Editörler : ayşegül bgm
10 Kasım 2017 06:21

4/b'li Olup üniversite hastanesinden devlet hastanesine geçiş

Merhabalar.Ben üniversite hastanesinde 4/b'li olarak çalışıyorum.Memnun değilim ve devlete geçmek istiyorum ama sözleşme feshedersem bir yıl cezalı duruma düşeceğimi öğrendim.O yüzden sözleşme feshetmeden,sözleşme süresinin bitimine kadar çalışıp sözleşmeyi yenilememeye karar verdim.Bakanlar kurulu'nun belirlediği istisnalar içinde sözleşme süresinin bitişiyle kişinin kurumdan ayrılması sonrası bir yıl ceza süresinin olmadığını öğrendiğim için böyle bir karar aldım.Hastaneye gidip sözleşme yenilemek istemediğimi söylediğimde ise istifa dilekçesi yazmak zorundasın dediler.Bu konulardan pek anlamadığım için forumda sormak istedim.Neden istifa etmiş gibi görüneyim ki? İstifa sözleşmeyi feshetmek demek olmuyor mu? Ben fesh etmemek için sözleşme tarihinin kendiliğinden bitmesini beklediğim halde neden böyle bir şey yapayım? Hastane iş

güzarlık yapıyor olabilir mi? Sözleşmem 31/12/2017 tarihine kadar geçerli bu arada.Aydınlatırsanız çok sevinirim.Şimdiden Teşekkürler

Hakyemeyenler
Kapalı
11 Kasım 2017 00:26

Aralık sonu sözleşme yenilemicksn imza atmican haliyle sözleşme feshedilms olucak, 2016 kpssye girdnzmi bölüm ne

buse9
Aday Memur
11 Kasım 2017 08:51

Sözleşme fesiyle sözleşme süresinin bitmesi farklı şeyler olarak geçiyormuş ama.Çaışma bakanlığına da sordum

Hakyemeyenler, 6 yıl önce

Aralık sonu sözleşme yenilemicksn imza atmican haliyle sözleşme feshedilms olucak, 2016 kpssye girdnzmi bölüm ne

Hakyemeyenler
Kapalı
11 Kasım 2017 12:34

Herkes farklı bişi söylüyor ozaman, başka arkdslar bu şekilde yapicaz diyorlardı

kartal2507
Memur
13 Kasım 2017 10:35

sözleşme yenilemediğin durumda istifa etmiş gibi bir duruma düşeceksin. yeniden kpss e girip devlet hastanesine geçebilirsin. sen ayrılış için her halükarda dilekçe doldurup neden ayrıldığını bildirmen gerekiyor. bu yaptığın zaten sözleşmeyi feshetmek oluyor.

Hemsireyimmmm
Aday Memur
13 Kasım 2017 10:46

Hayır gecebilirsin istifa etmiş olmuyorsun

kartal2507
Memur
13 Kasım 2017 11:55

nasıl geçebiliyor?

Hemsireyimmmm
Aday Memur
13 Kasım 2017 12:24

Sozlesmen 1 yıllık sonuçta oyle imza atiliyr 1 Sen Ne sonra istediğini yapabilirsn çok sacmalikdedig

kartal2507
Memur
13 Kasım 2017 16:50

sözleşmeden istifa edip veya ayrıldıgın zaman aynı sözlesmeli kadroya girmen için 1 sene beklemen gerekiyor. yani sözleşmeliden sözleşmeliye geçişte dpb nin bu hakkında görüşü var isterseniz detaylı bakabilirsiniz.

buse9
Aday Memur
13 Kasım 2017 22:08

Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler ' yazıyor.

İSTİSNALAR

1-) Yukarıda yer verilen mevzuat hükünde "Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç" tutulmuştur. Bilindiği üzere 4/B esaslarında (Tıklayınız) doğum ve askerlik durumundan dolayı sözleşme fesihleri istisna tutulmuştur. Buna göre doğum veya askerlik nedeniyle sözleşmelerini fesih edenler, 1 yıl ceza uygulamasına tabi değildir.

2-) Hükümde sözleşmenin fesih edilmesinden bahsetmektedir. Fesihe bir yıl ceza uygulanmaktadır. Ancak sözleşme, süresi sonunda da, sona ermiş olabilir. Uygulamada personel ile 31/12/2010 tarihinde bitecek şekilde sözleşme imzalanmaktadır. Bir fesih olmaksızın, sözleşmenin bu şekilde sona ermesi halinde de, yine 1 yıllık ceza uygulanamayacaktır.

Böyle yazıyor.Ben de sözleşme tarihinin dolmasını bekleyerek hareket ediyorum.İkinci istisnaya uygunum yani

kartal2507, 6 yıl önce

sözleşmeden istifa edip veya ayrıldıgın zaman aynı sözlesmeli kadroya girmen için 1 sene beklemen gerekiyor. yani sözleşmeliden sözleşmeliye geçişte dpb nin bu hakkında görüşü var isterseniz detaylı bakabilirsiniz.

Hemsireyimmmm
Aday Memur
13 Kasım 2017 22:50

Bencede buse

kartal2507
Memur
14 Kasım 2017 08:52

Eş veya sağlık durumu ve unvan değişikliği istisna olarak sayılmış, siz yine de iyice araştırın derim elinizdeki hakkınızdan da olmayın sonra. aşağıdaki linkte sizin bahsettiğiniz ikinci istisnayı göremedim.

https://www.memurlar.net/haber/33818/son-degisiklikleriyle-4-b-li-sozlesmeli-personel-calistirilmasina-iliskin-esaslar.html

buse9, 6 yıl önce

Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler ' yazıyor.

İSTİSNALAR

1-) Yukarıda yer verilen mevzuat hükünde "Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen istisnalar hariç" tutulmuştur. Bilindiği üzere 4/B esaslarında (Tıklayınız) doğum ve askerlik durumundan dolayı sözleşme fesihleri istisna tutulmuştur. Buna göre doğum veya askerlik nedeniyle sözleşmelerini fesih edenler, 1 yıl ceza uygulamasına tabi değildir.

2-) Hükümde sözleşmenin fesih edilmesinden bahsetmektedir. Fesihe bir yıl ceza uygulanmaktadır. Ancak sözleşme, süresi sonunda da, sona ermiş olabilir. Uygulamada personel ile 31/12/2010 tarihinde bitecek şekilde sözleşme imzalanmaktadır. Bir fesih olmaksızın, sözleşmenin bu şekilde sona ermesi halinde de, yine 1 yıllık ceza uygulanamayacaktır.

Böyle yazıyor.Ben de sözleşme tarihinin dolmasını bekleyerek hareket ediyorum.İkinci istisnaya uygunum yani

kartal2507
Memur
14 Kasım 2017 08:53

ayrıca bunu nerden buldunuz ? söylerseniz bizde bilgilenmiş oluruz.

kartal2507
Memur
14 Kasım 2017 09:08

Dediğiniz hüküm hiç bir yerde geçmiyor. ben sizi uyarayım !!!

O aldığınız bilgi Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar da yer almıyor ise sıkıntıya düşersiniz. çünkü o bilgi her hangi bir kurumun görüşü olabilir. sonradan başınız ağrımasın çok uğraşırsınız.

http://www.memurlar.net/haber/297183/istifa-eden-4-b-personelin-baska-4-b-pozisyonlara-gecis-imkani.html

buse9
Aday Memur
14 Kasım 2017 09:13

Bu yazıyı bizzat memurlar.net'te başka bir başlıktan aldım ben

kartal2507, 6 yıl önce

O aldığınız bilgi Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar da yer almıyor ise sıkıntıya düşersiniz. çünkü o bilgi her hangi bir kurumun görüşü olabilir. sonradan başınız ağrımasın çok uğraşırsınız.

http://www.memurlar.net/haber/297183/istifa-eden-4-b-personelin-baska-4-b-pozisyonlara-gecis-imkani.html

buse9
Aday Memur
14 Kasım 2017 09:33

Ayrıca da fesih kısmında kurum tarafından sözleşmenin feshedilmesi veya tek taraflı fesih yazıyor.Sözleşmenin kendiliğinden sona ermesi ise bu iki fesihe de uymuyor zaten

kartal2507, 6 yıl önce

kartal2507
Memur
14 Kasım 2017 11:40

ben size bizlerin imzaladığı sözleşmenin esaslarını gönderdim orayı inceleyiniz lütfen. amacım sizin yanıltmak falan değil yardımcı olmak bu sebepten dolayı bir arkadaşım sıkıntı yaşadı, o yüzden yazmak istedim. bir konuyu iyi araştırmadan adım atmayın diye söyledim çünkü sonra pişman olabilirsiniz. sizin aldığınız konu başlığı o esaslar içerisinde bulunmuyor buna da dikkat edin. veya direk dpb'e bu durumu sorun dayanak olsun size.

burda görüş ayrı yönetmelik ayrı, görüşe göre hareket ederseniz üzülebileceğiniz sonuçlar yaşabilirsiniz.

buse9
Aday Memur
14 Kasım 2017 14:01

Ben direk sağlık Bakanlığına yazdım.Bakalım ne cevap gelecek.Teşekkürler

kartal2507, 6 yıl önce

ben size bizlerin imzaladığı sözleşmenin esaslarını gönderdim orayı inceleyiniz lütfen. amacım sizin yanıltmak falan değil yardımcı olmak bu sebepten dolayı bir arkadaşım sıkıntı yaşadı, o yüzden yazmak istedim. bir konuyu iyi araştırmadan adım atmayın diye söyledim çünkü sonra pişman olabilirsiniz. sizin aldığınız konu başlığı o esaslar içerisinde bulunmuyor buna da dikkat edin. veya direk dpb'e bu durumu sorun dayanak olsun size.

burda görüş ayrı yönetmelik ayrı, görüşe göre hareket ederseniz üzülebileceğiniz sonuçlar yaşabilirsiniz.

kartal2507
Memur
15 Kasım 2017 09:02

önemli değil, gelen cevabı burda da paylaşabilirmisiniz.

buse9, 6 yıl önce

Ben direk sağlık Bakanlığına yazdım.Bakalım ne cevap gelecek.Teşekkürler

dılda12
Memur
15 Kasım 2017 09:39

Buse hanım bende bu konu üzerinde çalışıyorum kimse sağlam net bir bilgi vermiyo bimer ve sbn ye yazdım cevap bekliyorum Ayrıca özele bakarmısnız ?

Yayar
Aday Memur
12 Temmuz 2018 22:29

Arkadaşım bununla ilgili net bir cevap aldın mı ?DPB dan bilgi ama ? Eşimde hemşire üni hastanesinden başvuracak mecburuz yoksa başvurdurmam. Sonrası için sağlık bakanlığına geçme imkanı ne öğrendiyseniz bi söyler misininz rica etsem

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi