Editörler : Lanet
01 Ekim 2011 20:39

Dinlenen Müzik Kişiliği Yansıtır mı? Müzik Evrensel midir?

müziğin evrenselliği sadece diller yönündedir.

oysa ki müzik türlerine göre son derece lokal mana içerir...

örneğin;

Rap ve Hiphop müziğin Zenci ve afro-amerikalılardan çıkması bir tesadüf mü ?.

veya soul caz müziğin paris,newyork,londra kenar banliyolerinde yaşayanlar tarafından çıkması ?..

ben tarz olarak, bağlama ve cura hayranıyımdır...

bu sevgimin altında içinde yetiştiğim, büyüdüğüm kültürün etkisi olduğu gibi, benim durağan kişiliğiminde yansımasıdır...

ve son olarak,

Bana müzik dinletinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim..

bu arada,

Arabesk müzik dinleyicisi aramızda varsa onun Sosyal statüsü ve psikolojik durumu hakkında konuşmak isterim...

01 Ekim 2011 22:22

Enter selam nasılsın?

Güzel bir noktaya değinmişsin,müzik evrensel bir dildir deriz hep ve insanın dinlediği müzik birazda toplsumsal kültürü ve çevresinden aldıkları ile ilintilidir,bende saz ve keman'ı çok severim ama kulagıma hoşgelen müzikleri dinlerim.

Arabesk varoş müziği derler ama bunun açıklamasını bu tür müzik dinleyen arkadaşlara sormak gerek,bende arada Orhan Gencebay,Ferd, yada Müslüm Gürses dinlerim ama kollarımı jiletlemiyorum:))

kuzmet
Aday Memur
01 Ekim 2011 22:50

once aynamı vardı suan evt evrensel belkı

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
31 Aralık 2011 22:21

"Bana müzik dinletinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim.."

50 Gb civarı bir müzik arşivim var... Ve içinde her tarz müzik var... Her hafta telimin arşivini o anki ruh halime göre güncelliyorum... Şu an dâhil, müzik dinleme imkânım olan neredeyse her anı müzikle geçiriyorum? Şu halde ben kimim?..

31 Aralık 2011 23:31

Neden,

enternasyonal ve apolitize denilebilir, yaşamında günden güne fazla değişiklikler var denilebilir. kolay karar verebilen biri değilsin denilebilir, mükemmeliyetçisin denilebilir.

seninkisi genel :).

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı
05 Ocak 2012 22:52

Sayın Lancel,

Müzik evrenseldir, bir cismin tınısı her yerde aynı yükselir semaya ammaa velakin üzerine yazılan sözlerin dili evrenselliğe vurulan kettir -bence-

Enstrumanlar ın bile sahipleri var tıpkı tarzların olduğu gibi.. müzik aynı başlasada melodisi değiştikçe üzerindeki söz nota değdikçe değişir herşey..

Farid Farjad, Dem Ferde.. dinlemeyi seven biri olarak sözleri ya da dilleri çıkarıyorum aradan yeri geliyor amhet kaya dinliyorum yeri geliyor ali kınık dinliyorum.. Bunlar benim ne milliyetçi ne de terörist olduğumu kanıtlamaya yetmez / yetemez oysa biz biliriz ki insanımız yargılanır!

Arabesk, tıpkı dolmuş kültürünün Varoş un ülkemde yer etmesi gibi bir var oluşa sahip nasıl mı ?

kırsaldan kente göçen ve kenar semtlerde gece kondularda oturmaya mahküm edilen sonra kentte uyum sağlamak için çaba harcarken kendi kültürü ile çelişen .. otobüslerin uğramadığı sokaklara kendince çözüm üretip dolmuşu/minübüsü keşfeden o dar yollara değilde dar olan beyinlere yol açan VAROŞ umun kültürünü anlatır bize ARABESK müzik..

tarihci09-82
Yasaklı
09 Ocak 2012 20:41

güzel bir şarkı armağan edeyim :)

Demis Roussos - Forever and Ever

http://www.youtube.com/watch?v=F3vCB3YBMUo&feature=related

missdt
Yasaklı
09 Ocak 2012 20:48

insanın ruh haline göre değişiyor bence. bazen tarkandan pop dinlerken, bazen şebneb ferahtan rock bazende mahsuniden türkü dinleyebiiyoruz. bazen mezdeke dinlerken bile kendimi bulabiliyorum:) müzik evrensel titanikin o şarkısı bir insanı neden etkiler anlamıyoruz oysa .

la linea
Kapalı
11 Ocak 2012 12:03

dinlediğimiz müzikler kişiliğimizin aynası olmasada, kişiliğimizden birşeyler içerir, daha doğrusu kişiliğimizin bir kısmına hitab eder.

tarihci09-82
Yasaklı
10 Şubat 2012 18:45

http://www.youtube.com/watch?v=DV2SjzjvXpE

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
10 Şubat 2012 23:12

Eski hayranlığım var benimde; Tracy Chapman,Rem,The Cranberries,Pink Floyd,Dire Straits,Tanita Tikaram,Sting,Styx,Modern Tolking,Loreenna Mckennit'ı unutmayalım tabi Lancel... bizimkilerden Barış Manço,Düş Sokağı Sakinleri,Özlem Tekin,Grup Yorum...

başta başlık sahibine ve sayfadaki tüm arkadaşlara benden gelsin...

http://www.youtube.com/watch?v=K9Qs8-BkiLw&ob=av2n

tarihci09-82
Yasaklı
11 Şubat 2012 12:41

http://www.youtube.com/watch?v=OtoBkEIJbhU&feature=related

dicle-fen21
Genel Müdür
13 Şubat 2012 22:51

ortaokul lise yıllarında ezgi ilahi tarzı ve türkçe pop yoğun olarak dinlerdim.şimdi de.ama nedense her tarzda kulağa hoş gelen müzikleri dinlemeye çalışıyorum.ve beni etkileyenler oluyor.

mesela Bergen arabsekte bir numara diyebilirim.ferdi tayfur da bazı şarkıları fena değil.

Eylül Buğusu
Müsteşar Yardımcısı
15 Şubat 2012 22:04

Orhan Gencebay'ı arabeskten saymazsınız değil mi?

panenteist
Kapalı
15 Şubat 2012 23:50

hemen hemen her tarzda müzik dinlerim ancak farid farjad hayranıyım onun ezgileri kadar içime işleyen cok az tını vardır...

siyahzade
Aday Memur
16 Şubat 2012 12:31

müzik evrensel değildir. fizik evrenseldir. arabesk müzik kümeseldir. evrensel müzik iddası temellendirirken genellikle batının ihraç ettiği isimler söylenir. tabi doğunun bu konuda ki refleksini de yadsımıyorum. belki arabesk müzik bu kategoriye girmez. çünkü onu var eden isimlerin evrensel olmak gibi bir niyeti var mıydı? sanmam. çünkü o özü itibariyle ortak bir kitlenin "duygu"larına hitaben yazılmıştır. varoşlar falan bilmem ne. bunların bir önemi olmadığı kanaatindeyim. müzik ve türevleri tıpkı sanatta olduğu gibi subjektif alanlardır. bu minvalde siz bir adamın arabesk müzik dinlemesinden hareketle onun hakkında kafanızdaki kalıpları kullanıp o insanı o kalıplara uydurmaya çalısırsınız. müziğe temel teşkil eden nokta duygular diye varsayıyorum itirazınız yoksa. varsa da sayıyorum. dolayısıyla müzik bir takım özellikleri itibari ile evrensel olsa da (ki bu özelliklerin tamamının teknik tarafları olduğu kanatindeyim) var ettiği anlam itibariyle evrensel olamaz. çünkü bir anlam söz etmek için ona anlamı var eden bir varlıktan da söz etmek gerekir. elimizdeki tek anlam verebilen varlıkta "insan" olduğu için.... insan evrensel olmadığı/ olamadığı için ondan sadır olan çoğu şey de evrensel olamayacaktır. bilimi farklı bir noktaya ayırıyor hayırlı sabahlar diliyorum.

bir başka hususta 40 gb arşivlere sahip olmaktır. çokluk sıkıcıdır. yorum subjektiftir ve tuhaf gelebilir ama top yuvarlaktır. :)

tarihci09-82
Yasaklı
16 Şubat 2012 13:12

http://www.youtube.com/watch?v=H-d6BwhJ1N0&feature=related

ÖZGÜRLÜK EMEK İSTER

Hayata başlarken

Şartları sen koymadın ki

Sana sanal bir dünya

Sundular

Gözlerini bağladılar

Seni hep korkuttular

İnanmanı sağladılar

Simdi bir kıyıda durmus

Uzaklara bakmaktasın

Heyecanlısın

Okyanuslar bilinmez

Ürkütebilir seni

Uzat elini

Hayat hergün yeniden baslar

Aç güzelim saçını

Savursun rüzgar

Aç güzelim saçını

Güneş parıldatsın

Aç güzelim saçını

Yağmur ıslatsın

Dökülsün damlalar

Tellerinden

Biliyorum seni saran o çemberi

Biliyorum özgürlüK emek ister

Grup Bulutsuzluk Özlemi

Iconium
Aday Memur
16 Şubat 2012 14:11

bende metal müzik dinlerim ama dışardan görenler yada beni tanıyanlar metali duyunca gariplerine gidiyor. müziğin kişilikle alakalı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

tam bir dark tranquillity fanatiğiyimdir şiddetle tavsiye ederim melodic death metal müzik yaparlar melodilerine bu dünyadan değiller diyorum hep.

BaldursGate
Daire Başkanı
16 Şubat 2012 20:30

ben de metal dinlerim hocam. mesela rammstein. benden hiç beklemiyorlarmış öğretmen arkadaşlar. hehhe

metal not death.

Iconium
Aday Memur
17 Şubat 2012 10:33

rammstein in engel dehşet yav. bide benim sistemin sesini açabilsem :)) dts albümü var rammsteinin şiddetle tavsiye olunur 5.1 sisteminiz varsa

BaldursGate
Daire Başkanı
17 Şubat 2012 17:15

hocam engel i senin için tekrar dinledim. ıslıkla başlayan mükemmel bir şarkı.

ayrıca senin grubu da keşfetmiş oldun. youtube dan videolarını seyrettim.

Toplam 74 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi