Editörler : F16 Gökçen
01 Eylül 2010 12:50

Fmf hastalığı

Fmf hastalığı olan ve bu konuda tecrübe, yaşadıklarını paylaşmak isteyen arkadaşlardan cevap bekliyorum.Geçmiş olsun şimdiden.

sedrsedr
Yasaklı
01 Eylül 2010 13:53

ilk kez duydum

ea.unal
Memur
28 Eylül 2010 03:47

bn 9 yıllık fmf hastayım.teşhis konulana kadar gitmediğm doktor kalmadı.bi hafta iyiysem bi hafta yatıyodum.atak sırasında korkunç bi hastalık.2001de hacettepede teşhis konuldu.o gün bugündr çk nadir hastalanıyorum.hatta ilacımı da düzenli kullanmıyorum.ilerde bi sorun olurmu bilmiyorum ama alışamadım bi türlü.ataklar dışında normal insanlar gibi gündelik yaşamıma devam ediyorum.

ea.unal
Memur
01 Ekim 2010 23:06

yok mu benden başka fmf lii

tarih34
Genel Müdür
13 Ekim 2010 00:20

eşim fmf li ilacını günde 3 kere alıyor çok fazla atak olmuyor.yalnız yapılması gereken tahlillerini yaptır.Bir romotologun kontrolünde ol

papatya161
Aday Memur
24 Ekim 2010 16:36

fmf hastalığında ilaçları düzenli kullanmak gerekiyor.

yoksa böbreklerde kalıcı hasarlar oluyor.

romatolojı ve ya nefrolojı uzmanı na görünmek gerekıyor.

28 Ekim 2010 17:15

tahlillerde çıkmamasına rağmen(gen haritama da bakıldı)ege ünv. de fmf teşhisi konuldu.Sadece ataklar sırasında kolşisin kullanıyorum...Benim ataklarımı stres ve soğuk hava tetikliyor

**kalbim**
Kapalı
03 Kasım 2010 00:28

kardeşim 13 senedir fmf hastası ve son 1 aydır atakları geçmiyor

atak genelde eklemlerine geliyor. kolsişin hastalığın sadece ileri bi düzeye geçmesini engelliyor o kadar..

okula gidemiyor doğru düzgün

akşamları stajdan geldiğinde soluğu acilde alıyoruz..

bu hastalıkta tek yapılması gereken atak sırasında dinlenmek ve bol sıvı tüketimi.. bunun yanında ağrı kesicilerde var fakat onlarda bi süre sonra işe yaramaz hale geliyor.

açıkçası baş edilmesi zor bi hastalık ve hayatını tümüyle etkiliyor.

ea.unal
Memur
03 Kasım 2010 23:13

kalbim

korkuttun beni.bazen bu hastalığı atlattğmı düşünüyorm kendimi çok iyi hissediyorm.ilaçlarımı düzensz kullanmaya başlıyorum.sonra bi atak geliyo.hayatım kararıyo.kendimi çok eksik ve güçsüz hissediyorm.hiç ayağa kalkamıcam sanıyorum.2günde geçiyo ama sürekli yatark atlatıyorm.

bişey sormak istiyorum kardeşin şimdiye kadr ilacını düzenli kullandımı??

bn iş hayatına atılmadım henüz.çok korkuyorum bu hastalık çalışmama engel olur die.

kardeşine acil şifalar diliyorum.inşallh toparlar kendini biran önce.

**kalbim**
Kapalı
03 Kasım 2010 23:28

yok bazen düzensiz kullandı haplarını öyle olduğu anda atak hemen geldi ama son bir aydır düzenli kullanmasına rağmen atak geçmiyor çünkü stajda bütün gün ayakta ve zorlanıyor, yoruluyor bu yüzden.

ama geçen sene ramazanda oruç tuttuğunda hapını haliyle düzensiz yutunca böbrekleri hafif tahriş olmuştu..

yani kolsişini hafife almamak gerek. zaten tek ilacı o. onuda düzenli kullanmalı hastalar.

ea.unal
Memur
03 Kasım 2010 23:55

tşk ederim cevapladğn için.hastalık gelmeden sağlığın değerini bilmeyenlerdenm.bundn sonra daha dikkatli olcam çünkü ağrımayn yerlermd ağrımaya başladı artık.bende uzun süre ayakta kalamıyorum stres üzüntü hepsi atağa sebep oluyo buna rağmn bankaya başvurm.

hem kolay hem zor bi hastalık.beterin beteri var.buna da şükür.

**kalbim**
Kapalı
03 Kasım 2010 23:59

evet stres sıkıntıda atakları tetikliyor..

ama yinede ayakta fazla durmamaya çalış ve hapını mutlaka düzenli ve saatinde kullan..

halimize çok şükür tabiki beterin beteri var ama her hastalığın da bi zorluğu var bunu en iyi çekenler bilir..

kendinize dikkat edin..

ea.unal
Memur
04 Kasım 2010 00:09

saatindemi bu benm için baya zor olucak ama dikkate alıcam.teşekkür ederim.iyi geceler

**kalbim**
Kapalı
04 Kasım 2010 00:14

herhangi bir şey olursa burda yazabilirsiniz ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

çünkü bizimde böyle hasta olanlarla paylaşımda bulunmaya ihtiyacımız var..

sizede iyi geceler

ea.unal
Memur
04 Kasım 2010 00:23

çok teşekkür ederim..başlığın açılması çok iyi olmuş gerçekten ama paylaşım az :( güncel tutmaya çalışıcam elimdn geldiğnce..bnm bi sorum daha var aslında ama kardeşinz kız mı erkekmii

**kalbim**
Kapalı
04 Kasım 2010 00:26

valla inanın ilk defa bu foruma baktım ve niyetim bu başlığı açmaktı

ama bu başlığı görünce çok sevindim..

kardeşim erkek 17 yaşında daha ve biz açıkçası ilerde Allah izin verirse iş hayatında zorluk çekmesinden ya da herhangi bi şekilde sıkıntı çekmesinden tedirginiz

ea.unal
Memur
04 Kasım 2010 00:44

anladım aynı sorunu yaşamıyoruz o zmn kızlar gelirse onlara sorarm.

düzenli ilaç çok önemli gerçekten.iş hayatı evlilik çocuk hepsi kafa karıştırıyo tabi.keşke daha çok paylaşım olsa da iş hayatındakilern de hikayelerini dinlesek.

kardeşinize bi tavsiyede bulunamıyorm çünkü bnm eklem ağrım olmuyo genelde karın ve böbrek ağrım oluyo.dinlenmesi şart.en azından hafta sonu kendini iyi hissetse bile yatsın ayakta dolanmasın fazla.23 yaşındaym bnde.bazen herşey iyiye gidiyo gibi bazen tam tersi. güçlü durmak lazım bu hastalık karşısnda.

**kalbim**
Kapalı
04 Kasım 2010 00:50

ya bazen kardeşiminde değişiyor

yani genel olarak eklemlerine gelsede bazen sizin gibi karın ağrısı böbrek ağrısı olabiliyor.

ama bu hastalıkta tek tedavi atak geldiği anda mutlaka yatıp dinlenmek.

ve ilaç konusunda tekrar söylüyorum saatinde olmasa bile düzenli olsun mutlaka. yani sizide anlıyorum tabi her türlü stres yaşarken mutlaka unutulduğu anlar olur ama yinede unutmamaya çalışın..

ea.unal
Memur
04 Kasım 2010 01:02

haklısınız..bn böbreğmn ağrıcanı hissettğm zamn hemn su içmeye başlıyorumm.7 8 bardak içtğm oluyo. üst üste ama bi kaç saate yaymıyorm.genelde işe yarıyo gerginliğmi kaslmamı açıyo.karnım ağrıdğnda pek bişi yapamıyorm.gömülüyorm yatağa.kimseyle konuşmk dahi istemiyorm.çok bitkn oluyorm çünkü.bi de bn iki büklüm oluyorm atak sırasnda.kesinlikle doğrulamıyorm.

kardeşnzn tecrübesi bnden de fazla.mutlaka o da kendnce çözümler bulmştr.Allah yardmcımz olsun.çok iyi anlıyorm onu şuan.kesinlikle yorgunluktan umarm biran önce biter stajı.

**kalbim**
Kapalı
04 Kasım 2010 01:07

karnı ağrıdığında kardeşimde aynı şekilde iki büklüm geziyor.

ama yaşı genç bide tam yetişme çağında olduğu için pek dikkat etmiyor kendine

bu yüzden onunla birlikte bizde yoruluyoruz ama yinede Allah şifa versin herkese..

**kalbim**
Kapalı
08 Kasım 2010 00:41

...

Toplam 190 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi