Editörler : Lanet

Kapalı
15 Eylül 2007 21:51

Orhan Pamuk

SON SAYFAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Free Image Hosting At site

Orhan Pamuk (d.07.06.1952)

Orhan Pamuk İle İlgili Diğer Başlıklar:

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk

Ş@h-in
Müsteşar
19 Ağustos 2008 08:22

Nobelli yazarımız Orhan Pamuk?un geçen yıl yayımlanması planlanan son romanı Masumiyet Müzesi?nin çıkış tarihi kesinleşti.

Ödül sonrası Pamuk?un programının yoğunluğu nedeniyle yayını geciken roman ağustosun son haftasında okurla nihayet buluşuyor. Kitabın Almancası da Türkiye?deki yayınından bir hafta sonra çıkacak.

Türkiye?de romanın yayınıyla ilgili bilgiler sır gibi saklanıyor. Çünkü kitabın çıkışı büyük bir reklam kampanyasıyla duyurulacak.

Bu yıl Türkiye?nin onur konuğu olduğu ve 14-19 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı?nın açılışında bir konuşma yapacak.

?Yalnız Aşk değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutuku, aile ve mutluluk hakkındaki düşüncelerinizi de derinden etkileyecek bir roman?

-haber7-

theottomanempire
Müsteşar Yardımcısı
19 Ağustos 2008 14:04

Daha önce fikirlerimi yazmıştım :Bence iyi bir edebiyatçı özellikle Kara Kitap,beyaz kale,Cevdet bey ve Oğullarını okudum,Yeni Hayat kitaplarını okudum ve çok beğendim.

Ama KAr romanı tam bir fiyasko bence.Çok saçma.Benim adım Kırmızı yı okumadım henüz,ilerleyen bir zamand aokurum inşallah.Ben görüşlerine saygı duyuyorum,ve iyi bir edebiyatçı olduğunu zaten Nobel almadan önce de,herkes onu taşlarken de hep dillendirdim.

Onun kötü edebiyatçı olduğunu söyleyenler gerçekten edebiyattan anlamıyorlardır diye düşünüyorum.Özellikle Kara Kitap'ı okuyun ve tartışalım bu konuyu.

Xsir
Daire Başkanı
19 Ağustos 2008 16:26

Her insanın gözünde birilerinin karnesi vardır.Benim gözümle orhan pamugun karnesi aşağıdaki gibidir..4 ders üzerinden değerlendirmeye alınmıştır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI : 4 (Aslında edebiyata kafası çalışıyor ama edebiyat haricinde başka işlerle ilgilendiği için üst düzeyde verim alınamıyor kendisinden.Biraz daha edebiyata ağırlık verirse not ortalaması daha yüksek olacaktır.Yetenek var ama yeteneğini kullanamıyor.)

TARİH : 0 ( Kafası tarihe oldum olası basmamıştır.Başkalarından kopya çekmeye çalışırken yakalandı.Yakalanmasa da bu dersi hayatta veremezdi.Onda o beyin ve yetenek yok.Yapılacak birşeyde yok.Doğuştan bu.

BEDEN EĞİTİMİ : 2 ( Ayakta duracak kadar bedenine hükmedebiliyor.Gözleri göremediği için sportif aktivitelerden yoksun kalıyor.Bir nevi beden eğitiminden raporlu gibi birşey.

MATEMATİK : 0 (Türkler 30.000 ermeniyi katletmiştir derken matematik bilgisinin 1 nci sınıf çıcuklarından bile daha kötü olduğu anlaşılmıştır.Matematiği kötü emellerine alet etmeye çalışıyor.2+2 kaç eder daha onu bile bilmezken 30.000 gibi büyük bir rakamı nasıl telafuz etti hala anlaşılmış değil.30.000 rakamının ne kadar olduğunu bile bilmez.İnandırıcı değil o yüzden 0.

Eğitimi gizli teşkilatlardan localardan verilen bir ders daha var ama bu MEB stardart müfredatında uymadığı için not veremiyoruz.Zaten o notu nobel ödülü olarak almıştır bu gizli teşkilatlardan.

Nadan 2.Adam
Kapalı
19 Ağustos 2008 18:14

benim adım kırmızı okuduğum en iyi beş türk romanı içersinde.

---------

orhan pamuk, bence genel manada iyi yazıyor, ama initalci olduğu da söyleniyor ki bence de biraz gerçeklik payı var.

1980 yılında umberto eco tarafından yazılan gülün adı ile 96 da yazılan benim adım kırmızı acayip benzerlikler içeriyor.

Turgenyev'in babalar ve oğullar kitabının başında, "falanca orada otururken biz de onu okuyucuya tanıtalım," diye bir ibare geçiyor. "kar" romanında da aynı kalıp ifadeyi şöyle görüyoruz:

"o uyuyorken biz de onu okuyucuya biraz tanıtalım,". gerçi pamuk bu romanında turgenyevden birkaç kez söz açarak initihal yaptığını kabul eder bir tavır sergiliyor.

benim rastladıklarım bunlar. araştırılursa daha da bulunabilir.

Ş@h-in
Müsteşar
02 Eylül 2008 18:55

"Orhan Pamuk 2007'de 4.3 milyon YTL kazandı. Yurtdışında fırtınalar estiren Pamuk'un satış adedi, bağlı bulunduğu Wylie Agency'nin verdiği bilgiye göre son üç yılda 5,5 milyon. İngilizce 1,7 milyon adet sattı. 1 milyon adet barajını aştığı diğer bir dil Almanca. Çince, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca'da da 1 milyon sınırına yaklaştı. Orhan Pamuk Türkiye'deyse geçen yıl 83 bin sattı..."

www.haberaktuel.com

dobutamin
Genel Müdür
02 Eylül 2008 23:12

ORHAN PAMUK VE NOBEL OLMADAN 85 YIL YAŞADIK BİŞEY EKSİLMEDİ VATANINI SATAN ADAMI BU KADAR DESTEKLENDİĞİNE HALA İNANAMIYORUM NOBELİ YAŞAR KEMAL DEĞİLDE ORHAN PAMUK NİYE ALDI ÇÜNKÜ YAŞAR KEMAL DE DEVRİMCİYDİ AMA VATANINI SATMADI GERİSİ BOŞ FASA FİSO

ilina
Kapalı
03 Eylül 2008 12:21

Orhan Pamuk, bana ilginç gelen yazarlardan biri..."Tuhaf" dediğim yazarlardan...Kişiliği özellikle!Sıradışı bir adam...

Farklı yazıyor evet kabul etmek lazım..Akıcı yazıyor..Romanı iyi tasarlıyor..Matematiksel bir hesap yapar gibi...

İlgiyle okurum romanlarını okuduğum zaman...Fakat sanırım abartmamak lazım o kadar..Dünya fazla abarttı diye düşünüyorum...Biz de "Yaşar Kemal" dururken hele...Ayrıca o bazı konularda yorumlarda bulunurken kişisel fikrini söylemiştir..

Herkesin düşünce özgürlüğü vardır elbette..Avrupa sadece bu anı ve fırsatı siyasal açıdan değerlendirdi..Hem de kendi çıkarlarına göre...Orhan Pamuk çok iyi satıyorsa o biraz da siyasal söylemlerine bağlamalı bunu...Ödülü de siyasal bir simgeydi bence...

Şimdi yeni romanı "Masumiyet Müzesi"neredeyse yok satıyor dünyada...Umarım en kısa zamanda birileri alır da okurum:))

hayrettingül
Kapalı
03 Eylül 2008 13:52

hasan ali toptaş arkadaşlar en az orhan pamuk kadar iyi ve hakettiği kadar tanınmıyor diye düşünüyorum. mutlaka takip edin

Radyolog61
Daire Başkanı
03 Eylül 2008 13:56

Hiç okumadım. Okumam. Kendisini de zerre kadar sevmem.

furtuna
Genel Müdür
04 Eylül 2008 17:01

orhan pamuk romanlarını okumak, insanın, dişinde oluşan çukurdaki sinirlerine dilini sokması gibi... hafif acı veriyor, sıkıntılı, ama bir defa yapınca muhakkak yapmaya devam ediyorsun.. sanki o acı tedavi gibi geliyor...

bence pamuktan daha iyi roman yazan başka biri yok bugün türkiyede. belki peşinden ahmet altan gelir...

siyasi fikirlerine katılmadığımı da peşinen söyleyeyim. bunu söylemek neden bir gereklilik olduysa, o da ayrı bir tartışma konusu...

Ş@h-in
Müsteşar
14 Ocak 2009 23:01

Kar, Orhan Pamuk

Eseri okurken Orhan Pamuk'un gerçek bir gözlemci ve iyi bir romancı olduğuna birçok kez kanaat getirdim.

Eserde 28 Şubat süreci ve öncesi Pamuk'un penceresinden yansıyor. Ama şu da sezdiriliyor, aslında Türkiye'de demokrasi oturmamıştır ve 28 Şubat'ın benzerleri daha önce de defalarca yaşanmıştır. Türkiye'nin yakın siyasi tarihine ışık tutan bu eser için ne sade, ne de akıcı diyebilirim. Ama sembolik anlatımı ve kurduğu sağlam cümleleri ile okunmaya değer olduğunu belirtmek isterim.

Kar'da ayrıca dindarlar, solcular, ateistler, liberaller de sembolik olarak resmedilmiş. Eseri bitirmedim ama galiba bu çevreler arasında empati olmayışı, farklı düşüncenin birbirini hazmedememesi teması üzerine kurulmuş.

Roman tekniği açısından da hiç de başarısız değil bu eser. Egemen bakış açısıyla, ekseri kahraman ve arada yazar anlatıcı tekniğiyle sunulan eserin uzunca ve örtülü anlamlı cümleleri dikkat çekici.

Bitirince daha geniş yorumlayacağım.

_eylül_
Kapalı
15 Ocak 2009 18:23

orhan pamuğu fazla okumazdım ama masumiyet müzesi çok başarılıydı beni derinden etkiledi içimde aşırı derecede müzeye gitme isteği var

karameşe
Şef
01 Mart 2009 23:09

Hala bazı çevreler tarafından dalından budağından eleştiriliyorsa demek ki gerçekten büyük yazar. Özellikle de Kara Kitap'ı okumanızı öneririm. Eğer orada söyledikleri gerçek değilse neden şimdiye kadar muhataplardan ses seda çıkmadı anlamak güç doğrusu. Cevdet Bey ve Oğulları da harikülade bir baş yapıt bence...

*suderin*
Yasaklı
02 Mart 2009 10:46

kar adlı romanını okudum ve ben çok beğendim.

Kitabın ve yazarın görüşlerininin bana ters olmasına rağmen edebi açıdan çok güzeldi bence.

Meylina
Genel Müdür
29 Ağustos 2010 13:52

Postmodern romancılarımızdan,kitapları bir çok dile çevrilmiş kendini kanıtlamış.

Yazılanları baştan aşağı okudum.

Orhan Pamuk'u siyasi yönden değerlendirip damgayı vuranlar olduğu kadar edebi yönüyle değerlendirenler de olmuş.

Kitabın sağı solu olur mu,olmalı mı? Edebiyat eserlerini bu şekilde kategorilere ayırmak edebiyat adına bize ne kazandırır?Yoksa kaybettirir mi?

Hakedene hakkı verilmeli.Edebi yönden ise Orhan Pamuk adının iyi bir yerde olduğu açıkça ortada.

Kar,Benim Adım Kırmızı ve Masumiyet Müzesi kitapları oldukça başarılı.

Meylina
Genel Müdür
31 Ağustos 2010 20:57

''Benim Adım Kırmızı''

Yazarın kitabını roman kahramanlarına anlattırdığı bir kitabı.

Kahramanlardan birisi; Şeküre.Dünya güzeli,genç yaşta dul kalan Şeküre.İkı oğlu var Şeküre'nin biri Orhan diğeri Şevket.

Orhan Pamuk yazdığı kitaplara kendi yaşantısından da kareler koymayı ihmal etmiyor.

Yazarın annesinin adı Şeküre.Ve erkek kardeşinin adı da Şevket.

hkmt.ilbrli
Aday Memur
04 Ekim 2010 15:35

Orhan Pamuk'a 'Yaşam Boyu Başarı' ödülü

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, ABD'nin en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan 'Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

(DHA) -- Norman Mailer Merkezi ve Yazarlar Birliği Başkanı Lawrence Schiller, iki kez Pulitzer ödülü kazanan Amerikalı yazar Norman Mailer anısına verilen ödülün, bu yıl Orhan Pamuk'a verileceğini açıkladı.

Pamuk, ödülünü New York'ta, 19 Ekim akşamı düzenlenecek bir gala töreninde, ünlü yazar-editör ve yayıncı Tina Brown'ın elinden alacak.

Edebiyat ve yayıncılık dünyasından seçkin isimlerin katılacağı gala gecesinde ayrıca, Rolling Stones dergisinin yayıncısı Jann Wenner'a, 'Dergi Yayıncılığında Yaşam Boyu Başarı Ödülü' sunulacak.

İki kez Pulitzer ödülü kazanan Mailer, 40'dan fazla kitabı ve akıcı denemelerinde okuyucularını, Amerikan siyasi yaşamı ile Vietnam ve Irak savaşları hakkında kendi ?rahatsız edici görüşlerini" ile tanınıyordu.

Mailer, ?The Armies of the Nightö (Gece Orduları) adlı eseriyle 1968 yılında ?Pulitzer Ulusal Kitap Ödülünü, ?The Executioner's Song" (Celladın Şarkısı) adlı kitabıyla da 1978 yılında ?Pulitzer Roman Ödülü"nü kazanmıştı.

Mailer, 10 Kasım 2007 günü New York'ta, 84 yaşında hayatını kaybetti.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
06 Ekim 2010 16:29

?Yeni Hayat?, Orhan Pamuk

?Bir kitap okudum hayatım değişti? diye başlıyor kitap ama bu kitabı okuyarak o kadar şey değişir mi bilemiyorum.

Toplumsal sorunlara değinmesi,birbiri içinde bölümlere göndermeler yapması,yaşam,ölüm,hayat,gerçekler,kader,inanç,ruh,akıl gibi konuları ele alarak konuyu beyin fırtınası içinde işlemesi,yaşamın göreceliliği ve bir sonuca varılamaması aklımda kalanlar.

Karışık bir kurgusu var kitabın ince ve dikkatli okumak lazım.

Roman kahramanının bir kitaptan etkilenip hayatını ona göre değiştirip yaşama çabası, bir şeylere inancı ve onları gerçekleştirme süreci konu ediliyor."Melek" kavramı dikkat çekici bir nokta kitapta.

?Yeni hayat? eşittir ölüm müydü acaba?

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
30 Mart 2011 18:05

Orhan Pamuk,eserlerinde çağdaş romancılık unsurlarını,postmodernizmi etkili şekilde kullanmıştır.

Özellikle edebiyatımıza yeni teknikler kazandırmış olması,yeni bir soluk olması açısından okunması,irdelenmesi gereken yazarlarımızdan birisidir.

"Okuyorum" grubu ile bir kitabını okuyabiliriz hatta.:)

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
30 Mart 2011 19:03

Aytmatov gibi, Maalouf gibi Orhan Pamuk'un da serisi bulunmakta.:) Sıra Orhan Pamuk ve eserlerinde. Merak ediyorum açıkcası.

"Okuyorum" başlığında Orhan Pamuk okunma zamanı tam da.

Toplam 63 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi