Editörler : "eskiyara"Pangaea

sın.oğrt2009
Aday Memur
31 Mayıs 2012 01:15

arkadaşlar benim bu hakem milletine güvenim kalmadı bizi haksız cıkarırlar valla

Tuncer Gümüş
Yasaklı
31 Mayıs 2012 11:54

Tüketici-ihtiyaç ve konut kredisi kullanmış,kapatmış ve ödemekte olanlar için.

''Isparta tüketici mahkemesi(1.Asliye Hukuk Mahkemesi) kararı'',''Yargıtay 13.dairesi'',''bankaların dosya masraflarını geri alma'' şeklinde aratabilirsiniz.

Tuncer Gümüş
Yasaklı
31 Mayıs 2012 22:31

Kredi kartı üyelik aidatlarını geri alabilmek için örnek dilekçe:

Tüketici hakem heyetinden alacağınız formun özet bölümüne;

1-Banka adı

2-Kaç yıldır kullandığınız(kapatıldı ise kaç yıl kullandığınız)

3-Kart no belirtilip tüketici hakem heyetine vermeniz yeterli

................bankasından üç yıldır kullandığım ...............nolu kredi kartı üyelik ücretinin tarafıma verilmesini istiyorum.

Her kart/banka için ayrı bir form doldurulacak.Banka adresi yazmak gerekmiyor,hesap no gerekmiyor.

Tuncer Gümüş
Yasaklı
31 Mayıs 2012 22:58

BANKALARDAN TÜKETİCİ(İHTİYAÇ) VE KONUT KREDİSİ DOSYA MASRAFLARINI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER (2002 Haziran?dan-2012 Haziran ve sonrasına kadar olan tarihler arası kullanılan krediler için);

1-Bankaya elden ya da iadeli taahhütlü dilekçe ile başvurarak tüketici(ihtiyaç) kredisi ve/veya konut kredisi dosya masrafı dekontu isteniyor.Kredi kullandığınız yılı-yılları hatırlamıyorsanız dilekçeye örneğin;2002-2008 yılları arasında-yıllarında kullanmış olduğum kredilerden kesilen dosya masrafı dekontunun tarafıma verilmesini istiyorum diye belirtebilirsiniz.

2-Tüketici hakem heyeti dernekler bölümündeki formu doldurup,dekontu ve Yargıtay kararını forma ekleyerek dernekler bölümüne teslim ediyoruz (kaymakamlıklarda).

3-Bu bölümdeki hakem heyeti tüketicinin (bizim) haklı olduğuna karar veriyor ve bankanın almış olduğu dosya masraflarını tüketiciye ödemesini istiyor.

4-Banka,tüketici hakem heyetinin kararına itiraz davası açıyor,mahkeme tüketici hakem heyetini haklı buluyor,bankanın dosya masrafını tüketiciye ödemesi kararını veriyor.

Örnek dilekçe

???????bankası????? Şubesi Müdürlüğüne

Bankanızdan ???. - ??.. yıllarında-yılları arasında kullanmış olduğum konut kredisine,tüketici kredilerine,ihtiyaç kredilerine ait dosya masrafı (kredi kullandırım masrafı) dekontlarının her birinin ayrı ayrı 4982 sayılı bilgi edinme kanununa göre tarafıma verilmesini istiyorum.(Elden de istenebiliyor)

Kredi kartı üyelik aidatlarını geri alabilmek için örnek dilekçe:

Tüketici hakem heyetinden alacağınız formun özet bölümüne;

1-Banka adı

2-Kaç yıldır kullandığınız(kapatıldı ise kaç yıl kullandığınız)

3-Kart no belirtilip tüketici hakem heyetine vermeniz yeterli

................bankasından üç yıldır kullandığım ...............nolu kredi kartı üyelik ücretinin tarafıma verilmesini istiyorum.

Her kart/banka için ayrı bir form doldurulacak.Banka adresi yazmak gerekmiyor,hesap no gerekmiyor.

Tuncer Gümüş
Yasaklı
02 Haziran 2012 01:48

Güncel.

sacramento
Yasaklı
02 Haziran 2012 09:34

peki tuncer gümüş hocam, şimdi bankalar da uyanık olmuş.dosya masraflarını kabul ettiğimize dair imza alıyorlar bizden.onu nasıl öğrenebiliriz

Tuncer Gümüş
Yasaklı
02 Haziran 2012 20:09

Bulunduğunuz yerdeki tüketici hakem heyetine durumu bildirin,yardımcı olacaklardır.

yeydani
Şef
03 Haziran 2012 18:06

ben gittim hakem heyetine ben daha yeni geldim bilmiyorum dedı ne yapsam aceba farklı bankalardan 2000 tl civarı dosya masrafı var bırseyler yapmam lazım onerınız nedır

muharebe19
Şube Müdürü
03 Haziran 2012 18:31

ben bu dosya masrafı, hayat sigortası, konut sigortası ve yapılandırma ücretini tüketici mahkemesine verdim.örnek mahkeme kararları ve yargıtay kararını sunduğum halde hakime hanım bankacı bilirkişinin raporunda tüketicinin aleyhine karar verin yorumuna uyarak bütün bu konularda bankayı haklı gören bir karar verdi.1 seneden fazla süren bu davamızda bilirkişi raporunu bekleyen tüketci hakları kanununu bilmeyen, dosyayı okumayan, üst mahkeme kararlarını da takmayan bir hakime hanımla karşılaştık.yargıtaya temyize götüreceğiz.bakalım 1 sene sonra hakkımızda ne çıkacak. hakkınızı arayıon şu bilirkişi seçiminde ve bilirkişiden sadece belitilen hesapların doğru olup olmadığını tasdik edilmesi konusu üzerinde durun.bilirkişi banka lehine avukatlık yapan kişi olmayacağını belirtin.gördüm ki hakime hanım bilgisi olmayan bir konuda karar vermek için bilirkişi bekliyormuş.yazık adalet de kokmuş.

muharebe19
Şube Müdürü
03 Haziran 2012 18:37

dilekçeye sözleşme geçersizdir çünkü içeriğine etki edmedim.banka önceden hazırladığı sözleşmeyi bana bunu imzalamazsan parayıda alamazsın dedi şeklinde yazın.aynı bankanın diğer arkadaşlarınıza imzalattığı sözleşme fotokopilerinide koyabilirsiniz.banka matbu sözleşme imzalatmıştır.banka sözleşmeye imzayı attıda attı diyor başka birşey demiyor.

muharebe19
Şube Müdürü
03 Haziran 2012 18:46

yargıtay sözleşmenin müzakere edilerek kredi alanında etki edebildiğini ispatını krediyi verene vermektedir.

bizim hakimlerimiz tüketici hakları kanununu ve yargıtay emsal davaları biliyor mu ben şahit olduğum bu mahkeme hakim konusunu sorgulamak istiyorum.

böyle ise mahkemelerimiz adalet dağıtmıyor vicdanları bir kenara hukuk biliminin gereğinide yapmıyorlar.

muharebe19
Şube Müdürü
03 Haziran 2012 18:50

acaba bu hakimler hiç kredi kullanmıyorlar mı? kullanıyorlarsa nasıl kullanıyorlar? bizden farklı mı kullanıyorlar bize de kendilerine de uygulana muameleye razılar mı? herhalde onlara farklı bir sözleşme imzalatıyorlar. ben tüketici ve karşımda trilyonluk cirosu olan banka ve adalet?

Tuncer Gümüş
Yasaklı
03 Haziran 2012 19:24

''Isparta Tüketici Mahkemesi kararı'',''Yargıtay 13.dairesi'',''bankaların dosya masraflarını geri alma'' şeklinde aratabilirsiniz.Isparta Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay kararına bakıldığı zaman ''......''olarak sözleşmede boş bırakılan bir yere banka dosya masrafı yazarak alamaz diyor.TÜKODER'in sitesinden e mail ve telefonla yardım alabilirsiniz.

king__22
Şef
03 Haziran 2012 20:52

arkadaşlar ben taşıt kredisi kullandım yakın zamanda taşıt kredisi içinde geçerli mi bu durum geri isteyebilir miyim?

Tuncer Gümüş
Yasaklı
03 Haziran 2012 22:34

Tüm banka kredilerinden alınan dosya masrafları için geçerli.

FatmaSabri
Aday Memur
30 Temmuz 2012 10:30

Sonuçlar geldi mi acaba?Ben de bu hafta dilekçelere başlıyorum :)

kemanist61
Aday Memur
26 Ağustos 2012 13:10

değerli arkadaşlar bu iki gündür bilgi topluyorum sitelerden.Ama benim sorunum tarihi-vadeyi-faiz oranını ve dosya masrafını bilmiyorum.Şubeye yazacağım iadeye taahütlü dilekçemde bana dekontu vereceklerdir sanırım onda bu bilgiler yer alıyormu?ilgilenen olursa sevinirim...teşekkürler

math32
Şef
26 Ağustos 2012 15:22

gncl

anavarza_81
Aday Memur
27 Ağustos 2012 11:23

kemanist61 arakadaş bilgi edinme kanunu gereğince sözleşmeyi ve dekontları isteye bilirsin. Bilgi edinme kanunu gereğince sana vermek zorundadırlar.

metalkan
Yasaklı
27 Ağustos 2012 13:26

5 tane kıredi kullanmuışım son 5 yılda bunların masrafını geri öderlerse hakem heyeti üyelerine dağıtırım..

Toplam 98 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi