Editörler : "eskiyara"Pangaea

25 Ocak 2022 22:39

Raporlu Öğretmenin Derslerine Giren Öğretmene Ek Ders Verilir mi?

Merhabalar. Özellikle pandemi süreciyle beraber her hafta okullarda raporlu öğretmenler oluyor. Derslerin boş geçmemesi adına diğer öğretmenlerden önce nöbetçi öğretmen olmak üzere diğer öğretmenlere bu boş derslere girme görevi veriyoruz. Raporlu öğretmen durumunun her hafta olmasından dolayı öğretmenler boş derslerinde sürekli derslere giriyorlar. Cimerin bilgi edinme bölümüne yazdım bu durumu. Onlar da İlçe Milli Eğitime yönlendirdiler. Gelen cevap özetle: "Fiilen derse giriliyorsa verilir." oldu. Cevabı tatmin edici bulmayarak daha detaylı cevap istedim fakat "aynı soru" diyerek cevap vermediler. Şimdi sorum şu:

1) Fiilen derse girmekten kasıt, derse girip 40 dk. öğrencilerin başında beklemek midir?

2) Fiilen derse girmekten kasıt kendi branşındaki dersi işlemek midir?

3) Yoksa raporlu öğretmenin branşındaki ders işlenirse mi ek ders yazılabilir?

Not: Milli eğitimi arayıp sorduğumuzda da net cevap vermiyorlar. Para vermeyin dememek için bir sürü cümle kuruluyor. Mesela: Ek ders onayında bunu belirttiniz mi? gibi.

4) Boş derse giren öğretmene hakkını vermek istiyorsak tam prosedür olarak ne yapılması gerekir?

bayram-48-48
Memur
25 Ocak 2022 22:51

Öğretmen heyet raporu alırsa dersi başka bir öğretmene verilir. Normal raporda ise ders başkasına verilmez. Nöbetçi öğretmen sınıfta ders değil öğrenciye etüt yaptırır. Nöbetçi öğretmen yok ise bu görevi nöbetçi müdür yardımcısı yapar. Nöbetçi öğretmen veya müdür yardımcısı ders işlemeyip etüt yaptırdığı için ücret ödenemez

naz.öğrt
Memur
26 Ocak 2022 00:38

2 yıl öncesinde diyelimki girdiği boş ders matematik sizinde branşınız tutuyorsa fiili ders yaptığınızda ek ders alıyorsunuz ama şu anda boş derse girdiniz ve fiili 40dk ders işlediniz branş fark etmeksizin ek ders alırsınız. Sınıf defterine işlediğiniz kazanımı yazmayı unutmayin

berken47
Şef
26 Ocak 2022 00:42

Neye göre

naz.öğrt, 2 yıl önce

2 yıl öncesinde diyelimki girdiği boş ders matematik sizinde branşınız tutuyorsa fiili ders yaptığınızda ek ders alıyorsunuz ama şu anda boş derse girdiniz ve fiili 40dk ders işlediniz branş fark etmeksizin ek ders alırsınız. Sınıf defterine işlediğiniz kazanımı yazmayı unutmayin

sendikaci34
Kapalı
26 Ocak 2022 00:49

1. Hangi yetki ile nobetci olmayan ogretmene derse gir dediniz bilemiyorum. Ogretmenler de bunu nasil kabul ettiler anlamasi zor. Ogretmen sikayet ederse baya bi ugrasirsiniz, benden soylemesi.

Nobetci olmayan ogretmeni, bos gecen derse sokamazsiniz. Bundan sonrasi derse giren nobetci ogretmenler icin gecerli.

2. Fiilen derse girmek derken, dersi mufredat kapsaminda yillik plana gore islemesi gerekiyor. Sadece sinifi susturmak ve baslarinda durmak isine ek ders odenmiyor.

3. Ogretmen derse girip, ders defterine konuyu yazip imzaladigi surece, direkt ek ders yapilirken ogretmene yazabilirsiniz. Bransi farkli da olsa farketmez.

4. Nobetci ve 30 saat dersi olan bir kultur dersi ogretmenini, raporlu ogretmen yerine derse soktuysaniz o parayi odeyemezsiniz.

Muratcan YAMAN
Yasaklı
26 Ocak 2022 23:40

"dersi mufredat kapsaminda yillik plana gore islemesi gerekiyor" derken, raporlu öğretmenin müfdedat programındaki dersini işlemeyi mi kastediyoruz? (bu pek mümkün görünmüyor farklı branş açısından)

sendikaci34, 2 yıl önce

1. Hangi yetki ile nobetci olmayan ogretmene derse gir dediniz bilemiyorum. Ogretmenler de bunu nasil kabul ettiler anlamasi zor. Ogretmen sikayet ederse baya bi ugrasirsiniz, benden soylemesi.

Nobetci olmayan ogretmeni, bos gecen derse sokamazsiniz. Bundan sonrasi derse giren nobetci ogretmenler icin gecerli.

2. Fiilen derse girmek derken, dersi mufredat kapsaminda yillik plana gore islemesi gerekiyor. Sadece sinifi susturmak ve baslarinda durmak isine ek ders odenmiyor.

3. Ogretmen derse girip, ders defterine konuyu yazip imzaladigi surece, direkt ek ders yapilirken ogretmene yazabilirsiniz. Bransi farkli da olsa farketmez.

4. Nobetci ve 30 saat dersi olan bir kultur dersi ogretmenini, raporlu ogretmen yerine derse soktuysaniz o parayi odeyemezsiniz.

Muratcan YAMAN
Yasaklı
26 Ocak 2022 23:43

Soruyu merak ettiğim için soruyorum. Amacım öğretmene ek ders verebilir miyim farkettiyseniz. Hangi yetkiyle nöbetçi öğretmeni boş derse sokuyorum? (aynı anda 4 öğretmen raporlu olup 1 müdür yardımcısını 4 parçaya bölemediğimiz için nöbetçi öğretmeni derse sokuyoruz.) Ve yine işin muhakeme kısmına gelindiği zaman esas soru: öğretmene nasıl ek ders verebilirim? Bunu öğrenmeye çalışıyorum.

* Öğretmen boş derse girip, kendi branşının dersini işleyip defteri doldurursa ek ders alabilir mi?

sendikaci34, 2 yıl önce

Muratcan YAMAN
Yasaklı
26 Ocak 2022 23:44

2 yıl öncesinde şimdiye değişen şey neyse onu öğrenebilir miyiz? Resmi yazı vs.

berken47, 2 yıl önce

Neye göre

sendikaci34
Kapalı
26 Ocak 2022 23:47

Evet raporlu ogretmen, yillik planda o ders icin ne ongorduyse o konuyu islemeli diyor.

Ben zaten su an sendikada bu konuda bir rapor hazirliyorum yakinda yayinlanacak, okursunuz oradan. Sunu soyleyeyim,

Farkli brans olmasi bir sorun teskil etmiyor. Sorun teskil etseydi zaten genelgede belirtilirdi. Ama diyelim ki, genelgede farkli brans olmaz denildi. Yine gecersiz sayilirdi.

Cunku ek ders yonetmeliginin 5 ve 6nci maddelerinde ihtiyac halinde farkli bir branstaki ogretmene de ders verilebilir diyor. Yani beden egt ogretmeni, ihtiyac halinde ve istegi uzerine matematik dersine girebilir.

Yonetmelik de normlar hiyerarsisine gore genelgeden usttedir. Genelgede farkli brans giremez deseydi de, yonetmelik gecerli olurdu.

Muratcan YAMAN, 2 yıl önce

"dersi mufredat kapsaminda yillik plana gore islemesi gerekiyor" derken, raporlu öğretmenin müfdedat programındaki dersini işlemeyi mi kastediyoruz? (bu pek mümkün görünmüyor farklı branş açısından)

glytk
Aday Memur

Bizim okulda müdür yardimcisi gorevlendirme adı altında bos dersi olan öğretmenlere o derslere girmesinisoylerdi ve ek ders verilmedi hiçbirine

Muratcan YAMAN
Yasaklı

Fiilen ders işlenirse ücret verilebileceğine dair milli eğitimden yazı geldi. Fiilen ders işleme kısmı muallakta... (müzik öğretmeni raporluyken yerine giren matematik öğretmeni matematik dersi işlerse fiilen ders işlemiş sayılır mı?)

bayram-48-48, 2 yıl önce
Öğretmen heyet raporu alırsa dersi başka bir öğretmene verilir. Normal raporda ise ders başkasına verilmez. Nöbetçi öğretmen sınıfta ders değil öğrenciye etüt yaptırır. Nöbetçi öğretmen yok ise bu görevi nöbetçi müdür yardımcısı yapar. Nöbetçi öğretmen veya müdür yardımcısı ders işlemeyip etüt yaptırdığı için ücret ödenemez

sendikaci34
Kapalı
26 Ocak 2022 23:55

Hocam soruyu anladim zaten. Arada elestiri de yaptim. Ve farkindaysaniz ilk mesajinizda sunu yazmissiniz.

Nobetci ogretmen once olmak uzere diger ogretmenlere bos derse girme gorevi veriyoruz demissiniz.

Bu yazidan su anlasiliyor. Nobetci ogretmenin dersi varsa ve bosta baska bir ogretmen varsa, onu bos derse sokuyorsunuz. Nobetci olmadigi ve gorevi olmadigi halde derse sokuyorsunuz gibi anlasiliyor. Bu yqpilamaz, sikayet olursa ugrasirsiniz diyorum

Muratcan YAMAN, 2 yıl önce

Soruyu merak ettiğim için soruyorum. Amacım öğretmene ek ders verebilir miyim farkettiyseniz. Hangi yetkiyle nöbetçi öğretmeni boş derse sokuyorum? (aynı anda 4 öğretmen raporlu olup 1 müdür yardımcısını 4 parçaya bölemediğimiz için nöbetçi öğretmeni derse sokuyoruz.) Ve yine işin muhakeme kısmına gelindiği zaman esas soru: öğretmene nasıl ek ders verebilirim? Bunu öğrenmeye çalışıyorum.

* Öğretmen boş derse girip, kendi branşının dersini işleyip defteri doldurursa ek ders alabilir mi?

sendikaci34
Kapalı
27 Ocak 2022 00:31

5 sene geriye donuk olarak isteyebilirsiniz o derslerin ucretlerini

glytk, 2 yıl önce
Bizim okulda müdür yardimcisi gorevlendirme adı altında bos dersi olan öğretmenlere o derslere girmesinisoylerdi ve ek ders verilmedi hiçbirine

hugo.almeida
Kapalı
27 Ocak 2022 00:54

Bakanlığın katakullilerinden biri de fiilen ders işlemek kısmı. Öğrencinin başında bekleyip kendi derslerine dair etkinlik yaptırmayı ders işlemek saymıyor. Ama "görev" olarak veriyor. Aynı şeyi gidip amele pazarından bir adama yaptırsanız saatine 50 lira ödersiniz. :)

Bir başka sınıfın dersine giren nöbetçi öğretmen veya diğer öğretmenler boş saatlerini doldurdukları için "bence" kesinlikle ek ders almalı.

thekanarya
Memur
27 Ocak 2022 08:50

Bizim okulda şöyle uygulanıyor: Eğer nöbetçi öğretmen iseniz ve raporlu öğretmen ile branşınız aynı ise o derse geçip ekders alabiliyorsunuz diğer bürün durumlarda ekders yazılmıyor

sendikaci34
Kapalı
27 Ocak 2022 21:45

Evet degerli arkadaslar, bu konu hakkibdaki calismami su linkten okuyabilir, her turlu sorunuza yanit bulabilirsiniz.

İçerik, editör tarafından düzenlenmiştir/silinmiştir.

Lütfen Facebook/WhatsApp/Telegram gruplarına ya da başka sitelere yönlendirme yapmayalım. İnternet sitemize reklâm vermek için TIKLAYINIZ.

Keyifli paylaşımlar dileriz.

halis4242
Genel Müdür
28 Ocak 2022 16:11

Bizim okulda öğretmenler görevlendiriliyor ana asla ek ders verilmiyor!!?

Böyle bir mevzuat yok şu an bence!?

naz.öğrt, 2 yıl önce

halis4242
Genel Müdür
28 Ocak 2022 16:15

Tamamen katılıyorum, nöbetçi öğretmen derse giriyor en azından, vaktini harcıyor, ders işleyip işlemediğinie bakılmaksızın ek ders verilmeli, MEB adaletsizlikler üzerine kurulmuş maalesef!!?

hugo.almeida, 2 yıl önce

Bakanlığın katakullilerinden biri de fiilen ders işlemek kısmı. Öğrencinin başında bekleyip kendi derslerine dair etkinlik yaptırmayı ders işlemek saymıyor. Ama "görev" olarak veriyor. Aynı şeyi gidip amele pazarından bir adama yaptırsanız saatine 50 lira ödersiniz. :)

Bir başka sınıfın dersine giren nöbetçi öğretmen veya diğer öğretmenler boş saatlerini doldurdukları için "bence" kesinlikle ek ders almalı.

halis4242
Genel Müdür
28 Ocak 2022 16:17

Bizim Okulda da branş aynı olsun farklı olsun asla ek ders ödenmiyor!!?

Hâlbuki MEB'deki tüm uygulamalar birbirini tutmalı ve adil olmalı ama adalet yok maalesef!!?

thekanarya, 2 yıl önce

Bizim okulda şöyle uygulanıyor: Eğer nöbetçi öğretmen iseniz ve raporlu öğretmen ile branşınız aynı ise o derse geçip ekders alabiliyorsunuz diğer bürün durumlarda ekders yazılmıyor

sendikaci34
Kapalı
28 Ocak 2022 17:37

Burada meb in bir hatasi yok hocam. Bakanlik zaten brans ayrimi yapmaksizin ucreti verin diyor. Sadece kraldan cok kralci ve okudugunu anlamaktan yoksun idarecilerin sebep oldugu bir hatalar zinciri bu. Tabi ogretmenler de mevzuattan bi haber olduklarindan isler daha da buyuyor.

Burada bakanligin elestirilebilecegi husus, mufredati islemeye zorunlu tutmasi. Sonucta ders islenmese de ogrencilerin guvenligini sagliyor nobetci ogretmen. Ucreti verilmeli. Dava acip ekdersi dolanlara da parayi vermelerini sagladiktan sonraki adimimiz bu yonde olacak.

halis4242, 2 yıl önce

Bizim Okulda da branş aynı olsun farklı olsun asla ek ders ödenmiyor!!?

Hâlbuki MEB'deki tüm uygulamalar birbirini tutmalı ve adil olmalı ama adalet yok maalesef!!?

28 Şubat 2022 16:02

Nobetci ogretmen 40 dk derse girmek zorunda mi yoksa sadece gorevlendirmek ile mi sorumlu?

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi