Editörler : Pangaea
09 Ağustos 2019 14:23

Astegmenlik Hakkında Bilgi
Saglik Yonetimi Bölümü mezunuyum. 30 Eylülde tecilim bitiyor. 2018 KPSS puanım 87 ye yakın. sizce ne yapmalıyım arkdaşlar?

A.C.D.C
Daire Başkanı
10 Ağustos 2019 08:23

git hocam askerliğine. atamaya engel değil. bitince başlarsın görevine.

Baho21
Şef
10 Ağustos 2019 11:16

cevap için teşekkürler hocam. Peki çıkma olasılığı nedir sizce astegmenligin?
A.C.D.C, 5 yıl önce

git hocam askerliğine. atamaya engel değil. bitince başlarsın görevine.

dytalper
Memur
10 Ağustos 2019 13:57

Çıkma olasılığını az olarak düşün derim.

Baho21, 5 yıl önce

çılgıninşaatçı
Şube Müdürü
10 Ağustos 2019 15:18

Sağlık alanından olduğun için ihtimalin yine de var. Sıhhiye lazım :)

Baho21, 5 yıl önce

dytalper
Memur
10 Ağustos 2019 16:56

Sağlık sınıfından uzun dönemler kendi içinde mesleki olarak ayrılıyor, sağlık yönetiminden alım az olacaktır. Yüksek ihtimalle uzun dönem gelmez.

çılgıninşaatçı, 5 yıl önce

Baho21
Şef
10 Ağustos 2019 17:47

Bizim arkdaşlardan 6si başvurdu hepsine çıktı. bize de cikar mi çıkar yani :)
dytalper, 5 yıl önce

Çıkma olasılığını az olarak düşün derim.

Baho21
Şef
10 Ağustos 2019 17:48

Hocam savaşa mi giriyoruz hayırdır ya :)

Baho21
Şef
10 Ağustos 2019 17:49

sizin bransiniz ne hocam?
dytalper, 5 yıl önce

Sağlık sınıfından uzun dönemler kendi içinde mesleki olarak ayrılıyor, sağlık yönetiminden alım az olacaktır. Yüksek ihtimalle uzun dönem gelmez.

çılgıninşaatçı
Şube Müdürü
10 Ağustos 2019 21:58

Yani genel olarak lazım oluyor. Doktor albay oluyor yanına asteğmen isteyebiliyor.

Baho21, 5 yıl önce
Hocam savaşa mi giriyoruz hayırdır ya :)

Quetzicoatl
Genel Müdür
10 Ağustos 2019 22:36

Askerden döneli daha 10 gün olmuş biri olarak diyebilirim ki en iyi askerlik "en kısa olan askerlik"tir. Ben kısa dönem olarak yaptım. Çoğu zaman zoruma giden, kanıma dokunan olaylar yaşadıysam da 6 ayda bitirip geldim. Uzun dönem askerliğin en büyük faydası ayda elinize geçen 5-6 bin tl maaş... Bunun dışında emin ol hiçbir avantajı yok. Sonuçta sen de bir askersin ve sana emir verecek, yeri geldiğinde sana olmadık ithamlarda bulunup olmadık işler yaptıracak onlarca rütbeliyle muhattap olacaksın.

Yedek Subaylık konusu ise tamamen şans meselesi. Askerlik yaptığım yerde birçok asteğmenle karşılaşma fırsatım oldu. Mühendislerden tutun da turizm işletme mezununa kadar çok geniş bir skala mevcuttu.

Baho21
Şef
10 Ağustos 2019 23:05

Hocam bilgileriniz için teşekür ederim. Ama yapacak bir durum söz konusu değil. Kaçak durumuna düşecem ve bu astegmenlige de ihtiyacim var umarım gelir ya
Quetzicoatl, 5 yıl önce

Askerden döneli daha 10 gün olmuş biri olarak diyebilirim ki en iyi askerlik "en kısa olan askerlik"tir. Ben kısa dönem olarak yaptım. Çoğu zaman zoruma giden, kanıma dokunan olaylar yaşadıysam da 6 ayda bitirip geldim. Uzun dönem askerliğin en büyük faydası ayda elinize geçen 5-6 bin tl maaş... Bunun dışında emin ol hiçbir avantajı yok. Sonuçta sen de bir askersin ve sana emir verecek, yeri geldiğinde sana olmadık ithamlarda bulunup olmadık işler yaptıracak onlarca rütbeliyle muhattap olacaksın.

Yedek Subaylık konusu ise tamamen şans meselesi. Askerlik yaptığım yerde birçok asteğmenle karşılaşma fırsatım oldu. Mühendislerden tutun da turizm işletme mezununa kadar çok geniş bir skala mevcuttu.

Baho21
Şef
10 Ağustos 2019 23:06

bak bu da farklı bir bakış açısı. doktor albay he !!!

Yani genel olarak lazım oluyor. Doktor albay oluyor yanına asteğmen isteyebiliyor.

dytalper
Memur
11 Ağustos 2019 04:38

Sağlık sınıfı, diyetisyen mesleğiyle yedek subaylık yaptım.

Baho21, 5 yıl önce
sizin bransiniz ne hocam?

dytalper
Memur
11 Ağustos 2019 05:01

En kısa askerlik konusu kişiden kişiye göre ve askerliğe hatta hayata bakışınıza göre değişir. Ben de yedek subay olarak askerlik yaptım ve iyi ki yapmışım. Türk ordusunu cıs, kaka gibi göstermeye karşıyım. Biz de hastasonu subay, astsubay uzmanlarla toplanıp halı saha maçları yapardık. Balığa, pikniğe, doğa yürüyüşüne giderdik... Görevim bittiğindeyse hatıra olarak plaket yaptırmışlardı. Hala görüştüğüm konuştuğum insanlar var görev yaptığım yerden. Geriye dönüp karar vermem gerekse yine yedek subay olarak gitmek isterdim.

Quetzicoatl, 5 yıl önce

Baho21
Şef
11 Ağustos 2019 06:26

Ee ne güzel hocam işte çıkmış size. Umarım bize de cikar artik
dytalper, 5 yıl önce

Sağlık sınıfı, diyetisyen mesleğiyle yedek subaylık yaptım.

A.C.D.C
Daire Başkanı
11 Ağustos 2019 08:20

Kıstaslar; yaş, iş tecrübesi, dil.

Bizim YS aday taburunda (eğitimde) 144 kişi vardı. 25 yaşın altında toplasan 20 kişi yoktu. Onların da iyi kötü iş tecrübesi vardı.

Baho21, 5 yıl önce

Mak.Muh35
Şef
11 Ağustos 2019 08:46

Asteğmenlik sadece mesleki değildir. Daha çok takım komutanlığı alımı alıyor. Yani bir lisans mezunu iseniz örneğin bir mühendis; kısa dönem, meslekçi asteğmen, takım komutanı asteğmen olabilirsiz. Yani ben Arkeolog, basın yayın mezunu takım komutanı asteğmenler gördüm. Mesleki çok zor onlardı :)

Avantajları ve rahatlığı bakımından sıralama yapacak olursak; Meslekçi Asteğmen Takım Komutanı Asteğmen Kısa Dönem

Baho21
Şef
11 Ağustos 2019 14:53

Yani hocam 25 yasin altindakilere çıkma olasılığı daha az diyorsunuz. iş tecrübesi yok ama hayat tecrübesi var :)
A.C.D.C, 5 yıl önce

Kıstaslar; yaş, iş tecrübesi, dil.

Bizim YS aday taburunda (eğitimde) 144 kişi vardı. 25 yaşın altında toplasan 20 kişi yoktu. Onların da iyi kötü iş tecrübesi vardı.

Baho21
Şef
11 Ağustos 2019 14:57

Hocam sizin bilgileriniz icin de teskkurler. meslekci astegmenin işi daha rahat yani. mesela dış hekimliği okuyan biri için örnek olarak. .
Mak.Muh35, 5 yıl önce

Asteğmenlik sadece mesleki değildir. Daha çok takım komutanlığı alımı alıyor. Yani bir lisans mezunu iseniz örneğin bir mühendis; kısa dönem, meslekçi asteğmen, takım komutanı asteğmen olabilirsiz. Yani ben Arkeolog, basın yayın mezunu takım komutanı asteğmenler gördüm. Mesleki çok zor onlardı :)

Avantajları ve rahatlığı bakımından sıralama yapacak olursak; Meslekçi Asteğmen Takım Komutanı Asteğmen Kısa Dönem

Mak.Muh35
Şef
11 Ağustos 2019 15:26

Şöyle düşünün hocam.

Meslekçi Asteğmen

3 Hafta acemi birliği (Acemi birliği sırasında öğrenci maaşı alırsınız)

Mesleğinizi yaparsınız. Yani mesleğinize sahip rütbeliler, sivil memurlar ile çalışırsınız. Mühendisler: Keşif yapar, ihale dosyası hazırlar vb. Doktor doktorluk yapar, Psikolog RDM'de görev yapar vb.

Maaşı Takım komutanı asteğmenden yaklaşık 300 lira azdır. (Takım komutanlığı tazminatı farkı)

Son 3 Ay Teğmen olurlar. Teğmen Maaşı alırlar.

Acemi birliği daha kısa olduğu için ve son 3 ay teğmen maaşı aldığı için maaşı daha düşük olmasına rağmen askerlik sonunda takım komutanı asteğmenden 1,5 maaş daha fala kazanmış olur.

Takım Komutanı Asteğmen

2,5 Ay Acemi birliği (Acemi birliği sırasında öğrenci maaşı alırsınız)

Genelde birliklerde takım komutanı olarak görev alırlar. Askerle uğraşırlar yani insanla uğraşmak olduğu için zordur.

Maaşı Meslekçi asteğmenden yaklaşık 300 lira fazladır. (Takım komutanlığı tazminatı farkı)

Son 1 Ay Teğmen olurlar. Teğmen Maaşı alırlar.

Baho21, 5 yıl önce
Hocam sizin bilgileriniz icin de teskkurler. meslekci astegmenin işi daha rahat yani. mesela dış hekimliği okuyan biri için örnek olarak. .
Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi