Editörler : "eskiyara"Pangaea
24 Nisan 2016 16:26

Okul idarecilerinden, ders olayının kaldırılması gerektiğine inananlardan mısınız ?

Bu ankete 30 günde, 47 kişi oy kullandı ve 24/05/2016 16:26 tarihinde sona erdi.

24 Nisan 2016 16:27

http://forum.memurlar.net/konu/2177867/1.sayfa

"Hiç derse girmeyen de var..bu arada.."

İspat:

Ankara Teftiş Kurulu Başkanlığının raporunu nakletmekten yanayım. Buyurun Bknz;

"Okul yöneticileri 2 saat derse giriyor" diyor RAPOR: http://www.memurlar.net/haber/563069/

İşte bu yüzden yaşanan bu haklı sitemlerin son bulması, belirsizliğin giderilmesi icap eder ve slm.

@Tabi kurslar konusunda yaşanan rant ve ayrışmalardan kaynaklı sıkıntılar da ayrı bir boyut.

xbamtelix
Yasaklı
24 Nisan 2016 20:47

2 Saate düşürüldü hocam genel itibariyle Fakat, aslında o da kaldırılmalıdır. Kesinlikle Katılıyorum

Alıntı: GazeteKamu.com

"Sendikalar ve hükümet arasında imzalanan ?eğitim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme? kararı ile okul müdür ve müdür başyardımcılarının 6 saat derse girme zorunluluğunu kaldırdığı için eğitim kurumlarının yönetilmesinde ciddi anlamda bir rahatlama sağlamış oldu. Ancak.....

Ağustos ayında hükümet ile sendikalar arasında toplu sözleşme imzalanmıştı. Sendikalar ve hükümet arasında imzalanan ?eğitim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme? metninin ?Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür başyardımcılarının aylık karşılığı ders görevi? başlıklı 11. Maddesinde ? 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası ile 2006/11350 sayılı Kararın 5 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan ?6 saat? ibaresi; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında müdür ve müdür başyardımcısı olarak görev yapanlar için ?2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar? şeklinde uygulanır.?şeklin karar alınmıştır. Bu karar ile okul müdür ve müdür başyardımcılarının 6 saat derse girme zorunluluğunu kaldırdığı için eğitim kurumlarının yönetilmesinde ciddi anlamda bir rahatlama sağlamış oldu. Ancak sitemize gelen bazı maillerden anlaşılmaktadır ki bu maddenin hükmünün yürürlük tarihi ile ilgili kafa karışıklığı olduğu görülmektedir.

Söz konusu sözleşmenin bu hükmü 01.01.2014-31.12.2015 tarihleri arası için geçerli olduğundan okul müdürleri ders programlarını hazırlarken bu hükmün yürürlük tarihini dikkate almalıdırlar. Okul Müdür ve müdür başyardımcıları haftada 2 saat ders girmelerindeki esneme 1 Ocak 2014 tarihinde başlayacaktır.

Yine bu yöneticiler 6 saate kadar girdikleri derslerin ücretini alamazlar. Ancak 6 saatten daha fazla girdikleri her bir dersin ücretini alabilirler."

hicran1616
Kapalı
30 Nisan 2016 22:00

hayır

xbamtelix
Yasaklı
02 Mayıs 2016 12:51

idareci misiniz hocam ? bilemiyorum fakat, size katılmıyorum.

hicran1616, 8 yıl önce

hayır

04 Mayıs 2016 23:40

cevap gelmemiş veya gelememiş

05 Mayıs 2016 00:32

Yönetici bölümünde aynı başlığa çok güzel ve konunun özeti mahiyetinde bir cevap geldi Şudur:

Alıntı: Saussure'den, kendisine tebrikler

*

"İlkokul idarecileri hiç girmezken bu işi anket yapıp sormak bile abes..Biri girer diğeri girmz olmaz"

HAKSIZ MI

20 Eylül 2016 22:58

konuya yeterli ilgi gelmemiş fakat müdüre 1300 yardımcıya da 1000 Tl ücret gayet makul olacaktır

asaygin
Müsteşar
21 Eylül 2016 17:17

hayır, herkes derse girmeli

21 Eylül 2016 23:03

girmeli diyorsun, iyi diyor hoş diyorsunuzda; İdareci sınıf içerisinden mi idare işini yütütecek aceba

Öyle ise: öğretmen neden öğretmen; idareci neden yönetici_neden aceba_sayın hocam. ?

asaygin
Müsteşar
22 Eylül 2016 19:58

Kusura bakma birden fazla üyelik ile formu manipüle etmeye çalışan birisine cevap vermek istemiyorum

22 Eylül 2016 20:11

bırak canım şimdi..haklı olmadığını basbaya / bal gibi biliyorsun. bunun neyini tartışalım ki. yalnız Allah a şükür gelen duyumlar hiç fena değil. İlkokul öğretmeni idareci ders yüzü görmezken, branşıya yapılan çifte standart dikkatleri çekmeyi başardı. Bakanlık konuda düğmeye basacakmış. Bugün bir bir başka okuldan tanıdığım idareci arkadaşım belirtti. Kısacası idareci idare işi yapacak.

22 Eylül 2016 20:14

İlaveten, öğretmen öğretmenliğini ve ayrıca rehber öğretmen de kendi işini yapacakmış artık. gayet güzel haber bunlar. İnşallah tez zamanda gerekli dönüşüm ve düzenleme hayata geçirilir.

Pdr-cemil
Yasaklı
22 Eylül 2016 20:40

kesinlikle kaldırılmalı ders. Her alan ya da birim, kendi işi ve sorumluluğunu biteviye üstlenmelidir.

bilimbilim
Şef
22 Eylül 2016 23:34

Güzel bir konu olmuş. Teşekkürler.

İdarecilerin derse girmesi demek, bir dersin yok yere heba edilmesi demektir.

Aynı şekilde normal şartlarda o derse girecek olan branş öğretmenlerinin dersinin çalınması demektir. Yine, ilgili branşa ait normun da altını üstüne getirmek demektir. Eee bu olayın neresi mantıklı? Herkes kendi işini yapsın, başka ihsan istemezük!

23 Eylül 2016 00:03

Objektif görüşünüz için tebrikler kardeş. yalnızca ders çalınma olarak görmemek lazım ki, bu ayrımı elbette hiçe sayamayız ve haklısın. Ancak daha önemli olan, idare işlerinin aksaması hocam.

Dersten tel. görüşülüyor. böyle idarecilik mi olur. ne dersi ..! Hiç bir idareciye ders yazılmamalıdır.

bilimbilim, 8 yıl önce

Aynı şekilde normal şartlarda o derse girecek olan branş öğretmenlerinin dersinin çalınması demektir. Yine, ilgili branşa ait normun da altını üstüne getirmek demektir. Eee bu olayın neresi mantıklı? Herkes kendi işini yapsın, başka ihsan istemezük!

fibermen
Yasaklı
23 Eylül 2016 00:43

TEBRİKLER. Bu yazıdan madde başlıkları halinde şunları çıkarmak mümkün:

1- İdareciye verilen ders çöp olmuştur kesinlikle ve çöpe de gitmekte. Bunun lamı cimi yok.

2- Branş dersi öğretmleri ile muhalefet zemin doğurmakta, ders çalmaya konumlanmaktadır.

3- Sınıfçı idareciye göbek kaşıtırkken, branşçı idareciye 6 saat yazık, günah..Bunun izahı nedir ?

4- Tek başına bu neden dahi yeterlidir: Normları al aşağı etmektedir. KALDIRILSIN LÜTFEN.

bilimbilim, 8 yıl önce

fibermen
Yasaklı
23 Eylül 2016 00:51

5- Ders dolayısı ile ne ders yapılabilmekte ve ayrıca ne de yeterli idarecilik mümkün olmaktadır.

Unutmadan maddeyi eklemek istedim. aklınıza, aklımıza geldikçe de bu vurguyu yapmalıyız vslm.

varolhasan
Memur
24 Eylül 2016 18:29

idarecilere ders 2-3 saat yeter fazlası sorun oluyor. okulda öğretmenler az derse girerken idareci kendine 10 saat ders yazamamalı. kurs verecek öğretmen bulunamazsa son çare idareci girmeli

Pdr-cemil
Yasaklı
24 Eylül 2016 23:15

kesinlikle kaldırılmalı. Her alan ya da birim, kendi işi ve sorumluluğunu biteviye kendi üstlenmeli. idarecilik kadar rehberliğin varolan ve tepki çeken ek ders durumunu da ayrı tutmuyorum. Yönetim görevi ders sayılmakta zaten. bence tek 1 ders bile idareciler içim hem çok anlamsız ve hem de ders mantığı ile bağdaşmayan faydasız bir uygulama.

farzettikki
Yasaklı
26 Eylül 2016 20:12

Okul idarelerinin ders konusu, son zamanların gündemindeki ciddi meselelerden birini oluşturuyor.

Toplam 52 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi