Editörler : cihan27E.Kayı Han
12 Haziran 2021 12:42

Memur-Sen ile Kamu-Sen Birliği

Arkadaşlar bu zaman memurların birlik olma zamanıdır. Bir Kamu-Sen'li olarak bu birliği son fırsat görmekteyim.

Geçmişteki yetkili sendika facialarını bir kenara bırakalım şimdilik. Artık başka sendika olarak biz de söz hakkı sahibi olacağız.

Memurun senelerdir kurban edilmesine artık büyük bir tepki vermeliyiz.

Bu sitede yapılan bir haberden esinlenerek bu başlığı açtım.

Habere yapılan bir yorumda %40 istenmeli ve bu sürekli dile getirilmeli yazıyordu.

Sosyal medyada etiket açmalıyız, gündemi sürekli canlı tutup %40'ı her kesime yaymalıyız. Zihinlere bunu yerleştirmeliyiz.

İstesen de vermeyecekler, danışıklı dövüş olacak vb. gibi umutsuz söylemleri düşünceleri bir kenara bırakın.

Birbirimize destek olalım yarınlarımız için. Evlatlarımızın geleceği için...

inanoner
Yasaklı
12 Haziran 2021 20:27

bu konuda da hiç umutlu değilim imzayı atacak olan adamlar yine satacaklar memurları. nasıl olsa geçmişleri belli. satarsa memursen satar

C.Z.c.z
Şef
12 Haziran 2021 21:43

benim için öncelik KESINLIKLE SOZLESMELIYE KADRO gelmesi için olmazsa olması olmalıdır. Onun dışında malum; seyyanen zam ve refah payı verilmelidir.(Herhangi bi sendikaya üye değilim olmayı dusunmuyorum)

Yorumsuzadam
Memur
12 Haziran 2021 22:05

Bugün ki şartlarda hiç bir talebimiz olmasa bile elini vicdanına koyup mantıklı düşünen bi yönetim devletin memurunun taşerondan kadro almış işçi maaşlarının altında kalmasına razı gelmez adamlarda maaş ikramiye tediye bir sürü yan ödeme mevcut Bu durumda maaşlarımıza en az yüzde 30 40 zam almamız gerek

inanoner
Yasaklı
12 Haziran 2021 22:26

yüzde 3 4 anca

Lithium99
Müsteşar
13 Haziran 2021 02:47

Yüzde üç yüzde beş kimseyi mutlu etmiyor artık. Yüzde 10?dan sonrası beni biraz gülümsetir.

tenoretic
Memur
14 Haziran 2021 05:42

Bence artık bizi yıllardır enflasyon kadar zam almamiza yani zam almamamiza sebep olan memur-sen den istifa zamanıdır. Gözünüzü artık açın ve bu vasıfsız yönetici kadrosu bulunan Memur-sen den istifa edin.

mrdnslh
Memur
14 Haziran 2021 07:24

Söylediklerine katılıyorum tabi vicdanları varsa. Ama bunun en etkili yolu herkesin malum sendekidan toplu istifası olmadığı sürece bizlere 6+6 ve 4+4 yolda olacaktır.
Yorumsuzadam, 3 yıl önce

Bugün ki şartlarda hiç bir talebimiz olmasa bile elini vicdanına koyup mantıklı düşünen bi yönetim devletin memurunun taşerondan kadro almış işçi maaşlarının altında kalmasına razı gelmez adamlarda maaş ikramiye tediye bir sürü yan ödeme mevcut Bu durumda maaşlarımıza en az yüzde 30 40 zam almamız gerek

ahmetdemir83
Kapalı
14 Haziran 2021 09:57

Muhtemelen %7-8 civarında bir zam verilir üstüne ufak bir iyileştirme yapacaklar asıl zorlayacakları iş şu olacak şuan enflasyon oranında zam farkı alıyoruz bu zammı gerçekleşen enflasyon oranında değil hedeflenen enflasyon oranında olması gerektiği işveren tarafından karşılık olarak masaya gelir bunu da sendikalar baskı yüzünden pek önemsemeden kabul edecekler biz çok fazla zam aldık deyip gelecekteki enflasyona ezilmiş olacağız biz asıl grev hakkımızı vererek kaybettik ve etmeye devam ediyoruz ki edeceğiz de durum bu

İNFAZ.KOR.
Aday Memur
14 Haziran 2021 10:54

Onu da alamazlar
mrdnslh, 3 yıl önce
Söylediklerine katılıyorum tabi vicdanları varsa. Ama bunun en etkili yolu herkesin malum sendekidan toplu istifası olmadığı sürece bizlere 6+6 ve 4+4 yolda olacaktır.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
14 Haziran 2021 11:43

Bu tür konular toplu görüşme (evet, sözleşme değil görüşme) masasında değil, siyasi irade beyanının yapıldığı yerlerde çözülür. Kamu personeli irade beyanını enflasyon altında zam almaktan yana kullanmaktadır.

VATANUĞRUNA
Genel Müdür
14 Haziran 2021 21:43

Ne verirsen elinle, o gelir sandığa seninle...

D.luffy
Genel Müdür
14 Haziran 2021 22:03

Tamamen iyi niyetle ve hayatın gerçeklerine göre yani ülkemizin ekonomik durumunu bunun yanında öğretmenin yerin dibinde olan imajını ve hiçbir zaman iyileştirmek bir yana eksiye düşmeden kalamayan maddi, manevi haklarını göz önüne alarak yazıyorum.

Temmuz zammı + 400 lira ( sendikanın istermiş gibi yaptığı rakam, istedi demiyorum istese haftada bir dile getirirdi, özellikle bu son zamanlarda, o konuda bence yine sınıfta kaldı)

Bundan sonraki tüm görüşmeler için de enflasyon + yüzde 5 ya da enflasyon +( asgari ücret /10) seyyanen zam.

Gönül ister ki bu ay 1000 lira versin ama hepimiz biliyoruz verilmez ama yukarıda yazdığım rakamlar ülkemizi batıracak rakamlar değil bununla birlikte bize biraz da olsa moral verecek, bizi de az da olsa düşünen varmış dedirtecek rakamlardır.

msahin60
Aday Memur
14 Haziran 2021 22:14

Adam gibi bir oran+seyyanen + sözleşmeli kölelik halledilmezse hala yetkili sendika da olan arkadaşlar üzülürüm de size üzülürüm. Artık sesiniz çıksın. Sizin sesiniz çıkmazsa halimiz duman. Sırf koltuk belasına duranlar iki cihanda elim yaknızda... Hakkımı helal etmiyorum.
15 Haziran 2021 11:22

Ben durumumu ifade edeyim..

Bundan 2 sene önce hane halkı gelirimiz 11.000 TL idi. Tasarrufumuz da 3.000-4.000 TL arası olurdu. O Dönem 1.000 TL kadar da otomobil kredi borcum vardı. O da olmasa 4.000-5.000 arası bir tasarrufum olurdu. Doya doya da yaşardık, BİM daha uygun diye BİM'e gideyim demezdim mesela, yolumun üzerinde Migros varsa düşünmeden oraya girerdim, alacaklarımı alır çıkardım.

Şu an 16.000 hane halkı gelirimiz var. Tasarrufumuz 2.500-3.000 TL arası bir yere düştü. Kredi borcum da yok. Doya doya yaşama durumumuz da yok. BİM daha uygun diye hayatta Migros'a filan girmiyorum.

Hane halkı gelirimiz nominal anlamda %50 ye yakın artmasına rağmen, tasarrufumuz da %50 ye yakın azalmış görünüyor. Bu dönemde neler mi oldu? Mesela iki sene önce normal sıgara içerken, şu an daha uygun diye tütün içiyorum, evde kendim sarıyorum aylık 300 lira oradan tasarruf ediyorum. Alkolüm yok, kumarım yok, tek zevkim lüksüm termosa kahve yapıp parkta yürüyüş yapmak (ki buna lüks denirse).

Memura verilen zamlar böyle devam ederse, 2 sene sonra muhtemelen şunu yazacağım :

"Hane halkı gelirim 20.000 TL, tasarrufum yok, sonunda tütünü de bıraktım, tek lüksüm termosa sıcak suyla şekeri karıştırıp koyup parkta yürüyüş yapmak".

Memurun bu kadar alenen ve şiddetli yoksullaştığı ve ardından küfreder gibi %2-3 zamlarla aptal yerine konulduğu bir dönem görülmüş müdür bilemiyorum.

Zaten geçen seneden %2 kaybımız var, malum zam %3 iken, biz enflasyon zammını %4 ve üzeri için aldık ilk ve ikinci altı ayda. İlk 6 ay için en az %12-13 zam yapılması gerekiyor.

Yok "memur dediğinin arabası evi mi olurmuş, kıt kanaat yaşasın geçinsin" diye düşünenler varsa, kendine her çalışanın hakkı olan bu gibi şeyleri lüks gören varsa, bu da onların kendi bileceği iş. Devlet memurunun (VHKİ, müdür yardımcısı, müdür, öğretmen, daire başkanı, uzman, müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör unvanı ne olursa olsun) hak ettiği yaşam standardı dünyanın neredeyse hiçbir yerinde bu değil.

Yukarıda anlattıklarım kimsenin bilmediği, sır olan şeyler değil. Sizler de ben de bu durumu yaşayarak tecrübe ettik, ediyoruz.

Peki bunu tecrübe etmeye devam edecek miyiz? Dik durup, bizlerin de bir baskı grubu olduğumuzu bizi yönetenlere hatırlatmazsak, bunu tecrübe etmeye devam ederiz tabi...

mutlu_50
Müsteşar
15 Haziran 2021 13:22

İşçi sendikaları hep ortak çalışıyorlar ve ortak talepte bulunuyorlar. Memur sendikaları da geç de olsa ortak hareket etmeliler. Birlikten kuvvet doğar. Tek ses olunmalı.

mutlu_50
Müsteşar
15 Haziran 2021 13:24

Genel Taleplerimiz:

1- Asgari ücrete her yıl enflasyon üzerinde zam yapılırken, memura hedeflenen enflasyon üzerinden zam yapılması, asgari ücret-memur maaşı arasındaki makası daraltmıştır. Memur maaşlarına seyyanen zam+yüzdelik zam yapılarak bu kaybın telafi edilmesi gerekmektedir.

2- Kamuda kadroya geçen taşeron işçilerin bile maaş+tediye+ikramiye+bayram harçlığı gibi yan ödemeleri vardır. Bu haliyle kadroya geçen işçilerin gelirleri memur maaşlarını bile geçmiştir. Memurların sadece elinde maaşı kalmış ve gelir kaybı çoğalmıştır.

3- Bekar bir asgari ücretlinin aldığı maaş ile bekar ve 9/1 kadro/dereceli bir memurun aldığı maaş önümüzdeki yıllarda eşitlenecektir. Hedeflenen enflasyondan değil enflasyon+yüzdelik zam yapılmadıkça memur maaşları asgari ücret olacaktır.

4- Aile yardımlarında (eş ve çocuk yardımlarında) artış yapılması.

5- Dini bayramlarda memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi.

6- Gelecekte EYT sorunu oluşturacak olan 5510 ve 5434 Sayılı Kanun?a tabi memurlar arasındaki farkların kaldırılması.

7- Adil olmayacak olan 3600 ek göstergenin 4 meslek grubuna verilmesi yerine memurların eğitim durumuna (yüksek lisans, doktora?) göre özlük haklarında, maaşlarında ve ek göstergelerinde artış yapılması.

8- Toplu Sözleşme Kanunun değiştirilmesi. Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Asgari Ücret Tespit Komisyonu gibi her yıl yapılması. Memurlara grev hakkı verilmesi.

9- Memur olmadan önce, kamuda geçen SSK hizmetlerinin derece/kademeye dâhil edilmesi.

10- % 20?lik ağır vergi dilimi yükünün % 15?e düşürülmesi.

11- Görevde yükselme sınavlarında mülakatın kaldırılması.

12- İşçilerde olduğu gibi hafta sonlarının yıllık izinden düşülmemesi.

13- Tek taraflı kalan kılık kıyafet serbestliğinin erkek memurlar için de uygulanması.

14- Mobbinge (psikolojik baskı) maruz kalan memurları koruyucu düzenleme yapılması.

15- Bayramlarda idari izin uygulamasının kaldırılması veya idari izinde çalıştırılanlara fazla mesai ücreti ödenmesi.

caractar
Aday Memur
15 Haziran 2021 17:04

Asker polis imam akademisyen hakim savcı gani gani zam aldı. Düz memurlar sürünüyor. Seçim var seçim. Yukarıda saydıklarım kurtarsın hükümeti ( birde kronik hastalar kurtarsın)

msahin60, 3 yıl önce
Adam gibi bir oran+seyyanen + sözleşmeli kölelik halledilmezse hala yetkili sendika da olan arkadaşlar üzülürüm de size üzülürüm. Artık sesiniz çıksın. Sizin sesiniz çıkmazsa halimiz duman. Sırf koltuk belasına duranlar iki cihanda elim yaknızda... Hakkımı helal etmiyorum.

Engineer0661
Şube Müdürü
15 Haziran 2021 19:52

Benim malesef memur sendikalarına hiç güvenim yok ama malesef yarın kurumda bir sıkıntı yaşarsak görüşülmesi gereken kişilerle sendikacılar görüşeceği ve bizim adımıza disiplin kuruluna onlar gireceği için üye olmak zorunda kalıyoruz bir tanesine . Sendikacılar (Memur-Sen ve Kamu sen hükümetle arayı bozmaz yoksa başlarına gelecekleri bilirler ) bakmayın ses çıkardıklarına hepsi lafta . Yine 3 ya da 4 zam alacağız kadro filan da asla gelmez sözleşmeliye . Baksanıza kitlerdeki herkesi işçi yapmaya çalışıyorlar .

fma1
Yasaklı
15 Haziran 2021 19:58

eğer üst düzey memurlar harici herhangi bir memur hükumetin umrundaysa ne olayım. emin olun varya adamların aklının ucundan bile geçmiyor hiçbir memur. siz her fırsatta mağduriyetinizi dile getirmezseniz ne hükumetin ne sendikanın umrunda olmazsınız.

ioriyagami80
Aday Memur
15 Haziran 2021 20:51

Yetkili sendikadan istifalar artarsa anca o vakit sendika yumruğunu masaya vurur ben şahsen memursenden istifa ederek yapılabilecek en faydalı işi yaptım.

Toplam 61 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi