Editörler : "eskiyara"Pangaea

Kapalı
24 Kasım 2010 19:31

E-okul'a yüklenebilen ders dağıtım programı (MEB tarafından sunuluyor)

E-okul'a yüklenebilen ders dağıtım programı (MEB tarafından sunuluyor)

Haftalık ders programının hazırlaması için aşağıdaki verilerin e-okul sisteminde tamamlanmış olması gerekmektedir.

1-) Ders başlangıç ve bitiş saatleri ( IOK09001:Haftalık Ders Başlangıç ve Bitiş Saatleri )

2-) Şube tanımları (IOK03001: Şube Oluşturma)

3-) Seçmeli dersler (IOK09003: Dönemlik Seçmeli Ders Belirle)

4-) Ders öğretmenleri ve şubeleri (IOK09004: Şube Öğretmenleri Belirle)

Ders Dağıtım Programı Verileri

1-) Ders dağıtım için gerekli olan programını http://e-okul.meb.gov.tr/eokulfet.zip adresinden kişisel bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2-) Ders dağıtım programını edinmişseniz, FET dağıtım programı için gerekli olan verilerin kiişsel bilgisayarınıza indirlmesini sağlamalısınız. Bu işlem için aşağıda bulunan indir butonunu kullanmalısınız. İndir butonu sırasında explorer dosyanın indirilemediğine dair bir uyarı vermiş ise başka bir bilgisayarda deneyiniz veya windows işletim sistemi kullanıyorsanız http://support.microsoft.com/kb/816868 adresini inceleyiniz.

E-Okul Sisteminde tanımlanmış ancak hatalı olma ihtimali olan veriler aşağıdadır. Aşağıdaki listeyi inceleyiniz, liste boş ise bir sonraki adım olan indirme işlemine geçiniz. Listede yer alan bilgilerin doğru, uygun olduğunu düşünüyorsanız bir sonraki adım olan indir işlemine geçebilirsiniz.

Öğretmenler Haftalık Toplam Ders Saati Sayısı

Ders dağıtımına başlamadan önce aşağıdaki listeden şubelerinizi ve şubelerinize ait girmiş olduğunuz verilerden oluşmuş listeyi inceleyiniz. Sınıf şube sayısını ve şube başına düşen haftalık ders saati toplamının mevzuattaki saatlere uygunluğunu kontrol ediniz.

FET Haftalık Ders Dağıtım Programında hazırlanmış verileri e-okula aktarma

1-) FET programında ders yerleşim işleminin ardından, FET programı Dosya menüsü - sonuçları bilgisayarıma aktar bölümü açılarak virgülle ayrılmış veri (text) seçilir.

2-) FET programının gelen soru ekranında herhangi bir değişiklik yapılmadan kayıt işlemi yapılır. Verilerin kaydedildiği klasör ekrana bilgi olarak gelecektir.

3-) FET programının sonuçları kişisel bilgisayarınıza kayıt ettiği klasör "fet-results" aşağıdaki gözat (browse) butonuna basılarak açılır.

4-) Herhangi özel bir değişiklik yapılmamış ise "fet-results\csv\mebeokuldangelendata" klasörü içinde bulunan "mebeokuldangelendata_timetable" dosyası seçilir.

5-) Yükle butona basılarak sonuçların e-okul sistemine gönderilmesi sağlanır. Bu sırada e-okulda tanımlı bir ders programı var ise silinmeyecektir.

6-) Sınıf / Şube seçimi bölümünden gönderilmiş olan program listelenebilir.

7-) Gönderilmiş haftalık ders programında listelenek, kontrol edildikten sonra bir problem yok ise e-okul tarafından geçerli olabilmesi için "E-okulda Geçerli Yap" butona basılır.

Uyarı: E-okulda geçerli yapı butonuna basılması ile e-okuldaki mevcut ders programı silinerek, yerine ekranda görünen yeni program oluşacaktır.

Kaynak: http://www.bilgisayarbilisim.net/idari-programlar-ders-dagitim-okul-zili-vs-f107/e-okulda-ders-dagitim-programi-t54597.html

ayhi
Kapalı
24 Kasım 2010 19:41

bu ders dağıtım programının temel aldığı asıl program şudur:

FET (Free Timetabling Software)

http://www.lalescu.ro/liviu/fet/

ayhi
Kapalı
25 Kasım 2010 18:32

programın açılış kısmında yazan açıklamalar:

M.E.B.

İLKÖĞRETİM OKULLARI DERS DAĞITIM PROGRAMI TEST VERSİYONU @ (22/09/2010)

Program İşleyişi

1- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülünde bulunan ders başlangıç ve bitiş saatleri Tanımlı olmalıdır.

2- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülünde bulunan şube ekle menüsünden şubeler tanımlanmalı veya kapalı ise kullanılacak sınıf şubeler aktif hale getirilmelidir.

3- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülünde bulunan seçmeli dersler menüsünden okulun seçmeli dersleri tanımlanmalıdır.

4- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülü içinde yer alan ders işlemleri - ders öğretmenleri tanımı yapılmalıdır.

5- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülü içinde yer alan ders işlemleri - haftalık ders dağıtım programı ekranında bulunan indir bölümünden fet uzablı veri dosyası kişisel bilgisayarınıza aktarılmalıdır.

6- Bu program içinde bulunan Dosya menüsü Aç (E-okudlan alınan dosya) bölümünden kişisel bilgisayarınıza idirilmiş dosya aglır. (Bu işlem ile ders,sınıf,öğretmen tanımları bu programa aktarılır, elle yapılacak tanımlar soruna yol açacaktır. Veriler ile ilgili tüm düzenlemeler e-okuldan yapılmalı, bu programda sadece kısıtlamalar ve ayarlamalar yapılmalıdır.)

7- Özellikle Zaman bölümünde bulunan işlemler ile dersler, öğretmenler ve sınıflar ile ilgili kısıtlamalar ve düzenlemeler yapılabilir. Çizelgeyi oluşturmak için haftalık çizelge bölümü aglarak oluştur seçilir. Sonuçlar aynı bölümdeki diğer seçeneklerden takip edilebilir. Uygun olmayan kısıtlamalar seçilmiş ise dağıtım oluşmayacak veya çok bekleyecektir.

En geç ortalama 1 dakika içinde bir ders programının oluşması beklenmektedir. Daha uzun süren dağıtımlar için ¿sıtlamalar yanlış tanımlanmış olabilmektedir.

8- Bazı kısıtlama bölümlerinde yer ala % ifadeleri işlemlerin hangi oranda dikkate alınacağını belirtmektedir. %100 kurala mutlaka uyulması gerektiğini belirtir. Daha az yüzdeler kısıtlamanın önemine göre azaltılmalıdır. Örneğin bir dersin öğleden sonra olması istenmiş ise %95 lik bir oran verilerek bunu uyulması istenir ancak çizelge oluşmuyor ise 20 denemeden sonra bu kuralın önemsenmeyeceği anlamına gelir.

9- Çizelge oluşmuş ise Dosya - bilisayarıma aktar menüsünden sonuçlar kişisel bilgisayarına, gelen mesajdaki klasörler içine atılacaktır. Bu dosyalar içinde oluşmuş çizelgenin yazdırılabilir (HTML) formattaki birçok dökümü ve e-okula aktarılacak csv çözümleri oluşacaktır.

Bu çözüm csv klasöründeki "mebeokuldangelendata_timetable" dosyasi e-okul yükleme ekranından e-okula aktarılır.

Örnek ayar: Bir öğretmen pazartesi öğleden sonra ders alamayacak ise veri menüsünden zaman sabitleri- öğretmenler- bir öğretmenin uygun olmayan zamanları bölümüne girilir. Buradan öğretmen seçilerek uygun olmayan zamanları gelen tabloda işaretlenir. Ayarlar tamamlandıktan sonra haftalık çizelge bölümü aglarak oluştur seçilir ve ders programı hazırlanır.

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
25 Kasım 2010 22:07

Çok karışık geldi bana.

ayhi
Kapalı
25 Kasım 2010 22:15

orjinal program da pek görsel içermediği için maalesef MEB'in versiyonu da kullanıcı dostu bir arayüze sahip değil :(

henüz e-okuldan ilgili dosyayı indirmediğim için programı pek kurcalayamadım :)

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
25 Kasım 2010 23:40

Ben indirdim dosyayı çok karışık. e okuldan indirmek yerine elle girmek daha kolay.

Daha pratik bir şeyler olmalı.

ayhi
Kapalı
26 Kasım 2010 06:23

orjinal FET programı serbest kaynaklı (ücretsiz) bir program olduğu için fazla geliştirilmiyor olsa gerek :S

hatip42
Genel Müdür
26 Kasım 2010 22:01

çok güzel debir de e okula yüklenebilen kitap girme programı varsa daha da faydalı olacak. bilgisi olan lütfen yazsın

ayhi
Kapalı
27 Kasım 2010 06:38

internette bazı programlar var ama ne kadar güvenilir bilemem :S

aslında MEB'in o tür programları sunması lazım ...

isikayhan
Kapalı
06 Aralık 2010 21:48

Haftalık Ders Dağıtım Programı Kullanım kılavuzu:

https://e-okul.meb.gov.tr/Dokumanlar/E-OKUL_HAFTALIK_DERS_DAGITIM_KLAVUZ.pdf

isikayhan
Kapalı
06 Aralık 2010 22:19

yeni sürümde artık test versiyonu diye yazmıyor

KASIM 2010:

http://e-okul.meb.gov.tr/eokulfet.zip

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2010 22:05

Ben programı karıştırıyorum. Ben bulamadım ama çarşamba son saatlere otomatik kulüp ve rehberlik olarak yerleştirmeli. Seçenekler arasında çarşamba son saati sabitleyecek bir seçenek bulamadım.

Ferhat-ÖZDEMİR
Daire Başkanı
09 Aralık 2010 14:04

Rehberlik saatini sabitlemek için;

Zaman... Aktiviteler(Dersler)... Aktivite grubu için tercih edilen zaman bloğu... Add... Konu:Rehberlik sos seçilir... Tümüne izin vermeyi sil e tıklanır... Rehberlik hangi saat olacaksa oradaki "x" boşaltılır... ekle butonona tıklanır... Kapat ve Close ile çıkılır.

Ben de ders programı üzerinde elle değiştirmeleri bulamadım.

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
09 Aralık 2010 20:40

Teşekkürler Ferhat. Deneme yapan arkadaşlar tecrübelerimizi paylaşarak incelikleri öğrenelim.

Ders yerleştirme programları artık internete bağlanınca krekli mi değil mi buluyorlar. Bir ders programı üreticileri internet yolu ile tespit ettikleri korsan kullanıcılara avukatları vasıtasıyla ödeme emirleri göndermeye başlamışlar.

salihoz
Aday Memur
10 Aralık 2010 20:32

Arkadaşlar fet programını daha önce de kullanmıştım.Bazı sorunlar var.

Örneğin elle ders çakma olayı kullanışsız.

Programın yazıcı çıktısı vermemesi eksi bir puan.

Kullanıcı arayüzü iyi değil.

Bu arada birçok deneme yapmama rağmen programdan e okul a bilgi aktaramadım sürekli hata veriyor.Henüz aktarım işini çözememişler galiba...

ahmaz55
Aday Memur
14 Aralık 2010 20:21

proğramda sosyal bilgiler 6-7 2+1 şeklinde acaba nasıl dağıtılır...

3saati bir güne dağıtıyor

isikayhan
Kapalı
15 Aralık 2010 16:03

Haftalık Ders Dağıtım Programı Kullanım Kılavuzu güncellenmiş (15/12/2010):

https://e-okul.meb.gov.tr/Dokumanlar/E-OKUL_HAFTALIK_DERS_DAGITIM_KLAVUZ.pdf

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi