Editörler : oto-danisman-expert
17 Aralık 2019 15:25

Passat Şanzıman Tamiri İçin Açılacak Dava

Merhaba arkadaşlar.

Yaklaşık 1 yıl önce Passat marka aracımın otomatik şanzıman sorunu için Malatya'da bir tamirciye götürdüm. Tamirci bana 3 ila 6 arası bir masrafı çıkar dedi ve şanzımanı açması gerektiğini söyledi. Tamam dedik ve yapmaya başladı. derken derken tam 6 bin lirayı buldu masraf. yaklaşık 1,5 ay sonra araç tamam dedi ve gelip almamı söyledi. Aracı almaya gittiğimde yine aynı sorunu yaptığını ifade ettim sonrasında biraz daha kalsın dedi. Tekrar arabayı almadan geri döndüm. Bu arada ikamet ettiğim ile 250 km uzaklıkta bahsettiğim tamirci. Sonrasında 1 ay daha kaldı derken araç tamam dedi ve kendisinin getireceğini söyledi. Getirdi aracı ve ben tekrar kullanmak istedim araç yine olmamıştı. daha sonra aracı teslim etmeden tekrar götürmesi gerektiğini söyledi 1 ay da öyle geçti. Sonuç olarak bana aracı teslim etti. Neyse yaklaşık 8 ay sonra tekrar sorunlar başladı ve bana aracın bir de hidrolik beyni arızalı diye 1800 tl de öyle para istedi. Tabi verdim ben. hasılı yine olmadı. 1 yıl sonra götürdüğüm son seferde 2 aydır tamircide. Ben 1,5 yıl da 9 ay binmedim bu araca. Hep tamirdeydi. Şimdi su koyu vermeye başladı ve ben ne gibi bir yol izlememi tavsiye edersiniz sormak isterim size?

1- Dava mı açayım? (Dava açacaksam fatura almadım)

2- Fatura mı isteyeyim ? (faturayı geçmişe yönelik veremez, ama hala arızalı olduğu için faturayı şimdi de verebilir. Ve ya Fatura vermediği için daha önceki dönem için ayrı dava açabilir miyim) gibi

. Şimdiden Teşekkürler

17 Aralık 2019 21:16

Hocam aracı ustaya teslim ettiğinde teslim tutanağı düzenlenmemişse ispatı zor fakat kendi kabul ederse biz yapmaya çalıştık olmadı filan söylerse ağzıyla sözlü ikrar( kabul) sayılabilir. Dilekçeyi verirken usule dikkat etmek lazım tecrübeli bir avukat arkadaşımızdan destek almanı öneririm

nayzen
Şube Müdürü
19 Şubat 2020 22:25

Öncelikle teşekkür ederim cevap için editörüm. Dilekçe ve ya tutanak tutulmadı. aslında Tüketici Hakem heyetine başvurdum. Ustadan Faturasını aldım. Daha önceki watsap konuşmalarını ve watsaptan bana değişmesi gereken malzemelerin fiyatlarının listesi olan fotoğrafları da dosyaya ekledim. Hatta Aracım muayeneye girdi ve şanzımanın yağ akıttığına dair hafif kusurlu belgeyi de ekledim.

19 Şubat 2020 22:39

hocam işiin ehli bi usta olmayınca malesef durum bu. dsg şanzımanlar kullanım olarak çok iyi fakat kronik kavrama ve mekatronik arızaları nedeniyle insanları canından bezdirdi. benim tavsiyem aracını ankara ya da istanbulda bu şanzımanların uzamanı bi ww servisine götürüp tekrar yaptırmanı tavsiye ederim. yoksa hiç binemeyeceksin aracına.

usta ile görüş ve masraflarını geri iste.

hukuki olarak ilk yapman gereken şey o tamirhaneye aracınla ilgili yaptığı hatalı işçilik nedeni ile notere giderek bir ihtar çek. bu ihtara 7 gün içinde resmi olarak noter veya mahkeme kararı ile itiraz etmezse kabul etmiş sayılır.

ihtarnamede mağduriyetinin giderilememesi nedeni ile yaptığın tüm harcamaların (ilan- ihtar masrafları ve yedek parça dahil) faiziyle geri ödenmesini aksi halde görevli ve yetkili mahkeme kanalı ile dava açacağını belirt. 7 gün içinde resmi olarak itiraz etmezse doğrudan evrakla mahkemeye başvur ve alacağını bu şekilde takip et.

senin aracının ehil bir ustanın elinde 1 veya 2 günlük işi var. zararın neresinden dönülse kardır.

hukuki süreçte yardım etmeye gayret ederim ama bu konularda tecrübeli avukat bi arkadaşımıza başvurmanı öneririm.

nayzen, 4 yıl önce

Öncelikle teşekkür ederim cevap için editörüm. Dilekçe ve ya tutanak tutulmadı. aslında Tüketici Hakem heyetine başvurdum. Ustadan Faturasını aldım. Daha önceki watsap konuşmalarını ve watsaptan bana değişmesi gereken malzemelerin fiyatlarının listesi olan fotoğrafları da dosyaya ekledim. Hatta Aracım muayeneye girdi ve şanzımanın yağ akıttığına dair hafif kusurlu belgeyi de ekledim.

nayzen
Şube Müdürü
20 Şubat 2020 00:05

Yani Tüketici Hakem sonucunu beklemeyeyim mi hocam?

oto-danisman-expert, 4 yıl önce

hocam işiin ehli bi usta olmayınca malesef durum bu. dsg şanzımanlar kullanım olarak çok iyi fakat kronik kavrama ve mekatronik arızaları nedeniyle insanları canından bezdirdi. benim tavsiyem aracını ankara ya da istanbulda bu şanzımanların uzamanı bi ww servisine götürüp tekrar yaptırmanı tavsiye ederim. yoksa hiç binemeyeceksin aracına.

usta ile görüş ve masraflarını geri iste.

hukuki olarak ilk yapman gereken şey o tamirhaneye aracınla ilgili yaptığı hatalı işçilik nedeni ile notere giderek bir ihtar çek. bu ihtara 7 gün içinde resmi olarak noter veya mahkeme kararı ile itiraz etmezse kabul etmiş sayılır.

ihtarnamede mağduriyetinin giderilememesi nedeni ile yaptığın tüm harcamaların (ilan- ihtar masrafları ve yedek parça dahil) faiziyle geri ödenmesini aksi halde görevli ve yetkili mahkeme kanalı ile dava açacağını belirt. 7 gün içinde resmi olarak itiraz etmezse doğrudan evrakla mahkemeye başvur ve alacağını bu şekilde takip et.

senin aracının ehil bir ustanın elinde 1 veya 2 günlük işi var. zararın neresinden dönülse kardır.

hukuki süreçte yardım etmeye gayret ederim ama bu konularda tecrübeli avukat bi arkadaşımıza başvurmanı öneririm.

20 Şubat 2020 13:48

Tüketici hakem heyeti belli meblağ altına bakar. Eğer bu durum yaşanırsa tüketici mah. başvurmanız icap edebilir ama mahkeme işlemi için bildirim şartı olabilir. Onun için önce noterden ihtar çekmenizi öneririrm

nayzen
Şube Müdürü
21 Şubat 2020 16:08

tüketici hakemin ilgileneceği meblağın altında üstad. Mahkeme limiti büyükşehirlerde 10 bin koymuş. Bu 10 Binin alatında

Tüketici hakem heyeti belli meblağ altına bakar. Eğer bu durum yaşanırsa tüketici mah. başvurmanız icap edebilir ama mahkeme işlemi için bildirim şartı olabilir. Onun için önce noterden ihtar çekmenizi öneririrm

21 Şubat 2020 16:19

Bi görüşün hocam. Ama sorun çıkar da kabul edilmezse hemen dediğimi yap

nayzen, 4 yıl önce

tüketici hakemin ilgileneceği meblağın altında üstad. Mahkeme limiti büyükşehirlerde 10 bin koymuş. Bu 10 Binin alatında

nayzen
Şube Müdürü
21 Şubat 2020 16:30

Tamamdır üstad. Neticeye dair istişare ederiz. Teşekkürler

Bi görüşün hocam. Ama sorun çıkar da kabul edilmezse hemen dediğimi yap

ercan44
Aday Memur
23 Şubat 2020 23:14

Tuketici hakem heyetinden olumsuz karar cikmasi durumunda tuketici mahkemesine zararinizin tazmini icin dava acabilirsiniz

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi