Editörler : "eskiyara"Pangaea
06 Aralık 2022 17:06

Bana bir şirket miras kalsa ne yapacağım?

Aklıma geldi bugün. Mesela babamın bir şirketi olsa. Allah gecinden versin, bir gün vefat etse ve şirket bana kalsa. Ne olacak? Ben memurum şirket sahibi olamam.

Satmam mı gerekiyor? Yoksa başka bir şey mi oluyor? Kayyum mu atanıyor?

06 Aralık 2022 17:13

Önce mirası kabul edip etmeyeceğine karar vermen gerekir. Reddi miras yapmazsan babanı şirketine ortak olduğunu gibi varsa borçlarına da ortak olmuş olursun :)

spock
Daire Başkanı
06 Aralık 2022 17:22

Tamam karar verdim. Şirketin de borcu yok diyelim.

Ne oluyor tam olarak? Ben şirket sahibi mi oluyorum?

RızahalukokulahazıR, 1 yıl önce

Önce mirası kabul edip etmeyeceğine karar vermen gerekir. Reddi miras yapmazsan babanı şirketine ortak olduğunu gibi varsa borçlarına da ortak olmuş olursun :)

06 Aralık 2022 17:35

Evli ve çocuklu iken ölen birisinin mirası eşine ve çocuklarına kalır. Ancak payları aynı değildir. Eş 1/4 hak sahibidir çocuk/çocuklar 3/4 pay hakkına sahiptir. Her neyse tek çocuksunuz ve anneniz de hakkından feragat etti diyelim şirket sizin olur. Memur sadece esnaflık ve tüccarlık yapamaz, şirket sahibi olabilir, şirket kurabilir şirkete ortak olabilir. Bu saatten sonra size ve şirketinize bol kazançlar dilerim. Daha detaylı bilgi için şirketler hukukuna bakabilirsiniz

06 Aralık 2022 17:36

Şirket müdürü olamaz memur.

Kagiş
Müsteşar
06 Aralık 2022 17:51

Memurluğu bırakırsınız olur biterr! Geçin şirketin başına ve uçun!))) Ne yapacaksın bu saatten sonra memuriyeti!)))

hugo.almeida
Kapalı
06 Aralık 2022 17:56

AŞ yaparak hisselerin yüzde yüzünü alacak ve yönetim kurulu oluşturup şirketi onların üzerinden yöneteceksiniz.

Sanırım böyle olması lazım. :)

adakızı
Genel Müdür
06 Aralık 2022 18:30

Memuriyet başladıktan sonra ticaretle uğraşamazsınız, şirket kuramazsınız vs. Ancak miras yoluyla edinilen ticari faaliyetleri asli görevinizi ihmal etmemek kaydıyla yürütebilirsiniz

06 Aralık 2022 18:50

Yanlış bilgilendirme yapmayalım. 657 sayılı dmk ya göre memur komandit şirket kuramaz ortak olamaz, ancak anonim şirket kurabilir veya ortak olabilir. Fakat şirketin yönetim ve denetiminde yer alamaz.

adakızı, 1 yıl önce

Memuriyet başladıktan sonra ticaretle uğraşamazsınız, şirket kuramazsınız vs. Ancak miras yoluyla edinilen ticari faaliyetleri asli görevinizi ihmal etmemek kaydıyla yürütebilirsiniz

spock
Daire Başkanı
06 Aralık 2022 19:01

Peki mesela babamın diyelim ki bakkal dükkanı var. Şahıs şirketi.

O zaman ne oluyor? Yani devlet bana "şu kadar süre içinde ya bu bakkalı kapat/sat ya da istifa et" falan mı diyor?

06 Aralık 2022 19:05

Bakkal dükkanı nasıl şahıs şirketi oluyor hocam :)

spock, 1 yıl önce

Peki mesela babamın diyelim ki bakkal dükkanı var. Şahıs şirketi.

O zaman ne oluyor? Yani devlet bana "şu kadar süre içinde ya bu bakkalı kapat/sat ya da istifa et" falan mı diyor?

adakızı
Genel Müdür
06 Aralık 2022 19:14

Keşke düzgün bir dille ifade etseydiniz. Mesela hocam bilginiz eksik doğrusu şu deseydiniz ben de size teşekkür etseydim.

Yanlış bilgilendirme yapmayalım. 657 sayılı dmk ya göre memur komandit şirket kuramaz ortak olamaz, ancak anonim şirket kurabilir veya ortak olabilir. Fakat şirketin yönetim ve denetiminde yer alamaz.

06 Aralık 2022 19:16

Teşekkür etmeniz için yazmadım. Yanlış bilginizi düzelttim. Böyle bir ortamda kimseye aman soyle yazarsa alınır mı diye düşünerek bilgilendirme yapmıyorum. Ve yazdığım mesajda da kırıcı bir unsur olduğunu düşünmüyorum

adakızı, 1 yıl önce

Keşke düzgün bir dille ifade etseydiniz. Mesela hocam bilginiz eksik doğrusu şu deseydiniz ben de size teşekkür etseydim.

06 Aralık 2022 19:20

Yanlış bilgilendirme yapmayalım cümlesinde nasıl bir çirkin üslup var anlamadım.

spock
Daire Başkanı
06 Aralık 2022 19:36

Bakkal dükkanı şahıs şirketi oluyor. Tek başına yaptığın her türlü esnaflık faaliyeti şahıs şirketikurmayı gerektiriyor.

Bakkal dükkanı nasıl şahıs şirketi oluyor hocam :)

06 Aralık 2022 19:37

Bilmiyordum teşekkürler

spock, 1 yıl önce

Bakkal dükkanı şahıs şirketi oluyor. Tek başına yaptığın her türlü esnaflık faaliyeti şahıs şirketikurmayı gerektiriyor.

adakızı
Genel Müdür
06 Aralık 2022 19:40

Yanlış bilgilendürme yapmayalım ifadesinde suçlayıcı bir tavır var. sanki karşımdaki insanı kandırmaya çalışıyormuşum gibi. Oysa benim yazdığım gibi (yineliyorum) düzgün bir dille ifade etseydiniz hem kırıcı olmazdınız hem de karşılıklı örnek bir iletişim kuruşmuş olurdu. Yanlış bilgi verme meselesine gelince yanımda adliyeden emekli babam oturuyor bilgileri ondan alıyorum (amacım sadece yardımcı olmak) kendisi diyor ki sadece 657 yeterli değil, Türk ticaret kanununa da bakmak lazım, memur miras yoluyla her türlü şirkete ortak olabilir ancak yönetimde yer alamaz diyor. Arkadaşa sor ortak olamaz dediği ilgili kanun maddelerini bir yazsın, okuyup inceleyelim, ben emekli olduktan sonra değişiklik mi olmuş bakalım diyor. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Yanlış bilgilendirme yapmayalım cümlesinde nasıl bir çirkin üslup var anlamadım.

adakızı
Genel Müdür
06 Aralık 2022 19:43

Bu iletinizi de yeni okudum, insanların kırılığip kırılmayacağını düşünmeden hareket etmek de sizin insanlığınızla alakalı. Bir şey diyemem...

Teşekkür etmeniz için yazmadım. Yanlış bilginizi düzelttim. Böyle bir ortamda kimseye aman soyle yazarsa alınır mı diye düşünerek bilgilendirme yapmıyorum. Ve yazdığım mesajda da kırıcı bir unsur olduğunu düşünmüyorum

06 Aralık 2022 19:48

657 sayılı dmk 28. Maddesinde memurun hangi ticari faaliyetlerde bulunamayacağı belirtilmiştir.

Kollektif şirketlerde ortak ve komandite şirkette komandite ortak olamaz

Anonim şirketlerle alakalı bir hüküm bulunmadığından ötürü bu yönde bir yasaktan bahsedemeyiz sanırım. Bu kadar hırs yapmanıza gerek yok. Siz de bana yanlış bilgilendirme yapmayalım deyip doğrusunu yazabilirsiniz. Benim açımdan sıkıntı yok.

06 Aralık 2022 19:56

Sayın hocam, kıymetli babanıza hürmetlerimi iletin. Ve kimsenin size babanızın yaptığı gibi prenses muamelesi yapmak zorunda olmadığı gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın lütfen. Tekraren söylemekte fayda görüyorum. Yazdığım mesajda kırıcı, suçlayıcı bir üslup olduğunu düşünmüyorum. Saat 6:30 dan beri ayakta olan ve üstüne nöbet tutmuş birisi olarak, benim bu başlıkta ne işim var ve mevzu nerelere geldi onu düşünmekteyim şuan. Size iyi akşamlar.

06 Aralık 2022 20:07

Ha bu arada memurun herhangi bir şirkete ortak olamayacağını iddia eden de sizsiniz. Babanıza açıklayın lütfen hangi maddeye dayanarak bunu yazdığınızı. Zira ben şirkete ortak olunabileceğini savunuyorum. Siz tersini savundunuz.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi