Editörler : supporters.
«262728293031323334353637»

bam788313
Aday Memur
18 Haziran 2019 08:49

sağlık etik kurul ile ilgili bilgisi olan var mı? yapıldı mı ya da ne zaman yapılacak.

Ahbudocentlik
Kapalı
18 Haziran 2019 13:57

Hocam öncelikle geçmiş olsun. bildirileriniz tam metin olarakmı basılmıştı yoksa özet mi ?

Akaşıkara, 5 yıl önce

Değerli hocalarım merhabalar bir konuda kıymetli

görüşlerinize ihtiyacım var. Ben 2018 Nisan döneminde doçentlik başvurusunda bulundum. 7 üyeden birinin etik iddiası ile sürecin yönü değişti. Komisyon prosedürü takip edip yazılı ifademi aldı. Uzman görüşlerinden 2 ye 1 ihlali çıktı ve başvurum reddedildi. Sorun Yüksek lisans öğrencimle yaptığımız çalışmayı önce bildiri olarak sunmak sonradan en az % 120 den fazla ilave ve çıkarmalarla (yeniden düzenleyerek) yayına çevirmemiz ?tekrar yayım? (4.1-ç) olarak algılandı.

Bu bildiriden gelecek puana da ihtiyacımda yoktu. Bildirilerden 10 puan gerekirken benim 16 puanım vardı ve bu bildirinin bana katkısı 1,5 puandı. Sadece tüm çalışmaların puanlamaya dahil edilmesi gerektiğini düşündüğüm için (ki özgeçmişe konulması zorunlu ama puanlamaya dahil edilmeyebilirdi.) böyle bir hataya düştüm. Bir de yayımda bildiriye atıf yapmamışım. Burada 2 sorum olacak.

1.Tekrar başvuruda bildiriden gelecek puana ihtiyacım yok ama yayından gelecek puana ihtiyacım var. Komisyon kararında bu bildiri ve yayını puanlamaya dahil etmemem ile ilgili bir yasaklama getirmemiş. Tekrar başvuruda Etik ihlali tespit edilen bildiri veya yayınların puanlamaya dahil edilmeyeceği ile ilgili yasal bir hüküm varmı.

2.Daha önce ?tekrar yayım? ile ilgili mahkemeye giden varmı. Bildiğiniz emsal karar oluşturabilecek bir sonuç varmı.

Tüm hocalarımın emeklerinin karşılığını fazlasıyla almaları dileğiyle saygılar sunarım.

ETİKMAĞDURU
Aday Memur
18 Haziran 2019 15:35

Merhaba Ben de Sağlık Bilimleri Etik Komisyonun toplanma tarihini bekleyen etik mağduruyum.

Bu perşembe toplanabilme durumları var mıdır?

bam788313, 5 yıl önce

sağlık etik kurul ile ilgili bilgisi olan var mı? yapıldı mı ya da ne zaman yapılacak.

bam788313
Aday Memur
19 Haziran 2019 10:50

Az önce UAK'a ulaştım. Sağlık etik kurul toplantısının yapıldığını öğrendim.

ETİKMAĞDURU
Aday Memur
19 Haziran 2019 13:13

Çok teşekkür ediyorum bilgi için. Ben telefon ile ulaşamıyorum ÜAK'a . Ulaşabileceğimiz farklı numaralar var ise paylaşırsanız çok iyi olur.

bam788313, 5 yıl önce

sernev2014
Aday Memur
19 Haziran 2019 14:33

Dosyanızın durumu hakkında bilgi alabildiniz mi? Etik komisyonundan hakemlere gitmeden dosyalar geçebiliyor mu?

Çok anlamsız bir sebepten etiğe verilmiştim?sonucumu çok merak ediyorum?

Yada hangi hakemlere gittiğini öğrenebiliyormuyuz?

Bilgisi olan varsa çok memnun olurum..Ayrıca bende bugüne kadar UAK'a telefon ile ulaşamadım. Ulaşılabilen numaralar varsa paylaşılırsa çok sevinirim

bam788313, 5 yıl önce

ETİKMAĞDURU
Aday Memur
19 Haziran 2019 15:14

Bugün sonunda ÜAK'a ulaştım ve etik savunmam ve dosyam bilirkişilere gidecekmiş.

ETİKMAĞDURU
Aday Memur
19 Haziran 2019 15:16

Ben ÜAK'a çalıştığım kurumun resmi telefonundan arayarak ulaştım. Bilirkişiler hakkında bilgi

vermiyorlar. Dahası dosyam bilirkişilere rektörlük kanalı ile gidiyormuş. Yanıtlarda aynı yolla ÜAK'a ulaşıyormuş. Süre olarak ortalama 1,5-2 ay alır dedi.

sernev2014
Aday Memur
19 Haziran 2019 16:15

İlk defa biri telefonu açtı ve dosyamın bilirkişiye gönderileceğini söyledi. Bu süreci uzatmaktan başka bir işe yaramıyorlar sağolsunlar..

telefon no: 02132918282

Çok saygılı bir memur açıyor telefonu.

bam788313
Aday Memur
20 Haziran 2019 09:10

2012 yılında scı-e olan dergide makalem kabul edildi. 2012 yılına ait doi aldı. 2013 yılı ilk baskıda yayınlanan makalemin sayısı 2012 yılı 12 ayda online basıldı. dergi 2012 yılında scı-e kapsamından çıkarıldı. scı-e olmayan dergiyi scı-e göstermişim diye yedek jüri etiğe gönderdi. Dosyam bilirkişiye gönderilmiş. benzer süreç yaşayanlar varmı acaba? Bu süreç nasıl sonlanır? olumlu mu olur yoksa ceza alır mıyım? deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

sernev2014, 5 yıl önce

Dosyanızın durumu hakkında bilgi alabildiniz mi? Etik komisyonundan hakemlere gitmeden dosyalar geçebiliyor mu?

Çok anlamsız bir sebepten etiğe verilmiştim?sonucumu çok merak ediyorum?

Yada hangi hakemlere gittiğini öğrenebiliyormuyuz?

Bilgisi olan varsa çok memnun olurum..Ayrıca bende bugüne kadar UAK'a telefon ile ulaşamadım. Ulaşılabilen numaralar varsa paylaşılırsa çok sevinirim

bam788313
Aday Memur
20 Haziran 2019 09:13

Günaydın Tüm Hocalarıma

2012 yılında scı-e olan dergide makalem kabul edildi. 2012 yılına ait doi aldı. 2013 yılı ilk baskıda yayınlanan makalemin sayısı 11/12/2012 yılında online basıldı. dergi 2012 yılında scı-e kapsamından çıkarıldı. scı-e olmayan dergiyi scı-e göstermişim diye yedek jüri etiğe gönderdi. Dosyam bilirkişiye gönderilmiş. benzer süreç yaşayanlar varmı acaba? Bu süreç nasıl sonlanır? olumlu mu olur yoksa ceza alır mıyım? Savunmamda derginin ilgili sayısının 2012 yılı 12. ayda online basıldığına ait yazıyı da aldım ve ekte koydum.

deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla

cerrah3463
Aday Memur
21 Haziran 2019 22:02

İyi akşamlar Arkadaşlar

cerrah3463
Aday Memur
21 Haziran 2019 22:06

bugün arkadaşıma Etiğe verildiğine dair zarf geldi, morali bozuk olduğu için ben onun adına soruyorum. Cevap yazarken hukuki destek almak gerekir mi?

cerrah3463
Aday Memur
21 Haziran 2019 22:07

bir avukata danışın demişler, bu konuda tecrübeli olan varsa bilgi verebilir mi?

21 Haziran 2019 22:16

2012 De SCI de olan diyorsunuz sonra 2012 de scı den çıkarıldı diyorsunuz. Buna nasıl cevap verebiliriz. web of science a düştüğünde vol issue year ne diyorsa o yıl ki durum esas alınır. Şimdiki şartlar böyle diyor.

Arkadaşlar kabul yılı mı online yılı mı basım yılımı esas alınır bu tartışılabilir ancak şunu anlayalım artık şimdiki şartlar diyor ki web of science a düştüğünde vol issue year ne diyorsa o yıl ki durum esas alınır.

bam788313, 5 yıl önce

Günaydın Tüm Hocalarıma

2012 yılında scı-e olan dergide makalem kabul edildi. 2012 yılına ait doi aldı. 2013 yılı ilk baskıda yayınlanan makalemin sayısı 11/12/2012 yılında online basıldı. dergi 2012 yılında scı-e kapsamından çıkarıldı. scı-e olmayan dergiyi scı-e göstermişim diye yedek jüri etiğe gönderdi. Dosyam bilirkişiye gönderilmiş. benzer süreç yaşayanlar varmı acaba? Bu süreç nasıl sonlanır? olumlu mu olur yoksa ceza alır mıyım? Savunmamda derginin ilgili sayısının 2012 yılı 12. ayda online basıldığına ait yazıyı da aldım ve ekte koydum.

deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla

ingaskı
Aday Memur
22 Haziran 2019 22:05

Sayın hocalarım iyi akşamlar.

Daha öncesinden intihal,tekrar yayın, dilimleme , haksız yazarlık,yanlış beyan nedeni ile savunma yapmış arkadşlar savunma metinlerini ve stratejilerini paylaşabilirlerse cok sevinirim.

bam788313
Aday Memur
24 Haziran 2019 08:43

Günaydın,

yazarken yanlış yazmışım. dergi 2012 yılında scı-e iken makalemin basıldığı 2013 yılı ilk sayı baskısını 2012 yılı 12. ayda online olarak bastı. 2013 yılı itibari ile scı-e kapsamından çıkarıldı.

biyoelektronik, 5 yıl önce

2012 De SCI de olan diyorsunuz sonra 2012 de scı den çıkarıldı diyorsunuz. Buna nasıl cevap verebiliriz. web of science a düştüğünde vol issue year ne diyorsa o yıl ki durum esas alınır. Şimdiki şartlar böyle diyor.

Arkadaşlar kabul yılı mı online yılı mı basım yılımı esas alınır bu tartışılabilir ancak şunu anlayalım artık şimdiki şartlar diyor ki web of science a düştüğünde vol issue year ne diyorsa o yıl ki durum esas alınır.

akademlik
Aday Memur
26 Haziran 2019 00:42

Hocam 2011 2012 2013 önemli değil. WOS'ta makaleni görebiliyormusun buna bak bence... WOS numarası var ise (Web Of Science) makalen SCI veya SCI-E'de (her ne ise) endeksli bir dergidedir... WOS'ta taramanı yap... Makelen listeleniyorsa taranıyordur (TÜBİTAK Teşviki bile alırsın, aldıysan belgele). Listelenmiyorsa taranmıyordur. Savunmanı da buna oturt derim...

Bu arada bazen editörlerin veya WOS'unda hataları olabiliyor. Listelenmiyorsa ama sen emin isen WOS ile irtibat kurup, bu hatanın düzeltilmesini talep edebilirsin... Bu düzeltmeleri hatalı yazarlıklarda veya atıflarda yapıyorlar... Endekste de yaparlar sanıyorum...

Makalenin WOS'a girip girmediğini (SCI-E olup olmadığını) en iyi sen bilirsin... Giriyorsa, kanıtlarınla sağlam savunma yap 2013 ocakta yayınlandı ama 2012 aralıkta çıktı polemiğine girme (bence)...

Buyrun WOS numarası budur. makale SCI-E endeksinde WOS numarası almıştır ve endekslidir... Olay bitti... Bu kadar... Yani tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan olayına girme... Horoz ol ;) Neticeye bak... Makalenin WOS numarası var mı? Yoksa işin zor.

Değilse (gerçekten SCI-E de değilse makale), sehven yaptım, herkes hata yapabilir (makale yayınlayınca bile erratum yayınlıyoruz hata var ise), bu makaleyi çıkartsak bile asgari şartları tutturuyorum. Bunu farketmedim benim bir hatam ama bu jüriyi aldatmaya yönelik değildi, ben farkına varmamışım, etik ihlal olmamalı bu makalem beyannameden çıkartılıp değerlendirilmeli, asgari şart verilmeli gibi yırtmaya çalışabilirsin... (tabi bunu uygun ve saygın bir dile ile) :-)

Geçmiş olsun,

Kolay gelsin...

bam788313, 5 yıl önce

Günaydın,

yazarken yanlış yazmışım. dergi 2012 yılında scı-e iken makalemin basıldığı 2013 yılı ilk sayı baskısını 2012 yılı 12. ayda online olarak bastı. 2013 yılı itibari ile scı-e kapsamından çıkarıldı.

akademlik
Aday Memur
26 Haziran 2019 00:55

Herkese Merhaba,

Beni Etiğe veren jüri bugün itibarı ile üyelikten çıkarıldı. Yerine yedek jüri asil olarak belirlendi.

Öncelikle yardımcı olan fikir veren tanımadığım dostlara teşekkür ederim.

Ben savunmamı yaparken avukattan falan değil (anlamazlar bu işleri bilmiyorlarsa) bir kaç profesörden yardım aldım. Tahmin edemeyeceğiniz prof hocaların etik kurul deneyimleri oluyor (bilirkişilik vs) bir iki değil 3-5 hoca ile görüşün. Savunma yazın onlara dili uslubu ve kanıtların yeterlilii konusunda danışın derim.

İkinci husus savunmayı ne zaman yollamalıyım? 15 gün sürem var uzasa olur mu?

Olur ama olmasa da iyi olur. Sizden savunma isteyen kurul Etik Kurul. "En fazla" 8 haftada bir toplanıyor. 3 hafta sonra tekrar toplanabilir... Yani sizden (ve sizin gibilerden) savunma ister, 3 hafta sonra (yani 15günlük savunma süresi sonunda-gitti geldi vs) tekrar toplanabilir. Ben de öyle oldu.

Nisan ortasında toplanan etik kurul Mayıs başında tekrar toplandı. Ben savunmamı 1 gün geç gönderseydim, 1,5 ay atacaktı benim savunma...

Hazırsanız, eksiğiniz olmadığını düşünüyorsanız, savunmanızdan eminseniz, soru işareti yoksa, hemen yollayın 15 günü beklemeyin.

Memur, etik kurul olduğu gün evrak kayıt ile irtibat halinde oluyor, o gün o an gelen savunma var ise hemen toplantıya sokuyor. Çok kalender bir arkadaş bir iki kere konuşabildim telefonda... Benim savunma 3 mayısta ulaştı öğlen (mesaj geldi) ve kurulun ortasında evraktan alıp sokmuş kurula öyle yırttım yoksa Haziran sonunu bekleyecektim. Daha bilir kişiye yeni gidecekti. Yaz tatili vs derken Eylülü bulurdu...

Dolayısı ile hazırsanız beklemeyin, hemen yollayın savunmanızı...

2 ay sürdü benim maceram ama etik ihlalin durumuna göre 2016dan beri bekleyenler de varmış... Herkese bolşans diliyorum...

Daha çok okuyun, daha çok araştırın, size yapılanları siz başkasına yapmayın... Akademiyi lekelemeyin. Dürüst ve objektif olun... Size zulm edilse bile, siz bilimden etikten şaşmayın.. Hiç birşey yapamıyorsak bile bunu yapabilmek bu ülkenin geleceğine bir tuğla koymak demektir...

Kolaylıklar dliyorum, başlığı açan Yasin Kaya arkadaşa (tanımam bilmem) ve özelden bana etik kurul telefonunu gönderen (yine tanımam) isimsiz dosta, yazdıklarıma cevap veren beni motive eden dostlara teşekkürler...

İyi geceler...

PS: Benim konunun ne olduğunu (saçma sapan koşullar uydururarak, bu koşullara uymuyor diye yalan beyandan etiğe verildim) geri sayfalarda bulabilirsiniz. Nisan sonu gibi yazdım...

PSS:Bu demek oluyor ki Fen Etik Kurulu yakın zamanda toplandı ve dosya Komisyona gitti, Sırada Genel kurul var. Son genel kurula girebildiyse, 15 güne, giremediyse 1-2 aya güzel sonucu alacağım ve sonrasında herşey çok güzel olacak eminim :-)

bam788313
Aday Memur
26 Haziran 2019 02:56

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede de hakkettiğinizi alırsınız. Darısı etik mağduru olan tüm arkadaşlara diyorum.

ben başvurumda ham puan olarak 242.56 net olarak ta 133,89 puan verdim. etiğe giden makalem ile ilgili olarak lisansüstü tezimden ürettiğim bir makale idi. bu makale 2012 yılında kabul edilerek DOİ no aldı. 11/12/2012 yılında da online olarak basıldı. Ancak makalenin basıldığı 2013 yılı ilk sayısı scı-e'dan çıkarılmış. ben dergiden süreç konusunda (online baskı tarihinin 11/12/2012 yılı olduğuna dair) yazı aldım. savunmamda da tarih süreçlerinin birbirine çok yakın olduğunu belirttim. bu tarih yakınlığına dayanarak sehven bir beyan hatası yaptığımı belirttim.

Yine UAK resmi sitesi sıkça sorulan sorular kısmında makalenin elektronik veya matbu olarak basılması gerekmektedir açıklamasını da baz alarak makaleyi scı-e olarak sisteme yüklediğimi belirttim. bu makalenin bana asgari koşulların sağlanmasında bir etkisinin olmadığını, yani bu yayın olmasa da asgari şartları fazlası ile sağladığını belirttim.

İlaveten dosyamdaki diğer eserlerin tamamında etik bir problemimin saptanmadığını ve gerekirse sözlü savunma vermeye hazır olduğumu da ekledim.

Ben de sizin gibi etik ile ilgilenen değişik alanlardaki hocalardan destek alarak uygun bir dille savunmamı yazıp zamanında gönderdim. Son etik kurul toplantısında da dosyamın 3 asil bilirkişiye gönderildiğini öğrendim.

Tüm bu bilgiler ışığında süreç nasıl sonuçlanır? Sizin ve bu konuda deneyimi olan hocalarımın görüşlerini merak ediyorum.

Saygılarımla

akademlik, 5 yıl önce

Herkese Merhaba,

Beni Etiğe veren jüri bugün itibarı ile üyelikten çıkarıldı. Yerine yedek jüri asil olarak belirlendi.

Öncelikle yardımcı olan fikir veren tanımadığım dostlara teşekkür ederim.

Ben savunmamı yaparken avukattan falan değil (anlamazlar bu işleri bilmiyorlarsa) bir kaç profesörden yardım aldım. Tahmin edemeyeceğiniz prof hocaların etik kurul deneyimleri oluyor (bilirkişilik vs) bir iki değil 3-5 hoca ile görüşün. Savunma yazın onlara dili uslubu ve kanıtların yeterlilii konusunda danışın derim.

İkinci husus savunmayı ne zaman yollamalıyım? 15 gün sürem var uzasa olur mu?

Olur ama olmasa da iyi olur. Sizden savunma isteyen kurul Etik Kurul. "En fazla" 8 haftada bir toplanıyor. 3 hafta sonra tekrar toplanabilir... Yani sizden (ve sizin gibilerden) savunma ister, 3 hafta sonra (yani 15günlük savunma süresi sonunda-gitti geldi vs) tekrar toplanabilir. Ben de öyle oldu.

Nisan ortasında toplanan etik kurul Mayıs başında tekrar toplandı. Ben savunmamı 1 gün geç gönderseydim, 1,5 ay atacaktı benim savunma...

Hazırsanız, eksiğiniz olmadığını düşünüyorsanız, savunmanızdan eminseniz, soru işareti yoksa, hemen yollayın 15 günü beklemeyin.

Memur, etik kurul olduğu gün evrak kayıt ile irtibat halinde oluyor, o gün o an gelen savunma var ise hemen toplantıya sokuyor. Çok kalender bir arkadaş bir iki kere konuşabildim telefonda... Benim savunma 3 mayısta ulaştı öğlen (mesaj geldi) ve kurulun ortasında evraktan alıp sokmuş kurula öyle yırttım yoksa Haziran sonunu bekleyecektim. Daha bilir kişiye yeni gidecekti. Yaz tatili vs derken Eylülü bulurdu...

Dolayısı ile hazırsanız beklemeyin, hemen yollayın savunmanızı...

2 ay sürdü benim maceram ama etik ihlalin durumuna göre 2016dan beri bekleyenler de varmış... Herkese bolşans diliyorum...

Daha çok okuyun, daha çok araştırın, size yapılanları siz başkasına yapmayın... Akademiyi lekelemeyin. Dürüst ve objektif olun... Size zulm edilse bile, siz bilimden etikten şaşmayın.. Hiç birşey yapamıyorsak bile bunu yapabilmek bu ülkenin geleceğine bir tuğla koymak demektir...

Kolaylıklar dliyorum, başlığı açan Yasin Kaya arkadaşa (tanımam bilmem) ve özelden bana etik kurul telefonunu gönderen (yine tanımam) isimsiz dosta, yazdıklarıma cevap veren beni motive eden dostlara teşekkürler...

İyi geceler...

PS: Benim konunun ne olduğunu (saçma sapan koşullar uydururarak, bu koşullara uymuyor diye yalan beyandan etiğe verildim) geri sayfalarda bulabilirsiniz. Nisan sonu gibi yazdım...

PSS:Bu demek oluyor ki Fen Etik Kurulu yakın zamanda toplandı ve dosya Komisyona gitti, Sırada Genel kurul var. Son genel kurula girebildiyse, 15 güne, giremediyse 1-2 aya güzel sonucu alacağım ve sonrasında herşey çok güzel olacak eminim :-)

Toplam 8081 mesaj
«262728293031323334353637»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi