Editörler : oto-danisman-expert
25 Nisan 2010 12:07

Megane 1 ve Megane 2 hakkında acil bir soru

arkadaşlar çok acil bir sorum şimdi bu megane 1 veya megane 2 lerin 1.4 16v olup iki ayrı modelleri var ya bunların authentique ve RTA diye bu ikisinin birbirinden farkı ne? birinin diğerinden eksiği fazlası. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

fbers34
Şef
25 Nisan 2010 14:44

en basitinden megane2 authentiq de 6 tane airbag var. abs, klima filan standart. birçok özelliği var ama RTA da neler var bilmiyorum.

uye1330781
Genel Müdür
25 Nisan 2010 15:28

megane 1 ler rta rte ve rtx donanım özelliklerine göre satılır..

megane 2 ler ise authentigue ve dinamik tabii birde bu baz modellerin üzerine ekstra paketler var tekno ve bi paket daha..

Rta denen model en boş olanı o dönemin..Muhtemelen klima yol ps falan yok..

Ama megane 2 de authentigue de yol ps var klima da var..Tabii bunun sebebi artık dönem itibari ile bunların standartlaşması..

P!Y@/\/()T!Q

cogitoergosum06
Daire Başkanı
25 Nisan 2010 16:58

P!Y@/\/()T!Q

öncelikle yanıtlama zahmetine katlandığın için teşekkürler!

Bir sorum olacak: yani megane 2 lerin sadece otantik ve dinamik olmak üzere iki donanım özelliğine sahip olanları var. megane 2 lerin rta rte rtx gibi bir donanım özellikleriyle çıkanı yok. Bir başka deyişle rta, rte, rtx gibi diye adlandırılan meganelar sadece megane 1 ler. Doğru mu anladım???

fbers34
Şef
25 Nisan 2010 17:13

cogitoergosum06: evet hocam dediğin gibi doğru anlamışsın.

cogitoergosum06
Daire Başkanı
25 Nisan 2010 18:11

yalnız yukarıdaki düşüncemizi çürüten bir şey daha var. 2004-2005-2006-2007 ve yukarısı meganeların da rta sı var.

bu arada ben 1.4 16v olan meganelardan bahsediyorum. bunların birçok otomobil sitesinde iki cinsi mevcut. Onlar da:

1.4 16v authentique ve 1.4 16v rta modelleri.

Bu megane 1 ler için de, megane 2 ler için de geçerli. şimdi bu iki modelin birbirinden farkı ne acaba? benim asıl merak ettiğim bu...

fbers34
Şef
26 Nisan 2010 02:30

hocam sana söyle anlatayım. 2004 ve 2005 arası megane 2 ler authentiq,dynamique,sportway. 2006 ve üstü modeller authentiq,extreme,expression,privilege olarak donanım özelliklerine göre üretildiler.

megane 1 ile megane 2 tamamen farklı araçlar. senin dediğin birçok otomobil sitesinde muhtemelen yanlış yazılmıştır. rta,rte ve rtx 2004 yılı öncesi üretilen megane 1 ler için kullanılan terimler.

Blue Fire
Kapalı
26 Nisan 2010 02:48

megan 1 megan 2 rte rta rtx abc desf.... bla bla bla... nefret ediyorum bu meganlardan ve ülkemizde gördüğü yersiz değerden...

cogitoergosum06
Daire Başkanı
26 Nisan 2010 17:14

fbers34

teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Sen 2004 bir megane alacak olsan yani megane 2 kasa hangısını tercıh ederdın ve neden? Yazarsan sevınırım.

Blue fire

her şeye ragmen ve hala ve kım ne derse dersin Türkiye de en cok tutulan arabalar bunlar. ve senelerdir özellikle Türkiye için bu gerçek hiç değişmemiş ve değişecek gibi de görünmüyor

Blue Fire
Kapalı
26 Nisan 2010 20:21

cogito dostum, renault arabaları türkiyede en çok kullanılan arabalar doğru ama bunun çeşitli nedenleri var bence salt araba değerli diye değil..bundan 15-20 sene önce tofaş la reno arabalar vardı...bu eskiden kalma bir tutuculuk- türk milletinin her alandaki tutuculuğu gibi- işte zamanında az yakıyor dağ bayır dinlemiyor sür gitsin torosunu mantığıyla yaygınlaşmış buna keza servisi de bu nedenle diğer markalardan yaygın ve ulaşılabilir... türkiyede tutulduğunu ben de kabul ediyorum ama bu renoların kalitesinden kaynaklanmıyor ve hak etmediği değeri görüyor canım memleketimde...benim bu tutulan arabalara özellikle renolara şahsi bir gıcığım da var o da ayrı :)

fbers34
Şef
26 Nisan 2010 20:33

cogitoergosum06: hocam bende zaten 2004 megane2 var. 1.6 motor authentiq. bence almayı düşünüyorsanız dynamique modelini alın. en full olanıdır. gerçe dynamique modelininde içinde farklı paketleri var:) yani işin içinden çıkılması zor bir durum. dediğim gibi dynamique en full olan modeli tabi 2004-2005 modellerinin. diyeceksin madem dynamique modelini tavsiye ediyorsun sen niye autentiq kullanıyorsun diye. ben 2. el aldım arabayı km si çok düşüktü ve temizdi araba onun için aldım ve donanımı bana yeterli geldi.(klima,abs,6 airbag vs. zaten bunlar yeterli benim için. yardımcı olabimişimdir umarım.

nart.
Müsteşar Yardımcısı
26 Nisan 2010 21:26

fbers34 hocam ıyı gunlerde kullanmanız dılegıyle arabanızı.kaca almıstınız acaba megan2 otantık.

1.4 megan2 konusunda cok kararsız kaldım o yuzden sordum.km 126 bındeydı.bıraz urkutucu geldı banada.

cogitoergosum06
Daire Başkanı
26 Nisan 2010 21:42

fbers34

Yardımcı oldunuz teşekkür ederim. Ben 2004 Megane 2 almayı düşünüyorum. Authentique modeli. 1.4 16v olanından. benim için önemli olanlar ise şunlar klima, abs, en az iki airbag, hidrolik direskiyonu söylemeye gerek yok sanırım, immobilizier. Bunlar en önemlileri alacagım arabada bunlar olsun ıstıyorum. heralde yukarıda bahsettiğim modeli aldıgımda bunlara da ulaşmış olurum sanırım değil mi. bu arada bende 2000 model broadway var. enjeksiyonlu 1.4 Rni su an 10.500-11.000 civarı ediyor. sizce dedıgım aracı almam ıcın uzerıne en az kac eklemelıyım. Cevabınız ıcın sımdıden teşekkürler...

cogitoergosum06
Daire Başkanı
26 Nisan 2010 21:45

blue fire

dediklerine harfiyyen katlıyorum. ama şöyle de bir şey var. bu fiyatlara bu özellikteki arabalar da ancak renaultlar var. naparsın. renault falan idare ediyoruz işte. bızdekı paralara wolkswagen verdiler de binmedik mi :)

uye1330781
Genel Müdür
27 Nisan 2010 00:07

Hocam bence 18 bin civarında bi para verilipte donanımsız megane almanın bi anlamı yok..Belki 1-2 yaş büyük ama konforlu ve temiz başka bi araç almanız daha iyi olacaktır..

2004 mod. Megane 2 dinamik aracı 110 bin km deyken 20 bin tl ye aldım..

dinamik denen megane da sadece jant dijital klima sis farı var...

En fuull denilen megane ise dinamiğin üzerine x-zenon hız sabitleyici elektrikli ayna sanruuff.

Benim aldığım en full olanı..

Boş megane araca heleki 120 bini geçmiş araca 18 binlira civarı bi para verilmemeli..

fbers34
Şef
27 Nisan 2010 00:22

nart: hocam dileklerini için teşekkür ederim. ben aracı 18 binliraya aldım. 63bin km deydi. servisten ekspertiz raporu aldım temiz çıktı. ayrıca bütün bakımları zamanında seviste yapıdığı için geçmişinide temiz bir biçinde öğrendim. km oynaması yapılmamış yani. not düşeyim araç istanbul aracı değildi ufak bir şehirde kullanımış.

sizin düşündüğünüz araçla ilgili fikrimi sorarsanız biraz km si fazla gibi geldi ama uygun bir fiyat verilirse size bence alınabilir. yanlız kesinlikle yapmanız gereken şey alacağınız aracın servis kartı vardır (kredi kartı şeklinde) o kart servise her girdiğinde işlenir. o karttan servisteki geçmişine bakın bakımları yapılmışmı diye. bakımları tam ise gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

fbers34
Şef
27 Nisan 2010 00:25

cogitoergosum06: hocam saydığınız tüm özellikler düşündüğünüz modelde mevcut. dediğiniz paranın üstüne 6 ila 8 binlira arasında bir ücret eklerseniz rahatlıkla alabilirsiniz.

cogitoergosum06
Daire Başkanı
27 Nisan 2010 09:40

fbers34

Hocam eyvallah teşekkür ettim.

cosar
Müsteşar Yardımcısı
02 Temmuz 2010 23:00

Megane Sedan 1.6 16V Sportway nasıldır bilgisi olan varmı?

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi