Editörler : E.Kayı Han
01 Mart 2023 23:45

HAGB kararını baz alarak ihraç edebilir mi
Hagb kararı hüküm müdür

E.Kayı Han
Editor
01 Mart 2023 23:47

Hagb kararı hukuken hüküm ifade etmez.

mustafa1661
Aday Memur
01 Mart 2023 23:50

Disiplin cezası buna dayanirsa iptal kararı diyor avukat bu konuda çok şey okudum dedim buraya yazayım elinde karar emsal karar vb atar arkadaşlar diye düşünüyorum şimdiden teşekkür ediyorum
E.Kayı Han, 1 yıl önce

Hagb kararı hukuken hüküm ifade etmez.

donurh
Daire Başkanı
01 Mart 2023 23:56

Hagb hüküm değildir ama buna dayanarak GS'den olumsuz sonuç alan(ben de bunlardan biriyim) ya da işten çıkartılan bir sürü insan var. Mahkemelerden dönüyor, dönmüyor ama aymden mutlaka dönüyor ama yıllar alıyor vs. Bu konuyu aratırsanız çok başlık bulacaksınız. AYM sayısı kez hagbnin iş hakkının önüne geçmesinin, masumiyet karinesinin ihlali olacağına vurgu yaptı ama alt mahkemeler keyfi davranmaya devam edebiliyorlar.

mustafa1661, 1 yıl önce
Disiplin cezası buna dayanirsa iptal kararı diyor avukat bu konuda çok şey okudum dedim buraya yazayım elinde karar emsal karar vb atar arkadaşlar diye düşünüyorum şimdiden teşekkür ediyorum

mustafa1661
Aday Memur
01 Mart 2023 23:58

Çok yazı var kafa karisiyor çok ağır suçlarda ihraç diyor basit hafif suçlarda baz almıyor diyorlar
donurh, 1 yıl önce

Hagb hüküm değildir ama buna dayanarak GS'den olumsuz sonuç alan(ben de bunlardan biriyim) ya da işten çıkartılan bir sürü insan var. Mahkemelerden dönüyor, dönmüyor ama aymden mutlaka dönüyor ama yıllar alıyor vs. Bu konuyu aratırsanız çok başlık bulacaksınız. AYM sayısı kez hagbnin iş hakkının önüne geçmesinin, masumiyet karinesinin ihlali olacağına vurgu yaptı ama alt mahkemeler keyfi davranmaya devam edebiliyorlar.

donurh
Daire Başkanı
02 Mart 2023 00:03

Hafif ya da ağır suç olmasından bağımsız olarak, hagb kurumunun amacı, kişinin çalışma hakkı da dahil birçok hakkının ihlale uğramaması zaten. O yüzden hagbnin var ooluş nedeniyle çelişki oluşturacak şekilde işten çıkartılmak, her ne kadar avukat olmasam da, çelişkili olur ve eninde sonunda mahlemeden döner diye düşünüyorum. Mutlaka bu işlerden anlayan bir avukatla devam edin.

mustafa1661, 1 yıl önce
Çok yazı var kafa karisiyor çok ağır suçlarda ihraç diyor basit hafif suçlarda baz almıyor diyorlar

r.diyojen
Genel Müdür
02 Mart 2023 08:33

Hagb aldığınız suç türü de önemli, hatta işlendiği zaman ve yer bile önemli olabilir. Şöyle ki; hagb almanız infazı durdurur, 5 sene içinde eşit veya daha ağır suç işlenmemesi halinde hüküm ifade etmez.

Ancak Devlet memurluğuyla bağdaşmayacak bir suçtan dolayı HAGB alırsanız, örneğin hırsızlık, dolandırıcılık v.s. o zaman disiplin soruşturmasında artık bu suçu işlediğiniz kesin olarak görülür ve ona göre işlem yapılır. Ama memuriyeti ilgilendirmeyen, mesela trafikte tartıştınız, hakaret ettiniz, hagb aldınız, bu suç disiplin soruşturmasına esas alınmaz. Ama hakareti iş yerinde iş arkadaşlarınıza, amirinize v.s. yaparsanız hagb alsanız bile disiplin soruşturmasında dikkate alınır. Suç tipini, mağduru ve olayı kısaca özetlerseniz daha iyi yorum yapılabilir.

Her hagb dikkate alınır/alınmaz diye genelleme yapmak doğru değil, gördüğünüz birbirinden farklı mahkeme kararları da bundan kaynaklanmaktadır.

donurh
Daire Başkanı
02 Mart 2023 13:38

Bu doğru değil. Yüz kızartıcı suçtan da, terör soruşturmasından da hagb almış, GS olumsuz sonuçlanmış birçok kişinin lehine aymnin verdiği kararlar var. Birkaç ay önce birkaçını paylaşmıştım hatta. Mahkemelerin farklı kararlar vermesinin nedeni, GS ile hagb arasındaki çelişkili, hukuksuz durum. Bu defalarca tartışıldı ve örnekler verildi. Dolandırıcılık suçundan hagb aldığı için işten çıkartlan birinin işe iadesine daha geçenlerde karar verdi aym.

r.diyojen, 1 yıl önce

Hagb aldığınız suç türü de önemli, hatta işlendiği zaman ve yer bile önemli olabilir. Şöyle ki; hagb almanız infazı durdurur, 5 sene içinde eşit veya daha ağır suç işlenmemesi halinde hüküm ifade etmez.

Ancak Devlet memurluğuyla bağdaşmayacak bir suçtan dolayı HAGB alırsanız, örneğin hırsızlık, dolandırıcılık v.s. o zaman disiplin soruşturmasında artık bu suçu işlediğiniz kesin olarak görülür ve ona göre işlem yapılır. Ama memuriyeti ilgilendirmeyen, mesela trafikte tartıştınız, hakaret ettiniz, hagb aldınız, bu suç disiplin soruşturmasına esas alınmaz. Ama hakareti iş yerinde iş arkadaşlarınıza, amirinize v.s. yaparsanız hagb alsanız bile disiplin soruşturmasında dikkate alınır. Suç tipini, mağduru ve olayı kısaca özetlerseniz daha iyi yorum yapılabilir.

Her hagb dikkate alınır/alınmaz diye genelleme yapmak doğru değil, gördüğünüz birbirinden farklı mahkeme kararları da bundan kaynaklanmaktadır.

rdemir126.rd
Genel Müdür
04 Mart 2023 12:38

Hagb e dayanılarak disiplin soruşturması yönüyle ihraç yanlış bir ifade. Hagb almış olam değil dikkate alınan. Srn mahkeme den ceza almışsın. Ama adli olarak hagb uygulanmış. Adli yönden beraat dahi alsan Disiplin soruşturması yönünden ceza almana engel değil. Ama idare mahkemesi aldığın ceza ya da hagb durumunu değerlendşrerek ceza nın orantısız olduğu gibi gerekçeler ile ceza yı iptal etse de, idare bu sefer uyhun ceza verme yoluna giderek tekrar ceza veriyor. Yani idare tatrafından ceza alman kaçınılmaz

Onur7516
Aday Memur
04 Mart 2023 14:03

İyi günler özelden bir sorum olacaktı kabul ederseniz
rdemir126.rd, 1 yıl önce

Hagb e dayanılarak disiplin soruşturması yönüyle ihraç yanlış bir ifade. Hagb almış olam değil dikkate alınan. Srn mahkeme den ceza almışsın. Ama adli olarak hagb uygulanmış. Adli yönden beraat dahi alsan Disiplin soruşturması yönünden ceza almana engel değil. Ama idare mahkemesi aldığın ceza ya da hagb durumunu değerlendşrerek ceza nın orantısız olduğu gibi gerekçeler ile ceza yı iptal etse de, idare bu sefer uyhun ceza verme yoluna giderek tekrar ceza veriyor. Yani idare tatrafından ceza alman kaçınılmaz

Jackspraw
Aday Memur
13 Mart 2023 14:17

Hagb almış birinin tek döneceği yer AYM mi yani yerel mahkemeler red veriyor zaten o kaçınılmaz istinaf Danıştay da mı red veriyor AYM ye kadar sürec 10 yıl sürüyor böyle adalet olmaz ki

wolf chandler
Kapalı
13 Mart 2023 23:42

hocam sizin kurum ve suç konusu neydi acaba?

donurh, 1 yıl önce

hukukcumemur06
Aday Memur
15 Mart 2023 10:45

İşlemin disiplin hukuku açısından değerlendirilebilmesi için HAGB kararına konu eylemin niteliği incelenmelidir. Basmakalıp yaklaşımlar asla doğru olmaz. Özel mesaj atarsanız yardımcı olurum.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi