Editörler : "eskiyara"Pangaea

04 Aralık 2021 11:49

Bu da Benim 50 maddelik MEB Şura Kararlarım

Bunların tamamına yakını boş. Ben size birkaç madde yazayım.

1. Atanamayan tüm öğretmenler 5 yıl içinde bir takvim olarak atanmalı. İleride atama sorunu olan ünv. bölümleri hemen kapatılmalı.

2. Emekli olmak isteyen öğretmenler, hemen emekli edilip yerlerine öğretmen alınmalı.

3. 3600 tüm öğretmenlere hemen verilmeli

4. 7 yıllık öğretmenler şartsız uzman öğretmen yapılmalı.

5. 15 yılını dolduran öğretmenler başöğretmen olmalı.

Öğretmenlik onurunu korumak için acilen öğretmenlere 2 bin Tl, ayrıca uzman öğretmenlere 1000, başöğretmenlere 2000 Tl daha zam yapılmalı. Ek ders ücretleri gündüz ücreti 30 Tl olmak üzere bu oranda gece, DYK diye arttırılmalı.

6. Her öğretmene 1 Laptop, her öğrenciye 1 Tablet acilen verilmeli. MB son 2 günde, kura müdahale edip 1,6 milyar dolar yakıp kuru düşürememezlik edeceğine parayı buraya yatırsın.

7. Okul sayısı acilen 2 katına çıkarılmalı. 2'li eğitim kalmamalı. Gerekirse bina kiralanmalı. Sınıf sayılarının 25 üstü olması yasaklanmalı. Okulların yan binaları gerekirse valilikler tarafından kiralanmalı.

8. Okulların çevresindeki boş veya dolu yerler acilen kamulaştırılıp okul bahçesi, spor salonu, ek bina, yemekhane vs. olmalı.

9. Öğrenci ve öğretmen ulaşımları tamamen ücretsiz olmalı.

9. Öğrenci yemek, kıyafet, kaynak kitapları ve ev internetleri ücretsiz olmalı.

10. Okul internetlerinin hızı 4 kat daha arttırolmalı.

11. Fatih Projesi acilen her okulda uygulanmalı.

12. Şu anki Meslek liseleri sayısı 5 katına acilen attırılıp var olanların bina sayıları 10 katına çıkarılmalı. Ki atölye vs eksikleri kalmasın.

13. Her muhite1 okul öncesi veya anaokulu açılmalı.

14. Tüm sendikalar iptal edilip ortak bir sendika kurulmalı.

15. Kantinsiz, yemekhanesiz, spor salonsuz, kendi otobüsü olmayan, otoparksız bir okul kalmamalıu.

16. Her öğretmen istediği bir üniversiteden istediği bölümde yüksek lisan, doktora ve dil eğitimi alabilmeli.

17. Her öğretmen, piyasadaki istediği kursa ücretsiz gidebilmeli. Her türlü müze, örenyeri ve ulaşımdan eğitim amaçlı ücretsiz yararlanabilmeli.

18. Okullar 7/22 arası açık kalabilmeli. Kurs vb. etkinlşkler olabilmeli.

19 - Z Kütüphanesiz okul kalmamalı. her sınıfa ayrıca 100 Temel eser gönderilmeli.

20. Lise öğrencilerinin yüzde 70 i Mesleki eğitime yönlendirilmeli. Bunların da yarısı 2 ve 4 yıllık meslek bölümlerine gitmeli. Geri kalan üst düzey başarılı her öğrenci, Fen Liselere gidebilmeli. Sınav sadece seviyeyi belirlemeli.

21. her meslek lisesi öğrencisi atölyelerde üretime katılmalı, sanayi ve organizelerde görev almalı, en az yarım asgari ücret alabilmeli.

22. Rehberlik ve Bilişim Öğretmenleri her okulda en 500 öğrenciye 1 tane olmak üzere formatör olarak atanabilmeliler.

23. İkinci üniversiteyi okumak yaygınlaştırılmalı. Okuyanlara ek özlük ve ekonomik getirleri olmalı.

24. Öğretmenlere yıpranma payı verilmeli.

25. Tüm sınıflara kamera takılmalı ama açıp açmamak öğretmenin iradesinde olmalı.

26. Her öğrenciye nevigasyonlu akıllı saat verilmeli ve okul saatlerinde takmaları istenmeli.

27. Öğrencilerin en az yüzde 40 ı burs alabilmeli.

28. Emekli öğretmenlerin bilgisinden yararlanacak kurslar, etkinlikler, söyleşiler vs. yapılmalı.

29. Bir öğretmen öğrenciyi dövdü, diye haber olmamalı. Bir öğrenci, öğretmenini üzmüş, yormuş, diye haber olmalı. Gereeekn yapılmalı. Bu durumda şiddet sıfıra iner.

30. Öğrencilere özgürlük, demokrasi, onur, maddi ve manevi kültür değerleri en üst düzeyde aşılanmalı. Ailede, okulda, dışarıda sıfır şiddet, sıfır hakaret kuralı yüzde 100 uygulanmalı.

31. Her okulun 1 müfettişi sistemi olmalı.

32. 500 üzeri okulun 1 doktoru, polisi, şoförü, aracı, otobüsü, tüm okulların hemşiresi, hizmetlisi. memuru, tamir bakımcısı, bilişim uzmanı olmalı.

33. RAM lar yaygınalaştırılmalı. Sayıları 3 katına çıkmalı.

34. Derslerin en az 3 te 1 i uzaktan olmalı.

35. Ders saatleri Fen Liseleri dışında 3 te 1 indirilmeli. İçerik kalitelilieşmeli. Serbest çalışma, ödev, projeye yoğunlaşmalı.

36. Ailesini kaybeden, sağlık sorunu yaşayan, engelli, depresyon yaşayan, dezavantajlı gruplar üzerinde ayrı birimler, tek işleri bu olmak üzere çalışmalılar. Evde eğitim, hastanede eğitim, özel sınıflar vs. yaygınlaşmalı.

37. Okulun her kademesinden her zamanına kadar tüm süreçler demokratik ve seçime dayalı olarak yürütülmeli. Yasakları en aza indiren okullar ödüllendirirlmeli. Her iş, seçimle, liyakatle, teşvik ile ve gönüllülük esası ile yapılmaya çalışışlmalı.

38. Meslek bölümleri mezunlarına ya iş garantisi verilmeli ya işsizlik maaşı.

39. Eğitim ve Fen edb. mezunu öğretmenler okula girerken bir iş sahibi olacaklarını bilmeliler.

40. Ücretli, sözleşmeli öğretmenlik derhal kaldırılmalı. Mecbur durumlarda eşit işe eşit ücret kuralı uygulanmalı.

41. Köylerde köy - knet sitemi ile ortak köylerde tamamern ücretsiz, nitelikli, tarıma yönelik ve iş garantili eğitimler verilmeli.

42. Doğuda veya köylerde çalışan eğitim camiasına 2 kat ücret ödenmeli ve 4 sene sonra istedikleri ile dönmeleri garanti edilmeli.

43. Rotasyon gönüllü ve aşırı teşvikle yapılmalı. Erken emeklilik, yüksek ücret vs. gibi.

44. Okul idareciliği, ayrı bir meslek ve makam olarak kabulş edilmeli. öğretmenlerin ve pkul aile birliğinni bu seçimde yer alması sağlanmalı. İdarecilerin demokratik yetkileri arttırlmalı.Gerekirse sayıları da arttırılmalı.

45. Eğitim koçluğu her okulda uygulanmalı.

46. Mesleki tükenmişilk yaşayan eğitimciler dinledirilmeli veya başka alanlarda, gezici eğitimler, kütüphane memurluğu gibi arka planda değerlendirilmeli.

47. Okul memuru, teknisyen, hizmetli vs gibi öğretmen harici personellerin tüm sorunları çözülmeli. Tayin, atama, emeklilik, maaş,ek ücretler arttırılmalı.

48. Ödül sistemi, öğretmenlerin de görüşü alınarak senede en az yüzde 25 eğitimcinin alacvağı şekilde yaygınlaştırılmalı.

49. Hiçbir öğrenci, öğretmen veya veli fikrinden odlayı ceza almamalı.

50. Görevden uzaklaştırılan eğitimciler tekrar kazanılmalı. Eline silah almayan herkes, demokratik hakkını kullanmış sayılmalı.

Not: Bunların finansmanı, gereksiz kamu harcamaları, mekan gibi, uçak gibi, gezi gibi kısılarak yapılabilir.

04 Aralık 2021 17:34

siyasete gir.%51 oy al.yap bu dediklerini

muallim_34
Genel Müdür
04 Aralık 2021 20:23

Bir hayaller var

Bir de gerçekler...

Arkadaş hayal kurmuş ne güzel..

Hayat böyle hayallerle geçiyor..

metinbinmetin
Kapalı
04 Aralık 2021 22:12

Bunlar, çağdaş dünyanın az çok uyguladıkları değil midir. Almanya geçen sene tüm öğrencilere tablet, tüm öğretmenlere PC dağıtmadı mı.

Az yesin üsttekiler de yapsınlar kolaylıkla bunları.

Ya bunları yaparsınız ya bir yüzyıl daha gider. Cahillik, esareti de getirir. insanlar olsun, diye yazdım.

"Ben bunlar yapılsın."dan ziyade bunları talep edenler olsun, diye yazdım buraya. Siz hayal dedikten sonra...

adakızı
Genel Müdür
05 Aralık 2021 00:26

4 katlı ilkokul olmamalı her mahalleye en fazla 2 katlı butik okullar yapılmalı. Köy okulları açık kalmalı, taşımalı eğitim en azından ilkokullarda olmamalı

matemkogr
Şef
05 Aralık 2021 12:46

42. Madde.. İstedikleri il değil kütüğünün bulunduğu il olsa daha güzel olur sanki.

esma34bil
Memur
05 Aralık 2021 14:56

12. ve 15. maddeye kadar okudum. Bunlar olmasa sonuna kadar okurdum.

memurolm
Genel Müdür
05 Aralık 2021 15:18

31 güzel ama öğretmenler karşı çıkarlar bence

Kenann34
Kapalı
05 Aralık 2021 19:33

Eleştiri böyle olmalı. Alternatif sunabilmeli. Bence çok güzel

halis4242
Genel Müdür
05 Aralık 2021 19:38

Sayın Hocam, sen siyasete gir, A. Davutoğlu'nun akademisyenlere yaptığı gibi sen de öğretmenlere bir defada %35 zammı yapıştır geç, aksi takdirde içimizden biri siyasete girip öğretmenleri müdafaa etmedikçe öğretmenler sürünmeye devam eder.

Baksana sendikalar ölü numarası yapıyor, iktidar desen her fırsatta öğretmeni gömme peşinde(neymiş öğretmen yarım gün çalışıyormuş hatta paso yatıyormuş muş muş...)

halk desen onlar da baştakilerin gazıyla gaza gelmiş öğretmene düşman kesilmiş, öğrenci-veli- bazı idareler fırsat bulsa öğretmeni bir kaşık suda boğacak yani netice olarak öğretmenin öğretmenden başka dostu yok..

Yukarıda söylediğim öğretmenler için tek çıkış yoludur, başka da öğretmenin düze çıkmasının ihtimali kalmamıştır kanımca!!?

metinbinmetin, 2 yıl önce

Bunlar, çağdaş dünyanın az çok uyguladıkları değil midir. Almanya geçen sene tüm öğrencilere tablet, tüm öğretmenlere PC dağıtmadı mı.

Az yesin üsttekiler de yapsınlar kolaylıkla bunları.

Ya bunları yaparsınız ya bir yüzyıl daha gider. Cahillik, esareti de getirir. insanlar olsun, diye yazdım.

"Ben bunlar yapılsın."dan ziyade bunları talep edenler olsun, diye yazdım buraya. Siz hayal dedikten sonra...

05 Aralık 2021 20:25

29. Bir öğretmen öğrenciyi dövdü, diye haber olmamalı. Bir öğrenci, öğretmenini üzmüş, yormuş, diye haber olmalı. Gereeekn yapılmalı. Bu durumda şiddet sıfıra iner.

Böyle bir şey olamaz. Herkes istediği haberi yapabilir. Siddete uğrayan çocuğun hakkını korumayalım mi?

Okullarda zaten sınıf rehberlik öğretmenleri var ve çocukların başarılarını arttırmak adına gerekli çalışmaları yapıyorlar. Koçluk sistemi öğretmenliği değersizleştirme projesidir. Uyanık olun. Öğretmen Koc, öğrenci koyun değildir. Bilginize.

05 Aralık 2021 20:29

39. Eğitim ve Fen edb. mezunu öğretmenler okula girerken bir iş sahibi olacaklarını bilmeliler.

Yahu fen edebiyat ne zamandan beridir öğretmen yetiştiriyor? Formasyon diye bir garabet var. Binlerce eğitim fakültesi mezunu öğretmen dururken bilmem kaç saat eğitimle öğretmen olunuyor. Olsunlar ama bilimsel mi bu? Hangi yeterlilik kazanıyorlar. Bir de bunu savunuyorsunuz. Olmaz öyle şey. Öğretmen olan eğitim fakültesine buyursun. Diğer arkadaşın da is garantisi olsun. Ama öğretmenlik eğitim fakültesinden geçer.

dehneliler
Genel Müdür
05 Aralık 2021 20:29

4. Madde de sıkıntı var. 50 puanla atanmış olanlar da uzman öğretmen olmasın

05 Aralık 2021 20:34

14. Tüm sendikalar iptal edilip ortak bir sendika kurulmalı.

Diğer bir maddede demokratik bir sistemin kurulması gerektiğini ifade ediyorsunuz ama sendikalar tektiplesssin istiyorsunuz. Bu bir çelişki degil mi? Herkes bir olunda askinda hic kimse ortada kalmamış olmuyor mu? Hepsi 1 olsun dediğiniz anda aslında hic kimse olmasın demekle aynı şey bu. Tutarlılık yok.

metinbinmetin
Kapalı
07 Aralık 2021 00:13

Eğitimde sıfır şiddeti diğer maddelerde dedim zaten. Sadece bunun yönteminin, öğrenciyi temize çıkaran, öğretmeni en baştan suçlu kabul eden yaklaşım olmamasını söylemek için yazdım bunu.

gustavlebonite, 2 yıl önce

Böyle bir şey olamaz. Herkes istediği haberi yapabilir. Siddete uğrayan çocuğun hakkını korumayalım mi?

Okullarda zaten sınıf rehberlik öğretmenleri var ve çocukların başarılarını arttırmak adına gerekli çalışmaları yapıyorlar. Koçluk sistemi öğretmenliği değersizleştirme projesidir. Uyanık olun. Öğretmen Koc, öğrenci koyun değildir. Bilginize.

metinbinmetin
Kapalı
07 Aralık 2021 00:15

Canım öğretmen kendi kendini teftiş etsin. Okulun en eski, en sevilen ve en çalışkan öğretmenleri rehberlik yapabilirler. Bu da bir seçenek.

memurolm, 2 yıl önce

31 güzel ama öğretmenler karşı çıkarlar bence

metinbinmetin
Kapalı
07 Aralık 2021 00:16

BNu maddeler sadece benim tezlerim. Antitez, sentez diye gider. Ön yargı yanlış.

Kenann34, 2 yıl önce

Eleştiri böyle olmalı. Alternatif sunabilmeli. Bence çok güzel

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi