Editörler : E.Kayı Han

PolisKatip
Kapalı
19 Nisan 2022 09:44

Parayı da geçtim aldığımız riskler o kadar fazla ki mübaşirin hatasin da bile sırf sisteme Hakim olduğun için Hakim katip hatası der ihale sana kalır. A konusunu işlemini yaparken ayni anda b konusunu düşünüp c konusunun işlemini de unutmadan a ve b bittikten sonra (ayni anda da olabiliyor bazen kendimi robot gibi hissediyorum) ivedi yapmam lagzim. Katiplik öyle bir meslek ki milyonlarca liralık çek senet aliyoruz zimmetimize bunların biri 5 sene sonra bile kaybolsa başkası zimmete almadiysa al başına bela, onu da geçtim normal bir kurumda personel bizim yaptığımız çalışmanın yarsini yapsa el üstünde tutulur, ama burda 100 doğru yap 1 istemeden yanlış yap, o yanlışınla anılırsın. Bütün gücünle çalışıp emeklerinin karşılığını almak istemeyenlere katipligi tavsiye ediyorum.

maviyedair
Şef
19 Nisan 2022 10:29

70 kpss ve torpilin hakim oldugu mulakatlarla atanan biriileri kurayla atanan temizlik vb en alt islerle kendilerini kiyasliyorlar. Taseron iscilerde torpil de var tabi.

EmmiEmmi
Kapalı
19 Nisan 2022 13:39

83 puanla ikm olanlara da lafın var mı? Ayrıca 70 minimum puan katiplik için ve çok yüksek puanlarla katip olanlar var. Gerçi kime anlatıyorum amacın belli zaten..
maviyedair, 2 yıl önce
70 kpss ve torpilin hakim oldugu mulakatlarla atanan biriileri kurayla atanan temizlik vb en alt islerle kendilerini kiyasliyorlar. Taseron iscilerde torpil de var tabi.

lakkidi
Şef
19 Nisan 2022 14:03

sözleşmeliler kadroya geçince bu grup işçileri de 4-b li yapabilirler. böylece maaş farkları ortadan kalkar.

maviyedair
Şef
19 Nisan 2022 14:04

Onlara laf yok, 10 kat aday mulakatli cogu ve katipler 20 kat aday...
EmmiEmmi, 2 yıl önce
83 puanla ikm olanlara da lafın var mı? Ayrıca 70 minimum puan katiplik için ve çok yüksek puanlarla katip olanlar var. Gerçi kime anlatıyorum amacın belli zaten..

Kemall4567
Şef
19 Nisan 2022 21:46

86 lisans kpss puanımla mübaşir oldum, bu da sana kapat olsun, sen lisansta adını yazamazsın

maviyedair, 2 yıl önce

Szlyn
Aday Memur
19 Nisan 2022 23:54

Silahlı güvenlik görevlisiyim, lisans mezunuyum, 4b sözleşmeli personel olarak bir kamu kurumunda çalışıyorum. İşim sorumluluk gerektiren bir iş ve güvenlik görevlilerini hiç bir iş ve sorumluluk, bilgi gerektirmeyen bir iş gibi görmeniz bu meslek hakkında bir bilginizin olmayışından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Her mesai sırasında silahın mermilerini kontrol ediyorum ve görev yaptığım kamu kuruluşuna ait özel bir alanda 16 saat akşam-gece nöbeti tutuyorum. Bu özel alanda bir şey kaybolursa eğer başıma nasıl belalar açılacağını size burada uzun uzun anlatmak istemiyorum. Her mesleğin kendine ait bir zorluğu var ama güvenlik görevlilerinin yaptığı işi bilgi ve sorumluluk gerektirmeyen bir meslek gibi görmeniz çok yanlış. Adliyede vs. diğer kamu kurumlarında ve özelde çalışan meslek erbaplarımızın yaşadığı sıkıntıları google a yazarak öğrenebilirsin.

Kemall4567, 2 yıl önce

Diğer sözlerine katılıyorum ama bi tek birlik beraberlik var işçilerde lafına katılmıyorum. Abi nebirlik beraberliği adamlar iki lafı bir araya getiremiyorlar çoğu ilkokul mezunu, sadece hükümetonlara nedense daha fazla maaş vermek istiyor, pazarlık masasında hükümet onlara resti çekse dışarda onların yerine iş başvurusu yapacak 100 binlerce insan var. Maden ocağında işçi olursun anlarım fabrikada işçi olursun anlarım; 20 bin alsınlar onlar ama temizlik personeli yaa ne gibi bilgi ve tecrübe isteyen bi iş ki ? Güvenlik görevlisi ne gibi bilgi ve tecrübe istiyor ki iş ?Ben bu işi anlamadım abi, hayır yani hükümettten veya yetkililerden hiç mi biri demiyor abi biz üniversite mezunu kpss ile sınava girmiş kurumun asıl işini yapan adama 6500 tl verirken sana nasıl 8500 verelim diye ?

nemlihava
Şef
20 Nisan 2022 00:40

Arkadaşlar konuyu farklı yerlere çekerek amacından saptırmayalım. Adliyede hakim cumhuriyet savcısı dışında başat faktör zabıt katibi ve mübaşirlerdir. Bu personeller antik roma döneminden tutun da günümüze kadar binlerce yıldır süren adliyelerin yargılamaların ayrılmaz parçasıdır. Bu personeller "adliye işi" yapar adliye deyince insanların aklına hakim savcı katip mübaşir gelir, kimsenin aklına adliyedeki temizlikçi gelmez. Bunların dışındaki personel ya bunlara yakın maaş alır ya da bunun birkaç yüz tl düşük maaşını alır adaletli olan budur. Katibe 6800 lira verip temizlikçiye 10 bin lira vermenin savunulacak hiç bir yanı yok kimse kusura bakmasın.

denizdekiyakamoz
Aday Memur
21 Nisan 2022 08:51

1-kamuda kadroya geçen

taşeron i̇şçi̇leri̇n bi̇le maaş +tedi̇ye+i̇krami̇ye+bayram harçliği +yemek+yol parasi

gi̇bi̇ yan ödemeleri̇ mevcut. adalet bakanliğindaki̇ personeli̇ni̇n eli̇nde sadece

maaşi kalmiş ve geli̇r kaybi çoğalmiştir.

2- görevde yükselme

sinavinda mülakattin kaldirilmasi, puan siralamasi i̇le hakkani̇yeti̇n sağlanmasi.

3-memurun daha önce

çalişmiş olduğu ssk hi̇zmetleri̇ni̇n derece /kademeye dahi̇l edi̇lmesi̇ elzemdi̇r.

4-5510 ve 5434 sayili

kanuna tabi̇i̇ memurlar arasindaki̇ farklarin kaldirilmasi, açiklamasi : 5434?de

%50 + hi̇zmet yili emekli̇ olarak ele aliniyorken, 5510 ?da i̇se %2 xhi̇zmet

yiliyani̇ uzun süre çalişirsan ayni maaşi alabi̇li̇yor mesale 30 yil çalişirsan

5424 ?de %50 +%30 totalde yüzde 80 ama 5510?da 30x2=60 yani̇ %60)

5-di̇ni̇ bayramlarda

memurlarada bayram i̇krami̇yesi̇ni̇n veri̇lmesi̇.

6- adi̇l olmayacak olan

3600 ek göstergeni̇n, memurlarin eği̇ti̇m durumuna göre özlük haklarinda,

maaşlarinda ve ek göstergeleri̇nde artiş yapilmasi gerekmektedi̇r.

7-i̇şci̇lerde olduğu gi̇bi̇

hafta sonunun yillik i̇zi̇nden düşürülmemesi̇

8- di̇ni̇ bayramlarda

i̇dari̇ i̇zi̇n uygulamasinin kaldirilmasi ve i̇dari̇ i̇zi̇nli̇ çaliştirilan personele

fazla mesai̇ ücreti̇ni̇n ödenmesi̇.

9-yipranma payinin

di̇kkate alinmasina

saygilarimla

driverart
Memur
21 Nisan 2022 15:23

Taserondan kadroya gecen işçiler, yillik 4 maaş ikramiye, ıvır zıvır derken, yılların memurlarını 2 ye katladilar. Ulan boşa okumuşum, babamın emekli ikramiyesine yazık oldu,

tarihçi_08
Kapalı
21 Nisan 2022 22:04

Bu mevzuyu gündeme taşımayan, bu konuda ciddi bir eylem hazırlığında olmayan memur sendikasıyız diye geçinen tüm sendikalara yazıklar olsun. Sendikayım diye geçinen pabucumun sendikaları. İşçi sendikalarının yanından geçemez bunlar. Twitterda yok şuraya ziyaret yok buraya ziyaret boyna fotoğraf paylaşıp dururlar. Bir de arada gaz almak için twit atarlar. 3600 ü de temcit pilavı gibi yaptılar zaten. Gerçekten yıldırdınız insanları ya.
nemlihava, 2 yıl önce

Arkadaşlar konuyu farklı yerlere çekerek amacından saptırmayalım. Adliyede hakim cumhuriyet savcısı dışında başat faktör zabıt katibi ve mübaşirlerdir. Bu personeller antik roma döneminden tutun da günümüze kadar binlerce yıldır süren adliyelerin yargılamaların ayrılmaz parçasıdır. Bu personeller "adliye işi" yapar adliye deyince insanların aklına hakim savcı katip mübaşir gelir, kimsenin aklına adliyedeki temizlikçi gelmez. Bunların dışındaki personel ya bunlara yakın maaş alır ya da bunun birkaç yüz tl düşük maaşını alır adaletli olan budur. Katibe 6800 lira verip temizlikçiye 10 bin lira vermenin savunulacak hiç bir yanı yok kimse kusura bakmasın.

tarihçi_08
Kapalı
21 Nisan 2022 23:51

Çok güzel özetlemişsin katipliği. Her gün yaşıyoruz bunu cidden. Sorumluluk çok fazla. Bir de sirkülasyona ayak uydurmak oldukça zor bu meslekte.
PolisKatip, 2 yıl önce

Parayı da geçtim aldığımız riskler o kadar fazla ki mübaşirin hatasin da bile sırf sisteme Hakim olduğun için Hakim katip hatası der ihale sana kalır. A konusunu işlemini yaparken ayni anda b konusunu düşünüp c konusunun işlemini de unutmadan a ve b bittikten sonra (ayni anda da olabiliyor bazen kendimi robot gibi hissediyorum) ivedi yapmam lagzim. Katiplik öyle bir meslek ki milyonlarca liralık çek senet aliyoruz zimmetimize bunların biri 5 sene sonra bile kaybolsa başkası zimmete almadiysa al başına bela, onu da geçtim normal bir kurumda personel bizim yaptığımız çalışmanın yarsini yapsa el üstünde tutulur, ama burda 100 doğru yap 1 istemeden yanlış yap, o yanlışınla anılırsın. Bütün gücünle çalışıp emeklerinin karşılığını almak istemeyenlere katipligi tavsiye ediyorum.

maviyedair
Şef
22 Nisan 2022 01:02

Lisans kpss puanimin sadakasi 86 eder
Kemall4567, 2 yıl önce

86 lisans kpss puanımla mübaşir oldum, bu da sana kapat olsun, sen lisansta adını yazamazsın

24 Nisan 2022 15:36

kardeşim

Kimse seni yargılamıyor burada

Fazla maaş alıyorsun diye

Alınganlık yapmanın nedeni nedir

Güvenlik görevlileri ve hizmetli arkadaşlar diye konuyu açtığım için belliki alındın

Ama bunu söylemem gerekir

Biz aynı şartlarda işe girmiyoruz

Aynı yollardan geçmiyoruz

Sende biliyorsun ki sizin işe girme şartlarınız Daha kolay

Keza hizmetli arkadaşlarımızın da

Ben siz çok alıyorsunuz demiyorum

Biz az alıyoruz

Emeğimizin hakkını alamıyoruz

Szlyn, 2 yıl önce

Silahlı güvenlik görevlisiyim, lisans mezunuyum, 4b sözleşmeli personel olarak bir kamu kurumunda çalışıyorum. İşim sorumluluk gerektiren bir iş ve güvenlik görevlilerini hiç bir iş ve sorumluluk, bilgi gerektirmeyen bir iş gibi görmeniz bu meslek hakkında bir bilginizin olmayışından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Her mesai sırasında silahın mermilerini kontrol ediyorum ve görev yaptığım kamu kuruluşuna ait özel bir alanda 16 saat akşam-gece nöbeti tutuyorum. Bu özel alanda bir şey kaybolursa eğer başıma nasıl belalar açılacağını size burada uzun uzun anlatmak istemiyorum. Her mesleğin kendine ait bir zorluğu var ama güvenlik görevlilerinin yaptığı işi bilgi ve sorumluluk gerektirmeyen bir meslek gibi görmeniz çok yanlış. Adliyede vs. diğer kamu kurumlarında ve özelde çalışan meslek erbaplarımızın yaşadığı sıkıntıları google a yazarak öğrenebilirsin.

sekizonyedi
Aday Memur
24 Nisan 2022 16:30

Affınıza sığınarak konudan alakasız bir soru sormak istiyorum. Adalet bakanliginda çalışan bir İstatistikci me kadar maaş alıyor biliyor musunuz ?

kırpidesii
Memur
24 Nisan 2022 21:07

Valla yırtına yırtına ders çalışıyorum. Adliyede kalifiye bir eleman olmak da zor. Mumla arayacaklar beni. Atanıp Adalet Bakanlığının zabıt katipleri üzerndeki baskısı ve mobbinginden kurtulmak için elimden geleni yapıyorum.

Szlyn
Aday Memur
13 Mayıs 2022 18:39

Dostum fazla maaş dediğin nedir? 6500tl maaş alıyorum :) ben kendi adıma konuşuyorum, sen beni yanlış anladın. Ben 4d kadrosunda değilim, işçi güvenlik değilim ya da tediye ikramiye vs. almıyorum. 4B sözleşmeli personelim. Aynı yollardan geçtik, sen de kpssye girdin, sıralamaya girdin ve mülakat süreçleri yaşadın, ben de. değişen bir şey yok. Elbette maaşlar adaletli verilmiyor aynı işi yaptığımız diğer güvenlik görevlisi arkadaş işkur üzerinden girmiş maaşı 7500 tl. Ben seni anlıyorum iş barışını bozan bir durumdan bahsediyorsun, haklısın. Ancak hakkımızı ararken meslekleri şöyle böyle diyerek itham edenlere karşı yorum yaptım ben. Onun dışında allah herkesin yardımcı olsun, hayat çok zor. Bize bu günleri gösterenler utansın.

HayatimTakinti, 2 yıl önce

kardeşim

Kimse seni yargılamıyor burada

Fazla maaş alıyorsun diye

Alınganlık yapmanın nedeni nedir

Güvenlik görevlileri ve hizmetli arkadaşlar diye konuyu açtığım için belliki alındın

Ama bunu söylemem gerekir

Biz aynı şartlarda işe girmiyoruz

Aynı yollardan geçmiyoruz

Sende biliyorsun ki sizin işe girme şartlarınız Daha kolay

Keza hizmetli arkadaşlarımızın da

Ben siz çok alıyorsunuz demiyorum

Biz az alıyoruz

Emeğimizin hakkını alamıyoruz

Jojomix
Memur
14 Mayıs 2022 21:10

Vasfın ne dostum? Kulübede beklemek için ne gibi farklı donanımların var? Mesela köprüdeki TS bayrağını indirmeye çalışan ramboyu senin yerine konamaz mı?
Szlyn, 2 yıl önce

Szlyn
Aday Memur
19 Mayıs 2022 18:08

Sen kendi vasfını söyleyebilir misin? Siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum, malum memlekette işsizlik ve torpille işe girenler olduğu için babadan, atadan da bir şey kalmayınca kpssden aldığımız puanla koruma ve güvenlik görevlisi olduk. O rahatsızları maalesef silahlı koruma ve güvenlik görevlisi yapmıyorlar. Muhtemelen seni de yapmazlar, 600 soruluk psikolojik testten geçemeyen senin gibi kendine çok güvenen insanlardı. kulubede oturmak mı :D 16 saat boyunca her saat başı belirli bir bölgeyi kontrol etmek zorundasın. Telefondan baktım 16 saat boyunca 10km yapmışım, yorucu bir iş. Tabii ki inanılmaz vasiflara sahip olmak zorunda olmayan bir meslek ama kulübede oturmak vs. dersen bu benim açımdan kışkırtıcı olur.

Jojomix, 2 yıl önce
Vasfın ne dostum? Kulübede beklemek için ne gibi farklı donanımların var? Mesela köprüdeki TS bayrağını indirmeye çalışan ramboyu senin yerine konamaz mı?
19 Mayıs 2022 23:01

Aynen dostum. Eleştirinin bir dozu olmalı. Mesela bir temizlik personeli düşünelim isterse elinde üniversitesi diploması olsun ancak yapılan iş sorumluluk düşünüldüğünde pozitif bir katkı sunduğu düşünülemez. Adlî personel bu teşkilatın asli personelidir, inanılmaz bir iş yükü altında çalışır bir o kadar da Sorumluluk altında çalışırlar. Hata götürmeyen bir meslektir, geçenlerde bir katıp tahliye muzekkeresini unuttuğu için tutuklu bir şahsın dört ay cezaevinde sebepsiz kalmasına sebebiyet verdi, altı yıl ile yargılanıyor, böyle bir iş yükü ve sorumluluk altında herhangi bir sorumluluğu olamayan birisi ile aynı maaşı kesinlikle almamalıdır. Kimseyi küçük görmeden uygun dille konuşmalıdır ayrıca.

Toplam 113 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi