Editörler : crops35
22 Eylül 2010 19:47

aile yardımı

arkadaşlar ben 399/2 sayılı cetvele tabi sözleşmeli personelim.eşim 657 ye tabi kadrolu öğretmen.eşim aile yardımı olan ödeneği alabilir mi .biraz araştırdım kimi alabir kimi alamaz diyor.bilgisi olan yada böyle bir durumu yaşayanlar varsa ve yardımcı olursalar sevinirim.tşk ederim...

sadakatson
Aday Memur
22 Eylül 2010 21:22

a-la-maz......

sigortalı bir işte çalışşsan bile alamaz

ati1907
Aday Memur
23 Eylül 2010 10:39

Alabilir. Eşlerden biri alır. Sen 399 olduğuna göre eşin alabilir.

sniper399
Aday Memur
23 Eylül 2010 12:00

işi bilmeyenler gene atıp tutmuş.sana tek bir satır yazıyorum bir daha yazmam sen alıp alamayacagına karar ver. Aile yardımını;

Evli olup eşi çalışmayan,yahut emekli maaşı almayan 657 li memurlar alabilir.son düzenlemeyle sözleşmeli personel de alabilecek.yani bekar zaten alamaz.evlilerden de 2 eş çalışıyorsa ikisi de alamaz. eş çalışıyorsa çalışan eş alır.Eşi emekli aylığı alanlarda aile yardımı alamaz.yani çalışmayan eş olması şart.

ati1907
Aday Memur
23 Eylül 2010 14:15

İşi bilen arkdaş benim çevremde örneği var.Adam maliyede memur. eşi hemşire ve adam aile yardımı alıyor.

kagan0650
Memur
24 Eylül 2010 11:38

Ati1907 hayret ediyorum sana, eminim memur bile değilsin kalkmışsın burda atıp tutuyosun .Kanundan nizamdan haberin yok. Aç 657 DMK yı da bir bak. Neyse onu da beceremezsin sen bari ben anlatayım.

Aile yardımı ödeneği: (1)

Madde 202 ? Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

(Değişik: 27/6/1989 - KHK - 375/10 md.) Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı

çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250

gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile

çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. Ancak ikiden fazla çocuk için aile yardımı ödeneği verilmez.

Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki

fark ödenir.

Yni senin anlayacağın Aile yardımı içerisinde çalışmayan eş yardımı ve çocuk yardımı ayrı kalemlerdir. Eşi çalışmayan memur çalışmayan eş yardımı alır, çocuk yardımını eşi çalışsın çalışmasın çocuğu olan tüm memurlar alır. Senin anlatmaya çalıştığın aile yardımının çocuk ödeneğidir. Çalışmayan eş yardımı değildir. Bilmem anlayabildin mi.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi