Editörler : F16 Gökçen
13 Kasım 2019 19:59

Ne Yapmalıyım?

Ben vasat bir üniversiteden iktisat bölümünü bitirerek mezun oldum. İki yıl küçük ölçekli bir firmada ofis görevlisi olarak çalıştım. İngilizce yazma ve okuma konusunda iyi, konuşmada ise ortalama bir düzeydeyim: YDS puanım 85. MS Excel, Powerpoint biraz da Adobe Photoshop biliyorum. Askerlik yapıldı. Aslında hatırı sayılır bir üniversitede yüksek lisans da yapıyorum, ama aşağıda okuyacağınız sebeplerden dolayı terk aşamasına geldim.

Asgari ücret alıyordum,sigortam yoktu. Daha iyi koşullarda çalışabilmek için yeterince sabrettiğimi ve daha iyi işlere layık olduğumu düşünüp, ayrıldım. Tam bir senedir iş arıyorum. Emin olun bu sürede 400-500 civarı iş başvurusu yaptım. Fakat olmadı ve artık umudumu kaybettim. Niteliklerimin en azından bir banka şubesinde veya sigorta şirketinde çalışabilecek düzeyde olduğunu düşünüyordum. Artık pes ettim ve asgari ücretle garsonluk yapmaya başladım. Sabah 11,00 gece 22,00 şeklinde çalışıyorum. En kötüsü de yaşım 28. Bu statü ve maaşla bir aile kurup onu yaşatmak çok zor, belki de imkansız. Ahbap-çavuş ilişkisiyle iş bulabilecek sosyal ağlara sahip değilim, zaten buna karşıyım.

Ben nerede hata yaptım, yapıyorum? Bu noktadan nasıl geri dönebilirim? Niteliklerimi ilk paragrafta anlattım. Siz olsanız nasıl bir plan yapardınız?

farfanlami
Yasaklı
14 Kasım 2019 01:41

Gençlerin büyük bölümü senin yaşadığın sorunu yaşıyor artık, gelecek olanlar için de durum çok daha kötü. Bankacılık, sigortacılığı boşver bunlar yapılabilecek işler değil bana göre, 12 saate yakın mesaisi olan, sürekli satış baskısı olan bir iş olmuyor diye kafana takma. O kadar iş bırakan oluyor ki aynı ilanları sürekli yinelemek zorunda kalıyorlar artık. giren de katlanamıyor. birkaç yıl önceye kadar insanların hiçbir şey olamazsam diye en son olarak girdiği yerlerdi buralar. ki 10-15 yıl sonra bu meslekler, özellikle şubecilik kısımları olmayacak bile. Diğer işlere gelirsek maalesef artık her şey torpil ve referans üzerinden dönüyor, bunlar varsa nerede ne okuduğunun da, yeteneklerinin de bir önemi kalmıyor. bakmışsın vasıfsız biri senin istediğin işi almış. Son diyebileceğim yurtdışında da iş yapabileceğin alanlarda(pazarlama-muhasebe vs gibi alanlar olabilir)bir şekilde 2-3 yıl tecrübe edinip yurtdışına gitmeye çalış,vasıfsız işlerde harcama kendini. Dilini de iyi dereceye getirirsin bu sürede. bu ülke çalışan için de çalışmayan için de bitmiş durumda.

elfaruq
Kapalı
14 Kasım 2019 22:28

dostum durumunu cok iyi anliyorum elini ayagini birbirine sokmak degil amacim ama ne yaparsan yap 30 yasina kadar kendi alaninda bir ise maasina bakmadan gir, asil ondan sonrasi cok zor olacak.

gülümseyengenc
Aday Memur
15 Kasım 2019 03:51

Çoğu insanla aynı durumdasınız. Buna bende dahil. Yapabileceğimiz şeyler sınırlı önümüze gelen her ilana başvurup iyi-kötü demeden başlayıp sabretmekten başka çaremiz yok. Yukarıda da söylenildiği gibi bankacılık bile şuan çok değerli hale geldi asgari ücret bile olsa hafta sonu tatili var, satış baskısı bile olsa kariyer imkanı var diyerek her işe olumlu yönünden bakmaya gayret etmemiz gerekir. Sabrın sonu selamettir kardeşim Allah büyük tevekkülü elden bırakma. Vardır herşeyde bi hayır. Bizim göremediklerimizi o görüyor sen gönlünü ferah tut.

mxw441
Aday Memur
15 Kasım 2019 23:42

kardeşim birkaç yıl gecikmiş olabilirsin ama senin çok iyi dil puanın var, alesin de iyiyse okulda kalabilirsin veya polislik, askerlik deneyebilirsin.

zannediyor musun ki dev şirketler çalışanlarının kıymetini biliyor veya düzgün para veriyor. orada da kalifiye olmayan, ucuz şefler eziyor insanları. üstüne, yetişmesi imkansız, ağır sorumluluk gerektiren işler yüklüyorlar.

istifa arefesi şu okuduklarım beni çok üzdü ama Allah?ın izniyle biraz azimle çalışarak, birşeyleri başarabileceğimi umuyorum. sen de yapabilirsin!

busted
Memur
24 Kasım 2019 21:43

Yaşıtız şuan seninle 25 yaşındayken kabin memuru oldum istemeden kölelik düzeninde gittiği için istifa ettim oturup kpss kasacağım sende deneyebilirsin kabin ama dediğim gibi parayla mutluluk olmuyor canını çıkartıyorlar.Onun dışında dil bilgin güzel bunlarıda kullanabileceğin işlere odaklan ama tavsiyem özelde hayat yok kardeş dönüp dolaşıp benim gibi memurluğun kapısı çalıyorsun.Özel sektör şu haliyle adamı delirtir.

Kilecnasah
Memur
25 Kasım 2019 01:16

Ben Teknik eğitim fakültesini terkettim özel sebeplerden dolayı, yıllarca özel sektörde koştur koştur çalıştım. Lise mezunu bir birey olarak fakülte mezunu arkadaşlarımdan daha fazla kazandım çoğu zaman. Lakin para, huzur ve sağlık dengesini bulamadım hiç. 36 yaşında kpssye girip bir yere atandım ve şu anda özel sektörde kazandığımın 3te 2sini bile kazanamayacak ama gelecek kaygısı da dıymauacağom bir işte çalışacağım. Sana tavsiyede bulunmak değil de alternatif gösterebilirim ancak. Hangi şehirde yaşıyorsun, hangi durumdasın bilemem ama belli bir yere çakma kendini. Şehir, hatta ülke değiştirmeye açık ol,. Kpssye şu ruh haliyle girersen başarılı olmayabilirsin çünkü stres altındasın. Kendini rahatlar biraz gerekirse hiç çalışma...

Methanos
Aday Memur
10 Aralık 2019 18:01

Seni o kadar iyi anlıyorum ki aynı durumdayız...Ayrıca senin benden kat ve kat fazlan var dil puanın çok iyi. Senin yerinde olsam kafamı toplarım ve Kpss A grubu kasarım artık A grubu alımlarda dil çok ön planda ve sen bu puanı zaten almışsın biraz motivasyonunu toplarsan iyi bir puan alabilirsin dilde bu kadar puan alan zorlarsa başarılı olur... A çalışırsan Ales'e de çalışmış olursun üniversiteler de kalabilirsin...

JanissaryWolves
Daire Başkanı
22 Aralık 2019 11:09

Polis asker olacaksın kardeşim ülkenin gerçeği

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi