Editörler : supporters.
05 Mart 2021 01:05

Lisansımı Yoksa Lisans üstünümü Daha İyi Yapmak Lazım

Sorum genel olarak şu: Okduğun üniversite, not ortalaması vb kriterlerin, akademik yada iş hayatıda, lisans üstündemi daha iyi olması yoksa lisanstamı daha iyi olması avantajlıdır?

Someone0606
Memur
05 Mart 2021 04:37

Lisansta bence

integral23
Daire Başkanı
05 Mart 2021 07:35

Tabiki lisans iyi olmak zorunda, yuksek mezuniyet ortalamasi iyi bir dil puani is hayatinda size yardimci olur. Akademisyenlik icin bunlar zaten sart, iyi bir lisans olmadan lisansüstü zaten yapamazsiniz. Çünkü sizi ogrenci olarak almak isteyen hocaniz ogrenciliginizi sorgulayacaktir. Lisansta basarili olmadan torpille üniversitede kalanlarin da sonrasinda zorlandiklarini ve kendilerini yetersiz hissettiklerini görmüşüzdür

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
05 Mart 2021 11:06

Ezberci papağan lisans öğrencilerini ne yapacağız onlar her zaman daha yüksek not alıyorlar ama kendiliklerinden iki lafı biraraya getiremezler.

integral23
Daire Başkanı
05 Mart 2021 17:17

Hocam burada onemli olan baskasi degil, sizin ne yapacaginiz. Cunku is sahibi olmak icin yarisacaginiz kitle nitelikli bir kitle. Kolay gelsin

adaydoçent
Daire Başkanı
06 Mart 2021 00:58

Şu an eğitim durumunuz nedir bilemiyorum ama eğer lisans seviyesindeyseniz bu defteri kapatmadan yapabileceğinizin en iyisini yapın. Sadece ortalama anlamında değil elbette ama çabanızın karşılığı otomatik olarak nota yansıyacaktır.

integral23
Daire Başkanı
06 Mart 2021 11:23

Akademik forumda muhataplarımız hep akademisyenmiş gibi hocam demeye de alışmışız. Yanlışlıkla yazdım. Bu konu başlığını açan arkadaş sanırım lisans öğrencisi. Ancak şimdiden gerçekten başarılı olmak yerine, hem kolaya kaçmak peşinde hem de etrafındaki görece başarılı insanlara da ezberci papağan yakıştırması yaparak iç dünyasını açık etmekte. Hoca olarak sana şunu söyleyeyim ki ne sen ne de ezberci papağan dediklerin akademide tutunamazsınız. Sen kolay yoldan emek vermeden yükselmek isteyeceksin, eğer senin yerine iş yaptıracak birilerini bulamazsan kusura bakma bu çok zor. Ezberci papağan dediklerin de muhakeme yapmaktan yoksun oldukları için üretemeyecekler. En fazla yüksek lisans aşamasında aşırı zorlandığınız için zaten ya zorla bitireceksiniz ya da bırakıp gideceksiniz. Bunları söylemek için de müneccim olmaya gerek yok, hoca olarak tecrübelerimiz kafidir. Hayatta başarılar...

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
06 Mart 2021 11:42

Ezberci papağan diyen benim. Akademisyeni lisans öğrencisi yerine koymuşsunuz. Ben de tecrübelerimle bu tip öğrencilerin başarılı olmayacağını vurgulamak içindi, yüksek lisans ortalamasının her şey demek olmadığını ifade etmek istemiştim.

integral23, 3 yıl önce

Akademik forumda muhataplarımız hep akademisyenmiş gibi hocam demeye de alışmışız. Yanlışlıkla yazdım. Bu konu başlığını açan arkadaş sanırım lisans öğrencisi. Ancak şimdiden gerçekten başarılı olmak yerine, hem kolaya kaçmak peşinde hem de etrafındaki görece başarılı insanlara da ezberci papağan yakıştırması yaparak iç dünyasını açık etmekte. Hoca olarak sana şunu söyleyeyim ki ne sen ne de ezberci papağan dediklerin akademide tutunamazsınız. Sen kolay yoldan emek vermeden yükselmek isteyeceksin, eğer senin yerine iş yaptıracak birilerini bulamazsan kusura bakma bu çok zor. Ezberci papağan dediklerin de muhakeme yapmaktan yoksun oldukları için üretemeyecekler. En fazla yüksek lisans aşamasında aşırı zorlandığınız için zaten ya zorla bitireceksiniz ya da bırakıp gideceksiniz. Bunları söylemek için de müneccim olmaya gerek yok, hoca olarak tecrübelerimiz kafidir. Hayatta başarılar...

Someone0606
Memur
06 Mart 2021 14:53

Ben kendi adıma düşük lisans puanı ile basladim akademik kariyere..düşük derken..buyuk bir uni de 70 ortalama ile mezun olmakla perifer bir uni de 90 ile mezun olmak kesinlikle aynı şey değil.. lisans notu bağlayıcı degil bence..lisans notum düşüktü hic bir torpil olmadan cok büyük bir uni de doktora yaptim..ve yine hic torpil olmadan atandım..onemli olan bence çalışmak, analitik düşünme yeteneği ve uyumlu olmak
06 Mart 2021 15:25

Soru ve cevapları vererek kendi tarafından olan öğrencilere torpil yapan FETÖ bağlantılı hocaların olduğunu öğrendikten sonra benim lisans ortalamalarına da güvenim kalmadı. Bu ülkede ne yazık ki pek çok konuda kandırıldık ve şu an FETÖ bağlantılı hocaların öğrencileri teker teker kadro alıp yerleşmekte (devlet & vakıf).

Ya FETÖ diye hain yok ya da var ve her yerdeler...

Allah ıslah etsin!

NOT: Sahte diplomalarla 20 yıl hocalık yapanları da unutmamalı. Demek ki iş ortalamada değil cabbarlıkta, kurnazlıkta, Allah korkusuzluğu ya da inançsızlığında olmakta. Ama çok şükür ki ilahi adalet var. Bu hayatta suç işleyen her kimse/ler bu suç/ları er geç ortaya çıkmakta.

Ya Sabır!

ahirzamannnnnnn
Aday Memur
07 Mart 2021 23:31

peki ya ezberci papağan hocalara ne demeli .. Mühendislik derslerinde dahi bütün bir yili flash a siğdirip gelip salayttan papağan gibi şakimasina ne demeliii... papağanlik eğitimi alan öğrencide papağan mezunu olur

Ne lablar lab ne malzemeler malzeme evcilikik gibi olan durumda hocanin çok önemli bir şey yapiyormuş gibi dünyayi kurtaran adam hallerine bürünmesine ve son derece komik olan duruma ne demeliii..

08 Mart 2021 00:12

Hazır slaytlardan okuyan, emek vermeden hazıra konan, slaytları asistanlarına hazırlatan hocalar biliyorum. 40 yıl aynı bölümde 40 yıl önceki ders notunu öğrencilere okuyarak yazdıran hocalar Dr. Öğr. Üyesi kadrosunda emeklilik beklemekte. Yapay zeka çağında öğrenmek isteyen internetten her şeyi öğrenebilir. Öğretmen yol göstericidir. Bilgiye ne şekilde ulaşılacağını, intihalin nasıl yapılmayacağını öğretendir. Güncel ve gelecek ile ilgili çağı yakalayıp öğrencilerine aktarabilen vizyon sahibi insandır. Uzaktan eğitimde PC kenarına not yapıştırıp sanki zihinden ders anlatıyormuş pozuna giren hocaları da gördüm. Ders kitaplarının çoğu çeviri ve kitaplar arasında tutarsız bilgiler mevcut. Fizikte bile pek çok eski bilgi değişmişken tüm ders ve kaynak kitaplardaki bilgilerin derlenerek herkese aynı bilgilerin verilmesi hedeflenmelidir.

Gelecekte öğretmenlik mesleğinin de kalacağını düşünmüyorum.

Someone0606
Memur
08 Mart 2021 01:07

Cok haklısınız ama şunu eklemek istiyorum vizyoner olabilmek için ders yükü önemli..büyük unilerde 9 profun anlattığı dersi kalkip 1 ogretim üyesine verirseniz dersin hakkinı vermek her anlattığı konuda literatür tarayıp yeni gelişmeleri takip etmek imkansız olur
hesabınıbilen, 3 yıl önce

Hazır slaytlardan okuyan, emek vermeden hazıra konan, slaytları asistanlarına hazırlatan hocalar biliyorum. 40 yıl aynı bölümde 40 yıl önceki ders notunu öğrencilere okuyarak yazdıran hocalar Dr. Öğr. Üyesi kadrosunda emeklilik beklemekte. Yapay zeka çağında öğrenmek isteyen internetten her şeyi öğrenebilir. Öğretmen yol göstericidir. Bilgiye ne şekilde ulaşılacağını, intihalin nasıl yapılmayacağını öğretendir. Güncel ve gelecek ile ilgili çağı yakalayıp öğrencilerine aktarabilen vizyon sahibi insandır. Uzaktan eğitimde PC kenarına not yapıştırıp sanki zihinden ders anlatıyormuş pozuna giren hocaları da gördüm. Ders kitaplarının çoğu çeviri ve kitaplar arasında tutarsız bilgiler mevcut. Fizikte bile pek çok eski bilgi değişmişken tüm ders ve kaynak kitaplardaki bilgilerin derlenerek herkese aynı bilgilerin verilmesi hedeflenmelidir.

Gelecekte öğretmenlik mesleğinin de kalacağını düşünmüyorum.

08 Mart 2021 01:55

Dengesizlik çok evet. Adam kayırma çok.

Ders seçimlerinde ve ders programlarında bile Bölüm Başkanı ve Dekana yakınsan kıyaksın.

Ders yükleri Vakıflarda göstermelik olabilmekte yani 3 saat gösterdikleri derse hoca 1 saat girebilmekte.

Aynı ünvanda hoca okula 2 gün gider diğeri 6 gün gitmek zorundadır.Okula 2 gün gidip tam zamanlı kadroda şehir dışında hocalar da olur.

Devlette de benzer hep. Labaratuvar hizmetlerinde bazı hocalara en iyi labaratuvarlar verilir bazılarına masa bile çok görülür.

Proje bütçelerinde de benzer hep.

Birilerine yakınsan işlerin rast gider.

Ders anlatamıyor diye şikayet ederler. O şikayetler yok edilir.

Gerçi öğrencileri örgütleyen tipler de var istemediği hoca ise öğrencileri örgütler imza toplatır Rektöre yollar.

Bölüm başkanı son dakika ders verir haberin olmaz. Hazırlık yapamadan derse girersin hoca dersine çalışmadan geldi diye öğrenciler şikayet eder.

Mobing (işini ciddiye alıp özverili çalıştığın için herkesçe sevildiğin için ) her türlü yapılır.

Alt üstün önüne geçmemelidir. Reklamı üstler yapmalıdır. Üst altı her türlü ezebilir.

Dünyada böyle bir sistem var mı çok merak ediyorum ???

Devleti her türlü istismar eden bu kötü sistemin vebali hepimizin üzerinde.

Allah akıl, fikir ve vicdan versin !

Şeytani akıllardan (Cizvit, Fetö, Mason, İŞİD, PKK gibi her tür örgüt ve tarikatlar) Allah tüm iyileri (insanı seven, hayvanı seven, vatanını seven, dinine bağlı, Atatürk çizgisinde yaşayan, adaleti savunan, hak yemeyen, haram yemeyen, insanları şekilsel ayırmayan, yaradılanı yaradandan ötürü hoşgören) kurtarsın.

Someone0606
Memur
08 Mart 2021 03:00

Cok haklısınız..Kendi adıma bunları yaşamadım ama daha yolun başındayım..umarim yaşamam..
hesabınıbilen, 3 yıl önce

Dengesizlik çok evet. Adam kayırma çok.

Ders seçimlerinde ve ders programlarında bile Bölüm Başkanı ve Dekana yakınsan kıyaksın.

Ders yükleri Vakıflarda göstermelik olabilmekte yani 3 saat gösterdikleri derse hoca 1 saat girebilmekte.

Aynı ünvanda hoca okula 2 gün gider diğeri 6 gün gitmek zorundadır.Okula 2 gün gidip tam zamanlı kadroda şehir dışında hocalar da olur.

Devlette de benzer hep. Labaratuvar hizmetlerinde bazı hocalara en iyi labaratuvarlar verilir bazılarına masa bile çok görülür.

Proje bütçelerinde de benzer hep.

Birilerine yakınsan işlerin rast gider.

Ders anlatamıyor diye şikayet ederler. O şikayetler yok edilir.

Gerçi öğrencileri örgütleyen tipler de var istemediği hoca ise öğrencileri örgütler imza toplatır Rektöre yollar.

Bölüm başkanı son dakika ders verir haberin olmaz. Hazırlık yapamadan derse girersin hoca dersine çalışmadan geldi diye öğrenciler şikayet eder.

Mobing (işini ciddiye alıp özverili çalıştığın için herkesçe sevildiğin için ) her türlü yapılır.

Alt üstün önüne geçmemelidir. Reklamı üstler yapmalıdır. Üst altı her türlü ezebilir.

Dünyada böyle bir sistem var mı çok merak ediyorum ???

Devleti her türlü istismar eden bu kötü sistemin vebali hepimizin üzerinde.

Allah akıl, fikir ve vicdan versin !

Şeytani akıllardan (Cizvit, Fetö, Mason, İŞİD, PKK gibi her tür örgüt ve tarikatlar) Allah tüm iyileri (insanı seven, hayvanı seven, vatanını seven, dinine bağlı, Atatürk çizgisinde yaşayan, adaleti savunan, hak yemeyen, haram yemeyen, insanları şekilsel ayırmayan, yaradılanı yaradandan ötürü hoşgören) kurtarsın.

Okutman Dr.
Memur
08 Mart 2021 11:58

Lisans, lisanstır.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi