Editörler : swat3410
22 Ekim 2020 22:12

5510 ve 5434 arasındaki temel farklar..
Bu iki kanun arasında,temelde en belirgin farklar nelerdir arkadaşlar? Özellikle malulen emeklilik konusunda merak ediyorum. Epey araştırdım.. Az çok fikir sahibi de oldum. Ama bir de konu açarak sizlerin görüşlerine ve bilgilerini de başvurmak istedim.. Benim en çok merak ettiğim kontrol veya devre muayenesi..Öğrendiğim kadarıyla eski (5434) sayılı kanunda bunun yer almadığı. Bu kesin doğru bilgi midir arkadaşlar? İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

emre2466
Yasaklı
23 Ekim 2020 07:41

Ne yaptın ortak heyete girdin mi benim dediğim cıktı bak yeniden göndermişler rapor için valla eline fırsat geçmişken polislikten emekli ol derim ben gih olunca polislik haklarının hepsi gidiyor gihden emekli olurken maaşta düşük oluyormuş sen 5434 e tabisin galiba 3000 3200 alırsın en azından iyi para

Maverıck
Şef
23 Ekim 2020 08:09

Evet dostum. Sağlık daire heyetten çıkan raporu kabul etmedi. 3 sayfalık da gerekçeli bir açıklaması var. Özellikle söylenen,bu kararın mevzuatta ve uygulamada bir karşılığının olmadığı şeklinde.. tekrar hastaneye sevk ettiler. Ve heyetten çıkan karar,1 derece yakını ve amir gözlem formu ile yeniden istemişler. Şimdi muhtemelen önümüzdeki hafta tekrar hastaneye gideceğim. Ve sanırım artık nihai bir karar verilecek. Ben de onun için her ihtimale karşı hazırlıklı olmaya çalışıyorum. Ama kararımı verdim diyebilirim dostum. Şayet D dilimi rapor çıkarsa malulen emekli olmak istediğimi söyleyeceğim. Be de şimdi işte tam haklarımı öğrenmek istiyorum. Yani çok araştırdım. Ama yine de bir konu açayım dedim. Belki bilmediğim başka şeyler vardır diye.
emre2466, 3 yıl önce

Ne yaptın ortak heyete girdin mi benim dediğim cıktı bak yeniden göndermişler rapor için valla eline fırsat geçmişken polislikten emekli ol derim ben gih olunca polislik haklarının hepsi gidiyor gihden emekli olurken maaşta düşük oluyormuş sen 5434 e tabisin galiba 3000 3200 alırsın en azından iyi para

Kral yanluz
Yasaklı
23 Ekim 2020 23:24

5510 sayılı kanun 5434 sayılı kanundan daha eksisi olan bir düzenleme bil maluliyet konusunda 5510 malulen emekli oldun akabinde kontrol sonra sağlığına kavuştu veya engel dilimin düştüğünde emekli maaşın kesilir. Alacağın maluliyet maaşı 5510 iki bin TL bile değil bununla geçinemezsin bil 5434 kanunu herşeyi ile daha iyi bir kanun maluliyet te 3000 tl fazla para ek iş yaparsan emekli maaşın 5510 da kesilir 5434 ise kesilmez. Bil

Maverıck, 3 yıl önce
Evet dostum. Sağlık daire heyetten çıkan raporu kabul etmedi. 3 sayfalık da gerekçeli bir açıklaması var. Özellikle söylenen,bu kararın mevzuatta ve uygulamada bir karşılığının olmadığı şeklinde.. tekrar hastaneye sevk ettiler. Ve heyetten çıkan karar,1 derece yakını ve amir gözlem formu ile yeniden istemişler. Şimdi muhtemelen önümüzdeki hafta tekrar hastaneye gideceğim. Ve sanırım artık nihai bir karar verilecek. Ben de onun için her ihtimale karşı hazırlıklı olmaya çalışıyorum. Ama kararımı verdim diyebilirim dostum. Şayet D dilimi rapor çıkarsa malulen emekli olmak istediğimi söyleyeceğim. Be de şimdi işte tam haklarımı öğrenmek istiyorum. Yani çok araştırdım. Ama yine de bir konu açayım dedim. Belki bilmediğim başka şeyler vardır diye.

Polis1717
Aday Memur
24 Ekim 2020 00:34

Peki mesleğe 2009 girişliysek ve meslek öncesi 2006 yılından sigortamız var ise hangi kanuna tabi oluyoruz o konu bilginiz var mı?

88my
Genel Müdür
24 Ekim 2020 08:56

Bu sorunun cevabı burada; https://pc.tc/O3Lv

Neden 5434 daha iyi dersen 5510 u bu hükümet çıkardı.

Polis1717, 3 yıl önce
Peki mesleğe 2009 girişliysek ve meslek öncesi 2006 yılından sigortamız var ise hangi kanuna tabi oluyoruz o konu bilginiz var mı?

emre2466
Yasaklı
24 Ekim 2020 09:20

2008 den sonra memur olanlar üvey evlat zaten adam yerine koymuyolar

Ygtmth
Aday Memur
24 Ekim 2020 11:17

Arkadaşlar mrb, benim bir sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim, 2009 yılında ben mesleğe girerken 2005 yılında yedek subaylık yapmam sebebiyle 5434 sk kanuna tabi olmam gerekirken yanlışlıkla 5510 sk kanuna tabi yapmışlar bunu kendim tespit etmem sebebiyle yakın zamanda düzelttiler fakat fazla kesilen kesenekten dolayı bir miktar alacaklı oldum sgk ya yazı yazıldı fakat sgk bizim ödeyeceğimiz miktar yok diye cvp yazdı, emniyet ödeyeceğini söylüyor ama bir belge ya da dayanak istiyor, bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

Maverıck
Şef
24 Ekim 2020 15:37

Arkadaşlar malulen emeklilere,emekli kimlik kartı düzenleniyor mu? Bilgisi olan var mı?

Seyyah8
Aday Memur
24 Ekim 2020 17:29

Psikiyatri den emekli olanlara kimlik vermiyorlar bir belge düzenliyorlar ancak kuruldan sağlam diye heyet raporu alırsan veriyorlar
Maverıck, 3 yıl önce
Arkadaşlar malulen emeklilere,emekli kimlik kartı düzenleniyor mu? Bilgisi olan var mı?

Maverıck
Şef
24 Ekim 2020 18:12

Anladım devrem. Ama burada bir çelişki yok mu ? Bildiğim kadarı ile 5434 tabi olanlar kontrol veya devre muayenesine sevk edilmiyorlar. Yani çıkacak rapor sürekli anlama geliyor. O zaman heyetten alınan son,nihai raporun emekli kimlik kartı düzenlenmesinde tek başına yeterli oluyor mu acaba?
Seyyah8, 3 yıl önce
Psikiyatri den emekli olanlara kimlik vermiyorlar bir belge düzenliyorlar ancak kuruldan sağlam diye heyet raporu alırsan veriyorlar

Syflhgkç
Aday Memur
25 Ekim 2020 11:08

5510 da ilk girişte 15 ine kadar olan kıst kesenek fazladan kesilmiş olabilir. önün dışında 5510 'ün keseneği 5434 'ten daha düşük olduğundan sgk devletten ve sizden fark alır
Ygtmth, 3 yıl önce
Arkadaşlar mrb, benim bir sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim, 2009 yılında ben mesleğe girerken 2005 yılında yedek subaylık yapmam sebebiyle 5434 sk kanuna tabi olmam gerekirken yanlışlıkla 5510 sk kanuna tabi yapmışlar bunu kendim tespit etmem sebebiyle yakın zamanda düzelttiler fakat fazla kesilen kesenekten dolayı bir miktar alacaklı oldum sgk ya yazı yazıldı fakat sgk bizim ödeyeceğimiz miktar yok diye cvp yazdı, emniyet ödeyeceğini söylüyor ama bir belge ya da dayanak istiyor, bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

Ygtmth
Aday Memur
25 Ekim 2020 11:14

Devrem zaten kuruma borç çıktı emniyet onu ödedi, benim ise alacağım çıktı onu ödemiyor sgk, emniyet öderim ama dayanak lazım diyor.
Syflhgkç, 3 yıl önce
5510 da ilk girişte 15 ine kadar olan kıst kesenek fazladan kesilmiş olabilir. önün dışında 5510 'ün keseneği 5434 'ten daha düşük olduğundan sgk devletten ve sizden fark alır

Syflhgkç
Aday Memur
25 Ekim 2020 13:04

Emniyetin ödediği devlet payı sizden de kesinti yapması gerekir yapmadıysa yanlış işlem yapmış. zira 5434 te 20 ve 12 GSS devletten 16 Prim kişiden kesilir. 5510 da 11Prim+7,5 GSS =18,5 Devletten, 9 Prim+5 GSS=14 kişiden kesilir yani sizden %16 yerine 14 kesilmiş 2 puanlık ek kesinti ödemeniz gerekir diye düşünüyorum. alacağınız olan kısmı yanlış başlatildiğiniz ilk ay kıst kesenek için kurumunuzun sgk ya yazacağı bir iade yazısı yeterli olacaktır
Ygtmth, 3 yıl önce
Devrem zaten kuruma borç çıktı emniyet onu ödedi, benim ise alacağım çıktı onu ödemiyor sgk, emniyet öderim ama dayanak lazım diyor.

Ygtmth
Aday Memur
25 Ekim 2020 13:15

Kbs sistemine göre hesapladılar, yanlış statü girilmesine dolayı 5510 sk nu 5434 sk na çevirdiler sonuç her ay için tek tek ek bordro düzenlendi sonucunda çıkan ödeme ve iade ile ilgili sgk ya yazı yazıldı şu kadar ödeme yapıldı kurumunıza dendi, şahsa ait çıkan ödeme ve iade ile ilgili sistem çıktısı yazıya eklendi sgk dan gelen cevapta ödememiz gereken prim borcu yoktur. Bu konunun benzerinde iadesini alan arkadaşların belgeleri olsa bu şekilde iade alabilirim belki.
Syflhgkç, 3 yıl önce
Emniyetin ödediği devlet payı sizden de kesinti yapması gerekir yapmadıysa yanlış işlem yapmış. zira 5434 te 20 ve 12 GSS devletten 16 Prim kişiden kesilir. 5510 da 11Prim+7,5 GSS =18,5 Devletten, 9 Prim+5 GSS=14 kişiden kesilir yani sizden %16 yerine 14 kesilmiş 2 puanlık ek kesinti ödemeniz gerekir diye düşünüyorum. alacağınız olan kısmı yanlış başlatildiğiniz ilk ay kıst kesenek için kurumunuzun sgk ya yazacağı bir iade yazısı yeterli olacaktır

Syflhgkç
Aday Memur
25 Ekim 2020 13:22

her halükarda 5434 te kesinti kişide de ve devlette de 5510 'dan yüksek olduğundan sgk dan alacağınız çıkmaz, borç çıkar.

dejavu217
Aday Memur
25 Ekim 2020 14:35

Kadro durumuna gire değişir eğer normal memursan 5434 ufak bir fark olabilir ama mühendis kadrosunda ise özel tazminatları yüksek olduğundan 5510 girildi ise sonradan 5434 olduğu farkına varıldı ise aylik 100 liraya fark çıkabilir 3 yil kesildiğini dusunsem memur kişi payından fazla kesilen geriye dönük 3600 tl alması gerekir
Syflhgkç, 3 yıl önce
her halükarda 5434 te kesinti kişide de ve devlette de 5510 'dan yüksek olduğundan sgk dan alacağınız çıkmaz, borç çıkar.

Polis1717
Aday Memur
25 Ekim 2020 19:00

Teşekkürler
88my, 3 yıl önce

ebola_31
Memur
25 Ekim 2020 20:01

5434 ABD hükümeti mi çıkardı
88my, 3 yıl önce

ormanmuhafaza39
Aday Memur
25 Ekim 2020 21:36

Parayı kurum ödeyecek.Sizin maaşı yapan personelin SGK ya verdiği düzeltme bildirgesine bakarsanız - ile başlayan bir rakam göreceksiniz.sizin alacağınız para işte o kadar.
Ygtmth, 3 yıl önce

Seyyah8
Aday Memur
26 Ekim 2020 14:54

Aynen Devrem 54 34 de kontrol muayenesi yok son raporun geçerli ama emeklilik için emekli olan bir arkadaşım var 54 34'ten kimlik için sağlık raporu al sağlam diye demişler
Maverıck, 3 yıl önce
Anladım devrem. Ama burada bir çelişki yok mu ? Bildiğim kadarı ile 5434 tabi olanlar kontrol veya devre muayenesine sevk edilmiyorlar. Yani çıkacak rapor sürekli anlama geliyor. O zaman heyetten alınan son,nihai raporun emekli kimlik kartı düzenlenmesinde tek başına yeterli oluyor mu acaba?
Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi