Editörler : supporters.
24 Temmuz 2019 14:05

Dergi Hakemliğine Teşvik Verilmesi Gerekliliği

Bir derginin makale incelemesi 1 yıl sürer mi? Dergilerde birikmiş makale sayım 5 oldu. Arada bir düzeltme geliyor, makaleler iyice çorba oldu. Diğerlerinin bitmesini beklesem her yıl bir makale yayınlatabilirim anca. Acilen dergi hakemliğine teşvik verilmesi lazım ki hakemlerin makale okuma isteği gelsin.

Umut-N2017
Şef
29 Temmuz 2019 01:20

Gerçekten haklısınız hocam. İşin bu yanı da ayrı bir sıkıntı.

Umut-N2017
Şef
29 Temmuz 2019 01:22

Bir yandan kriter ve puanlar artıyor iken üstelik....

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
29 Temmuz 2019 08:49

Hocam son 4 aydır makale yazmayı bıraktım. sadece bisiklet sürüp, tv izliyorum. çünkü makale yazsam hakemdeki 6. makalem olacak ve yayınlanmayacak 1 yıldan fazla. insanın şevki kırılıyor. önceden makaleyi gönderirdik 2 ay içinde dönüşler başlardı olumlu, olumsuz, düzeltme. şimdi 9 ay olmuş makale 3. hakeme gitmiş hala 1 tane dönüş yok. daha hakem okumadı 9 aydır makaleyi. bahsettiğim dergilerde ulakbim, esci vs nitelikli üniversite dergileri.

Umut-N2017, 5 yıl önce

Bir yandan kriter ve puanlar artıyor iken üstelik....

turkmaned
Memur
14 Ağustos 2019 16:25

Hakemlik sürelerinin uzun olmasında hemfikirim. Ancak hakemlere para ödenmesi yanlıştır. Çünkü yalnzıca para kazanmak için doğru dürüst incelemeden onay verilecektir makalelere. Bu da niteliği düşürür. Alanı olmayan konularda bile hakemlik yapmak isteyecekler. Editörler, para kazansın diye yalnızca eşine dostuna hakemlik verecek, vs. vs. Yani işin suyu çıkacak.

Diyeceksiniz ki süre nasıl kısaltılır? Empati ile. Yani siz makale yazıyorsunuz, 1 yıl bekliyorsunuz da size gelen hakemliğe ne kadar hızlı yanıt veriyorsunuz? Yani ben bana gelen hakemlikleri fazla bekletmeden en çok 1 hafta içinde değerlendirip yanıt gönderiyorum. Çünkü benim de ihtiyacım olacak diye düşünüyorum. Oysa çoğu kişi böyle düşünmüyor. Bunda editörlerin hep aynı kişilere bıktırana kadar hakemlik göndermesinin de etkisi olsa gerek.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
14 Ağustos 2019 23:50

hocam bir yönetmelik ile halledilir bu. örneğin bir hoca yılda sadece 2 makaleye hakemlik yapabilir. bunu da sadece kendi alanıyla ilgili yapar. bitti gitti. yönetmelik ile çözülemeyecek sıkıntı yoktur hukuk düzeni içerisinde. 2 makale için verilecek ücret de belli olur önceden. o zaman 6 ayda bir makale mutlaka okunur ve aceleye getirilmez. yeter ki birileri çarkın dönmesini istesin. benim tahminim doçentliğe başvuruyu yavaşlatmak için bu çarkın dönmesi engelleniyor.

turkmaned, 5 yıl önce

Hakemlik sürelerinin uzun olmasında hemfikirim. Ancak hakemlere para ödenmesi yanlıştır. Çünkü yalnzıca para kazanmak için doğru dürüst incelemeden onay verilecektir makalelere. Bu da niteliği düşürür. Alanı olmayan konularda bile hakemlik yapmak isteyecekler. Editörler, para kazansın diye yalnızca eşine dostuna hakemlik verecek, vs. vs. Yani işin suyu çıkacak.

Diyeceksiniz ki süre nasıl kısaltılır? Empati ile. Yani siz makale yazıyorsunuz, 1 yıl bekliyorsunuz da size gelen hakemliğe ne kadar hızlı yanıt veriyorsunuz? Yani ben bana gelen hakemlikleri fazla bekletmeden en çok 1 hafta içinde değerlendirip yanıt gönderiyorum. Çünkü benim de ihtiyacım olacak diye düşünüyorum. Oysa çoğu kişi böyle düşünmüyor. Bunda editörlerin hep aynı kişilere bıktırana kadar hakemlik göndermesinin de etkisi olsa gerek.

dmuh
Genel Müdür
22 Ağustos 2019 09:50

Yardımcı editörlük yaptım resmen hakem bulamadım yalvar yakar oldum.

sixfeetunder
Şube Müdürü
22 Ağustos 2019 10:53

Bir satır katkısı olmadığı makaleye ismini zorla yazdıran danışmanlarla dolu bir ülke için söyledikleriniz aşırı mantık içeriyor. Bu yüzden kabul edilmesi mümkün değildir. Burada parayı veren düdüğü çalar. Neyin gönüllülüğü, etiği, empatisi...

turkmaned, 5 yıl önce

turkmaned
Memur
28 Ağustos 2019 00:30

Kuralla iş çözülmez. Bu etik işi. Sınırlama getirirseniz, bu kez de dergiler hakem bulamaz. Bir dergide 15 makale yayınlanıyorsa, yılda 4 sayı çıkarıyorsa, yılda 60 makale yapar. Üçer hakemden 180 hakem gerekir. Bir kişiye 2 hakemlik verirsen (ki o da uzmanlık alanı olsun olmasın, bakmadan) en az 90 uzman hakem gerekir. Bazı alanlarda o kadar uzman bile yok. Bu da sadece bir dergi için. O alanda 10 dergi olsa, yandık... Yani iş etikle ilgili bir iş. Ben her yıl 10'a yakın hakemlik yapıyorum. Tek kuruş almıyorum. Yeter ki insanlar empati kursun ve bekletmesin.

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

hocam bir yönetmelik ile halledilir bu. örneğin bir hoca yılda sadece 2 makaleye hakemlik yapabilir. bunu da sadece kendi alanıyla ilgili yapar. bitti gitti. yönetmelik ile çözülemeyecek sıkıntı yoktur hukuk düzeni içerisinde. 2 makale için verilecek ücret de belli olur önceden. o zaman 6 ayda bir makale mutlaka okunur ve aceleye getirilmez. yeter ki birileri çarkın dönmesini istesin. benim tahminim doçentliğe başvuruyu yavaşlatmak için bu çarkın dönmesi engelleniyor.

turkmaned
Memur
28 Ağustos 2019 00:37

O zaman siz de "mantık içermeyen" adamı akademisyen yapmayarak sorunu çözeceksiniz. Yabancı dergiye makale gönderiyorsunuz bir iki ayda yanıt alıyorsunuz. Yerli dergide 1 yıl sürünüyor. Neden? Çünkü ülkemizde akademisyende kalite sounu var. Sen hem insani hem de akademik kalitesi düşük adamı akademisyen olarak alırsan olur böyle. Parasız iş yapmaz. Böyle parayla, kuralla, şunla bunla sorunu çözemez, tersine derinleştirirsiniz. Olması gereken belli: Akadmeisyen kalitesini artırmak... O yüzden etik ve empati diyorum ya...

sixfeetunder, 5 yıl önce

Bir satır katkısı olmadığı makaleye ismini zorla yazdıran danışmanlarla dolu bir ülke için söyledikleriniz aşırı mantık içeriyor. Bu yüzden kabul edilmesi mümkün değildir. Burada parayı veren düdüğü çalar. Neyin gönüllülüğü, etiği, empatisi...

sixfeetunder
Şube Müdürü
29 Ağustos 2019 21:30

Ben de söylediğiniz her şeye katılıyorum, dedim ya!

Bu ülkede akademisyen olduğunu iddia edenler doçentlik, teşvik, unvan ile birilerini ezmek ve kibir için çalışır. Çok büyük bir çoğunluğu böyledir. Puan toplama ile akıllarını yemişler. Yurt dışındaki bir dergiye bakıyorum (A kategori falan da değil) makalenin gelişi, yeniden gönderimi ve yayınlanması 2 yıl sürüyor. Bizde 2 yılda, hatta eski yönetmelikte 1 yılda, doçentlik puanı topladı millet. Yayın nasılmış, cidden denetlenmiş mi, ne kadar atıf gücü var, hiçbirinin önemi yok. Puanı topladın ya, mevzu kapanmıştır.

Düzeleceği de yok ya, insan bir umut diyor yine de...

turkmaned, 5 yıl önce

O zaman siz de "mantık içermeyen" adamı akademisyen yapmayarak sorunu çözeceksiniz. Yabancı dergiye makale gönderiyorsunuz bir iki ayda yanıt alıyorsunuz. Yerli dergide 1 yıl sürünüyor. Neden? Çünkü ülkemizde akademisyende kalite sounu var. Sen hem insani hem de akademik kalitesi düşük adamı akademisyen olarak alırsan olur böyle. Parasız iş yapmaz. Böyle parayla, kuralla, şunla bunla sorunu çözemez, tersine derinleştirirsiniz. Olması gereken belli: Akadmeisyen kalitesini artırmak... O yüzden etik ve empati diyorum ya...

sixfeetunder
Şube Müdürü
29 Ağustos 2019 21:32

Ha bu arada yerli dergide bir yıl sürünmesinin nedeni araya birini sokmamanız. Yayınlarımı gönderdiğim dergilerde pek çok makaleye bakarım, geliş ve kabul bir kısmında çok yakındır. Ben gönderirim, 1-1.5 yıl sonra hakem raporu gelir :D

Ahlaksızlar yuvası bu ülkenin üniversiteleri...

turkmaned, 5 yıl önce

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
20 Eylül 2019 14:31

1 yıl dolmuş olmasına rağmen hala red-kabul-düzeltme verilmemiş 4 makalem var. acilen bu işe çözüm bulunmazsa işimiz zor. ulakbim'de taranan dergilere aşırı bir rağbet var. bir dergide 250 makalenin hakem sürecinde olduğunu biliyorum. bu birikme hayra alamet değil. hele 1 yıl sonunda red verilirse iş hepten kötü. başka bir dergide 1 yıl daha beklemek demek bu.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi