Editörler : crops35
02 Nisan 2021 11:39

Vergi İndiriminden Doğan Ödeme Hk. (Mutlaka ödemenizi alın)

Merhaba arkadaşlar.

Sağlık Bakanlığında memur olarak, sabit ek ödemelerden kesilen gelir vergisi konusunu araştırdım. Fark ettim ki vergi indirimine tabi olduğum halde (1 .derece engelliyim) gelir vergisinde bu indirimin uygulanmadığını gördüm. Dilekçe ile başvurdum ve geriye dönük farkları aldım. Bundan sonra da ayda 200 TL civarı bir artış olacağını, vergi indiriminin sabit ek ödemede de uygulanacağını öğrendim. Sağlık Bakanlığı çalışanı engelli memur arkadaşların dilekçe ile başvurabilmeleri açısından bilgi verme amacıyla buradan paylaşıyorum. 5 yıllık geriye dönük ödeme alınabiliyor. Ama 4 yıllık verdiklerinden de emin olun mutlaka. Çok da bilinen bir durum olmadığı için iyi takip etmek lazım...

Diğer kurumlarda da bu vergi indirimi konusunu takip etmekte fayda var. Yapılan ek ödeme vb ödemelerden kesilen gelir vergi indiriminden engellilere; bulundukları engel derecesine göre indirim uygulanması gerekli. Bilginize...

hero116
Aday Memur
02 Nisan 2021 13:44

Maaşta vergi indirimi uygulanıyor, bunun yanında döner sermayeden ayrıyeten mi vergi indirimi uygulanıyor doğru mu anladım?

02 Nisan 2021 14:33

tarım bakanlığında çalışıyorum 3. derece engelliyim. Benden döner sermayeden gelir vergisi 3. derece tutarında kesilmiyor ve maaştan gelir vergisi de indirimide 3. dereceye göre uygulanıyor. ek ödeme derken onu mu kastettiniz? döner sermaye dışındaki ek ödemeden de mi vergi alınmayacak? memurlarnet maaş robotuna baktığımda engelli olmayan memurla karşılaştırdım ek ödeme yine engelli memur ile aynı bilgi verirseniz sevinirim.

02 Nisan 2021 16:47

Milli eğitim de VHKİ yim bizdede olurmu acaba

promoon
Kapalı
02 Nisan 2021 18:21

Ufuk Bey ben de sağlık bakanlığına bağlı engelli memur olarak (3. derece vergi indiriminden yararlanıyorum) görev yapmaktayım. Fakat konu hakkında yani vergi indiriminin uygulanıp uygulanmadığı hakkında nereden veya nasıl bilgi alabileceğimi bilmiyorum. Bordroda da gezindim fakat konu hakkında herhangi bir ibare bulamadım. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

Şayet söz konusu durum sizin bahsettiğiniz gibiyse ve ben ve benim gibi engelli kardeşlerimizde vergi indirimi uygulaması yapılmıyorsa bende dilekçe ile hakkımı arayacağım.

Bu konuda en çok da sizin yardım ve yönlendirmelerinize ihtiyacımız olacak.

Saygılarımla..

UfukBOZOK
Şube Müdürü
02 Nisan 2021 23:15

Evet, uygılanması gerekli ama bilmedikleri için uygulamıyorlar. Hem geriye dönük 5 yıla kadar farkları hem de bundan sonraki ek ödemelerde de gelir vergisinden engellilik nisbwtinde indiriniçli kesinti olması gerekli.
hero116, 3 yıl önce

Maaşta vergi indirimi uygulanıyor, bunun yanında döner sermayeden ayrıyeten mi vergi indirimi uygulanıyor doğru mu anladım?

UfukBOZOK
Şube Müdürü
02 Nisan 2021 23:17

Tarım Bakanlığını net olarak bilmiyorum ancak maaşta ve gelir vergisi kesilen ek ödemelerde engel oranında bir vergi indirimi herkese uygulanmalı. Maaş ve varsa döner sermaye biriminize dilekçeyle başvurun derim
murataslan2014, 3 yıl önce

tarım bakanlığında çalışıyorum 3. derece engelliyim. Benden döner sermayeden gelir vergisi 3. derece tutarında kesilmiyor ve maaştan gelir vergisi de indirimide 3. dereceye göre uygulanıyor. ek ödeme derken onu mu kastettiniz? döner sermaye dışındaki ek ödemeden de mi vergi alınmayacak? memurlarnet maaş robotuna baktığımda engelli olmayan memurla karşılaştırdım ek ödeme yine engelli memur ile aynı bilgi verirseniz sevinirim.

UfukBOZOK
Şube Müdürü
02 Nisan 2021 23:23

Maaş sisteminizi bilmşyorum. Sağlık Bakanlığında mesela G.İ.H olarak bize maaş ve sabit ek ödemeyle ortalama 4500 civarı bir ğcret verilir. Bunun 3100 civarı maaş, 1400 xivarı döner sermayedieö Engelli gelir vergisi indirimi olanlar maaşda 70 ile 110 TL arasında bir maaş fazlalığı alır, vergi kesintisindeki indirimden doalyı. Sabit ek ödemede engellilerle diğerlerinin aynı helir vergisi ödediğini fark edince başvurdum, biraznuğraştım ama gelir vergisinin indirimli olması gerektiğini belirttim. Bakanlığa danıştılar ve başvurum olumlu sonuölandı. Henğz almadım ama ek ödemede de 100 - 150 tl civarı minimum bir fark daha alacağım söylendi. Ayrıca diğer hizmet sınıflarındaki nöbet, fazla mesai vb ödemelerdeki gelir vergisi kesintilerinde de bu indirim uygılanmalı aslında ama .G.İ.H personeline bu tür ödemeler yapılmadığı için kesin bir bilgi veremiyorım. Biraz koşturmak, kovalamak lazım...
yılmazergin, 3 yıl önce

Milli eğitim de VHKİ yim bizdede olurmu acaba

UfukBOZOK
Şube Müdürü
02 Nisan 2021 23:25

Maaş biriöinizle görüşün. Orasa büyük ihtimalle vergi indirimi uygulanıyordur. Önce o tarafı kesinleştiein. Sonra da döner sermaue birimmine, halihazırda uygulanan vergi indiriminib ek ödemelerde de uygulanmasını ve geriye dçnük alacaklarınızın da heaaplanarak ödenmesini talep edin
promoon, 3 yıl önce

Ufuk Bey ben de sağlık bakanlığına bağlı engelli memur olarak (3. derece vergi indiriminden yararlanıyorum) görev yapmaktayım. Fakat konu hakkında yani vergi indiriminin uygulanıp uygulanmadığı hakkında nereden veya nasıl bilgi alabileceğimi bilmiyorum. Bordroda da gezindim fakat konu hakkında herhangi bir ibare bulamadım. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir?

Şayet söz konusu durum sizin bahsettiğiniz gibiyse ve ben ve benim gibi engelli kardeşlerimizde vergi indirimi uygulaması yapılmıyorsa bende dilekçe ile hakkımı arayacağım.

Bu konuda en çok da sizin yardım ve yönlendirmelerinize ihtiyacımız olacak.

Saygılarımla..

03 Nisan 2021 17:42

Sizde bu kanunun maddesi var mi dilekçede belirtecegim gelir vergisi kanununa baktım biraz karışık. Siz hangi kanuna göre aldınız maddesini yazsaniz
UfukBOZOK, 3 yıl önce
Maaş biriöinizle görüşün. Orasa büyük ihtimalle vergi indirimi uygulanıyordur. Önce o tarafı kesinleştiein. Sonra da döner sermaue birimmine, halihazırda uygulanan vergi indiriminib ek ödemelerde de uygulanmasını ve geriye dçnük alacaklarınızın da heaaplanarak ödenmesini talep edin

UfukBOZOK
Şube Müdürü
05 Nisan 2021 22:26

GİB'dan alınmış vergi muafiyeti yazısı yeterli. Önceden maaşa indirim ugçygulandıysa onu referans göstermek yeterli. Siz yazın dilekçenizi, bakanlığa sorarlar, olumlu döner. Engellilerin vergi muafiyeti yazın google amca ya, o kanun maddeleridir geçerli olan. Ben başvuruda gerek duymadığım için hangi kanun maddesi diye hiç araştırmadım...
murataslan2014, 3 yıl önce
Sizde bu kanunun maddesi var mi dilekçede belirtecegim gelir vergisi kanununa baktım biraz karışık. Siz hangi kanuna göre aldınız maddesini yazsaniz

deniz çınar1
Aday Memur
06 Nisan 2021 09:55

örnek bir dilekçe atabilir misiniz ?

UfukBOZOK
Şube Müdürü
06 Nisan 2021 11:32

5 dakikada yazdım vwrdim bwn dilekçeyi :) gün içerisinde bie taslak oluşturur atarım. Buradan dosya ekleniyoe mu acaba, onu bilmiyorum. Mail adresinizi yazarsanız veya mail atarsanız ilk fı3satta yazarım size
deniz çınar1, 3 yıl önce

örnek bir dilekçe atabilir misiniz ?

heiken
Daire Başkanı
06 Nisan 2021 12:21

Adaşım bende Sağlık Bakanlığı personeliyim ek ödemeye ilişkin bordromu nereden temin edebilirim mutemetlik dışında? e-devlette görünmüyor.

UfukBOZOK, 3 yıl önce
5 dakikada yazdım vwrdim bwn dilekçeyi :) gün içerisinde bie taslak oluşturur atarım. Buradan dosya ekleniyoe mu acaba, onu bilmiyorum. Mail adresinizi yazarsanız veya mail atarsanız ilk fı3satta yazarım size

dahacokordinarius
Aday Memur
06 Nisan 2021 15:45

Engelli indirimi alıp almadığımızı nereden görebiliriz? Ben bordro ma baktım göremiyorum sistemde giriş yapıldı ama indirim var mı yok mu anlaşılmıyor pek fazla nasıl öğrenebiliriz?

UfukBOZOK
Şube Müdürü
06 Nisan 2021 16:21

PBS var. Aağlık Bakanlığı Personel Bilgi Sistemi. Google dan bulursun. E-devlet şifresi veya aaglik.gov.te uzantılı mail adresin ve şifrenlemgiriş yap dostum. Profile girmen lazım, Orada ek ödeme bordroları olan bir menu var.
heiken, 3 yıl önce

Adaşım bende Sağlık Bakanlığı personeliyim ek ödemeye ilişkin bordromu nereden temin edebilirim mutemetlik dışında? e-devlette görünmüyor.

heiken
Daire Başkanı
06 Nisan 2021 22:03

Ufuk Hocam aşağıdaki linkte şubat ayı sabit ek ödeme bordro dökümüm var 2. derece vergi indirimine tabiyim sanırım bendende vergi kesilmiş değil mi?

https://resimyukle.xyz/i/PNIcKQ

[url=https://resimyukle.xyz/i/PNIcKQ][img]https://i.resimyukle.xyz/PNIcKQ.jpg[/img][/url]

heiken
Daire Başkanı
06 Nisan 2021 22:06

Resim sanırım çıkmamış burayada yükledim;

https://hizliresim.com/SMiWC8

heiken, 3 yıl önce

Ufuk Hocam aşağıdaki linkte şubat ayı sabit ek ödeme bordro dökümüm var 2. derece vergi indirimine tabiyim sanırım bendende vergi kesilmiş değil mi?

https://resimyukle.xyz/i/PNIcKQ

[url=https://resimyukle.xyz/i/PNIcKQ][img]https://i.resimyukle.xyz/PNIcKQ.jpg[/img][/url]

UfukBOZOK
Şube Müdürü
07 Nisan 2021 00:08

Rwsimlwr görünmüyor. Özlük dosuasında vergi indirimi yazısı vardır. Atamada veya sonrasında alınmoşsa da mutlaka vardır. Öaaşda plan sabiy ek ödeme de mutlaka ıygılanmak zorunda. Diğer nöbet ücreti, fazla mesaide demmıtlaka gelir vergiai plur tabi li ancak ben G.İH aınıfı idim, orayı da araşyırmak lazım. İğneyle kuyu ladorıyorlar aöa değiyor... Dilekçem: "... Bşlanlığında (veya şubesinde vb) ... Sicil No. İle ... Unvanı ile görev yapmaktayım. Engel durumumdan kaynaklı olarak, maaş ödemelerinde uygılanan gelir vergisi kesintisindeki indirimin; sabit ek ödeme başta olmak üzere, tüm ek ödemelerden uygılanan gelir vergisi kesintisinde de uygulanması; ayrıca geriye dönük alacaklarımın hesaplanarak tarafıma ödenebilmesi için gerekli işlemlerin yapılması hususunda; Gereğinin yapılmasını arz ederim." gibi yazılabilir .
heiken, 3 yıl önce

Resim sanırım çıkmamış burayada yükledim;

https://hizliresim.com/SMiWC8

deniz çınar1
Aday Memur
07 Nisan 2021 11:31

ufuk bey size mesaj attım bi bakabilir misiniz?

UfukBOZOK, 3 yıl önce
Rwsimlwr görünmüyor. Özlük dosuasında vergi indirimi yazısı vardır. Atamada veya sonrasında alınmoşsa da mutlaka vardır. Öaaşda plan sabiy ek ödeme de mutlaka ıygılanmak zorunda. Diğer nöbet ücreti, fazla mesaide demmıtlaka gelir vergiai plur tabi li ancak ben G.İH aınıfı idim, orayı da araşyırmak lazım. İğneyle kuyu ladorıyorlar aöa değiyor... Dilekçem: "... Bşlanlığında (veya şubesinde vb) ... Sicil No. İle ... Unvanı ile görev yapmaktayım. Engel durumumdan kaynaklı olarak, maaş ödemelerinde uygılanan gelir vergisi kesintisindeki indirimin; sabit ek ödeme başta olmak üzere, tüm ek ödemelerden uygılanan gelir vergisi kesintisinde de uygulanması; ayrıca geriye dönük alacaklarımın hesaplanarak tarafıma ödenebilmesi için gerekli işlemlerin yapılması hususunda; Gereğinin yapılmasını arz ederim." gibi yazılabilir .

deniz çınar1
Aday Memur
08 Nisan 2021 10:31

ufuk bey size mesaj attım fakat anlayamadınız neyse iyi günler dilerim...

UfukBOZOK, 3 yıl önce
Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi