Editörler : supporters.
05 Ekim 2017 15:22

Kpss A ve YDS

Bu sene alandan sınava hazırlanıyorum yani 2018 kpss'ye gireceğim. Son yapılan Yds sınavından (17 eylül 2017) 80 üstü bir puan aldım. Yds'nin Puan türlerine etkisi kaldırıldığı için kafamda netleşmesi açısından soruyorum 78-80 bandında bir kpss puanı aldığımda başvurabileceğim kurumlar için Bu puanın bana bir faydası dokunur mu ?hangi kurumlar Yds şartı istiyor acaba? Bir de geçerlilik süresini göz önüne alarak cevap verirseniz sevinirim çünkü puan 2017 yılında alındı ben 2018 KPSS'ye gireceğim.

camelbro
Aday Memur
05 Ekim 2017 17:00

Dil bilmenin artık faydası çok kısıtlı kamu için. 78-80 puan aralığında yds puanın işine yaramaz. En az 80 mümkünse 85 üzeri bir puan alırsın sonra da o yds puanın bir mülakata girmeni sağlar. O mülakattan da geçer misin kalır mısın orası da başkalarının bileceği bir iş. Yds puanım var şu ana kadar abartmıyorum hiçbir işime yaramadı. 2 kuruma başvurabildim yds barajı olan birisi 60 tı öbürü 70. 60 baraj koyan 85 üzeri kpss puanı ile kapattı, ne kadar üzeri net hatırlamıyorum. Diğer kurumun sonuçları açıklanmadı. Zaten çok fazla kurum yds barajı koymuyor koyanlar da görece iyi kurumlar oluyor bu kurumlara da başvurular ona göre oluyor, insanlarda hem kpss puanı var hem yds. Kısacası yds den 20 al kpss den 85 mülakat görürsün diyebilirim. Ama 78 puan kpss 90 puan yds dersen o zaman iş dramatik bir hal alıyor. Çünkü yds puanı sadece bir baraj sıralamada herhangi bir etkisi yok. Ha daha birkaç ay oldu ileride neler olur bilemem ama şu ana kadar gördüklerim bunlar belli mi olur sistem değişir veya yöneticilerimiz dil puanının daha önemli olduğunu düşünür vs. Sonuçta 1 sene önce sınava girseydim bazı puan türlerim nerden baksan 8-9 puan artacaktı ama yine hiçbir işime yaramayacaktı. Neden? Çünkü canım ülkemde o kadar çok şey oluyor ki hızına kimse yetişemiyor herkesin kafası allak bullak oldu. Kısacası canının istediğini yap sonra da hayırlısı de geç başka türlü çıkılmaz bu işin içinden.

ogrenci06
Kapalı
05 Ekim 2017 22:54

Kpss'den %10 yds etkisini kaldırdılar ve çoğu üst kurul dahi yds istemedi. İsteyen kurumlar 60 istedi o da çok belirleyici değil. Maalesef geçen seneki değişiklik yds puanı olanlar acısından kötü oldu. Dahası yds sınavının bir anlamı kalmadı. Akademisyenlik-yüksek lisans vs. isteyen yökdile giriyor. Son yds de çoğu ilde 1000 kişi altında başvuru olduğu için adaylar baska illere gönderildi. Böyle giderse yds'nin hiçbir anlamı kalmayacak

tostsos
Aday Memur
06 Ekim 2017 09:48

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Son olarak bir sorum daha olacak

İktisat mezunuyum yapılacak olan kurum sınavlarında (test-klasik-sözlü mülakat) bana iktisat soruları mı sorulacak yoksa bütün bölümlerin soruları gelebilir mi? Yani demek istediğim iktisat mezunları için ayrı kamu yönetimi mezunları için ayrı bir test sınavı mı yapılıyor?

camelbro
Aday Memur
06 Ekim 2017 16:32

Kurumdan kuruma değişiyor bazısında her bölüm için ayrı kontenjan, ayrı puan türü, ayrı sınav uygulanırken bazısında herkese aynı tarife uygulanıyor.

tostsos, 7 yıl önce

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Son olarak bir sorum daha olacak

İktisat mezunuyum yapılacak olan kurum sınavlarında (test-klasik-sözlü mülakat) bana iktisat soruları mı sorulacak yoksa bütün bölümlerin soruları gelebilir mi? Yani demek istediğim iktisat mezunları için ayrı kamu yönetimi mezunları için ayrı bir test sınavı mı yapılıyor?

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi