Editörler : E.Kayı Han
10 Ekim 2021 18:07

Üvey annenin mirası kime kalır?
Arkadaşlar iyi günler. Belki yeri değil ama önemli bir konuda soru sormam lazım. Ben tek çocuğum. Babam annemle ayrıldıktan sonra başka bir kadınla evlendi fakat çocukları yok. Babam 2. eşi ile evlendikten sonra tüm mallar (ev araba arsa vs. ) hep 2. eşi üzerine alındı ve yapıldı. Bu durumda miras bana mı kalır yoksa üvey annemin kardeşlerine mi? Bana hiçbirşey kalmayacaksa bu adaletsizlik değil mi?

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 18:22

Babanız üvey annenizden evvel vefat ederse size hiçbir şey kalmaz.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
10 Ekim 2021 18:25

O zaman aynı mantıkla üvey annemin daha önce vefat etmesi halinde de tüm miras bana kalıyor doğru muyum?
Kayıhan2020, 3 yıl önce
Babanız üvey annenizden evvel vefat ederse size hiçbir şey kalmaz.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 18:26

Eğer üvey kardeşiniz yoksa evet.
Mahmutt Kaya, 3 yıl önce
O zaman aynı mantıkla üvey annemin daha önce vefat etmesi halinde de tüm miras bana kalıyor doğru muyum?

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
10 Ekim 2021 18:27

Evet yok hocam. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Kayıhan2020, 3 yıl önce
Eğer üvey kardeşiniz yoksa evet.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 18:31

Yine de miras hukuku konusundü uzman birisiyle konuşun. Çünkü miras bırakanın bila velet (çocuksuz) ölmesi durumunda anne babasına falan da pay gider gibi bir şeyler hatırlıyorum. Yanılıyor da olabilirim.
Mahmutt Kaya, 3 yıl önce
Evet yok hocam. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

kytkbl
Kapalı
10 Ekim 2021 18:56

Bir kimse üvey ananın veya üvey babanın mirasçısı olamaz. Mirasçı olmak için onun soyundan gelmiş olmak gerekir.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 19:07

Baba öz anne üvey. Üvey Anne önce vefat ederse miras öz babaya kalacak. Öz babanın vefat etmesi durumunda ise soruyu soran kişiye. Bağlantıyı böyle kurmak lazım.
kytkbl, 3 yıl önce
Bir kimse üvey ananın veya üvey babanın mirasçısı olamaz. Mirasçı olmak için onun soyundan gelmiş olmak gerekir.

kytkbl
Kapalı
10 Ekim 2021 19:21

Adamın birinci hanımından olan çocuklar ikinci hanımın üvey evlatlarıdır. Bu sebepten kadın öldüğünde yalnızca kendisinden olan çocuklara miras kalır. İkinci hanımın malından adamın birinci hanımından olan çocuklarına miras düşmez.
Kayıhan2020, 3 yıl önce
Baba öz anne üvey. Üvey Anne önce vefat ederse miras öz babaya kalacak. Öz babanın vefat etmesi durumunda ise soruyu soran kişiye. Bağlantıyı böyle kurmak lazım.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 19:25

Şimdi üvey annenin çocuğu yok. Sadece eşi var. Üvey anne öldüğünde mirası kime kalacak?
kytkbl, 3 yıl önce
Adamın birinci hanımından olan çocuklar ikinci hanımın üvey evlatlarıdır. Bu sebepten kadın öldüğünde yalnızca kendisinden olan çocuklara miras kalır. İkinci hanımın malından adamın birinci hanımından olan çocuklarına miras düşmez.

kytkbl
Kapalı
10 Ekim 2021 19:36

Miras hukukuna göre, vefat eden kimsenin geride bıraktığı mal varlığı yasal mirasçılarına kalıyor. Mirasçılar, 4 farklı zümrede toplanıyor. 1. zümreyi mirasbırakanın altsoyu oluşturuyor. Altsoyda; çocuklar, torunları, torunların çocukları, çocukların torunları şeklinde devam ediyor. 2. zümreyi ise; üstsoy olan ölenin anne ve babası, kardeşlerş, yeğenleri, bunları çocukları ve torunları oluşturuyor. Ölenin büyükanne ve büyükbabası ile çocukları olan amca, hala, dayı, teyze, kuzenlerden ve devamından oluşuyor. Bu grup da 3. zümreyi meydana getiriyor. 4. zümrede ise; büyükanne ve büyükbabanon anne ve babaları ile bunların altsoyları bulunuyor. Ancak, 4. zümreye miras hakkı düşmüyor. Peki, üvey anneden miras kalır mı? Vefat eden kimsenin eşi mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte birini alıyor. Yani bu durumda, sağ kalan babaya üvey anneden geçen 1/4'lük miras, babanın da vefatı halinde, çocuklarına kalıyor.
Kayıhan2020, 3 yıl önce
Şimdi üvey annenin çocuğu yok. Sadece eşi var. Üvey anne öldüğünde mirası kime kalacak?

kytkbl
Kapalı
10 Ekim 2021 19:37

Tüm miras değil...
Mahmutt Kaya, 3 yıl önce

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 19:41

Çok uzun yazmışsınız sonuçta dediğim yere gelmişsiniz. Üvey annenin eşine yani soruyu soran kişinin babasına her durumda mirasdan pay kalacak. Babanın vefatı halinde de bu pay soruyu soran kişiye kalacak.
kytkbl, 3 yıl önce
Miras hukukuna göre, vefat eden kimsenin geride bıraktığı mal varlığı yasal mirasçılarına kalıyor. Mirasçılar, 4 farklı zümrede toplanıyor. 1. zümreyi mirasbırakanın altsoyu oluşturuyor. Altsoyda; çocuklar, torunları, torunların çocukları, çocukların torunları şeklinde devam ediyor. 2. zümreyi ise; üstsoy olan ölenin anne ve babası, kardeşlerş, yeğenleri, bunları çocukları ve torunları oluşturuyor. Ölenin büyükanne ve büyükbabası ile çocukları olan amca, hala, dayı, teyze, kuzenlerden ve devamından oluşuyor. Bu grup da 3. zümreyi meydana getiriyor. 4. zümrede ise; büyükanne ve büyükbabanon anne ve babaları ile bunların altsoyları bulunuyor. Ancak, 4. zümreye miras hakkı düşmüyor. Peki, üvey anneden miras kalır mı? Vefat eden kimsenin eşi mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte birini alıyor. Yani bu durumda, sağ kalan babaya üvey anneden geçen 1/4'lük miras, babanın da vefatı halinde, çocuklarına kalıyor.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 19:43

Evet tamamı değil. Üvey anne bila velet olduğu için anne babasına da pay gidecek. Anne baba vefat etmiş ise üvey annenin kardeşlerine, kardeşleri ölmüş ise onların çocuklarına. Onun için üyemize miras hukukunda uzman bir kişi ile görüşün dedim.
kytkbl, 3 yıl önce
Tüm miras değil...

kytkbl
Kapalı
10 Ekim 2021 19:45

Birincisi doğrudan kalmıyor, ikincisi babası üzerinden ise kalan 1/4 üzerinden yukarıda açıkladığım zümre çerçevesinde ne kalırsa artık, onada kalmak denirse...
Kayıhan2020, 3 yıl önce
Çok uzun yazmışsınız sonuçta dediğim yere gelmişsiniz. Üvey annenin eşine yani soruyu soran kişinin babasına her durumda mirasdan pay kalacak. Babanın vefatı halinde de bu pay soruyu soran kişiye kalacak.

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2021 19:51

Bu soruyu soran arkadaş dua edecek babası ile üvey annesinin bir çocukları olacak. Üvey anne vefat edince miras üvey kardeşi ile babasına kalacak. Babası vefat edince de babasına kalan kısım üvey kardeşi ile kendisi arasında pay edilecek. Diğer şekilde oldukça sıkıntılı. Nüfus kayıtlarını falan görmediğimiz için farazi yorumlarda bulunuyoruz.

kytkbl, 3 yıl önce
Birincisi doğrudan kalmıyor, ikincisi babası üzerinden ise kalan 1/4 üzerinden yukarıda açıkladığım zümre çerçevesinde ne kalırsa artık, onada kalmak denirse...

adaletvehak
Genel Müdür
11 Ekim 2021 21:30

Bu durumda dostum üvey annenizin bababandan önce tahtalı köye gitmesini beklemekten başka çaren yok

Senin babanda neymiş kardeş bütün malı mülkü karının üzerine yapmış.

Hiçimi evladını düşünmez ne adamlar var yahu yazık

Ruili
Şef
12 Ekim 2021 08:12

Bu devirde babanın aklına hayran kaldım yanlış anlama ama her şeyi 2.eşin üzerine yapmak nedir yakında tekmeyi vurmaz inşallah, hayırlı günler

zencefil55
Aday Memur
12 Ekim 2021 10:26

Evlilikte Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi uygulanır. Bunu gözden kaçırmayın.

CANGUN
Şef
13 Ekim 2021 03:36

Baban tüm malları kendi değilde hanıma üzerine alıyorsa,bu zaten sana kalmasın diyedir, dedikleri gibi üvey anne den evvel ölmemesi gerek
Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi