Editörler : supporters.

Avomer90
Memur
29 Ekim 2017 04:25

Yillar once bir otelde resepsionist olarak calistim. O zamanlar gece saat 24:00 olmadan 10-15 dk once otelde kalanlarin kimlik bilgilerini bir rapor halinde polis merkezine gonderirdik ve gondermedigimiz her gun icin idari para cezasi vardi. Bunun amaci yakalama karari olanlarin vs tespit edilmesi. Mesela biz raporu gonderdikten sonra aranan biri varsa polis gelip alir gotururdu. Bu bilgiler sistemsel olarak kaydediliyordur. Ama ne kadar yil arsiv kaydi tutuyorlar onu bilmiyorum. Ve bu meselenin alimlarda sorun cikarip cikarmadigini da bilmiyorum. Sadece sistem boyleydi soylemek istedim.

guapo08, 6 yıl önce

Bir sürü otel kaydım vardı referans olmak isteyen insanlar sadece fetö ile alakan oldu mu diye sordular yok dedim. Bakanlık bu konuya takmış olsa o adamlar da otel kaydın alkolün falan var mı diye sorardı heralde.

Bi de benim anlamadığım bu otel kayıtlarının toplandığı bir havuz mu var ki bakıyorlar. Kaldığım günü bilmeleri lazım. Yoksa geçmişe doğru her karakol için kayıtları ara da dur belki bulursun. Sizce bununla uğraşırlar mı? Referansa zaten sorarlar bu adamın böyle bir olayı var mı diye o da yok der. Yüzlerce karakol yüzlerce otel var hepsine bakmaları çok zor ya da bana öyle geliyor. Eğer dediğiniz gibiyse türkiyedeki tüm otel kayıtlarının yer aldığı bir excel dosyası var heralde ctrl+f yapıp ismimizi yazıyorlar hop nerede hangi gün kalmışız çıkıyor. Yapmayın arkadaşlar. Referansı olmayanı zaten hiç araştırmıyorlar, olanların ise terörle bağlantısı var mı bakılıyor referans gücüne göre sıralıyorlar olup bitiyor.

Burada yok zina yapandan hakim mi olur deyip saçmalayanlar olmuş. Kardeşim zina eskiden suçtu suç olmaktan çıkaran da bizi göreve kabul eden siyasi partinin bakanlığı. Kimsenin ahlak bekçiliği yapmaya hakkı yok. Araştırıyor dediğiniz herşey hukuk dışı şeyler. Madem bizim iyi birer hukukçu olmamızı istiyorlar ilk önce kendileri hukuka uygun davransınlar. Sonra ne hakla çıkıp da bundan hakim savcı olmaz diyorlar.

Diyeceklerim bu kadar. Şimdi birkaç kendini bilmez çıkıp beni ahlaksızlıkla ateist olmakla suçlarlar. Onları ciddiye almayacağımı da söyleyeyim boşa yorulmasınlar.

Artık şu saçma tartışmayı bırakın ve sonuca odaklanın. Deneyip göreceksiniz zaten. Ben gördüm allah size de görmeyi nasip etsin. İyi geceler.

sekkahvee
Yasaklı
29 Ekim 2017 05:12

Fetöyle otel bir değil ki. Referans otelden etkilenmez, fetöden etkilenir.

29 Ekim 2017 22:20

Olur mu öyle şey ya tabi ki bakılmaz. bakılamaz zaten öyle kolay mı zannediyorsunuz siz onu.

Otel, rapor halinde sistem üzerinden otel kayıtlarını polise gönderir. Polis otelde kim kalıyor kim kalmıyor buna bakmaz, polisi ilgilendiren kısım otelde konaklayanlardan birisi aranıyor mu ? eğer aranıyorsa polisin önüne o kişi düşer. Polis tek tek otelde konaklayanları incelemez. Sistem, zaten aranan şahıs kayıtlarda varsa direkt onu gösterir. Hatta polis otelde konaklayanların hangi odada kiminle konakladığını da bilmez. Sadece o otelde olduğunu görür ve aranan şahsı almak için gider.

Yani siz otelde konakladığınızda herhangi bir suçtan aranmıyorsanız o otelde konakladığınızdan otel çalışanları dışında kimsenin haberi olmaz.

police88
Şube Müdürü
30 Ekim 2017 01:44

Resepsiyonistim,3 ay evvel yeni bir sisteme geçildi "kimlik bildirim sistemi"adı altında,bu sistemle gelen müşterinin bilgilerini girip anında ilgili karakola yolluyoruz ve orada bu kişilerin gbt si var mı yok onlara bakılıyor,sorunlu isim varsa hemen gelip alınıyor.Yani olay anlık gbt temizse kayıtlar polis için temizdir,herhangi bir güvenlik soruşturması için geçmiş kayıtlara yönelik tek tek kişileri araştırmaları imkansıza yakın..Ancak mahkeme kararıyla özellikle bir isim+tarih verirler onun kaydı alınabilir.Ayrıca otelcilikte resmi kayıtları 10 yıl saklama zorunluluğu vardır bilginize..

nokta ile virgül, 6 yıl önce

Olur mu öyle şey ya tabi ki bakılmaz. bakılamaz zaten öyle kolay mı zannediyorsunuz siz onu.

Otel, rapor halinde sistem üzerinden otel kayıtlarını polise gönderir. Polis otelde kim kalıyor kim kalmıyor buna bakmaz, polisi ilgilendiren kısım otelde konaklayanlardan birisi aranıyor mu ? eğer aranıyorsa polisin önüne o kişi düşer. Polis tek tek otelde konaklayanları incelemez. Sistem, zaten aranan şahıs kayıtlarda varsa direkt onu gösterir. Hatta polis otelde konaklayanların hangi odada kiminle konakladığını da bilmez. Sadece o otelde olduğunu görür ve aranan şahsı almak için gider.

Yani siz otelde konakladığınızda herhangi bir suçtan aranmıyorsanız o otelde konakladığınızdan otel çalışanları dışında kimsenin haberi olmaz.

police88
Şube Müdürü
30 Ekim 2017 01:50

Yine de içiniz rahat edecekse karakoldaki kimlik bildirim sisteminden sorumlu polis memurunu arayıp sorabilirim bu kayıtlara kimlerin erişebildiğini?

police88
Şube Müdürü
31 Ekim 2017 00:36

Arkadaşlar bugün aradım dediğim kişiyi mesaisi bitmiş çıkmış yarın mesai saatleri içerisinde tekrar arayıp sizi bilgilendiririm.

nickimi buldum
Aday Memur
31 Ekim 2017 09:08

bu başlık bu kadar harekeli olduğuna göre baya çapkın arkadaş varmış anlaşılan.

hamzaoglu66
Memur
31 Ekim 2017 09:13

hakkaten, sanırsın aday adaylarının çoğunluğu darbeli matkap :)))

nickimi buldum, 6 yıl önce

bu başlık bu kadar harekeli olduğuna göre baya çapkın arkadaş varmış anlaşılan.

ankara.hukuk
Aday Memur
31 Ekim 2017 18:09

Bu konuda biraz tecrübeliyim. Geçenlerde bir otelde kalmıştım. Asker kaçağı göründüğünden dehaberim yoktu. Otele kayıt yapar yaptırmaz 20 dk sonra lobiye polisler geldi. Kısacası bunları bir bilgi havuzu var anında düşüyor kayıtlar.

police88
Şube Müdürü
01 Kasım 2017 18:42

Arkadaşlar komiserle görüştüm,hakim-savcı,istihbarat,emniyet gibi yerlerin güvenlik soruşturmalarında bu gibi kayıtlara bakılıyormuş malesef..Normal memurlarda bakılmıyor.

02 Kasım 2017 22:06

Otel kaydı bulunup da sonucu başarılı olan var mı?

Kontrahendo
Aday Memur
02 Kasım 2017 23:48

Arkadaşlar söylenen çoğu şeyin yalan olduğu belli oldu ben daha önce kız arkadaşımla bir çok kez kaldım sonuç olumlu kafanıza takmayın söylenenleri herkes için hayırlısı olsun

hakim555
Aday Memur
03 Kasım 2017 11:23

kontrehando gerçekten bu konuda alındın mı otel kaydın vardı ve alındın öylemi ,bizim arkadasa da kaydın var demişler ve bu durumda olan hiçbir kimse alınmamış demişler ,yalan mı yani şimdi bu bahanede

Kontrahendo
Aday Memur
03 Kasım 2017 13:30

Aynen öyle arkadaşlar hiçbir sıkıntı olmaz bu konuda referansların bahaneleri efsane olmuş gibi rahat olsun içiniz inşallah herkes bu duyguyu yaşar

11 Kasım 2017 14:32

sağ olun hocam, içimi rahatlattınız

Kontrahendo, 6 yıl önce

Aynen öyle arkadaşlar hiçbir sıkıntı olmaz bu konuda referansların bahaneleri efsane olmuş gibi rahat olsun içiniz inşallah herkes bu duyguyu yaşar

Derya2093
Kapalı
15 Ocak 2018 12:18

Arkadaşlar bu otel kaydı durumu başına gelen varmı yani sevgilisiyle gidipte hiç bir yakalama olmadan elenen oldumu lütfen yardımcı olurmsnz geleceğimiz nu saçma şeye mi bağlı yani

savcıkcık
Aday Memur
25 Ocak 2018 14:19

Başka olumlu bir örnek yok sanırım, otel kaydı olup da kazanamayan birebir tanıdığım ( kuvvetli referansı olmasına rağmen ) bir arkadaşım mevcut. Belirli kıstaslar var sanırım. Bunlardan biri de bu husus anladığım kadarıyla. Çünkü birkaç yer ile görüştüm, referans hususunda. Özellikle altını çizdiler bu hususun. Terör örgütleri ile bağlantı hususunda zaten uyarıyorlar soruyorlar ancak devamında otel kaydı hususuna geliyor konu, böyle bir şey varsa mülakatı geçemezsin diyorlar gayet açık bir şekilde.

Kontrahendo, 6 yıl önce

sekkahvee
Yasaklı
25 Ocak 2018 16:06

Bu elenme kriterleri herkese eşit uygulanmıyor. 3 katı kadar çağırıp en az 2 katını eleyecekler. Göz renginiz hakimliğe uygun değil diye bile eleyebilirler. Çok takmayın bence.

savcıkcık
Aday Memur
25 Ocak 2018 16:53

Öyle tabi, somut bir örnek yok yalnız yine de onu kastetmek istemiştim, olumlu anlamda. Olumsuz örnek çok.

25 Ocak 2018 17:05

kucaktan inmeyen bir bayan suan stajyer.Rahat olun

Toplam 184 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi