Editörler : supporters.

şanzelize45
Aday Memur
18 Haziran 2020 19:05

Hocam size özel bir sorum vardı ama mesaj kabul etmiyormuşsunuz. Neyse :)

akademisyen 64, 4 yıl önce

Bence hiçbir dayanağı yok. Doçent olup daimi kadroya geçene kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca tanıdığım çok kişi de 30 yıldan fazladır öğretim görevlisi.

O yorumu yapan 50d li araştırma görevlisi olduğu için kadro garantisi yok. O nedenle tepki vermiştir

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
18 Haziran 2020 19:20

Ben mesaj alamadığımı bilmiyordum şimdi açtım mesajları

şanzelize45, 4 yıl önce

Hocam size özel bir sorum vardı ama mesaj kabul etmiyormuşsunuz. Neyse :)

şanzelize45
Aday Memur
23 Haziran 2020 01:26

Peki hıcalarım şunu da danışsam sizlere... Dr. Doç ve Prof olarak yükselmede araş.gör ile öğretim görevlisi arasındaki fark nasıl olmaktadır? Deneyimlerinizden faydalanarak siz hangisini daha avantajlı görmektesiniz?

solomon91
Aday Memur
24 Haziran 2020 18:30

Benim öğretim görevlisi bir hocam vardı. Yaklaşık 25 yıllık bir hoca. Okutman(eski adıyla) olarak atandıktan sonra zar zor yüksek lisans yapabilmiş. Doktora yapmasına yönetim tarafından izin verilmemiş. "Biz sizi okutman olarak ders anlatmanız için aldık." demişler. O yüzden doktora yapamadığını söylemişti. Aynı zamanda doktora sürecini tamamlasa bile üniversitede kadro bekleyen birçok hoca olduğunu, öğretim üyeliğine terfi etmenin zor olduğunu ifade etmişti.Yine okulumuzda bugünkü ünvandan farklı olarak öğretim görevlisi doktor olarak çalışan hocalarımız vardı. Yani yine kadro olarak öğretim görevlisiydiler. Ama öğretim üyeliği kadrosuna atanmamışlardı. Doktoralı öğretim görevlisi olarak çalışıyorlardı. Şimdi bir de norm kadro durumu olduğunu göz önüne alırsak yükselmek daha zorlaştı diyebiliriz. Tabii bu şekilde yükselen onlarca kişi vardır. Sadece olumsuz örnekleri ele almayalım. Yine okulumuzda bir hoca öğretim görevlisiyken öğretim üyeliğine yükselebilmişti. Ama öğretim görevlisi olarak atanacaksanız üniversitenin sizden asıl beklentisinin öğretim üyeliği olmadığını -gözlemlediğim kadarıyla- söyleyebilirim. Girdiğiniz bölümde kadro bekleyen biri varsa onu tercih ederler sanırım. Siz yine de hayallerinizden -her ne ise- vazgeçmeyin derim. Bazı şeyler için ısrar, gerek şarttır.
şanzelize45, 4 yıl önce
Peki hıcalarım şunu da danışsam sizlere... Dr. Doç ve Prof olarak yükselmede araş.gör ile öğretim görevlisi arasındaki fark nasıl olmaktadır? Deneyimlerinizden faydalanarak siz hangisini daha avantajlı görmektesiniz?

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
24 Haziran 2020 20:24

Okutmanlıktan öğretim üyeliğine geçilebilir. Ben okutman iken doktora yapıp öğretim üyesi olduğu çok örnek gördüm. Ayrıca fakültedeki öğretim görevlilerinin yükselme şansı da daha yüksekti.

Doktora yapmak ve sonrasında dr.öğretim üyesi kadrosu bulamasa bile çalışmalarını sürdürüp doçentliğe başvurmak mümkündür. Bu aşamada dr.öğretim üyesi ile öğretim görevlisi dr arasında fark yoktur.

solomon91, 4 yıl önce
Benim öğretim görevlisi bir hocam vardı. Yaklaşık 25 yıllık bir hoca. Okutman(eski adıyla) olarak atandıktan sonra zar zor yüksek lisans yapabilmiş. Doktora yapmasına yönetim tarafından izin verilmemiş. "Biz sizi okutman olarak ders anlatmanız için aldık." demişler. O yüzden doktora yapamadığını söylemişti. Aynı zamanda doktora sürecini tamamlasa bile üniversitede kadro bekleyen birçok hoca olduğunu, öğretim üyeliğine terfi etmenin zor olduğunu ifade etmişti.Yine okulumuzda bugünkü ünvandan farklı olarak öğretim görevlisi doktor olarak çalışan hocalarımız vardı. Yani yine kadro olarak öğretim görevlisiydiler. Ama öğretim üyeliği kadrosuna atanmamışlardı. Doktoralı öğretim görevlisi olarak çalışıyorlardı. Şimdi bir de norm kadro durumu olduğunu göz önüne alırsak yükselmek daha zorlaştı diyebiliriz. Tabii bu şekilde yükselen onlarca kişi vardır. Sadece olumsuz örnekleri ele almayalım. Yine okulumuzda bir hoca öğretim görevlisiyken öğretim üyeliğine yükselebilmişti. Ama öğretim görevlisi olarak atanacaksanız üniversitenin sizden asıl beklentisinin öğretim üyeliği olmadığını -gözlemlediğim kadarıyla- söyleyebilirim. Girdiğiniz bölümde kadro bekleyen biri varsa onu tercih ederler sanırım. Siz yine de hayallerinizden -her ne ise- vazgeçmeyin derim. Bazı şeyler için ısrar, gerek şarttır.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
24 Haziran 2020 20:28

Ayrıca araştırma görevlisinin doktora bittikten sonra kadro ile ilişkisi kesilecek. Dr. Öğretim üyesi kadrosu bulup bulamayacağı bile belli değil. Bu durumda kadrolu bir öğretim görevlisinin doçentlik için çalışması ve doçentliğe yükselmesi daha olası.

solomon91
Aday Memur
24 Haziran 2020 23:51

Hocam siz işin içinde olduğunuz için daha iyi bilirsiniz tabii. Ben öğretim üyeliğine geçilmez diye yazmadım zaten, hatta geçen bir hocamız olduğunu örnek olarak sundum. Ama olumsuz örnekler gördüğümü de aktardım. Soruda deneyimlerinizi yazabilir misiniz deniyordu, ben de hocalarımdan duyduğumu gördüğümü aktarmak istedim. Tabii ki öğretim görevliliği güvence açısından araştırma görevliliğine göre daha iyi. Ama öğretim üyeliğine geçiş için ideal bir kadro mu tartışılır. Yani doçentlik hakkı elde edilir de bu kadroya atanılır mı orası muallak gibime geliyor. Kesin ifadeler kullanmak istemiyorum, siz daha iyi bilirsiniz hocam. Bunlar sadece benim gözlemlerim. Saygılarımla..

Okutmanlıktan öğretim üyeliğine geçilebilir. Ben okutman iken doktora yapıp öğretim üyesi olduğu çok örnek gördüm. Ayrıca fakültedeki öğretim görevlilerinin yükselme şansı da daha yüksekti.

Doktora yapmak ve sonrasında dr.öğretim üyesi kadrosu bulamasa bile çalışmalarını sürdürüp doçentliğe başvurmak mümkündür. Bu aşamada dr.öğretim üyesi ile öğretim görevlisi dr arasında fark yoktur.

Bohemianha
Kapalı
25 Haziran 2020 13:22

Artık okutman diye bir kadro yok.Bilginize.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
25 Haziran 2020 18:59

Konu kadroya atanma ise hepsi bir. Arş. Gör. kadrosunda doçentler var.

Okutmanlığa gelince, iki yıldır adı öğretim görevlisi olarak değişti, benim verdiğim örnekler eski.

Tekrar edeyim, Fakültede öğretim görevlisi olanların öğretim üyeliğine geçişi daha kolaydı. Şu anda öğretim görevlisi kadroları fakültelere verilmiyor myolarda. Ama yine de yükselmenin yolu doçent unvanı almaktan geçer. Unvan alma açısından bir fark yoktur.

mikado411
Kapalı
28 Haziran 2020 00:19

Doçent unvanı almak kadro bulmak da çok sağlam torpile

bakar. Araştırma görevlisi doktora sonrası dr.ogrt.uyesi oluyorsa sağlam torpili var demektir.Kimse yan çizmesin.

Konu kadroya atanma ise hepsi bir. Arş. Gör. kadrosunda doçentler var.

Okutmanlığa gelince, iki yıldır adı öğretim görevlisi olarak değişti, benim verdiğim örnekler eski.

Tekrar edeyim, Fakültede öğretim görevlisi olanların öğretim üyeliğine geçişi daha kolaydı. Şu anda öğretim görevlisi kadroları fakültelere verilmiyor myolarda. Ama yine de yükselmenin yolu doçent unvanı almaktan geçer. Unvan alma açısından bir fark yoktur.

şanzelize45
Aday Memur
28 Haziran 2020 00:26

Torpilsiz örneklerle karşılaştınız mı hiç hocam?
mikado411, 4 yıl önce

Doçent unvanı almak kadro bulmak da çok sağlam torpile

bakar. Araştırma görevlisi doktora sonrası dr.ogrt.uyesi oluyorsa sağlam torpili var demektir.Kimse yan çizmesin.

mikado411
Kapalı
28 Haziran 2020 16:47

Hayır

şanzelize45, 4 yıl önce

BnSvKn
Kapalı
28 Haziran 2020 18:03

Doçent olmak torpile bakmaz. Jürileri biz seçmiyoruz ve onlarla irtibata geçmiyoruz. Ancak istisnalar oluyorsa, irtibat kuranlar çıkıyorsa bilemem. Atanmaya gelince bağlantı olması şart, doğrudur.

Someone0606
Memur
28 Haziran 2020 22:23

ben dışardan doktora yaptim ve tamamen torpilsiz genel bir ilana başvurdum..Alanimda az mezun olması nedeni ile benden başka başvuran da olmadı..şu an atama sürecindeyim
şanzelize45, 4 yıl önce

şanzelize45
Aday Memur
28 Haziran 2020 22:27

Eğitim fakültesi mi hocam?
Someone0606, 4 yıl önce
ben dışardan doktora yaptim ve tamamen torpilsiz genel bir ilana başvurdum..Alanimda az mezun olması nedeni ile benden başka başvuran da olmadı..şu an atama sürecindeyim

Someone0606
Memur
29 Haziran 2020 02:27

Yok hocam
şanzelize45, 4 yıl önce
Eğitim fakültesi mi hocam?

tuceee10
Aday Memur
02 Temmuz 2020 04:17

Herkese merhabalar. 7 Yıldır MEB?de kadrolu öğretmenim, bir

devlet üniversitesinin açtığı öğretim görevlisi kadrosuna asil olarak alındım.

Yaklaşık 5aydır muvafakat ile geçişi bekliyorum çünkü bunu bir avantaj

sanıyordum ama hala sonuçlanmadı. Daha önce araştırdığımda geri dönmek istersek

açıktan kurumlar arası ile geçilebiliyormuş ancak 2016?dan beri bu şekilde bir

atama da gerçekleştirilmemiş. Eşim özel sektörde olduğu için olaki aksi bir

durumda tekrardan MEB?e geri dönerim diye düşünüyordum. Ancak araştırmalarıma

göre bu imkansız..Tekrar kpss?ye girmekten, geri dönmenin mümkün olmadığından

bahsediliyor. Böyle bir deneyim yaşayan var mı? Uzun süredir üniye geçmeyi

beklerken şimdi vazgeçmek de çok zor, kendimi çok çaresiz hissediyorum.. Yani

üniversiteye başlayayım ama huzursuz ve mutsuz olursam geri dönme şansım olsun

istiyorum.., bu açıktan atama tekrar düzenlenir mi sizce risk almaya değer mi?

Ya da ben de başka üniversiteden yine kadro bulsam geçiş yapabiliyor muyum biz

o gruba dahil olabiliyor muyuz bilgisi olan yalvarırım benimle paylaşsın

düşünmekten kafayı yiyeceğim ☹

muhcamci
Daire Başkanı
03 Temmuz 2020 02:13

Karışık bir şekilde çok soru sormuşsunuz ama önemli değil çünkü hepsinin cevabı aynı.

MEB'e geri dönebilir misiniz? C: NŞA da hayır (çok büyük torpil gerekiyor)

Başka Üniversiteye Geçiş? C: NŞA da çok zor ile imkansız arası (çok büyük torpil gerekiyor)

Tayin diye bir kavram yok. Eş durumu falan hiç yok. Çakılı kadro. Emekli oluncaya dek (60-65 yaşınıza kadar) orada kalmak zorundasınız. 65'ten sonra kaç yıl yaşarsınız, yaşasanız da o yaştan sonra ne yapabilirsiniz orası farklı bir konu.

Öğretim görevlisi de diğer tüm memurlar gibi yıllık izne tabidir, N.Ş.A da bu yıllık iznini eğitim öğretim dönemi içerisinde kullanamaz. Bazen idare yıllık iznini çok öncesinden belirlemeni ve tek seferde kullanmanı isteyebilir.

Araş. Gör. ile beraber üniversitede yardımcı eleman konumundasınız, tüm akademik personel sizden üst konumdadır.

N.Ş.A: Normal Şartlar Altında

tuceee10, 4 yıl önce

Herkese merhabalar. 7 Yıldır MEB?de kadrolu öğretmenim, bir

devlet üniversitesinin açtığı öğretim görevlisi kadrosuna asil olarak alındım.

Yaklaşık 5aydır muvafakat ile geçişi bekliyorum çünkü bunu bir avantaj

sanıyordum ama hala sonuçlanmadı. Daha önce araştırdığımda geri dönmek istersek

açıktan kurumlar arası ile geçilebiliyormuş ancak 2016?dan beri bu şekilde bir

atama da gerçekleştirilmemiş. Eşim özel sektörde olduğu için olaki aksi bir

durumda tekrardan MEB?e geri dönerim diye düşünüyordum. Ancak araştırmalarıma

göre bu imkansız..Tekrar kpss?ye girmekten, geri dönmenin mümkün olmadığından

bahsediliyor. Böyle bir deneyim yaşayan var mı? Uzun süredir üniye geçmeyi

beklerken şimdi vazgeçmek de çok zor, kendimi çok çaresiz hissediyorum.. Yani

üniversiteye başlayayım ama huzursuz ve mutsuz olursam geri dönme şansım olsun

istiyorum.., bu açıktan atama tekrar düzenlenir mi sizce risk almaya değer mi?

Ya da ben de başka üniversiteden yine kadro bulsam geçiş yapabiliyor muyum biz

o gruba dahil olabiliyor muyuz bilgisi olan yalvarırım benimle paylaşsın

düşünmekten kafayı yiyeceğim ☹

tuceee10
Aday Memur
03 Temmuz 2020 14:41

teşekkür ediyorum cevabınız için. Açıkcası çok zor bir aşamadayım yazım geldi ama hala kararsızım. Şuan için kalıcıyım yaşadığım yerde ama 3-5yıl sonra ne olacağını bilmiyorum dediğim gibi, eşim özel sektörde çünkü. Yani kesinliği olmadığı için ileri dönük yanlış karar veriyor olabilirim, geri dönüş mümkün değil gibi ama kaç kez başvurdum alınmadım ilk kez alındım muvafakatım geldi ve 2016ya kadar açıktan atama yapılmış eskiler için şimdi vazgeçmek çok zor. Ya risk alıp geçeceğim ya da meb'de çalışmalarıma rağmen herkesten farksız olarak kalmaya devam edeceğim. Çok zorlanıyorum Allah inşallah doğru bi karar vermeme yardımcı olur

stguyp
Aday Memur
03 Temmuz 2020 20:03

Tabiki kadrolu ogretmenlik derim

Toplam 87 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi