Editörler : Pangaea
20 Eylül 2013 15:49

Örgün İlitam ayrımı yapan arkadaşlar bu yazıyı dikkatlice okuyun...!

Adaylar da başarısızlıklarını sağa sola yüklemek yerine kendilerini geliştirmeye ve enerjilerini bu yönde kullanmaları gerekir. Örgün eğitimde okuyan adaylar lisans tamamlama programlarından mezun olan adayları bedava diploma sahibi olmakla suçlamak yerine oturup kendilerini geliştirmeli. Nice örgün eğitim mezunları biliyorum basit bir Arapça metni tercüme dahi edemeyen ve nice ilitam mezunu biliyorum en zor metinleri bile tıkır tıkır okuyan . Son dönemlerde ilahiyat fakültelerinde yüksek lisansa müracaat eden adaylara baktığımızda örgün eğitimden çok ilitam mezunlarının müracaat ettiği ve başarılı olduğu görülmekte. Bazı kimselerin dediği gibi ilitam mezunlarının niyeti parayla diploma satın almak olsa ne diye yüksek lisans yapacağız diye sıkıntıya girsinler. Demek ki başarı kişilerin elinde .

Diyanetteki personelin kalitesinin artması açısında bu sınavların önemi büyüktür. Geçen yıl ki sınavda sorular zordu diyen adayların bu yılki sınavda söyleyecek sözü kalmamıştır. Sorular kaliteli eğitim almış kişilerin rahatlıkça yapabileceği niteliktedir. Zaten sınavdan çıkan adaylar da soruların çok zor olmadığını kolay olduğunu söylemiştir. O halde adayların yapması gereken sağa sola bahane bulmayacak, kendilerini geliştirecekler ve bir sonraki sınav için çalışma çıtalarını yükseltmektir.

Kaynak:Dini haberler.com

20 Eylül 2013 15:51

Bu yazı DİYANET İŞLERİ BAŞKANINA AİTTİR.fazla söze gerek yok.

k.mert
Aday Memur
20 Eylül 2013 16:15

Eee...Yani ? Ne olmuş Diyanet İşleri Başkanına aitse tartışma götürmez derecede doğru demek mi yani...

20 Eylül 2013 16:40

sen daha iyisini biliyordun değil mi?Kusura bakma unutmuşum

netaraf
Aday Memur
20 Eylül 2013 17:41

genelleme yapmak hata olur ama şuda bigerçek İlahiyat Fakültelerinden Ebu Hanifeler mezun olmuyor,abartmayalım bu kadar kendimizi zamanında müftülükler elemanları arasında kuranı iyi okuma konusunda sınav yaptı ve birçok elemanını eğitime aldı bunlarım çoğu örgün ilahiyat dediğimiz bölümden mezun olmuştu,çok azımız hariç hepimizin niyeti para :)talep çoğaldı işler kızıştı dert bu şeffaf olmak lazım....hakeden ve ihtiyacı olalara Rabbim nasip etsin....öğrenci yüzünüzdeki gülümsemeye muhtaççççç....

bursa_
Daire Başkanı
20 Eylül 2013 17:53

İlitam saçmalığını başlatan Ankara zaten. Karşı çıkacak degil ya.

İlahiyat evde kitap okuyarak geçilecek detexede basite indirgenecek bir bölüm olamaz. Bu saçmalıktır. Evde kitap okuyarak tarihçi okursun. Edebiyatçı olursun. Ancak ilahiyatı bu sınıfa sokanlar utansın. 4 bin kontenjan elbet çok değerli arkadaşlar var. Örgünde okuyana bana mısın demmeyecek kalitede. Ancak 1-2 degil. 3-5yüz değil. Her yıl evdee oturup okudugu ve sınavdan sınava giderek 10 sorudan 4-5 tanesini bildi diye eline diploma verilen döneme geldik. Şimdi örgünler nasil bilemem. Ama kız kardeşim okuyo ilitamı çoook iyi biliyorjm. Eskiden örgünde okudum onu da çook iyi biliyorum.

yüksek lisansa ilitamlar diyosun bbaşarili oluyo.

biz örgünde 50 alana kadar anamız ağlar 70 geçme notlu sistemde. Şimdi maaşallah kime sordam notu 3 ve üzeri. Ales dedigin de dgs ile ayni. Ki ilitam içon dgs şartı. İki üç sözel yapti diye okulda da sinavdan sinava giderek hoca yüzü görmeden Tez hazirlamadan ylisansi kazanmişin çok mu.

20 Eylül 2013 18:20

bursa kardeş jangi ilitamı okuyomuş kız kardeşin bir de bakalım hele ona göre konuşalım

20 Eylül 2013 18:45

yav bu bursa arkadaş örgün allame her yerde ağlıyor notum düşük diye biri şuna ilitamdiplomasıversin

k.mert
Aday Memur
20 Eylül 2013 19:21

Ben ilahiyatçı değilim kardeş.benim demek istediğim Diyanet İşleri Başkanının yaptığı bir yorum bu kadar tartışmadan uzak mı sana gore ?

muhammed duhan, 11 yıl önce

sen daha iyisini biliyordun değil mi?Kusura bakma unutmuşum

bursa_
Daire Başkanı
20 Eylül 2013 22:19

Benim kazanıp kazanamamam değil mesele. Mesele ilitam diye bir saçmalığın varlığı. Evinde oturup iki kitap okuyan usul nedir görmeyen karşisina çikmiş 10 sorudan 4-5 tanesine cevap verebilen ve seçme insanlarin okuduğu degil her yıl manavdan domates alir gibi kolayca dağitilan 4 bin diplomaya benim sitemim. Örgünü bilmediginiz icin sizin konuşmalariniz. O kadar kolay size göre ilahiyat okumak. Hem ne yapacan kardeşimin neredee okuduğunu. Sanane. Benim komşu hacı abi de okuyo ona da verelim bi diploma. Haa bu arada hacı teyzem de var . O da okuyo evinde kitap. Çok da muhterem.

20 Eylül 2013 23:13

yav arkadaş eğer hacı abi hakkıyla ders çalışıyosa hacı teyzede hakkını veriyosa neden olmasın

isfahani
Kapalı
21 Eylül 2013 00:08

arkadaşlar, örgün(ing. dili ve edb.)ve ilitam okudum örgündeki uykusuz 1 gecem 1 günüm dahi 2 yıl ilitam okumakla denkleşemez!!

tamam ilitam okudunuz övmeyi bırakın yok kaliteymiş yok görmez efendiymiş...bedavadan aldınız işte diplomaları vatana millete hayırlı olsun

ünv. koridorlarının tozunu yutmayanı ünv. okumuş saymam ben 70 ortalamayla son 1 hafta test çözerek mezun oldum ne olduğunu bilmiyoruz sanki ilitamın...

benim ünvanım filolog. ha yeri gelir konu açılır "çakma ilahiyatçı "olduğumun da altını çizerim espriyle karışık.. ank. ilahiyat mezunuyum deyip de havalara girdiğim de olmadı hiç (dışı sizi içi beni yakar bir haldir o bilirim)...ancak filoloji mezunuyum derken evet bir parça gururlanırım

hakkım da var!

21 Eylül 2013 00:33

Yerinizde olsam bedavadan verilen bir diplomayı alırım.Buyrun sizi tutan yok örgün üstüne birde bedava ilitam bitirin sizinde bedavadan bir ilitam diplomanız olsun.Bedavadan da diploma notunuz yükselmiş olur.Nasılsa bedava değil mi..?

isfahani, 11 yıl önce

arkadaşlar, örgün(ing. dili ve edb.)ve ilitam okudum örgündeki uykusuz 1 gecem 1 günüm dahi 2 yıl ilitam okumakla denkleşemez!!

tamam ilitam okudunuz övmeyi bırakın yok kaliteymiş yok görmez efendiymiş...bedavadan aldınız işte diplomaları vatana millete hayırlı olsun

ünv. koridorlarının tozunu yutmayanı ünv. okumuş saymam ben 70 ortalamayla son 1 hafta test çözerek mezun oldum ne olduğunu bilmiyoruz sanki ilitamın...

benim ünvanım filolog. ha yeri gelir konu açılır "çakma ilahiyatçı "olduğumun da altını çizerim espriyle karışık.. ank. ilahiyat mezunuyum deyip de havalara girdiğim de olmadı hiç (dışı sizi içi beni yakar bir haldir o bilirim)...ancak filoloji mezunuyum derken evet bir parça gururlanırım

hakkım da var!

bursa_
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 12:28

Son birr hafta test çözerek aldım diyo zaten. İşte o kadar basit diyo. İyi oku. :-) benim kardeşim de ayni. 2ye gecti. 1.sinifta hic caliştigini görmeedim. Son günlerr geliyo ara ara bakiyo geçiyo. Bu nedirr ya. Bu kadar mi basite indirgenmeli ilahiyat. .

muhammed duhan, 11 yıl önce

Yerinizde olsam bedavadan verilen bir diplomayı alırım.Buyrun sizi tutan yok örgün üstüne birde bedava ilitam bitirin sizinde bedavadan bir ilitam diplomanız olsun.Bedavadan da diploma notunuz yükselmiş olur.Nasılsa bedava değil mi..?

llYOLCUll
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 12:56

Erciyes ilahiyat ahmet madazli vardı kuran hocası. Muhittin bagceci vardı kelamcı. Keşke bu dersine girip sınav geçmek nedir anlayabilseydiniz. Ama ilitam da iyi bir fırsat.

Şu bi gerçek ki örgün okumak gerçekten zordu. İlitam okumanın da zorluğu vardır elbet, evli vs ise mesela.

Sonuç olarak birbirimize düşmemiz saçma.

Biz ne desek de boş. Düzen böyle ve biz değiştirmeyeceğiz.

21 Eylül 2013 13:40

Eyvallah.Bizde Örgün ilitamdan kolaydı demiyoruz.Bazı anlayışı kıt arkadaşlar kendilerini kaf dağında görüyorlar.Karşı çıktığımız olay bu.İlitam elbet örgünden yerine göre daha kolaydır.Ama size şunu söyleyeyim örgün öğrencisi her anlamda daha şanslı.Çünkü anlamadığın bir yeri hocaya yüz yüze sorma imkanın var.İlitam öğrencisinin anlamama gibi bir lüksü yok.BİRDE KIT AKILLILAR İÇİN ŞUNU SÖYLEYEYİM.BEKAR HALİNİZLE GİTTİNİZ ÖRGÜN OKUDUNUZ.İLİTAM OKUYANLARIN ÇOĞU GÖREVLİ VE KUCAĞINDA ÇOCUK İLE DERS DİNLEMEYE ANLAMAYA ÇALIŞIYOR.BUNLARI DA DÜŞÜNÜN.KİMSEYE BEDAVADAN DİPLOMA VERMEZLER.ELBET KOLAY İLİTAM VARDIR AMA HEPSİ BİR DEĞİL.

llYOLCUll, 11 yıl önce

Erciyes ilahiyat ahmet madazli vardı kuran hocası. Muhittin bagceci vardı kelamcı. Keşke bu dersine girip sınav geçmek nedir anlayabilseydiniz. Ama ilitam da iyi bir fırsat.

Şu bi gerçek ki örgün okumak gerçekten zordu. İlitam okumanın da zorluğu vardır elbet, evli vs ise mesela.

bursa_
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 14:33

Kıt akıllı ben oluyorum galiba. Sağol .

Ben o kolay bu zor o iyi bu kötü örgündekiler harika ilitamlar bi şey bilmez demedim. Hatta iyi okursan örgündekilerden daha da değerli arkadaşlarr var elbet dedim hep. Sadece bu diyanetteki arkadaşlar kendini geliştirsin amaçli açildi o amaca hizmet etsin diyorum. İlk olarak masil ki BuBelge Sadece Diyanette Geçerlidir diye şerh düşülüyorsa öyle olmali diyorum. Büyün imamlar okumali kköler müezzinler okumali mihrablarr ilh mezzunlariyla dolmali diyorum. Diyanet camiasi okusun kensini geliştirsin ilahiyat mmezunlarinin haklarina sahip olsun. Ancak diyanet içerisinde ilh mezunu neysee ilt mezunu da öyle olsun. Lakin hocaa yüzü görmeden imam hatibe meslek hocasi atamak din k hocasi atamak da neci. Diyanet içerisinde ilahiyat mezunlarinin haklarina sahip olmali ve sadece diyanet personeline hizmet etmeli ilitam. O nedenle acilmişti o sebebe hizmet etmeli. İmam hatip bile okumayanin kapisini çalip içeri girdigi çözdüğü 3-5 soruyla ilahiyat diplomasi verildigi bir bölüm olmamalı.

Kıt akıllı olarak 10 sefer yazdım

Ancak üstün zekan hâlâ başka türlü yorumluyor ya.

bursa_
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 14:37

Ve bizzat tanidigim var alkol alan ve ilitam 2ye geçen. Ne var ki diyecek kadar basit gören. Düğünden düğüne eğlencc amacli aliyorim bagkmli degilim ya diyen ve 3 üzerinde ortalamasiyla seneye imam hatip meslek dersleri öğretmenligine aday . İşte ilahiyati bu kadar ayaklar altina alan vee basit gören zihniyete benim serzenişim. İlitam da neci ne okumuş ki demedim. Sadece diyanete has olmalı. Hep dedim. Hep derim hep diyecegim. Ancak devlet de bunu vermeye devam edecek. Edecek diye de hakki söylemekten beri olmayacam.

marastube
Şef
21 Eylül 2013 14:55

kımse ayranım ekşi demez...ilitamın kım nıye ıstedıgını ıyı arastırın.bır bakın.sednıkaların yamyamlıgı bır nebze ıdı...ama arka planda cok farklı seyler vardı. lakın dıyanet ılıtamla elındekı elımanların kalıtesını artırmayı amacladı. ne hazındır kı elınde tutamayacak..elınde patlayacak.(dıyanette bunu destekleyenlerden)

menasıru
Aday Memur
21 Eylül 2013 15:14

her örgün kaliteli değildir her ilitamlı kalitesiz değildir..

not-1-:-Bana göre edepsızlık olan- ınönu ilıtamından, not yukseltmeye gıdıb,2.2 gibı olan bır notu nasıl olurda 85 (100 uzerınden)yapar.meger fınal sorularıya aynı soru ya da 1-2 soruyu nezaketen degiştırmış.

not2.Yuksek lısanstan bahseden arkadas onun arka planınıda soyleyım.bır dönem bosluktu onune gelen yuksek lısans yabtı.en zor bolumlerden bırı olan( aslında kolay bölüm yoktur) kelamdan turkçecı ıngılızccı sınıf öğrt.cı...yuksek lısans yaptı..eğer o sınavda örgün alınmamışsa ,örgünün kalitesiz olduğunu ya da ilitamın /diğelerin kaliteli olduğunu göstermez.

Sonra hocaların ekserisi ingilizceden dili halletmişler aama arapçadan sorunları var. bunları da ilitamda medrese okuyan ya da arap ülkelerinde kalmış olanların biligisinden istifade etmek için onu yüksek lisanssa da alır doktoray da. bu istifade edilecek bilgi genelde hocanın kendi tezine yardım edecektir.Bizzat hocanın kendisi dedi.

Bir başka şey yüksek lisans yapan (ilmin yaşı olmaz dıye savunma mekanızmasına yatmayın) birini tandım yaşı bir hayli vardı. 40-45 kım bilir daha fazla. yaş sınırı varmı bilmem.hocanın ne yapcak bunu amcamızı?? herhalde turşu kurmayacak.kullanacak...

örgün arkadasların karşı olduğu tek şey:haksız rekabet....bunu da bir zahmet görün( 100 ile mezun veren bır örgün bulamazsın hiç bir fakülteden.ama hamdolsun(!) ilitam verdi....

her örgün kaliteli değildir her ilitamlı kalitesiz değildir..

vesselam.

llYOLCUll, 11 yıl önce

bursa_
Daire Başkanı
21 Eylül 2013 18:46

Ne kaliteli arkadaşlar vardi. İmrenerek bakardik. Ancak hiçbirinin botu 80 üstü degildi. Bir bilemedin iki belki çikar tüm okulda. Notun da ehemmiyeti yoktu. Şimdi öneme bindi bineli (ylisans-formasyon vb) ilitamdan kime sorsam 3 ve üzeri 80 ve üzeri. Nadir cikiyo 70-79 falan. Bizim anamiz agladi 70le gecene kadar. 75le 78le de dersi kalmiş biriyim okulda. Şimdi 65le 75le AA düşürüyo millet iliTAMda. TAM okuyolar bunlar canim TAM ilahiyatcilar.

Ve o notlarla birrde zaten dgs ile eşdeğer olan ve zaten dgs ike alese hazirlikli olan ilitamli 3-5 de matematik türkçe yapti diye mi daha iyi ilahiyat egitimi almiş oluyo ve daha çok hak ediyo.

Başkan GÖRMEZ de elbet karşi çikmaz vee över. Kendi istedi kendi açti bu şeyi zaten.

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi