Editörler : Pangaea

Kapalı
14 Aralık 2017 18:25

İş bulamıyorum tavsiyesi olan var mı?

merhaba arkadaşlar. bir süredir iş bulamıyorum. işletme lisans mezunuyum. yüksek lisans tez dönemindeyim uzatmalı olarak. Fakat işe ihtiyacım var. bunalıma girdim. nereye başvursam olmuyor. sekreterlik bile. bana sen yüksek lisanslısın bu iş ne alaka diyip almıyorlar. tüm gün evde oturup ilan beklemek ve bunların olumsuz sonuçlanması ve yüksek lisanstaki bazı sıkıntılarım beni bunalıma soktu. böyle beklemekten yoruldum ve iş aradım yaz boyunca. Ama bir sonuç alamadım. iyice kötü hissetmeye başladım. bu kadar okudum. işsizim. tavsiyelerinizi alabilirmiyim?

romeo61
Memur
14 Aralık 2017 18:33

Kpss ye hazırlanabilirsin coğumuz senin gibiyiz neslihan hanım Allah yardımcımız olsun

nikelmaden
Memur
14 Aralık 2017 18:44

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Belki senin için bu zaman zarfında çalışmamak daha hayırlıdır. Tanrı'nın senin için ne yazdığını bilemezsin.

Dolayısıyla Allah'a dua et, Rabbim hakkımda hayırlı olanı ancak sen bilirsin. Ben kendim için çalışmayı uygun görüyorum ama Senin üzerimde şu an için başka bir planın varsa elbette o olsun. Senden hayırlı kıldığını diliyorum, şeklinde.

Sonuçta dünyaya çalışıp para kazanmaya gelmedik. Ancak çalışmak ve para kazanmak yaşamın bir parçası. Elbette eğer çalışmak istiyorsan ve kendin için bunu hayırlı olduğunu düşünüyorsan iş aramaya devam et. Ama şansını zorlama derim. Olacağı varsa olur. Ve daha önemlisi senin için hayırlıysa olsun.

Bu sırada ben de Üniversiteyi bitirdiğimden beri işsizim. Çalışmayı ya da çalışmamayı dilemiyorum. Rabbim benim için en hayırlısını bilir.

Pofik
Aday Memur
14 Aralık 2017 20:09

İşletmeden sonrasını okumadim :)

Duygunnnn
Kapalı
14 Aralık 2017 22:01

aynı şeyleri yaşadım ve oturdum kpssye çalıştım şimdi atandım en kısa zamanda kpssye başla

neslihan61
Kapalı
15 Aralık 2017 14:29

kpss ye hazırlancam o ayrı fakat işe ihtiyacım var. bunları bende biliyorum.

sevemem1985
Müsteşar Yardımcısı
15 Aralık 2017 14:46

yaş kaç..

işle birlikte kpss calısmak cok zor...bunu da goz onunde tut..

eger yasın gençse maddi durumun 6-7 ay daha idare edecek seviyede ise otur adamakıllı ders calıs ...son sınavım bu diye dusun....

gerekirse gunde 10 saat calıs...fakat psikolojini de bozacak seviye de calısma..arada cıkıp nefes al...

temmuzda sınava girdikten sonra tekrardan durum degerlendirmesi yap...

bunun haricinde gercekten işe ihtiyacın varsa markettir ,sekreterliktir bu işleri takip et..basvur...

neslihan61
Kapalı
15 Aralık 2017 16:35

yaşım 29. ve çalışmaya mecburum. Kpss ye hazırlanırken zor olacak ama yapacak birşey yok. şimdiye kadar da çok çalışmalar yaptım ama elde var sıfır. o yüzden bir yerden başlamalıyım.

fandermeyle
Aday Memur
15 Aralık 2017 23:43

İşkurdaki ilanları takip edebilirsin. Acilse bence farklı işleri de yapabilirsin. Taşrada bir yerde asgari maaşa işletmede çalışmaktansa merkezi bir yerde kasiyerlik yapmak daha iyi olabilir. Mümkünse part time iş ilanlarını takip et ki kpss çalışmaya vaktin kalsın.

muh18
Şef
15 Aralık 2017 23:51

kpss ye 8 ay falan var. işe girersen kpss'ye vakit ayıramazsın zaten kazanamazsın. Hemen kasmaya başlaman lazım sınava.

neslihan61, 6 yıl önce

kpss ye hazırlancam o ayrı fakat işe ihtiyacım var. bunları bende biliyorum.

RainbowSays
Aday Memur
16 Aralık 2017 00:49

Ne tarz ilanlara işlere başvurdunuz?

figo102009
Daire Başkanı
16 Aralık 2017 01:12

Hocam matematik altyapısı 10 net civarında olan biri için KPSS çalışmaya Mart ayında başlanılmış olunsa kazanılır mı sizce..?

muh18, 6 yıl önce

kpss ye 8 ay falan var. işe girersen kpss'ye vakit ayıramazsın zaten kazanamazsın. Hemen kasmaya başlaman lazım sınava.

hacı naber ya 553
Genel Müdür
16 Aralık 2017 17:03

bulunduğun şehirde avm varsa satış elemanı olarak lcw, defacto vs gibi mağazalara başvurabilirsin. pirt time da olsa herhangi bir yerde başlaman deneyim kazanmak için yararına olacaktır.

ülkede genç işsizlik çok yüksek, bu nedenle neden iş bulamıyorum diyerek kendini hırpalama. bıkmadan karamsarlığa düşmeden iş aramaya devam etmeni tavsiye ederim.

godchild
Memur
16 Aralık 2017 19:33

bir büyüğünüz olarak şöyle tavsiyede bulanayım; kpss'den asgari 85 puan ve üstü alabilirim diyorsanız bu sınav için çok yoğun çalışın derim, onun dışında uğraşmaya hiç ama hiç değmez. ülkede işsizlik oranları aldı başını gidiyor, her sene binlerce üniversite mezunu iş arıyor, imkanınız varsa yurtdışını deneyin, başarılar...

lenovakötüdür
Aday Memur
16 Aralık 2017 23:42

hangi şehirdesin neslihan?

bazidov
Şef
16 Aralık 2017 23:44

Şimdi Neslihan kardeşim sizden 10 yaş büyük biri olarak tecrübelerimi yazayım.

1 - Bulunduğunuz durum asla sizin eseriniz değil, yani siz yetersiz, kafası çalışmayan vs olduğunuz için işsiz falan değilsiniz. Düzen bozuk olduğu için bu bozuk düzen daima çaresiz işsizler oluşturduğu için durum böyle. TV lerdeki ekonomik büyüme rakamları palavra olduğu için, büyüme oranı artan nüfusu karşılayamadığı için işsizlik artıyor.. Yani işin özü ne olursa olsun kardeşim kendini eksik, yetersiz görme..

2 - Önce sakince otur düşün, empati kur. Sen kendini işe alır mıydın? Alırsan hangi özelliklerinden dolayı alırsın? Eksik olan yönlerin neler? Artıların neler ve en önemlisi ne yapmak istiyorsun, ne yapabilirsin? İnterneti olan bir insan için eğitime bilgiye ulaşmak çok kolay. Yabancı dil durumun ne mesela, bu çok önemli.. Kesinlikle orta ve uzun vadeli hedefler koymaktan vazgeçme..

3 - 38 yaşındayım 18 yaşından itibaren barda çalışmaktan, teknokentte arge mühendisliğine kadar bir çok işte çalıştım :) 2 kere işsiz kaldım ve ikiside çok ihtiyacım olduğu zamanlardaydı hatta birisinde eşim hamileydi.. Hiçbir şey öğrenmediysem şunu öğrendim asla ama asla her işi yaparım, ne iş olsa yaparımı düşünme. Bir işe sekreterlik yapmak için başvuruyorsan sekreterlik yap, işletmecilik için başvuruyorsan işletmecilik yap ama aynı işyerinde ne olursa yaparım deme!

4 - İstersen açlıktan kıvran asla ama asla çevrene güçsüz çaresiz görünme, ağlamak istiyorsan gizlice ağla ayıp değil ben sinirden çok yaptım. Ama asla çevrende güçsüz çaresiz gösterme kendini.. Şunu unutma bu hayatta insanlar en çok çaresiz gördükleri insanları ezer ve kullanırlar.. ENSEYİ KARARTMA!

5 - Bu teknik bir tavsiye, eğer çevren ulaşabileceğin ve ilanlarını gördüğün işler varsa kesinlikle netten başvurunun yanında CV ni elinle ulaştırmaya çalış. Gitmeden önce iş görüşmesi yapacağın insanın senin gibi bir insan olduğunu unutma.. yok kaderim ellerinde tribine girme.. bak bunları tuzu kuru biri olarak yazdığımı sanma, ben işe alsınlar diye az daha ağlayacağım durumlarda bile enseyi karartmadım, ne torpilim var ne dayım, şerefli bir işçi çocuğuyum ve hayattaki herşeyi tırnaklarımla yaptım..

6 - Tekrar başa dönersek. Unutma sen aptal, salak değilsin.. ENSEYİ KARARTMA!

neslihan61, 6 yıl önce

yaşım 29. ve çalışmaya mecburum. Kpss ye hazırlanırken zor olacak ama yapacak birşey yok. şimdiye kadar da çok çalışmalar yaptım ama elde var sıfır. o yüzden bir yerden başlamalıyım.

bazidov
Şef
16 Aralık 2017 23:51

Kardeşim yazdıklarının hiçbirine katılmıyorum ancak sizin bakış açınızdır...

Ama şu noktayı gerçekten merak ettim insan çalışmayı, üretmeyi nasıl olurda istemez? Tamam çalışmayı ya da çalışmamayı dilemiyorsun ama kardeşim yediğin ekmeyi içtiğin suyu nerden getiriyorsun? En önemlisi başkalarına bağımlı olmak zoruna gitmiyor mu?

nikelmaden, 6 yıl önce

Belki senin için bu zaman zarfında çalışmamak daha hayırlıdır. Tanrı'nın senin için ne yazdığını bilemezsin.

Dolayısıyla Allah'a dua et, Rabbim hakkımda hayırlı olanı ancak sen bilirsin. Ben kendim için çalışmayı uygun görüyorum ama Senin üzerimde şu an için başka bir planın varsa elbette o olsun. Senden hayırlı kıldığını diliyorum, şeklinde.

Sonuçta dünyaya çalışıp para kazanmaya gelmedik. Ancak çalışmak ve para kazanmak yaşamın bir parçası. Elbette eğer çalışmak istiyorsan ve kendin için bunu hayırlı olduğunu düşünüyorsan iş aramaya devam et. Ama şansını zorlama derim. Olacağı varsa olur. Ve daha önemlisi senin için hayırlıysa olsun.

Bu sırada ben de Üniversiteyi bitirdiğimden beri işsizim. Çalışmayı ya da çalışmamayı dilemiyorum. Rabbim benim için en hayırlısını bilir.

muh18
Şef
17 Aralık 2017 11:20

diğer bölümleri full'e yakın yapman lazım mat kötü ise. Mart'ta başlasan yetişmez. tarih coğrafya çok ezber var

figo102009, 6 yıl önce

Hocam matematik altyapısı 10 net civarında olan biri için KPSS çalışmaya Mart ayında başlanılmış olunsa kazanılır mı sizce..?

dehlizsoda
Daire Başkanı
17 Aralık 2017 12:10

İİBF mezunu iş arayan kitleye her zaman önerim Sigortacılık olur, Eskiden Sigortacılık yapmış, bu esnada kpss ye hazılanmış, atanmış biri olarak söylüyorum Sigortacılık yap.

figo102009
Daire Başkanı
17 Aralık 2017 14:10

2014 ve 2016 girdiğimde 81 ve 83 puanlar almıştım. Mat. açısından dediğiniz gibi bi türlü 20 üstünü göremedim hocam. Mart ayı gene de yetişmez diyosunuz yani...

muh18, 6 yıl önce

diğer bölümleri full'e yakın yapman lazım mat kötü ise. Mart'ta başlasan yetişmez. tarih coğrafya çok ezber var

muh18
Şef
17 Aralık 2017 15:45

her insanın bir stili var. ben 8 ay boyunca günde 1.5 saat çalıştım. daha hızlı tempoyu beynim kaldırmıyor. gerçi benim mat çok kötü değildi. 23 net yaptım. Ama matematik baya zamanımı çaldı bu 8 aylık periyotta.

Bazı insanlar eve kapanıp 2 ay boyunca 8 saat falan çalışıyorlar. ben yapamıyorum öyle bir şey.

herkesin bir tarzı var.

Aslında daha önce kpss'ye girdiysen temelin vardır sözel derslerde. Yetişebilir.

Zira sözele şu anda başlamanın da dezavantajı var. matematik kolay unutulmaz ama sözel hemen unutulur.

Belki de martta başlasan yetişir.

figo102009, 6 yıl önce

2014 ve 2016 girdiğimde 81 ve 83 puanlar almıştım. Mat. açısından dediğiniz gibi bi türlü 20 üstünü göremedim hocam. Mart ayı gene de yetişmez diyosunuz yani...

Toplam 102 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi