyen doktorlar çıkıyor ortaya.

Aslında birçok hastalığın birer rant için ortaya çıktığı ya da ortadan kaldırılmadığı anlaşılıyor.

tüm kanser türlerinin hücrenin yapısının bozulmasıyla oluştuğunu biliyoruz mesela.Ve bunun da baığışıklık sisteminin çökmesiyle geliştiğini biliyoruz.Yani kanserin sonu=Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak hücreleri yenileyecek bir beslenme yöntemi.

Sadece su içerek sıvı eksikliği nedeniyle oluşacak kemik-kas erimesi ve kalp krizi gibi sıvı eksikliğine bağlı oluşması muhtemel sorunlardan korunabiliriz.Ama ben su yerine cola içerim hem de su gibi derseniz sadece böcek kanı değil kardeş kanı içmiş oluruz diye düşünüyorum.Bu kadar zararlı bir içecek neden hayatımızda anlamış değilim ve ülkemize kim soktu,toplumsal bilincimizi vurdumduymaz kim yaptı merak ediyorum.

mersin limanından 23:00 da çıkan salatalıkların sabah 05:00 da konya haline gelince 2 katına çıkacak kadar büyümelerini sağlayan hormonu ya da kimyasalı şoförden çok daha fazla merak ediyorum.

Amcamın Anatalya da sera ekiminde domates için hergün düzenli spreyle hormon vermek zorunda kaldığını söylemesi homojen yani kısır tohumların adresi ve tohum endüstrisinin ülkesi olan çöllerin ortasındaki tohum cennetine çeviriyor gözleri.yani ben-i İsrail.ticareti iyi yapan ve menfaatleri uğruna dünyayı yakan israil.

Neden ısrarla yok kelimesine beynimizi mahkum ediyor ve başka çıkış yolu yokmuş gibi yaşamaya çalışıyoruz?

Hayat herzaman tercihlerimizden ibarettir.biz doğru tercih yaparsak hayatımızdaki herşey doğru şekillenir.

Saygı ve Sevgiyle mutlu huzurlu haftalar dilerim.

kapciasli
Aday Memur
11 Ağustos 2014 23:54

Bu devirde gerçekten çok zor bahsettiğiniz gibi beslenmek, benim 3 yaşında bir oğlum var. Ekmeğimi, yoğurdumu, kefirimi, dondurmamı hatta lor peynirimi kendim yapıyorum ama kulandığım süt muallak, ne kadar güvenilir bilinmez. Ancak bir çiftlik sahibi olup her şeyi gözünüz görerek, eliniz değerek yetiştirmek gerek o da çok zor. Allah'a emanetyaşıyoruz

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
18 Ağustos 2014 09:57

KÖYLÜMÜZE DESTEK OLUP VE İSTEKTE BULUNALIM

Haftasonu köyde geçti.Çok sıcak,kurak bir yıl ve verim de o kadar düşük.

Üzüm bağları üzümsüz,meyve ağaçları neredeyse meyvesiz,yani ne varsa köylünün elinde emeğinin karşılığını alamamış.Çok üzüldüm.

Köylerde bile tarımsal faaliyetlerde teknoloji kullanılabiliyor.Ancak kimyasalda kullanılıyor.Hazır tohum,kimyasal gübre..

Dönünce düşündüm.face hesabımdan köylümüzün ürünlerini talep edlim diye çağrı yapmaya karar verdim.

Bugün burayada yazmak istedim.

Belkide biz daha iyisini değil daha fazlasını istediğimiz için israil tohumu ve kimyasallar kullanılıyor.O halde gıda mahsüllerinin doğal ve kaliteli ve yerli kendi tohumundan çoğalarak üretilenleri olmasını talep etmeliyiz.

Köyümüzün mahsülünü,doğal yetişmiş olanı,şehirden uzak bölgede yetişmiş olanı talep edelim.Varsın yok desinler.Buradan ülekenin heryerinde insan var ve biz hepimiz her hafta alışveriş yerlerine varsa köylümüze sorarak ve isteyerek,bu yıl ve gelecek yıllarda kendimizin ve yeni doğmuş veya gelişme çağındaki çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi için en Ucuz ve en Değerli yatırımı yapalım.

Hem düşünün kimyasal domates ucuz bile olsa,kanser hastası olan bir insanın sadece ilaçları için 30Bin TL sürekli masrafını biz ödüyoruz.

az ilaç,az hastalık,doğal beslenme,sağlıklı bir yaşam...Ne dersiniz hiç fena fikir değil.

Sağlıcakla kalın

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
15 Eylül 2014 23:10

Kırmızı sebze ve meyveleri bol tüketen insanlar için müjde; antioksidanlar açısından Zengin bir beslenme yapıyor demektir.

Mikrop, bakteri, virüs girmesi yasak ya da girse de iflah olmaz artik demek. .

Doğal değil tamam, ama azda olsa bu antioksidanlar değerli. Zira yapay ve sırf hormon içerikli tüketmekten çok daha faydalı.

Cildiniz de 55 yaşından önce kırışıklıkları görüyorum diyorsanız aynada, saç dökülmesi, kan eksikliği, halsizlik varsa vücutta bir şey eksik demektir. Vitamini mineralleri eksik alıyoruz demektir.

Sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
08 Ekim 2014 16:04

güzel bir bayram sonrası iş başı yaptık birçoğumuz bugün.

Ve bayramda yapılan ikramları tabiki geri çeviremedik çoğu kez.Benim de öyle bir huyum yok.Kilo almadan yemeyi öğrenince biraz abartıyorum bazen.Kimyasal ve zararlı herşeye karşı tedbirimi alırım tabiki.En azından vücudumun kendi savunma mekanizmasını güçlendirmeye ve toksin temizliği yapmaya çalışıyorum düzenli olarak.

Eti dinlendirmeden aceleyle yemekte sıkıntılı arkadaşlar.en azından akşama bırakmak iyi bence.Sabretmek zor ama sağlıklısı ve lezzetlisi bu.

Hayırlı ve sağlıklı birgün dileğiyle

he lal
Aday Memur
10 Ekim 2014 21:17

yok olmaz.kurallar yıkılmıyor malesef..köy evinde bahçede kurban yapında göreyim bekleniyormu akşam...

1saat içinde kavurma hazır oluyor valla bizzat yaşıyorum hersene iyi bilirim.ve yerim .senede bir dinlenmemiş et yemekle ölünmez dimi?

Beslenme-Uzmanı, 10 yıl önce

güzel bir bayram sonrası iş başı yaptık birçoğumuz bugün.

Ve bayramda yapılan ikramları tabiki geri çeviremedik çoğu kez.Benim de öyle bir huyum yok.Kilo almadan yemeyi öğrenince biraz abartıyorum bazen.Kimyasal ve zararlı herşeye karşı tedbirimi alırım tabiki.En azından vücudumun kendi savunma mekanizmasını güçlendirmeye ve toksin temizliği yapmaya çalışıyorum düzenli olarak.

Eti dinlendirmeden aceleyle yemekte sıkıntılı arkadaşlar.en azından akşama bırakmak iyi bence.Sabretmek zor ama sağlıklısı ve lezzetlisi bu.

Hayırlı ve sağlıklı birgün dileğiyle

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
14 Kasım 2014 11:54

omega3 gibi omega6 gibi yağ asitlerini ve C,A,E vitamini gibi antioksidanları doğal içerikli bol alma zamanı.zira ısı değişimleri ani ve bağışıklık sıkıntılı zamanlarda şu aralar.kış boyu devam edecek.metabolizm yavaşlıyor.

Desteğe ve dengeli beslenmeye ihtiyaç var.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
16 Kasım 2014 21:53

SAĞLIKLI

HUZURLU

MUTLU Bir hafta ve hafta BAşı dilerim.Pazartesi sendromu yaşamıyan cemaat olabilmek dileğiyle :)birçok insanda yaşanan bir durum hafta başı sorunu...

Bunu yenmek için sabah Çok sağlıklı bir kahvaltı tavsiye ilk önerim.hücrelerin ve vücudun uyanarak gün boyu dinç kalmanın temelidir bu.

Sonra 5 dk. sürecek egzersiz hareketleri yapın.Hergün düzenli aynı satte aksatmadan el kol ayaklarla,sonra,eğilerk nefes egzersizi toplam 5 dk yeter.

Ayrıca kalkınca 1-2 bardak su için,soğuk suyla yüzünüzü yıkayın,yıkarken gözünüzü kapayın ve o anlık soğuk suyu buz gibi denizin içine ilk daldığınız anda hisssettiğiniz ilk duygu anını düşünerek yıkayın.gözlerinizi açınca kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.

Tüm bunlar size çok iyi bir gün geçirmeniz için iyi bir fırsat sunar.Devam ettirmek size kalmış.Herşeye ve herkese gülümserseniz bunu gün boyu jatta hayat boyu devam ettirebilirsiniz.

Saygılarımla

22 Kasım 2014 00:46

dökülen saç geri çıkar mı uzman kardeşim

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
24 Kasım 2014 12:07

Çıkar.Saç kökleri hücre canlıysa.Benim önde 1cm e yakın çıktı,dökülmem durdu.çıkmayan yerler de var.

16 Aralık 2014 23:31

uzman kardeşim açıklada burda dua al maneviyatta önemli

aytenhnm
Aday Memur
18 Aralık 2014 10:19

insanların beslenme alışkanlığı da çok fazla hazır ürünlere ve pratik yemeklere kaydığı için böyle. kaçınız sebze ağırlıklı beslenip, bol baharat kullanıp, bitki çayları için, doğal yağlardan faydalanıyor? üç tarafı denizle çevrili ülkede balık nedense insanlara hala pahalı ve lüks bir yiyecekmiş gibi geliyor ve çok fazla tüketildiği söylenemez.

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
19 Aralık 2014 17:53

DÜN İZLEDİM BİR VİDEODA KIZ ÇOCUĞU KONUŞMA YAPIYORDU ULUSLARARASI BİR ALANDA,BİR KANSERLİ BALIĞA RST

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı
23 Aralık 2014 08:56

Beslenme düzenimiz kadar beslendiğimiz gıdalar ve üreticiler de sağlıklı değil. maalesef :)

Toplam 122 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi