Editörler : Pangaea
11 Haziran 2009 12:42

İnfaz Koruma Memurluğu

İNFAZ KORUMA MEMURLUĞU HAKKINDA BİLGİLER.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 4?üncü maddesinin (B) fıkrası, 2802 Hâkimler ve Savcılar Kanunu?nun 114?üncü maddesi, 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda yer alan Ek madde 2?nin son fıkrası, ve Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği?nin değişik 5?inci ve devam eden maddelerine göre, aşağıda belirtilen pozisyonlara 3000 sözleşmeli infaz ve koruma memuru yerleştirilecektir.

Başvurma Şartları (Genel ve Özel şartları), Başvuru yeri ve şekli, Başvuru tarihi, Sınav yeri, Uygulama sınav tarihi ve saati, Sözlü sınav tarihi ve saati, Başvuru için (müracaatta istenilen) gerekli belgeler için tıklayınız.

Ayrıca;

Ek-1 : Başvuru Formu

Ek-2/A: Sözleşmeli infaz ve koruma memuru yerleştirilmesi için sınav izni verilen pozisyonlar

Ek-2/B: Sözleşmeli infaz ve koruma memurları için brüt ücret tablosu.

Linklere Tıkladığınızda Açılan Pencereden EXCELL formatında açıklamaları Bilgisayarınıza KAYIT edebilirsiniz

FORUMDAN SEÇMELER:

İnfaz Koruma Memurluğu-Lise/Tek Başlık

İnfaz Koruma Memurluğu-Lisans

İnfaz Koruma Memuru Ne Demektir ?

Cezaevi ve ıslah evlerinde barındırılan suçluların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden meslek elemanıdır.

İnfaz Koruma Memuru'nun Görevleri Nelerdir?

Cezaevine giren tutuklu ve hükümlülerin üzerini arar ve taşıdıkları kıymetli eşyayı emniyet altında bulundurur.

Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler hakkında bir takım kayıtları tutar.

Tutuklu ve hükümlüleri koğuşlarına götürerek koğuş kapılarını kilitler.

Koğuşları belirli periyotlarla kontrol eder, çalışan tutuklulara nezaret eder.

Kapı, pencere ve bahçe kapılarının iyi bir şekilde kapatılıp kapatılmadığını ve kaçma girişimiyle ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığını muayene ve tespit eder.

Tutuklu ve hükümlüleri yemek, banyo ihtiyaçlarını , revire çıkarma, görüşlere götürülüp getirme, mahkemeye hazırlama, tıraş, kantin ihtiyaçlarının temini, yöneticilerle görüştürülmesi işlemini yapar.

Günde en az 3 defa hükümlülerin ve tutukluların sayımını yapar.

Cezaevlerinde çıkabilecek olaylara anında müdahale ederek olayın büyümesini engeller ve sükunetin devamını sağlar.

Cezaevinde kısmi ve genel aramaları yaparak bulundurulması ve girmesi yasak olan maddelerin girişine engel olur.

Ağır ceza merkezi olmayan (kaza ceza evi) yerlerde katip, idari memurunun bulunmadığı ceza evlerinde sevk ve idareden bütün olarak sorumludur.

Cezaevinin temizliğinden sorumludur.

Çalışma Ortamı Ve Koşulları Nasıldır?

İnfaz Koruma Memurları genelde kapalı, açık ve yarı açık ceza evlerinde, bunlara bağlı atölye ve açık alanlarda çalışırlar,Teknolojik gelişme bu mesleğin icrasını kolaylaştırmaktadır (kapalı devre TV sistemi gibi). Gardiyanlar; cezaevi üst yöneticileriyle, tutuklularla ve hükümlülerle, halktan kişilerle, meslektaşlarıyla, savcılarla, hakimlerle, avukatlarla, askerlerle, iletişim içindedir.Hükümlü ve tutuklular tarafından tehditler alabilir, fiili saldırıya uğrayabilirler. Görev bitiminde bir takım sorunlarla da karşılaşabilir. İsyanlarda rehin olma, yaralanma vb. olayları da olabilir.

Hizmet İçi Eğitim Süreci:

Bu mesleğe yeni başlayan meslek elemanının hükümlü ve tutuklularla olan ilişkilerinin daha sağlıklı olabilmesi için hizmet-içi eğitim uygulanır,Bu eğitimde; cezaevi yönetimiyle ilgili daha fazla bilgi almaları sağlanır, hükümlü ve tutuklularla daha sağlıklı,diyalog kurmaları için Türkçe?yi daha iyi kullanma yetenekleri geliştirilir. Cezaevi mevzuatı, hükümlü ve tutukluları ilgilendiren kanunlar hakkında bilgi verilir,Bu mesleğe girenlere zinde kalmaları için yakın dövüşme kuralları öğretilir,Cezaevine girmesi yasaklanan maddelerin tanıtılması için dersler verilir. (Esrar, morfin, kokain, eroin ve uyuşturucu haplar.) Meslek için önemli olan dersler; Psikoloji, Türkçe, İnfaz Hukuku, Cezaevi İdaresi, Genel Hukuk, Kriminoloji, Narkotik, Davranış Bilimleri, Ceza Mahkemeleri ,İlk Yardım ve Sağlık, Beden Eğitimi vb. dersler.

Meslekte İlerleme Süreci:

Adalet Bakanlığına bağlı cezaevlerine İnfaz ve Koruma Memuru olarak giren devlet memuru görev içerisinde gösterdiği başarı durumuna göre yapılan sınavla İnfaz ve Koruma Baş Memurluğuna (baş gardiyan) yükselme imkanına sahiptir.

Yüksek okul mezunu olan İnfaz ve Koruma Memurları Adalet Bakanlığı?nın açtığı sınavlarda idare memurluğu sınavını kazanabilirlerse cezaevi 2. Müdür ve 1. Müdür kademelerine kadar yükselebilirler.

İnfaz Koruma Memuru'nun Kullandığı Araç-Gereç ve Donanımlar:

Bilgisayar,Hijyen Seti,Duyarlı Kapı,Kartuş ve Toner,El Dedektörü,Kırtasiye Malzemeleri,El Feneri,Temizlik Seti,Eldiven,Kaset,Faks,CD/DVD,Fotokopi Makinası,İlk Yardım Seti,Jop,Kalkan,Kamera sistemleri,Kapalı devre anons sistemi,Kask,Kaşe-mühür,Kayıt cihazları,Kelepçe,Koruma Elbisesi,Manyetik Kapı,Matbu defterler,Matbu formlar,Matbu tutanaklar,Monitörler,Parmak İzi Tarayıcısı (El Biyometrisi),Retina Tarayıcısı (Göz Biyometrisi),Tarayıcı,Telefon,Telsiz,Tepegöz,Tv-Radyo yayın sistemi,Üniforma,X-Ray cihazı,Yangın Söndürme Seti,Yazıcı

İnfaz Koruma Memuru İçin Gerekli Olan Bilgi Ve Beceriler:

Araç gereç ve ekipman bilgisi,Bilgisayar bilgisi,Çevre düzenleme bilgisi,Daktilo/ klavye kullanma bilgisi,Dinleme yeteneği,Ekip içinde çalışma yeteneği,Gözlem yeteneği,Hijyen bilgisi,İkna yeteneği,İletişim Yeteneği,İlk yardım bilgisi,İnsan psikolojisi bilgisi,İş yeri çalışma prosedürleri bilgisi,İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri bilgisi,Karar verme yeteneği,Kayıt tutma yeteneği,Liderlik yeteneği,Malzeme bilgisi,Mesleğe ilişkin yasal düzenlemeler bilgisi,Mesleki teknolojik gelişmelere ilişkin bilgi,Mesleki terim bilgisi,Organizasyon yeteneği,Öğrenme yeteneği,Öğretme yeteneği,Problem çözme yeteneği,Protokol bilgisi,Yakın Dövüş ve Savunma Bilgisi,Yazışma Kuralları Bilgisi

İNFAZ KORUMA MEMURLUĞU HAKKINDA SİZDEN GELEN YORUMLAR:

8 yıldır cezaevinde katip olarak görev yapıyorum şimdiden başvuracak arkadaşlara söyleyeyim işimiz zor stresli ayrıyeten tayin yok ben kadrolu olduğum halde eşimde aynı kurumda çalıştığı halde evlendikten 4 yıl sonra tayin oldum bilginiz olsun başvuru içinde komisyonlara başvuracaksınız eğer yaşadığınız ilin dışında bir ile başvuracaksanızda aps üccetinin ödeyip yaşadığınız komisyona başvurunuzu bırakabilirsiniz ama bence başvurmadan bir kere düşünün ve yaşadığınız şehirlerdeki cezaevlerine gidip ortamın nasıl olduğuna bakın mesala ankara f tipleri ve silivri kapalılar şehrin çok dışındalar hiç şehrin içinde olan ceza infaz kurumu bulunmamaktadır en yakını merkeze en az 10 km.dir. bilgilerinize

Gönderen Üyemiz:ozlemutku

mülakat soruları komisyondan komisyona değişiyor 91 puan almak yeterli değil kılık kıyafet, duruşun,diksiyonun,fiziki yapın,davranışların sanırım bu sınav için seçici birer unsur artık bunlardan geriye kalanlarda komisyonun insiyatifi herşeyden öte nasip kısmet işi; bu arada gezgin arkadaşım tşkler bir imza için hımmm ok

Gönderen Üyemiz:fatihim81

Dikkat edilecek hususlar,Kılık kıyafet(Ne aşırı,ne de bakımsızlık),Konuşma(Heyacanlanma,dikkat,verilen sorulara karşı cevaplama biçimi),Öz geçmişin sorulması,Genelde de 2-3 tane genel kültür sorusu.

Gönderen Üyemiz:Sekan

arkadaşlar ben 6 aydır infaz ve koruma memuru olarak çalışmaktayım.bekar 13/3 maaş ele geçen mayıs 15 itibariyle 1210 tl bu konuda sorunu çözelim.ayrıca yemek ve servis olayı cezaevine ait.şartlarınız uyuyosa bavurun kaçırmayın kimsenin lafına bakmayın. bana da çok olumsuz şeyler söylediler ama kimsenin lafına bakmadım.zor yanları var illaki inkar edilemez kolay para kazanmak yok ama en güzel yanı devlet garintisi ve ayın 15 inde paranı atm den çekmek..tüm arkadaşlara başarılar...

Gönderen Üyemiz: alyakuz

slm arkadaşlar bende infaz koruma memuruym.2006 daişe başladım.şzleşmeli ilk kez alınıyo.anladıgım kadaryla azda olsa biraz maaş farkı olcak ama bence sorun bu deyil.yapcagınız iş gerçekten çok stresli ve yorucu yıpratıcı bir iş.hatta şöyle söliyim kamu kurumları içerisnde enzor iş diyebilirim düşünüki polis suçluyu yakalıayıp birkaç gün ugraşıyo enfazla. siz onlarla yıllarca beraber siniz ve hertülü işini siz yapyosunuz. sizlerin umudunu kırmak istemiyorum oyüzden bu melsegi seçerken çok iyi düşünü.çünmki burayı basamak gibi görüp başka kurumlara kaçmak isteyen çok oluyo sizlerdende olcak böyle bir düşünceniz varsa başkasının hakkını yemeden ihtiyacı olan kişilerin önünü açın derim.bu iide çalışıpta pskiyatr tedavisi almayan pek az memur arkadaşımız vardır.hatta hastanede yatıp tedeavi gören arkadaşlarımız bile oldu.ilk başladıgınızda cezaevine ilk girince eminimki birkaç ay istifa etmek aklınızdan hiç çıkmıycak edenlerde olcak buna inanın.amacım umudunuz kırmk deyil arkadaşlar bana kızan olcak ama gerçekleri size anlatıyorum.yapacagınız işi ögrenin görün ve başlayın derim saygılar

Gönderen Üyemiz : gönülyaram

puanı yüksek olanlar buraya başvurursa daha avantajlı. klavyede hızlı yazıyorsa katiplik sınavında avantajlı olursunuz. maaşlara gelince bildiğim kadarıyla yüzde onbeş gelir vergisi ve binde altı damga vergisi kesiliyor buda 920 TL'ye takabül eder. Fakat şunu da belirtmek isterim kadrolu infaz koruma memurlarının maaşları kadrolu zabıt katiplerinden fazladır. ama sözleşmelilerde böyle bir ayrım yapılmamış hepsi eşit görünüyor. Adliyede çalışan zabıt katibi maaş + 165 tl fazla mesai alır. bundan sözleşmeli katiplerde faydalanacaktır. fakat infaz koruma memurları fazla mesai almamaktadır.

Gönderen Üyemiz: KATİP-06

"*BEREN*"
Memur
12 Haziran 2009 14:23

mülakatta genelde neler soruyorlar? mülakata katılan var mı?

redfox41
Memur
12 Haziran 2009 16:04

tabiki yaa gladio söylediklerine katılıyorum bir lisanslının aldığı puanla liselinin aldığı puan değeri eşit değil ki...bölmeleri lazım grekir şu kadar liseli şu kadar önlisanslı şu kadar lisanslı alınacak diye..

VAKA-İ HAYRİYE
Şube Müdürü
12 Haziran 2009 18:36

işte bu yönetmeliği hazırlyanlar kanunları çıkaranlar olayı bilmiyorki bizim seçtiklerimiz çoğu lise mezunu olmayan vekiller

adam kpss nin lisans ,lise,önlisana farklı sorular sorulduğunu bilmiyorki

yani baştan bozukluk var

redfox41
Memur
12 Haziran 2009 19:09

p93,p94 falan yazmayı bilen onu da biliyordur ama belki de işlerine gelmiyordur ya da adaleti düşünen var mdıdır içlerinde şuna daha adil bir düzen getirelim diye düşünen!!

optisyen02
Aday Memur
13 Haziran 2009 14:22

yemeyin be bizleri ben 11 yıldır sağlık memuruyum ikm memur mu ya bu ülkede herşey onun görevi git dersen gider gitme demesen gitmez.rüşvet ,uyuşturucu v.s. başın sürekli ağrır.durmadan sıkıntı yaşarsın başka işinize bakın bu bakanlık çekilmez.yıpranma nöbet parası fazla mesai tatil v.s yokkkkkkkkkkkkkk

gladio1906
Yasaklı
13 Haziran 2009 23:14

GÜNCEL

badboy8186
Memur
14 Haziran 2009 11:22

optisyen

biz lisans mezunu olarak bu işe razıyız fakat 70 puan alamdığımız için başvuramıyoruz.senin bahsettiklerin doğrudur ama biz bunada razıyız keşke başvurabilsek.

xanax1
Aday Memur
14 Haziran 2009 15:22

5 yıllık ikm yim bu meslekte kendine güven,sağlıklı iletişim,dik duruş,adaletli olma ve de sabır kişide bulunması gereken özelliklerden birkaçıdır.Çalışma şartları 10 yıl öncesine göre büyük aşama kaydetmiş fakat özlük haklarında hiçbir çaba sarfedilmemiş Adalet bakanlığının üvey evlatları gibiyiz. çalıştığımız kurum bir sır gibidir bambaşka bir dünyadır dışardan bakıldığı gibi korku salan bir yer değil, herkes görmek istediği gibi bakıyor..benim benim gözlemlediğim cezaevleri: kendini yetiştirmiş her türlü insanla diyalog kurmayı beceren,görevinin bilincinde olan,sorunları çözme yetisi ile kıvrak bir zekaya sahip bireylerin bu göreve gelmeleridir.zaten yorumlara baktığımızda binlerce insan bu işe ehildir.bir diğer husus illede lise mezunu olmanıza gerek yok ben lisans mezunuyum.

NOT:2 müdür olmak için ön lisans değil lisans mezunu olmak gerekiyor adminlere duyrulur.

savtekin57
Şef
14 Haziran 2009 16:28

kardeş verdiğin bilgiler için çok saol.malum bu alımlar sözleşmeli olacak.sözleşmeli personele kurumda yükselme imkanı veriliyor mu ?açıklarsanız seviniriz

bende lisans mezununyum ve bende ikm ye başvuracam.neler tavsiye edersiniz?çok saolun

paradise.67
Kapalı
14 Haziran 2009 17:38

8 Senelik İnfaz Koruma Memuruyum ve memnunmusun diye sorarsanız evet memnunum.Neden memnun olmayayım beni kimse buraya zorla getirmedi.Okyanusa düşen yolcuların içinden bir sandala tutunabilen nadir insanlardan biriyim.Bakmayın siz o bu meslek yapılırmı diyenlere...Bu sözlerle çocukların karnı doymuyor,kira ödenmiyor,pazara gidilmiyor.Devlet kemerinden tut,kışlık parkesine kadar veriyor.Görevde olduğun sürece yemeğini veriyor.Servisi var...Çoluk çocuk hasta olunca izin veriyorlar.10 yıla kadar yılda 20 gün izin de var.Şartlar bu arkadaşlar.Bu meslekte aldığın maaşın dışarıda garip gurebanın kesesinden geldiğini unutmaz,adam gibi çalışır,onurunu korur ve haklı olduğun sürece dik durursan hiç bir şey olmaz....Hayırlı ola...

gladio1906
Yasaklı
14 Haziran 2009 23:58

paradise.67

USTACIM BİZİM KAYGIMIZ SÖZLEŞMELİ OLMASI KURUM HİÇ BİR GEREKÇE GÖSTERMEDEN SÖZLEŞMEYİ TEK TARAFLI FESİH EDEBİLİYORMUŞ. BİDE ÖZÜR DİLEYEREK SORCAM ACABA İLERDE KADROYA GEÇME GİBİ Bİ ŞANSIMZI OLURMU MAAŞLAR FLN İYİLEŞİRMİ BEN LİSANS MEZUNU OLARAK BAŞLASAM ŞU AN NET 851 LİRA ALCAM KENDİ ŞEHRİMİN DILINDA Bİ YER OLSA HİÇ BAŞVURMAM AÇIKCASI AMA BAŞVURDĞUMDA KAZNIRSAM ÇALIŞACAĞIM YER YÜRÜYEREK EVİME 15-20 DAKİKA ARAÇLA 5 DAKİKA

gladio1906
Yasaklı
15 Haziran 2009 00:03

SERVİSİ VARMI,YEMEĞİ DEVLET Mİ VERİYO YOKSA ÖZEL YEMEK ŞİRKETİYLEMİ ANLAŞIP KENDİNİZMİ YİYOSUNZU VS... NASIL. SİVİLDE SİLAH TAŞIMA HAKKINIZ VARMI,TEHDİT VS... VARMI (hoş tehditden korksam zaten denemem bile girmeyi en fazla ensemize sıkıp öldürüler napak)

kaşmir16
Aday Memur
15 Haziran 2009 14:39

cezaevlerinin mutfagı vardır yemek orada pişer servisi vardır mesai saatleri cezaevlerine göre degişir yukarıda amcası dayısı daha türkçesi tooooooorrrrrrpili yüksek olanlar baş vursun torpili olmayan 100 puanıda olsa heveslenmesin listeler yukarıdan gelir komisyondakiler onaylar hadi kolay gelsin

m.leone
Memur
15 Haziran 2009 18:19

arkadaşlar ben 31 yaşını yeni doldurdum 3 ay oldu dolduralı kpss sınavına girdiğim de 30 yaşım bitmemişti.acaba infaz koruma memuru sınavına girme hakkım varmı.. bilgilendirirseniz sevinirim allaha emanet olun...

serdengeçti_16
Yasaklı
15 Haziran 2009 18:45

Ben 7. dönem POMEM'i kazandım. Ola ki kazanamasaydım gardiyanlık sınavlarını bekliyordum. Bu devirde en garanti iş devlet dairesindeki iş.

özüsözübir85
Aday Memur
15 Haziran 2009 19:19

arkadaşlar 6aylık cezaevinde memurum unutmayın artık vasfımız gardiyan değil İNFAZ KORUMA MEMURU peki bu ne demek yavaş yavaş bişeyler değişiyor demek. yani içerdeki sistemi görmeyen bu iş konusunda bence yorum yapmasın yok psikolojisi bozulur yok şu yok bu diyen kişlere aldanmayın sakın işe başlayın eger begenmezseniz gidin istifanızı yazın olsun bitsin. ama müracat edecek arkadaşlar bence içeri girince anlayacak hiç bişey bizlerin atnımladığı gibi değil bu meslekte ve artık yavaşyavaş ki eskiler giderse artık bizler gardiyan değil hakikaten İNFAZ KORUMA MEMURU YUZ yani suçlunun cezasını çekmesi için onların güvenliğini sağlamak başka bişey değil . şahsen kendi adıma ben çalıoştıgım işten memununum ve dışardan tahmin edilen bi iş değil. herkese başarılar şimdidden

gladio1906
Yasaklı
15 Haziran 2009 23:54

GÜNCEL

serial killer
Aday Memur
16 Haziran 2009 09:42

herkese slm

az önce infaz koruma memurlarını okudumda bir kaç yer eksik kalmış

Arkadaşlar 2005 yılında Denetimli Serbestlik şube Müdürlükleri kuruldu bakınız 5402 sayılı kanuna bu kurumdaki memurlar infaz koruma memurlarıdır yani infaz korumalar sadece ceza evlerinde çalışmıyor türkiyede 133 denetimli serbestlik şubesi var buralarda da çalışıyor yanlız bu en son ilanda alınacak infaz korumalar ceza evleri için alınıyor henüz denetimli serbestlik için alım başlamadı

serial killer
Aday Memur
16 Haziran 2009 09:49

gladio1906 infaz koruma memurlarıda silah taşıma yetkisine sahip ayrıca tüm vergi ve harçlardan muaf yani silah taşıma için ön belgeleri hazırlayıp emniyete veriyorsun onlarda sana silah satın alma belgesi veriyor ve bu belge ile 1 yıl içinde istediğin silahı satın alıyorsun

bu vergiden muaf görevi devamı müddetince taşıyorsun yani infaz koruma memuru kaldığın sürece silahını her yerde her zaman sivilde taşıyabilirsin ( ceza evinin içinde taşıyamassın)

serial killer
Aday Memur
16 Haziran 2009 09:54

m.leone

kpss sınavına girdiğine 31 yaşından gün almamışsan sorun yok kpss sınavına girdiğindeki yaş esas alınır

Toplam 70 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi