Editörler : "eskiyara"Pangaea
12 Şubat 2019 21:01

Okul müdürü nasıl belirlenmeli

Üç aşamada belirlenmeli

1_Yazili sınavdan 70 alan mülakata alınmalı

2_Mulakat tarafsız bir şekilde Adilcevaz yapılmalıdır.

Diksiyon,hitabet,özgüven v.s açılardan değerlendirilmelidir.

(Yazılı sınava çalışmak için izin veya rapor alan aday mülakatta kesinlikle eklenmelidir.)

3_iki yıllık deneme süresi

Aday iki yıllık denemeye tabi tutulmalıdır.

Okul ile ilgileniyor mu

Öğretmenleri zamanında derse sokabiliyor mu

Nöbet görevlerini tam yaptırıyor mu

Velileri okulu sahiplenmek eti konusunda etkiliyor mu

Stratejik planını verimli olarak uygulayabilir m

Kurum kültürü oluşturabiliyor mu

Gibi alanlarda değerlendirilmeli başarılı olursa idarecilik kadrosu verilmelidir.

Taskavra
Aday Memur
12 Şubat 2019 21:26

Sayın hocam uzun zamandır görüyorum yazışmalarınızı.Önce doğru paradigma ile kurum kültürünü entegre etmek gerekiyor. Ben meslekte ilk zamanlarımda o kadar hayranlık duyardım ki yönetim kadrosuna. Müdür yetkililik, müdür yardımcılığı, okul müdür vekili, okul müdürü görevlerinde bulunduktan sonra biraz soğuduğum. Sonra eğitim yönetimi alanında yüksek lisans yapmaya başlayınca iyice karar verdim ve okul müdürlüğünden istifa etim. Şimdi doktoroya hazırlanıyorm ve iyiki öğretmen olarak görev yapıyorum diyorum. Öğrenmek insana tevazu ve samimiyet kazandırır. Oranlar yahut sınav tarzları çokta önemli şeyler değil. Önemli olan o olgunluğa erişebilmek. Bunlar kendi düşüncelerim. Herkesin düşüncelerine saygım vardır ve olmalıdır. Karşıt düşünceler olacak ki doğru ya ulaşabilelim.

tugbasosyalll
Kapalı
12 Şubat 2019 21:40

Bence ogretmen,ogrenci ve velilerin de gorusu alinmali.

Müdrüm
Aday Memur
12 Şubat 2019 23:39

Türkiye'de mülakat işlemez hepimiz çok müslümanız hemen araya adam koyar liste oluşturur sınavdan önce okulumuzu yazdırırız.. Mevcut bakana bile iş yaptırmıyor malum senimiz.bide çıkmış Ali Yalçın görevde yükselme mülakatlarında adaletli davranılmalı diyor. Bilmiyorum yüzlerine hangi deriyi takıyor

lodos04075
Şube Müdürü
13 Şubat 2019 00:21

Adil bir sınav yaparsın yeter bu kadar basit. 4 yıllın sonunda tekrar sınava girmesi için öğretmenlerden görüş alırsın olumlu çıkarsa sınava girebilir çıkmazsa 4 yıl boyunca sınava giremez.

Kazdagları
Kapalı
13 Şubat 2019 00:23

Vizyonun bu kadar mı? Senin soyledigin mudur tanimi Bilimsel anlamda İşe yonelik mudur tavri. Buna Taylor tarzi diyoruz. Bak arkadas asagida yazmiz yuksek lisans yapiyor. O sana anlatsin. Yetki turleri, guc turleri, yeni yaklasimlar v.s.

muallim_34
Genel Müdür
13 Şubat 2019 06:43

Belli sen cok biliyorsun.bir kere personelini calistiramayan adamdan mudur olmaz.

Ikincisi zaten saydigin ozelliklere sahip adam stratejik planini yapar kurum kulturunu olusturur

Yeniliklere acik olur onlari da yazdik.

Bu isler senin gibi kagit uzerinde okuyup ezber yapmakla olmuyor.

hugo.almeida
Kapalı
13 Şubat 2019 09:27

Okul müdürü diye bir şey olmamalı.

13 Şubat 2019 10:04

Bence iş sıraya konulmalı aylık haftalık günlük nöbet gibi herkes sırayla müdürlük yapmalı. Nasıl olsa bu iş o kadar basit bir iş ki herkes yapabiliyor. Bir sınav yaparsın hop olursun müdür. Bu konuda eğitim falan hak getire. Yüksek lisans, doktora yapan arkadaşlara bir sorun. Önceki eğitime bakış açılarıyla daha sonraki eğitime bakış açıları arasında ne kadar fark var.

Maalesef bu iş artık çocuk oyuncağına döndü. Eğer profesyonel anlamda bu iş yapılacaksa akademik eğitim alınmalıdır. Müdür yardımcılığı basamağından başlanmalı sonra okul müdürü, şube müdürü ilçe meb müdürü vs gidilmelidir. Ayrıca bu şekilde yapıldıktan sonra yöneticilik eğitim - öğretim sınıfından çıkarılarak yönetim sınıfına alınmalıdır.

Yok eğer eğitime inanmıyorsanız insanları boş yere üniversitelerde falan okutmayın. Nasıl olsa herkes her işi yaptığı bir ülkede yaşıyoruz herkesin önü açılıp herkesin öğretmen olması gerekir.

ucara
Aday Memur
13 Şubat 2019 12:10

Eğitim Bir Sen ilçe/il başkanının teklifi kaymakam ve valinin onayı ile göreve başlamalı derdim ama zaten 2014'ten beri bu şekilde oluyor. ☺

Kazdagları
Kapalı
13 Şubat 2019 12:30

Ogretmenleri derse sokmayi, nobet tutturmayi saglayarak iyi mudur olacak beyimiz. Nasil sagliyorsun bir anlat bakayim. Keske o kagitlardan sende okusaydin da vizyonun bu kadar dar olmasaydi. Yonettigin okulu hic merak etmeye gerek bile yok. Gardiyan gibi koridorlarda, ogretmenler odasi kapisinda gezdigin belli.
muallim_34, 5 yıl önce

Belli sen cok biliyorsun.bir kere personelini calistiramayan adamdan mudur olmaz.

Ikincisi zaten saydigin ozelliklere sahip adam stratejik planini yapar kurum kulturunu olusturur

Yeniliklere acik olur onlari da yazdik.

Bu isler senin gibi kagit uzerinde okuyup ezber yapmakla olmuyor.

Kazdagları
Kapalı
13 Şubat 2019 12:36

Ögretmenler senin personelin degil, devletin personeli ve senin calisma arkadaslarin once bunu hazmet. Mudur personelini calistiran degil onlarla birlikte calisan, karar veren ve uygulayandir. Yonetmelikte de boyle. İlkogretim Kurumlari yonetmeligi Mudur taniminda aynen soyle der. Mudur okulu ogretmenlerle birlikte yonetir. Ancak bu madde isinize gelmedigi icin gormezlikten gelirsiniz. Boyle bir maddeden kimsenin haberi yok sanirsiniz.

muallim_34
Genel Müdür
13 Şubat 2019 12:48

Ogretmenle bir yonetecek tabi. Ama her sey he demeyecek. Kurumsal kulturu olusturacak.

Senin gibi okuyp laf ebeligi yapmayacak.

muallim_34
Genel Müdür
13 Şubat 2019 13:04

Kaldi ki ogretmeni derse sokmak nobet tutturmak illa gardiyanlik yapmakla olmuyor. Yontemini bulacak.ben gardyanlik yapsin diye bir ibare kullanmadim.

Ayrica egitim alaninda yuksek lisans yapilmali tabi ki.Ancak yaptigi yuksek lisansin hakkini vermeli.

Yuksek lisan yaptiktan sonra aldigi egitimin hakkini veremiyor sa mudur olmasin..

Kazdagları
Kapalı
13 Şubat 2019 13:04

Hadi ordan. Mulakat muduru.
muallim_34, 5 yıl önce

Ogretmenle bir yonetecek tabi. Ama her sey he demeyecek. Kurumsal kulturu olusturacak.

Senin gibi okuyp laf ebeligi yapmayacak.

muallim_34
Genel Müdür
13 Şubat 2019 13:58

Mudur degilim merak etme.

Mudur olacagim diye de cabalamam.

Feveran etmem.

Makam hirsi yok bizde.

Sen calis belki mudur olursun.bir kac ay somra da mudur olamayacagini anlar birakirsin.

happymate
Yasaklı
13 Şubat 2019 18:30

Mülakatla=torpille=hırsızlık ve Kul Hakkı ile değil: Adaletle*SINAV*Güvenlik Soruşt.ile belirlenmeli

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
13 Şubat 2019 18:47

Cumhurbaşkanı atamalı.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
13 Şubat 2019 19:24

Bu mülakat bazıları için vazgeçilmez. Deneme süresi varsa neyin mülakatı? Güvenlik endişen mi var güvenlik soruşturmasıyla o da hallolur!

Müdrüm
Aday Memur
15 Şubat 2019 00:27

Sınav hikaye. Her ilçede 2 yada 3 açık varsa oda beğenmeyip istifa edenlerin yeri. Oraya da zaten seçim arefesinde LİSTELER sendika işbirliği ile hazırdır

muallim_34
Genel Müdür
21 Şubat 2019 16:31

Mudur dedigin

Dirayetli

Liyakatli

Lider

Azili

Sorumluluk sahibi

Yenilikci

Arastirmaci

Ahhlakli