Editörler : oto-danisman-expert

A.C.D.C
Daire Başkanı
10 Aralık 2018 12:38

TSK'dan yeni ayrılmış eski bir subay olarak şunları söyleyeyim

1. Torpil falan aramayın sakın. Direk elenirsiniz. Mevcut koşullar nedeniyle kimse yanlış anlaşılma olmasın diye bu toplara girmiyor. Yanlış anlaşılmaya sebep olacak davranışlardan kaçının. "Torpil yaptı acaba örgüt bağlantısı mı vardı" sanılmasın diye eşit şansınız olsa bile elerler.

2. Teknik soru gelir ama hafif gelir. Kastırmaz.

3. Halihazırda yedek subay askerlik yapanların dahi sağlık sorunlarından dolayı muvazzaflığa alınmadığını gördüm daha bu sene. Hiç bilmediğiniz en ufak sağlık sıkıntısı dahi elenmenize neden olabilir. Hiç öyle "ben muharip değilim o kadar kastırmazlar" falan demeyin. Muharip olmayanın da günü gelince harp edebilecek yeterlilikte olmasını bekler ordu subay alırken.

10 Aralık 2018 12:51

Benim kolumda 2-3 santim iz var Paem sağlıkta "müdür ata ata 1 tane mi jilet attın " tarzı espri yaptı önemsemedi yani, Subaylıkta sorun olur mu, Jilet izi değil bu arada
A.C.D.C, 5 yıl önce

1. Torpil falan aramayın sakın. Direk elenirsiniz. Mevcut koşullar nedeniyle kimse yanlış anlaşılma olmasın diye bu toplara girmiyor. Yanlış anlaşılmaya sebep olacak davranışlardan kaçının. "Torpil yaptı acaba örgüt bağlantısı mı vardı" sanılmasın diye eşit şansınız olsa bile elerler.

3. Halihazırda yedek subay askerlik yapanların dahi sağlık sorunlarından dolayı muvazzaflığa alınmadığını gördüm daha bu sene. Hiç bilmediğiniz en ufak sağlık sıkıntısı dahi elenmenize neden olabilir. Hiç öyle "ben muharip değilim o kadar kastırmazlar" falan demeyin. Muharip olmayanın da günü gelince harp edebilecek yeterlilikte olmasını bekler ordu subay alırken.

A.C.D.C
Daire Başkanı
10 Aralık 2018 13:45

Adamına bağlı.

Espri yapılması önemsemediği anlamına gelmez. Makarasının yapıp salmış da olabilir.

Sivilde neciydin diye sorduğum bir er "torbacıydım komutanım" deyince ben de önce goygoyumu yaptım ama profesyonelliğe başvurunca çizdim üstünü. En üst devreyken koğuş kıdemlisi bile yaptırmadım. Karşıma bir façacı çıksa ben de önce önce goygoyumu yapar sonra üstünü çizerdim ama espri anlayışı olmayan biri hiç konuşmadan tersleyip hatta fırçalayıp gönderebilir bile. Kimisi de önyargısız yaklaşır "gençliktir olur öyle. önemli olan bugünü" der gerçekten dert etmez. Değişir yani.

Dsgagabsabababaahab, 5 yıl önce
Benim kolumda 2-3 santim iz var Paem sağlıkta "müdür ata ata 1 tane mi jilet attın " tarzı espri yaptı önemsemedi yani, Subaylıkta sorun olur mu, Jilet izi değil bu arada

Strugg
Kapalı
10 Aralık 2018 16:48

komisyonda muvazzaf subaya nasıl hitap edilmesi gerekir ? komutanım diyecek olsam ben asker değilim efendim diyecek olsam karşımdaki kişi asker ya da sadece sorusuna cevap verip işimize mi bakalım ne önerirsin ?
A.C.D.C, 5 yıl önce

10 Aralık 2018 20:31

Anladım sağolasın
A.C.D.C, 5 yıl önce

Adamına bağlı.

Espri yapılması önemsemediği anlamına gelmez. Makarasının yapıp salmış da olabilir.

Sivilde neciydin diye sorduğum bir er "torbacıydım komutanım" deyince ben de önce goygoyumu yaptım ama profesyonelliğe başvurunca çizdim üstünü. En üst devreyken koğuş kıdemlisi bile yaptırmadım. Karşıma bir façacı çıksa ben de önce önce goygoyumu yapar sonra üstünü çizerdim ama espri anlayışı olmayan biri hiç konuşmadan tersleyip hatta fırçalayıp gönderebilir bile. Kimisi de önyargısız yaklaşır "gençliktir olur öyle. önemli olan bugünü" der gerçekten dert etmez. Değişir yani.

Baysevgilicanavar
Aday Memur
10 Aralık 2018 20:46

Askerliğini yapmayanlar iki kere düşünün

10 Aralık 2018 21:59

Hocam onu girmeden önce bilgilendirirler mutlaka paem gibi, yanlış mı düşünüyorum Büyük ihtimal efendim yine kullanılması söylenir
Strugg, 5 yıl önce
komisyonda muvazzaf subaya nasıl hitap edilmesi gerekir ? komutanım diyecek olsam ben asker değilim efendim diyecek olsam karşımdaki kişi asker ya da sadece sorusuna cevap verip işimize mi bakalım ne önerirsin ?

Strugg
Kapalı
10 Aralık 2018 23:30

yok öyle bilgilendirme falan geçen sene yapmadılar
Dsgagabsabababaahab, 5 yıl önce
Hocam onu girmeden önce bilgilendirirler mutlaka paem gibi, yanlış mı düşünüyorum Büyük ihtimal efendim yine kullanılması söylenir

A.C.D.C
Daire Başkanı
11 Aralık 2018 08:49

Üstünde üniforma varsa komutanım deyin tabii. Komutanım hitabı şahsa değil üniformaya ve rütbeye söylenir. Denizcilerde sadece komisyon başkanına komutanım deyin diğerlerine rütbe farketmeksizin efenim (evet efenim efendim değil) deyin. Bahriye örf ve adetleri farklıdır.

Üniforması üstünde olmayan biri ile şahsen tanışmıyorsanız o kendini tanıtana kadar sizi bizli takılın öyle. Kendini rütbesi ile tanıtırsa ona göre hitap edin. Tanıdığınız halde ve askeri bölge içinde demezseniz hukuki olarak birşey olmayabilir ama sonra üniforma üstünde iken öttürür ayrı mesele.

Strugg, 5 yıl önce

murat199542
Aday Memur
14 Aralık 2018 20:03

iyi günler ben anadolu üniversitesi uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim (aöf) ben mezun olduktan sonra nasip olursa muvazzaf subaylık ve astsubaylık düşünüyorum mülakatta aöf'li olmam elenme sebebi olabilir mi sizce?internette elenir gibi söylemler var sizce doğrumu? cevaplarsanız sevinirim.

A.C.D.C, 5 yıl önce

A.C.D.C
Daire Başkanı
15 Aralık 2018 00:22

Kimseden böyle birşey duymadım. Neye dayanarak demişler onu da anlamadım.Elenecek olsanız başvuru şartlarında yazarlar zaten aöf kabul edilmez diye.

murat199542, 5 yıl önce

iyi günler ben anadolu üniversitesi uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim (aöf) ben mezun olduktan sonra nasip olursa muvazzaf subaylık ve astsubaylık düşünüyorum mülakatta aöf'li olmam elenme sebebi olabilir mi sizce?internette elenir gibi söylemler var sizce doğrumu? cevaplarsanız sevinirim.

akhunlar
Aday Memur
15 Aralık 2018 00:47

herhangi bir sebepten dolayı askerlikten muaf olduysan bu tüm kolluk kuvvetlerinden men demektir

A.C.D.C
Daire Başkanı
15 Aralık 2018 00:48

Kimseden duymadım öyle bir şey. Elenme sebebi olsa zaten başvuru şartlarına yazarlar aöf kabul değildir diyerek. O iddia uydurma gibi görünüyor böyle bakınca.

A.C.D.C, 5 yıl önce

Kimseden böyle birşey duymadım. Neye dayanarak demişler onu da anlamadım.Elenecek olsanız başvuru şartlarında yazarlar zaten aöf kabul edilmez diye.

volkancndr
Aday Memur
15 Aralık 2018 03:54

İktisat mezunuyum sadece hava kuvvetlerine başvurdum 69 puan ile çağırılır mıyım ?

20 Aralık 2018 23:15

muvazzaf subaylığa diş hekimi olarak başvurdum ve renk körüyüm. sağlık kontrolünde elenmem kesin mi?

Bögühan
Memur
21 Aralık 2018 11:29

RENK körlüğü elenme sebebi

RYCan
Kapalı
22 Aralık 2018 15:32

hava ve karada sorun yok fakat deniz kuvvetlerinde bolumum ile uyusmayan 1 tercih yapmisim bu sorun olur mu

Dreams23
Aday Memur
23 Aralık 2018 01:45

Merhaba ,

Acaba mamak?ta ...kapıdan girdikten sonra bizleri neler bekliyor , daha önce mülakata girmiş olanarkadaşlar varsa anlatabilir mi?

Fiziki yeterlilik sınavından ne kadar sonra sağlık kontrolü yapılır ?

Memuradayadayi2
Aday Memur
23 Aralık 2018 21:47

5 tercih hakkımın hepsini kullanmadım fakat irade tasarruf hakkımı kullandım yazmadığım bir sınıfa çağırırlar mi

Subayaday
Aday Memur
23 Aralık 2018 22:05

Merhaba arkadaşlar zamanında öğrenciyken yanlış yönlendirilmeler sonucu ikametgahlarımızıyaşamadığımız bir yere aldırmıştık bunun için bize gerçeğe aykırı ikametgah beyanından soruşturma başlatılmış polise gidip şüpheli sıfatıyla ifade vermiştim ama soruşturma halen sürüyor olması lazım çok gereksiz bir olay ve bizimle alakasız olmasına rağmen biz zan altındayız sorum şudur 2018 Yılı dış kaynaktan subaylık alımlarına katılmaya hak kazandım diyelimki herşeyi geçtim bu durum benim önüme güvenlik arşivi yada herhangi bir durumda çıkarmı elenmeme sebep olur mu ? Bu durumdan dolayı çok canım sıkılıyor bilenler veya daha önceden böyle bir durumu olan yardımcı olursa çok sevinirim.

Toplam 42 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi