Editörler : Pangaea
04 Haziran 2020 19:51

İnşaat müh. olarak gireceklerin B planı ne?

birçomuz muhtemelen eli boş dönecek, düz memurluk olur, ikinci üni olur, samimi anonim paylaşımlar kabülüm

bbmuhendis
Şef
04 Haziran 2020 20:29

Hocam 2018 de 91 alanların çoğu atanmadı hala. İlk defa İnşaat mühendislerinde böyle bir şeye gördük. İlk defa böyle alımın az olduğu bir dönem oldu inşaat mühendisleri için. 2020 daha da kötü olacak maalesef alım artsa bile puan yine 91 üstünde kalacak. Çünkü 91-90-89-88-87-86 bunlar tekrar hazırlanıyor bide ilk defa hazırlananlar var. 2018 de İlk 10 kişiden 1i inşaat mühendisiydi muhtemelen 2020 7 kişiden 1i olacaktır. Herkes körü körüne hazırlanıyor. 2018 deki yüksek puanlıları temizlemeden 2020 ye hazırlananları branş sıralamaları açıklandığında bu forumda göreceğiz zaten.

ilkayozcan
Aday Memur
04 Haziran 2020 20:34

ulan bu kadar zor muydu hayat bilseydik keşke

ilkayozcan
Aday Memur
04 Haziran 2020 20:36

ağacım sence 2018 de almadık diye 2020 de sağlam alım yapma ihtimali var midir
bbmuhendis, 4 yıl önce
Hocam 2018 de 91 alanların çoğu atanmadı hala. İlk defa İnşaat mühendislerinde böyle bir şeye gördük. İlk defa böyle alımın az olduğu bir dönem oldu inşaat mühendisleri için. 2020 daha da kötü olacak maalesef alım artsa bile puan yine 91 üstünde kalacak. Çünkü 91-90-89-88-87-86 bunlar tekrar hazırlanıyor bide ilk defa hazırlananlar var. 2018 de İlk 10 kişiden 1i inşaat mühendisiydi muhtemelen 2020 7 kişiden 1i olacaktır. Herkes körü körüne hazırlanıyor. 2018 deki yüksek puanlıları temizlemeden 2020 ye hazırlananları branş sıralamaları açıklandığında bu forumda göreceğiz zaten.

bbmuhendis
Şef
04 Haziran 2020 20:39

Hocam seçim odaklı bir ülkeyiz. Seçim öne alınırsa alımlar havada uçuşur 2016 da olduğu gibi. Seçim yoksa 2023teki seçimler için tüm alımları 2022 ye bırakırlar
ilkayozcan, 4 yıl önce
ağacım sence 2018 de almadık diye 2020 de sağlam alım yapma ihtimali var midir

harita94
Genel Müdür
04 Haziran 2020 20:54

polislik ve askerlik

özel sektör de sürünmek

mesleki tecrübe + b2 ve üstü seviye dil bilenler için yurt dışı

asi insaatcı
Aday Memur
04 Haziran 2020 21:13

91 alıp atanan olduğunu sanmıyorum
bbmuhendis, 4 yıl önce

nserdark
Aday Memur
04 Haziran 2020 21:56

91.94 puanım var umudum da pek kalmadı. 2020 ye hazırlanıyordum artık bıraktım çalışmayı, iyice psikolojim bozuldu. Açıkçası atanamadığım da ne yapacam hiç bir fikrim yok

çılgıninşaatçı
Şube Müdürü
04 Haziran 2020 23:11

psikolojinizi bozmayın arkadaşlar, sağlıktan önemli hiçbirşey yok şu hayatta.

agirinsaatci
Aday Memur
05 Haziran 2020 00:45

Açıkçası plan B yok bende. 2020 kpss'ye umutsuzca çalışıyorum. Doğru düzgün alım olacağını hiiç düşünmüyorum. Ama stajdaki mühendislerin pişmanlıklarını görünce en azından ileride pişman olmamak için elimden geleni yaptım diyebilmek için çalışıyoruz. Tabi bu psikoloji ile çalışmak ne kadar verimli olur bilinmez. Memurluk işi olmazsa mecburen sektöre atılacağız gibi.. O da ne kadar oluru olab bi plan bilemiyoruz, sektör epey bi daraldı. Genişleyeceği de yok gibi. Hepimiz için hayırlısı olsun...

muhendisimbenya
Yasaklı
05 Haziran 2020 14:14

hocam be nde makine mühendisiyim. bizim bölümle eşdeğerdir inşaat diye düşünüyorum. 90 üzeri alan ilk 4000 de 250 makine mühendisi var. inşaat mühendisliği de yaklaşık bu miktardadır.

mühendisler olarak tek çaremiz kendi alanlarımızda atamaların düşüklüğü sebebiyle sözleşmelilere ya da 4001 kadrolarına yerleşerek mülakatlı alımlara hazırlanmak. biz de durum biraz daha rahat, mke 88-89 ile alım yapıyor ilk alımlarda. en azından oralara girebiliyoruz ama siz de durumlar daha sıkıntıya girmiş bu dönemde. alımları da merkezi yapmıyor belediyeler. en fazla inşaat ve makine mühendisini belediyeler istihdam ediyor ama ne yazık ki merkez alım yapmıyorlar.

merkezi alım yapılmadıkça bizler böyle kös kös oturup 65-70 puanlarla atananları izleyeceğiz.

bbmuhendis, 4 yıl önce

Feyzooss
Memur
05 Haziran 2020 16:01

Sınava girmek bile istemiyorum. Girdikten sonrası ıcın de b planım yok ne yazıkkı.

present85
Memur
05 Haziran 2020 16:46

seçim öne alınırsa kadrolar havada uçuşur ama mühendislikten pek uçmuyor maalesef öğretmen bekçi polisi seçim yatırımı olarak görülüyor

bbmuhendis, 4 yıl önce
Hocam seçim odaklı bir ülkeyiz. Seçim öne alınırsa alımlar havada uçuşur 2016 da olduğu gibi. Seçim yoksa 2023teki seçimler için tüm alımları 2022 ye bırakırlar

insmuh14
Memur
06 Haziran 2020 13:27

ıski aliminda 91 puanla atandılar
asi insaatcı, 4 yıl önce
91 alıp atanan olduğunu sanmıyorum

bilalfa
Aday Memur
07 Haziran 2020 18:37

Allah ne verdiyse. Ama bu ara kafamda makine sanayi işleri var: Solidworks öğrenip CNC tezgah operatörlüğü ya da CAD cam ci olarak çalışmak. Piyasada iş durumu iyi.

İnşaat mühendisiyim ama makinecileri anlayamıyorum. Abi satış mühendisi diye asgari ücretli çalışacağınıza gidin ara eleman olun sanayide hem iş saatleri, hem sorumluluğu daha az daha düzenli, daha güzel maaşı var. Çevre yapıp ileride mühendislik yapmak da muhtemel.

ilkayozcan
Aday Memur
07 Haziran 2020 20:10

makine bitik durumda artık öldü
bilalfa, 4 yıl önce

Allah ne verdiyse. Ama bu ara kafamda makine sanayi işleri var: Solidworks öğrenip CNC tezgah operatörlüğü ya da CAD cam ci olarak çalışmak. Piyasada iş durumu iyi.

İnşaat mühendisiyim ama makinecileri anlayamıyorum. Abi satış mühendisi diye asgari ücretli çalışacağınıza gidin ara eleman olun sanayide hem iş saatleri, hem sorumluluğu daha az daha düzenli, daha güzel maaşı var. Çevre yapıp ileride mühendislik yapmak da muhtemel.

Whitebeard
Memur
07 Haziran 2020 20:56

7 Yıllık makine mühendisi olarak şunu söyleyeyim öncelikle kimse ara eleman olmak için bölüm bitirmiyor , değişen sınav sistemi mağduru olarak önce yüksek okul sonra dgs ile mühendisliğe geçtim özel sektör daha iyiydi 2013-2014 de asgari ücretin 2 katı alıyordum , 2015 de asgari ücretin 2.5 katı yorucu tempo zor gelince formasyon alıp teknik öğretmen olayım dedim onunda içine limon sıktılar 150 olan atama 0-3 arasına düştü , kriz sonrası ise 8 aydır işsizim , iş var ama çoğu firma asgari ücret ya da bir tık üzerini teklif eder olmuş işine gelirse diyorlar , ev ve araba fiyatları 3-3.5 kat artarken benim maaşım 2.5 da 1 e düşmüş , şimdiki hedefim yurt dışı ...

bilalfa, 4 yıl önce

gudik2
Memur
09 Haziran 2020 11:41

onu bende düşündüm ama zor, özel kodları varmış hem biyerde tecrübe kazanman lazım

bilalfa, 4 yıl önce

bilalfa
Aday Memur
09 Haziran 2020 17:30

Hocam zaten kitaptan videodan pasif öğrenme bizi pasifleştirdi. Asliyetinde iş işte öğrenilir. Ama biz okuyanlar hep herşeyi sistematik istiyoruz. Bu saatten sonra beklemek boşa zaman kaybı ,gidip koparmak lazım

gudik2, 4 yıl önce

onu bende düşündüm ama zor, özel kodları varmış hem biyerde tecrübe kazanman lazım

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi