Editörler : Pangaea

Kapalı
08 Aralık 2011 10:39

Öğretim Görevlisi olmak isteyen arkadaşlar

ALES sınavı 70 ve üstü olan arkadaşlar, öğretim görevlisi olmak isterseniz size bu konuda biraz bilgi vereyim. Ben bir üniversitede öğretim görevlisiyim. Göreve başlayalı 1,5 sene oldu. Gördüğüm şu ki, bazı arkadaşlarımızın öğretim görevliliği hakkında hiç bir bilgisi yok.

Öğretim görevlisi olmak isteyen arkadaşlar öncelikle yök'ün akademik personel duyuruları kısmına girmeleri gerekmekte. Burada üniversiteler sürekli ilan veriyorlar. İlanların 15 günlük başvuru süresi var. Bu süre içerisinde gerekli şartları sağlıyorsanız başvuru yapmalısınız. Üniversitelerin belli bir ilana çıkma tarihleri veya günleri yoktur. Kadro verildiği sürece istediği zaman ilana çıkmaktadırlar. Bu yüzden haftada bir yök'ün ilan duyuru sayfasını ziyaret etmenizi öneririm.

Başvuru sonrası ilan edilen kadro sayısının 4 katı kadar aday ön değerlendirmye tabi tutulur. Bu durum oluşturulan bir komisyon tarafından yapılmaktadır. Yani sizin üniversiteye şimdilik gitmenize gerek yok. Çünkü değerlendirme Ales puanının %70 i ve lisans mezuniyet notunuzun 100 sistem karşılığının %30 ile toplamından oluşur. Yapılan sıralamada ön değerlendirmeyi geçebilmeniz için anlayacağınız üzere ales ve mezuniyet notunuzun yüksek olması da önemli. Değerlendirmeden sonra sınava çağrılırsanız bir de bilim sınavına tabi tutulursunuz. bilim sınavında başarılı olmanız yine bir sıralama sonucu gerçekleşir. Bilim sınavının %35 i, ales'in %35 i ve not ortalamanızın da %30'u alınarak bir sıralama oluşturulur. Bu sıralamada ilk sırayı alan kişi kadroya girmeye hak kazanır ve bir kararname ile açıktan ataması yapılır.

Şuan elektrik bölümü mezunu bir çok öğretim görevlisi alınacak ve duyurular yök'ün ilan sayfasında mevcut. Başvuru yapın.

saü26
Aday Memur
08 Aralık 2011 13:05

2 yıl tecrübe veya yüksek lisans şartı gibi şeyler gerekiyormu...

lose angel
Memur
08 Aralık 2011 13:09

merhaba hocam bende gazi tekstil dokuma mezunuyum yüksek lisansımı bitirdim ales puanımı aldım ve kadro açılmasını bekliyorum. maalesef öğretmenlik için meb kadro açmıyor aynı şeyi yök de yapıyor :) hocam biraz öğretim görevliliği hakkında bilgi verir misiniz. çalışma şartları, maaşları, vb nasıl :)

abow111
Kapalı
08 Aralık 2011 13:29

Hocam kadrolar adrese teslim açılıyor..Bunu hepimizde biliyoruz..Yok ki adamımız torpil yaptıralımda öğretim üyesi olalı..Bu arada sözüm meclisten dışarı..Alınacak kişilerin hepside belli oluyor yaptığı zottirik tezine kadar..Ensağlıklı sistem ÖYP 'dir kannımca.Torpilin olmadığı tek sistem..İnşallah hepsi yakın zamanda Öyp'ye döner..

demadema
Kapalı
09 Aralık 2011 11:07

Meslek Yüksekokullarında öğretim görevliliği için: mezuniyet sonrası iki yıl tecrübeye sahip olmanız gerekiyor. eğer yüksek lisans yapmışsanız iki yıllık tecrübe şartını sağlamış oluyorsunuz. yabancı dil puanınızın olmaması önemli değil. Ales ve mezuniyet notunuz önemli. Ales%70+Not%30=Ön değerlendirme puanı.

**Torpil yapılıyor,beni almazlar diye başvurmazsanız adamların ekmeğine yağ sürmüş olursunuz. Belgelerinizi tamamlayarak gönül rahatlığıyla başvurunuzu yapın.Değerlendirmeyi geçtiğiniz an bilim sınavlarına da gidin.***

Maaş ikili öğretim yapan programlarda iyi sayılır.

Sabit maaş ortalama: 1900 TL(12 ay)

Ek ders ortalama: 1000 TL(8 ay)

İlanlar için YÖK^ün akademik personel duyuru sayfasını ziyaret edin.

emrecr
Daire Başkanı
09 Aralık 2011 23:19

şu bilim sınavını biraz açsanız o dediğiniz mülakat mı oluyor acaba ?

10 Aralık 2011 00:06

Ben de hazır giyim öğretmnliği mezunuyum yüksek lisansım yok peki özel sektörde 2 çalışıp tecrübe kazanırsam meslek yüksek okulu tekstil bölümünde öğretim görevlisi olablir miyim yanıtlarsanız memnun olurum.

u-511
Daire Başkanı
10 Aralık 2011 08:34

2 Yıl tecrübeyi meslek yüksek okullarında 2 yıl ücretli görevlendirme sonunda kazanıyorsun..Yani tecrübe olayından kasıt bu demek.Yoksa dışarıda özel sektörde çalışmak değil.Zaten torpilin,tanıdık rektör falan yoksa gene görevlendirme vermezler MYO'lara işin ucu gene siyasete çıkıyor anlayacağın..

antikor_06
Kapalı
13 Aralık 2011 18:38

damadema hocam.. şartları nasıl tatili falan 1 ay mı yıllık izin falan biraz bahsedersiniz sevinirim.. birde araştırma görevlisi okutman falan bunlar nasıl oluyor.. hangisi iyi maaş yönden ve diğer yönlerden..

demadema
Kapalı
17 Aralık 2011 11:18

* 2 yıllık tecrübeyi alanınızla ilgili bir yerde çalışmışsanız sağlıyorsunuz demektir. İster bir devlet kurumunda ister özel bir kurumda.

* İki yıllık tecrübeniz yoksa tezli yüksek lisans mezunu olmanız yeterli.

* Üniversitelerde 2547 sayılı kanunun 31. maddesi uyarınca ders saat ücreti karşılığı görevlendirilebilirsiniz. Bu şekilde kadronuz olmaz ama herkes gibi derslere girer sınav yaparsınız. Ünvan olarak genel bir tabir olan Öğretim Elemanı ifadesi kullanılır.

* Hoca eksikliği gibi bir durumda üniversiteler genelde milli eğitimle yazışarak öğretmenleri ders saat ücreti karşılığında görevlendirir.

* Başvuru yapabilmeniz için mezuniyet sonrası en az iki yıl geçmiş olması gerekiyor.

* ALES puanınız 70 ve üstü ise, lisans mezuniyet notunuz da iyiyse şansınız var demektir.

* Bilim sınavı alanınızla ilgili özel bilgilerin sorulduğu bir yazılı sınavdır. Yapılan son değişiikliğe kadar bilim sınavları sözlü mülakat ile yapılmaktaydı. Ancak torpil olayını azaltmak ve ortadan kaldırmak için sorgulanabilir, şeffaf sınavların yapıldığı yazılı sınav uygulaması getirildi.(Şuan bence en iyisi bu.)

* Alanınızla ilgili ilanları YÖK'ün Akademik Kadro İlanları sayfasından takip edebilirsiniz. İlanlara ait başvuru belgeleri ve şartları daha ayrıntılı görebilirsiniz.

(Zaman buldukça gelirim:)

mlkcim
Aday Memur
17 Aralık 2011 19:00

merhaba demadema hocam öğretim görevlisi olmak için yaş sınırı var mı? cevaplarsanız sevinirim. Alesin geçerlilik süresi var mı? Şimdiden teşekkürler

xgiyimcix
Aday Memur
20 Aralık 2011 22:43

demedeme arkadaşım ben gazi giyim öğretmenliği mezunuyum 4 yıldır ücretli olarak kendi bölümümde çalışıyorum.alesten 80 aldım diploma ortalamam iyi.myo yabancı dil istenmediğini bilkiyorum ben kendi branşım dışında mesele tekstil bölümüne başvurabiliyormuyum zira ben mezun olduktan sonra fakültemin adı değişti ve şimdi bölüm aynı ama adı değişiti ben bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum .ayrıca amcam şu an bulunduğum şehirde prof sizce şansım nedir.yorumlarınız için teşekr ederim

serdarmurat
Daire Başkanı
21 Aralık 2011 18:04

külliye yakın torpil

abow111
Kapalı
21 Aralık 2011 18:42

Öğretim görevlisi olmak isteyen arkadaşlar Torpili sağlam yerden bulun..gerisi hikaye özetin özeti budur..Yukarıdaki arkadaş prof yetmez...Rektörde bitiyor bu iş..Rektörlerinde neredeyse %80'i artık AKP'li bu demek oluyorki Önce bir halttan anlasmayan boş beyin AKP il başkanlarına oranın kanalıyla millet vekillerine sonra Rektörlere yalakalık yapacan..sonra kadro alacan..Ha buarada AKP gençlik kollarına üye olursan tadından yenmez vallaha direk Kadroyu kaptın...Özetin özeti budur..Öğretim görevlisi böyle olunur..

14 Şubat 2012 19:56

Merhaba...

Akademisyenler senatodan olur aldıktan sonra özel sektörde görevlendirilebilirler. Ama teknoloji geliştirme bölgesinde(TGB) çalışabilirler diye biliyorum. Akademisyenler TGB dışında özel sektörde çalışabilirler mi? bir yolu var mı bunun

burcu52230
Aday Memur
24 Nisan 2012 19:12

Öğretim görevlisi olabilmek için formasyon almak gerekiyor mu

kIrIk AynA
Memur
25 Nisan 2012 21:35

:=P)

yok gerekmiyor

BLue_Fb
Aday Memur
30 Mayıs 2013 22:41

Arkadaşlar Öğretm görevlisinde yüksek lisans aranmıyor demi ? ales ve not ortalaması yeterli demi ??

cool123
Aday Memur
05 Eylül 2013 09:55

eğer yüksek lisans yapmamışsan alnınla ilgili 2 yıl tecrübenin olması gerekiyor.böyle biliyorum

gome78
Daire Başkanı
05 Eylül 2013 23:26

her universitenin kriterleri farkli oluyor, isteklerini zaten duyuruda yaziyorlar deneyebilirsiniz

fundagl
Kapalı
21 Temmuz 2014 09:31

yök'ün akademik kadro ilanlarında bulunan"ÜNVAN ŞARTLAR" ne anlama geliyor ?

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi