Editörler : Lanet

Kapalı
29 Temmuz 2010 22:50

Meraka Dair...

Merak, içimizde hiç sönmeyecek bir ateş...

Çoğu kişi meraklı olduğunu söyler. Bende meraklı bir insanım...:)

Mesela neleri merak ederiz?

Meraklı olanlar, meraklıların neleri merak ettiklerini öğrenmek isteyen meraklılar...

Buyurun, merakı konuşalım...:)

donus_gazigirl
Daire Başkanı
29 Temmuz 2010 23:14

evet merak ediorum...Bazı erkekler (kırolar) yolda yürürken tükürdüklerinde çok uzağa bir top halinde net bir tükürük kümesi tükürmeyi nasıl başarabiliyorlar...budurum bana tiksindirici geldiği kadar çekici de gelio itiraf ediorum:(

Ş@h-in
Müsteşar
29 Temmuz 2010 23:27

Ben de Türkçeyi kırıp bükerek konuşanlar neden böyle bir şeye ihtiyaç duyarlar onu merak ediyorum.

ediorum / ediyorum

gelio / geliyor

*sudem*
Şef
30 Temmuz 2010 00:06

İsminizi bildikleri halde size "şşşşşşttttttt" diye seslenenlerin neden böyle bir yola basvurduklarını merak edıyorum.

y a r e n
Kapalı
30 Temmuz 2010 18:05

evren üzerinde o kadar çok merak edilecek nokta varki bu başlığı çok beğendim mesela arkadaşımızın yanlış yaptığı bir konuda kuş beyinli deriz bunu genelde karşımızdaki kişiyi aşalamak için kullanırız ama bu gün bir video izledim ve şaşkınlıklar içerisinde kaldım bir tane karga tüpün içerisindeki yiyeceği alabilmek için ağzına uzun bir çubuk alıyor ve o çubuğu bir şekilde ucunu yamultarak tüpün içerisine yerleştirip ordaki yiyeceği alıyor ve tüketiyor inanılır gibi değil bu bir örnek bunu yanında yunuslar ,şempaze,filler gibi örneklendirmeleri uzatabiliriz çok merak ediyorum hayvanlarda en az insanlar kadar akıllıda biz mi bilmiyoruz ?

onderkose
Memur
01 Ağustos 2010 00:51

sayın şahin o konudaki bilimsel görüşler göre dilde tasarruf denilen bir ilke var. tüm diller için geçerli.yani insanlar nasıl kolay söyleyebilecekse öyle konuşuyor. tahminim ondan kaynaklanıyor.

mislina2
Kapalı
02 Ağustos 2010 08:52

İnsanları kategorize etmeye yarayan sığ kelimeler niçin kullanılır merak ediyorum?

Kafkaslı
Kapalı
02 Ağustos 2010 13:29

pek merak etmiyorum ben :)

lale83
Aday Memur
02 Ağustos 2010 13:37

insan neyi niye merak eder onu ayırmak gerek önce,meraktan kastınız nedir

Bazarov
Yasaklı
02 Ağustos 2010 14:06

bos zamndan olabılr mı:))

mislina2
Kapalı
02 Ağustos 2010 20:26

Bazarov;

Merak güzel şeydir?:)

Rumuzların küçük bir kütüphane gibi olduğunu düşünürüm. Misal sizin kullanıcı adınız. Rumuzlar içinde barındıkları anlamları ve o üyenin o rumuzu niçin neden aldığını merak ederim? Neden Turgenyev?in nihilist kahramanı Bazarov, bu kahramanın sizi etkileyen yönü nedir?

*

Lale83;

Sınırlama yok, her şeye dair? Neyi niçin merak ederiz?

*

Keşiflerin, icatların, yeniliklerin anahtarı merak duygusu birbirinden değişik icatlara imza attırıyor. Misal bir yüzük icat edilmiş. O yüzük aracılığıyla özel günleri -doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini- unutmanız neredeyse imkânsız. O gün yüzük parmağınızı 10 saniye boyunca 120 dereceye kadar ısıtıyor.

*

Ali Çolak bir yazısında;

?Şimdilerde insanlar, başkalarının hayatlarıyla yatıp kalkıyorlar, içlerindeki o güzelim öğrenme tutkusu, o heyecan; insanın eşyanın ve kâinatın eteklerine bile dokunmadan, ünlülerin giysilerine, yatak odalarına, gittikleri gece kulüplerine yöneliyor, oralarda sönüp gidiyor. Merak, sahibine yeni kapılar açıp yenidünyalar kuracak, zengin bir hayat getirecek yerde, onun kafasını bir yığın dedikoduyla, iğrenç ilişkiler ve kirli sözlerle dolduruyor. Merakları bitiriyor insanları, başkalarının hayatı büsbütün esir alıyor günlerini??

Ali Çolak?a katılmamak mümkün değil.

Ve ?Artık hiçbir şey gizli kalmayacak? paparazilerin felsefe anlayışını benimseyerek gündelik yaşantılarına yansıtan kişilere hayret ediyorum.

Bazarov
Yasaklı
03 Ağustos 2010 15:10

evet mislina, belkide rumuzlar kutuphane gıbı..

neden bazarov nıckı; belkı de ben ona benzıyorum.

03 Ağustos 2010 17:54

Ben de bu meraklıların neden bu kadar meraklı olduklarını merak etmeye başladım.

:)

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
03 Ağustos 2010 18:03

Efendim bizde bu meraklıları, neden merak ederler, onu merak ediyoruz dersek, bunun sonu nereye varır?

03 Ağustos 2010 18:16

Şimdi de, meraklıların Türkçe öğretmenlerini merak etmeye başladım.

bizde / biz de

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
03 Ağustos 2010 18:28

"Eğer bu iletimin içeriğinin değil, imlâ kurallarının değer ifade ettiğini bilseydim, emin olun daha farklı olurdu yazım. İçeriği belirleyen imlâ kurallarıdır, diyorsunuz; doğrudur. Ama siz ismi harekesiz de okuyabilirsiniz sanmıştım..."

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
09 Ocak 2012 01:13

Şu aralar en çok merak ettiğim şey "kedinin fare ile oynadığı gibi" söyleminin anlamının nereden geldiği...

Neden kedinin fareyle oynadığını düşünüyoruz ki? Kedi daha zeki, fare daha saf falan mı? Yoksa cüsse ve konum farkı mı?

Belki görülen gerçekle, yaşanan gerçek farklıdır. Belki faredir asıl kahraman. Ya da oyun falan değildir. Gerçeğin ta kendisidir yaşanan...

09 Ocak 2012 23:04

hocanın, başka kızlara yakıştıramadığını kendi kızına nasıl yakıştırdığı da merak konusu !

bu merakı daha da kamçılayan ise hoca'daki çelişkiyi çevresindekilerin görmemeleri ya da görmemezlikten gelmeleri veya çelişkinin ona yakıştığını düşünmeleri..

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
10 Ocak 2012 00:02

"hocanın, başka kızlara yakıştıramadığını kendi kızına nasıl yakıştırdığı da merak konusu !"

Oradaki "da" eki merakım dâhilindedir. Hangi nesne ile nesneyi, özne ile özneyi, ya da eylem ile eylemi bağlıyor, tarafımca merak konusudur?

A-Hoca ve hoca gibileri bağlıyor. -Olabilir mi?

B-Bu ileti ile bir önceki iletinin konusunu bağlıyor. - Nasıl?

C- Hoca ile hocanın diğer uygulamalarını bağlıyor. -Mesela?

D- Hepsi

E- Hiçbiri

F- ?

Çelişki iki ya da daha çok şık arasındadır. Yaşanır ya da yaşanıyor sanılır. Şıklardan biri-ler tercih edilir ve çelişki -varsa- sonlanır.

Çelişki yaşamdır. Yaşam merak konusudur. Merak araştırmadır. Araştırma öğrenmedir. Öğrenme yalnızlaşmadır. Ve "öğrendikçe yalnızlaşır insan"

Merak ve çelişki sorun değildir.

Peki, sorun nedir?

*.

10 Ocak 2012 01:22

"da" orada bağlama görevinde değil, "dahi" görevinde.

uye751210
Şube Müdürü
10 Ocak 2012 01:37

Başlığın muhteviyatımı değişti merak ettim doğrusu..

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi