Editörler : crops35
23 Ağustos 2010 22:33

Sertifikaya Gerek Yok. Bilgisayar Dersi Sertifika Yerine Geçiyor.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR ONCEKI YILLARDA DA BU KONU COK TARTISILDI.OLURMU OLMAZMI, BÖYLE ŞEY NASIL OLUR, BIZ MEB SERTIFIKASI ALDK PARA VERDİK DIGERLERI ALMADI BU HAKSIZLK DEGILMİ, LİSEDE ÜNİVERSTEDE GÖRDUGUM BİL. DERSİ NASIL OLURDA PARAYLA ALINAN MEB SERTIFIKASININ YERİNE GEÇER...???? BU SORULAR UZAR DURUR..

KONUYA KANITLARIYLA BAŞLAYALIM. BAKIN

KPSS KLAVUZUNDAKİ MADDE GAYET AÇIK.!!!!!

İYİ OKUYUN...

" 3.10. Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, ?M.E.B.?dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak? niteliğine ve aynı şekilde daktilo dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar da, ?M.E.B.?dan Onaylı Daktilo Sertifikasına Sahip Olmak? niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir."

BU MADDEYİ İRDELERSEK;

1- ÖRGUN EĞİTİM;

Örgün eğitim, amaca göre hazırlanmış programlarla okul çatısı altında, belirli yaş grubundaki ve aynı seviyedeki bireyler için yapılan düzenli eğitimdir.

Örgün eğitim; okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

KAYNAK: http://www.meb.gov.tr/Stats/Apk2002/3_2.htm

2- zorunlu/ortak/seçmeli ders;

zorunlu/zorunlu ders: kesin olarak gereksinim duyulan, zaruri, mecburi, ıstırari.

doğal olarak kaçınılması olanaksız olan.

örnek verelim, ilokul ortaokul ve lisede bize kafayı yedırten fakat kaçamadıgımız ingilizce dersleri gibi.

ortak ders: Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan..

örnek, bir sınıfta ders dınlemek zorunda olmamız istesekte istemesekte sınıfta ortaklıgımız vardır.

seçmeli ders: girilmesinde zorunluluk olmayan, öğrencilerin kendi isteklerine göre tercih yaptıkları ders yelpazesidir.

örnek, üniverste de seçtiğimiz satranç, briç dersi gibi..

3- Resmi olarak belgelemek;

Herhangi bir kurum, özel, tüzel kuruluştan bu kurum ve kuruluuşlardaki hızmet veya aktıvıtenin kağıt üzerinde imzalı ve mühürlü olarak gösterilmesidir. Bunun yolu dilekçe vererek belge talebinde bulunmak. Ancak sözlü olarakta bu belgeler alınabilir. Talep halinde bu tür bi belge verilmek zorunda. Koskoca BİLGİ EDİNME KANUNU çıkarılmış. Kişinin belgeye ulaşma hürriyetı vardır. Bilgi Edinme Kanununun sınırlılıklarıda vardır ancak bunlar Devlet sırlarının, başka bı kımseye ait bilgilerin elde edilmesi,ifşa edilmesine yönelik olup, kişinin bizzat kendisiyle ilgili yaptıgı bilgi edınme talebi karsılanmak zorundadır. Kişi kendı kendını ifşa edemez. :))

Bilgi edınme kanununu gecersek 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun çıkarılmış. Bu Kanuna istinaden bilgi ve belge talebınde bulunabiliriz.

4- TECRÜBELER,

Bu hususu bizzat ben tecrübe ettim. Şu an içişlerinde çalışıyorum. Üniverstede bilgisayar dersinden 1 yıl kaldım. Diğer yıl ise orta puanla geçtim. Kazandıgım kuruma Üniverstenın Öğrenci işlerinden aldıgım transkriptı aldım göturdum. İçime sinmemişti. resmı imza ve muhurlu olan transkrıpt gecmez diye öğrencı ıslerınden, "....... numaralı ........... fakultesının .... bolumunde okuyan ........ isimli ögrencı bilgisayar dersini görüp başarıyla geçmiştir.." seklınde bı yazı aldım. yazı yıne resmı ımzalı idi. ama bu yazıyada gerek yokmuş aslında.boşuna telaş yapmışız..

5- SONUÇ OLARAK ÖRGUN EĞİTİM, İLKOKUL -ORTAOKUL- LİSE- UNIVERSTEDE BİLGİSAYAR DERSI GORUP GECTIYSENİZ BU KISA ZAMANDA SERTIFIKA ALMAK ICIN UGRAŞMAYIN, PARA VERMEYIN, HİÇ GEREK YOK.. EVET YANLIŞ YAZMADIM, İLKOKUL 1. SINIFTA BİLE BİLGİSAYAR dersi GÖRDÜĞÜNÜZÜ VE GECTIGINIZI VARSAYARSAK, BU DURUMDA MEB ONAYLI SERTIFIKAYA SAHIPSINIZ DEMEKTİR. İŞİN GUZEL TARAFI ÖRGUN EGITIMDE BELLİ BI SAAT BİLGİSAYAR DERSI GORÜLMESİ GEREKIR DIYE BI HUSUS YOK.YANİ 10-20 SAAT BİLE GÖRSENİZ YETER. YANI SADECE BİLGİSAYAR DERSINI GECTIGINIZI GÖSTERIR KARNE NOTUNUZ ÖNEMLİ :)) HERŞEY COK AÇIK. KIMSE KENDINI YORMASIN. INSANLARI YANLIŞ YÖNLENDİRMEYIN. YAZILI MADDE ÇOK AÇIK, TARTIŞMAK BİLE ÇOK ABES. BU MADDE BİZE BÖYLE BIR HAK VERIYOR. VE BU HAK ENGELLENEMEZ..ÖNEMLI OLAN GUZEL BI PUAN ALABİLMEK. SAYGILARIMDA DOSTLARIM.SORUSU OLAN VE KAFASINA BİŞEY TAKILAN ÖZELDEN YOLLASIN.

bluenight03
Memur
25 Ağustos 2010 23:43

Bılgısayar bolumu okuyanlar yıne husranlarda yazık bıze 2008 de o kadar ıı puan almama ragmen neden atanamadıgımı sımdı daha ıyı anlıyorum :( galıba kpss sınavına bosuna calısıyorum . Devletbaba bız bılgısayarcılar uyev evladın mıyız ?

nettenparakazanmak
Aday Memur
29 Ağustos 2010 17:48

blue nıght cok yanlış düşünuyosun. bıcok ögrencı okulda bilgisayar kullanmayı ve ortalama işleri, memurlukta lazım olacak şeylerı öğreniyor. Bu durumda neden ille parayla alınacak sertıfıkaya ıhtıyac duyulsun. hem bilgisayar bölümü okuduysan bu bolumle ilgili bı memurlugu sececeksin. düz lise mezunu senın o bölume gıremıo zaten bilgisayar bölümü dıploması olmadıgı ıcın. bence bu 3.10. maddesi çok güzel bı madde. en azından onca yıl okuduk bi işe yaradı dıyebılıyoruz. okudugumuz ders pratıkte bi işe yarıyor.

zaten turkıyede parayı basan sertıfıka alabılıyo, 1 gunde bile sertıfıka alınabılecegını herkes biliyo :) okulda gordugumuz bilgisayar dersı neden sertıfıka gıbı kullanılmasın. milli egıtıme baglı bı okulda okutulan dersi yine milli egıtıme baglı bı kurstakı bilgisyaar dersınden nitelik olarak neden eksik tutalımki..

balonjoje34
Aday Memur
01 Eylül 2010 02:22

üniversitede genel bilgi teknolojiler diye alıyorsun bu dersi.hatta doçent geliyor ve büte bile kalıyorsun.halkeğitimin dersiyle aynı kefeye konulabilirmi oda sertifika veriyor ama üniversitede alınan dersi ondan üstün sayarım.

tubaelif
Aday Memur
15 Temmuz 2012 13:48

Gncl

comeng46
Aday Memur
17 Kasım 2014 16:22

Ortaokulda bir dönem 1 kredi bilgisayar dersi aldım ve geçtim. Bilgisayar işletmenlik sertifikası almama ihtiyaç var mı?

HayatAcimasizz
Kapalı
17 Kasım 2014 17:31

Bu durumda herkes bu belgeye sahip oluyor sanırım. 2000'li yıllardan beri öğrenci olanlar içinde okul hayatında bilgisayar dersi görmeyen kaldımı acaba?

comeng46, 9 yıl önce

Ortaokulda bir dönem 1 kredi bilgisayar dersi aldım ve geçtim. Bilgisayar işletmenlik sertifikası almama ihtiyaç var mı?

banacevapverin
Kapalı
05 Ocak 2015 10:12

Adliyeyi ariyorum acmiyorlar 2007 mezunuyum ve acaba gecerlimi ?

burakpss
Aday Memur
19 Ocak 2015 13:01

AÖF de muaf olduğum dersler arasında gösteriliyor bu belge niteliği taşır mı ? myo transkribimim yok

BlueKingg
Aday Memur
21 Ocak 2015 12:19

http://i.hizliresim.com/XDl1m7.png adliye için bu bilgisayar dersleri yeterli mi ?

teknisyen123
Aday Memur
03 Mayıs 2018 20:27

konuyu hortlatacagim ama ben myo okudum 2.sınıfın sonunda okulu bırakmak zorunda kaldım ama bilgisayar dersini gectim transkrip elimde mevcurt ders icerigide var fakat okulu bitirmediğim icin bu sertifika yerine gecermi gecmezmi bilemedim okulu bitirmek zorunlumu yoksa okudugum okuldan bilgisayar dersimi gectiğime dair belge alsam yeterlimi acaba?

nettenparakazanmak, 14 yıl önce

blue nıght cok yanlış düşünuyosun. bıcok ögrencı okulda bilgisayar kullanmayı ve ortalama işleri, memurlukta lazım olacak şeylerı öğreniyor. Bu durumda neden ille parayla alınacak sertıfıkaya ıhtıyac duyulsun. hem bilgisayar bölümü okuduysan bu bolumle ilgili bı memurlugu sececeksin. düz lise mezunu senın o bölume gıremıo zaten bilgisayar bölümü dıploması olmadıgı ıcın. bence bu 3.10. maddesi çok güzel bı madde. en azından onca yıl okuduk bi işe yaradı dıyebılıyoruz. okudugumuz ders pratıkte bi işe yarıyor.

zaten turkıyede parayı basan sertıfıka alabılıyo, 1 gunde bile sertıfıka alınabılecegını herkes biliyo :) okulda gordugumuz bilgisayar dersı neden sertıfıka gıbı kullanılmasın. milli egıtıme baglı bı okulda okutulan dersi yine milli egıtıme baglı bı kurstakı bilgisyaar dersınden nitelik olarak neden eksik tutalımki..

teknisyen123
Aday Memur
15 Ocak 2019 11:00

arkadaslar ben yuksek okul okudum fakat elde olmayan sebeplerden dolayı bıtıremedım ve kaydımı sildirdim okuren bılgısayar derslerını gectım transkırıp elımde gectıgıme daır unıversıtedende bır yazı aldım bilgisayar dersleri gecmıstır diye. şimdi okulu bitirmedigim için bu sertifika yerine gecermi yoksa kabul görürmü?

tzfinansçı
Aday Memur
26 Şubat 2021 01:50

Üniversitede alınmış bilgisayarlı muhasebe dersi, bilgisayar işletmenliği sertifikası şartını sağlar mı?

Madsizzle
Genel Müdür
26 Şubat 2021 04:29

Ben son basvuruda 2008 de biraktgim bilgisayar programciligi bolumunun transkriptiyle girmistim.sonucta o egitimi almissin ve basariyla tamamlamissin.ibare ona gore duzenlenmis.simdi elmde bikac tane transkript var en detayli ve acik olani o oldugu icin yine onunla basvuracagim.
Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi