Editörler : F16 Gökçen

Kapalı
02 Aralık 2018 11:48

Asgari ücrete fazla zam yapılması enflasyonu doğurur, haksız mıyım?
Arkadaşlar, Asgari ücrete fazla zam yaparsanız bu sefer işveren mağdur olur, mağdur olan iş veren ürün fiyatlarına zam yolunu bulur, bu da tüm vatandaşları etkileyen bir sorun olur. Enflasyona sebep olur.

Bu ankete 30 günde, 123 kişi oy kullandı ve 01/01/2019 11:48 tarihinde sona erdi.

deniz sim
Aday Memur
02 Aralık 2018 11:52

Haksız ve vicdansızsın

1 milyon 793 bin
Aday Memur
02 Aralık 2018 12:17

sen kötü bir insansın

Htb90
Aday Memur
02 Aralık 2018 19:29

1600 lirayla 5 kisilik bir aile gecindir ondan sonra gel burda konus dostum.!

Emreciplak
Kapalı
03 Aralık 2018 05:22

Memura zam yapılması enflasyonu doğurmuyor da,emekçiye yapılması mı doğuruyor?

durdurnikahımemurbey
Genel Müdür
03 Aralık 2018 09:38

bizim gibi işsizliğin yüksek, üretimin olmadığı ülkelerde asgari ücreti arttıramazsınız. bu taban ücret artarsa maliyetler artar, maliyetler artarsa ürün fiyatları artar, maliyetler artarsa üreten adam işçi çıkarmaya başlar, 3 kişinin yaptığı işi bir kişiye yaptırmaya çalışır, piyasada işsizlik artar veya adam fabrikasını kapatmaya gider, zaten mevcut asgari ücret çok yüksek. iyi hesap edip iyi dengelemek lazım. pahalı iş gücü ile kimse üretim yapmaz.

asgari ücretle çalışıp ailesiyle birlikte yaklaşık 30 milyon insan var. 2000tl taban maaş+ giderlerle 3000 tl v.s

bu ülke bu parayı kaldıramaz

bu üretim gücüyle ilintilidir.

haa bana kalsa asgari ücret keşke 5000tl olsa, bu senin gelişmişliğini gösterir, üretim kaliteni gösterir.

Ancak bu işler duygusallıkla yürümez, yarın binlerce insan sokağa atılabilir, piyasaların dayanma gücünün sınırını iyi belirlemek gerekli diye düşünüyorum.

bilgi küpü.
Aday Memur
03 Aralık 2018 10:46

şirketlerin çoğunun yabancı menşeyli olduğu ve kar marjının çok yüksek olduğunu bilmiyorsun belli ki..............sıkışanlar ithal ikameli kuruluşlar. ihracat ağırlıklı şirketlerde işler gıcır. yani söylediklerin işletmelerin yüzde 23 kapsıyor. yüzde 78 es geçmişsin.. inşaatta sıkıntı var onların çoğu sigortalı değil. tarımda sıkıntı var onlar zaten tarım sigortalısı..

durdurnikahımemurbey, 5 yıl önce

bizim gibi işsizliğin yüksek, üretimin olmadığı ülkelerde asgari ücreti arttıramazsınız. bu taban ücret artarsa maliyetler artar, maliyetler artarsa ürün fiyatları artar, maliyetler artarsa üreten adam işçi çıkarmaya başlar, 3 kişinin yaptığı işi bir kişiye yaptırmaya çalışır, piyasada işsizlik artar veya adam fabrikasını kapatmaya gider, zaten mevcut asgari ücret çok yüksek. iyi hesap edip iyi dengelemek lazım. pahalı iş gücü ile kimse üretim yapmaz.

asgari ücretle çalışıp ailesiyle birlikte yaklaşık 30 milyon insan var. 2000tl taban maaş+ giderlerle 3000 tl v.s

haa bana kalsa asgari ücret keşke 5000tl olsa, bu senin gelişmişliğini gösterir, üretim kaliteni gösterir.

Ancak bu işler duygusallıkla yürümez, yarın binlerce insan sokağa atılabilir, piyasaların dayanma gücünün sınırını iyi belirlemek gerekli diye düşünüyorum.

bilgi küpü.
Aday Memur
03 Aralık 2018 10:50

asgari ücretli 5.9 milyon insan var. ayrıca asgari ücrete zam 9.5 milyon işçinin maaşını da etkileyecek. eğer zam yapılması çalışma barışı bozulur. ekonominin daralma süreci artar. şirketler asıl o zaman sıkıntıya girer.

bilgi küpü.
Aday Memur
03 Aralık 2018 10:51

eğer zam yapılmazsa çalışma barışı bozulur

durdurnikahımemurbey
Genel Müdür
03 Aralık 2018 11:07

senin ekonomiden anladığın falan yok.

binlerçe küçük işletme var, adam para veremez işçi çıkarır.

bilgi küpü., 5 yıl önce

eğer zam yapılmazsa çalışma barışı bozulur

bilgi küpü.
Aday Memur
03 Aralık 2018 11:26

şükür ki hiç bir siyasi partide ve devlette yönetici sınıfta senin gibi düşünen bir Allah'ın kulu yok.çünkü aklın yolu bir.

senin ekonomiden anladığın falan yok.

binlerçe küçük işletme var, adam para veremez işçi çıkarır.

durdurnikahımemurbey
Genel Müdür
03 Aralık 2018 11:35

onlar oy kapma peşinde, tabi öyle sallayıp duracak

iş gerçeklere gelince 100-200 tl verecek.

1600 tl ye bile işçi alamıyor adam, sen ne anlatıyorsun

2000 tl ye işçi alacak

hoppala paşam malkara keşan.

dediğimde ısrarlıyım, sen ve senin gibi düşünenler ekonomi bilmiyor

bilgi küpü., 5 yıl önce

şükür ki hiç bir siyasi partide ve devlette yönetici sınıfta senin gibi düşünen bir Allah'ın kulu yok.çünkü aklın yolu bir.

Dhmi-6868
Memur
04 Aralık 2018 19:05

Aslında doğru değil ama Türkiyedeki fırsatçı patronlar yüzünden kısmen doğru önerme.

Çünkü işverenlerin çoğu personel kaynaklı ürün fiyatını artırırken işçiye 1 lira zam yapıyorsa işçi kaynaklı maliyetine 2 lira ekliyor bu da fiyatların gereğinden fazla artmasına dolayısıyla enflasyona neden oluyor

sakaya.fırat
Yasaklı
04 Aralık 2018 21:01

200 lira patronlar 100 lirada devlet versin asgari ücretliye

venüsten gelen
Aday Memur
05 Aralık 2018 22:09

artı

bilgi küpü., 5 yıl önce

kadınca
Aday Memur
05 Aralık 2018 22:39

ne saçma ne alakası var ne kadar saçma olmuş

AmudaKalkanSolucan
Aday Memur
06 Aralık 2018 10:31

Ekonomiyi düzeltme anlayışınıza hasta oldum. Enflasyonun ve akabinde gelen ekonomik krizin sonucunu halktan çıkarmak.. Tam oligarşik yönetimin kölesi olmuş yönetici veya esnaf zihni..

1. Asgari ücrete zam yapmak enflasyonu çıkarmaz. Vatandaşın alım gücü dengelendiği için tersine enflasyona olumlu yönde katkı yapar.

2. İşveren ürettiği malları enflasyona göre düzenleyip satabiliyor. Ancak işçi hala alım gücünün altında ücret alıyor. Yani aslında potansiyel müşterisi kayboluyor.

3. Herhangi sosyal devletin iktidar erki ekonomik durumu düzeltebilmek için önce kamusal tasarrufa, sonra üretimdeki dengeye, en son halkın tasarrufuna el atar. Yani halkın cebindeki paraya el atılabilmesi için devlet imkanlarının yok olması gerekir.(Siysal erkin yaşam tarzından, harcamalarından ve israflarından; devlet imkanların yok olmadığını, olanın da onlar tarafından talan edildiğini anlamayan ya koyundur ya da ottur. )

4. Sosyal devlet anlayışını benimseyen bir ülkede millet refah yaşasın diye devlet tüm imkanlarını seferber eder. Bizdeki gibi siyasi erk refah içinde yaşasın diye milletin tüm imkanlarını kullanmak en net anlamıyla sömürüdür..

5. Devlet imkanları sadece devlet yöneticileri için değil tüm halk için vardır. Bu imkanların hem üretici hem de tüketici için kullanılabilmesi gerekiyor. SAYGILAR..

durdurnikahımemurbey
Genel Müdür
06 Aralık 2018 10:53

ekonomi profuna bak hele

yoksulluk sınırı dün açıklandı 6900 tl

yapsana asgari ücreti 6900tl alım gücü dengelensin

asgari ücret nasıl artar habarın yok

AmudaKalkanSolucan, 5 yıl önce

Ekonomiyi düzeltme anlayışınıza hasta oldum. Enflasyonun ve akabinde gelen ekonomik krizin sonucunu halktan çıkarmak.. Tam oligarşik yönetimin kölesi olmuş yönetici veya esnaf zihni..

1. Asgari ücrete zam yapmak enflasyonu çıkarmaz. Vatandaşın alım gücü dengelendiği için tersine enflasyona olumlu yönde katkı yapar.

2. İşveren ürettiği malları enflasyona göre düzenleyip satabiliyor. Ancak işçi hala alım gücünün altında ücret alıyor. Yani aslında potansiyel müşterisi kayboluyor.

3. Herhangi sosyal devletin iktidar erki ekonomik durumu düzeltebilmek için önce kamusal tasarrufa, sonra üretimdeki dengeye, en son halkın tasarrufuna el atar. Yani halkın cebindeki paraya el atılabilmesi için devlet imkanlarının yok olması gerekir.(Siysal erkin yaşam tarzından, harcamalarından ve israflarından; devlet imkanların yok olmadığını, olanın da onlar tarafından talan edildiğini anlamayan ya koyundur ya da ottur. )

4. Sosyal devlet anlayışını benimseyen bir ülkede millet refah yaşasın diye devlet tüm imkanlarını seferber eder. Bizdeki gibi siyasi erk refah içinde yaşasın diye milletin tüm imkanlarını kullanmak en net anlamıyla sömürüdür..

5. Devlet imkanları sadece devlet yöneticileri için değil tüm halk için vardır. Bu imkanların hem üretici hem de tüketici için kullanılabilmesi gerekiyor. SAYGILAR..

ccengiz001
Şef
06 Aralık 2018 11:08

Arkadaşlar sığ tartışmalara kulak tıkayalım lütfen.Enflasyon oranında zam yapılması kesinlikle enflasyon doğurmaz çünkü enflasyon zaten oluşmuştur fiyatlar artmıştır bunun akabinde insanların alım gücü kaybını telafi için enflasyon oranında zam yapılır. Bunun aksini iddia etmek abestir.

gelelim diğer konuya. Devletlerin varoluş sebebi nedir? insanların yada o devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan insanları hiçbir ayrım gözetmeksizin güvenliğini, sağlığını sağlamak ve refah düzeylerini artırmak değil midir?

Maaşlarda enflasyon oranında artış alım gücünü artırmaz dolayısı ile refah düzeyini artırmaz yani ülkenin büyümesinden fayda sağlamayan sadece alım güçlerini açıklanan (doğru ise eğer) enflasyon oranı kadar artırım yapıldığı için korumaya çalışan milyonlar doğal olarak hoşnutsuz olurlar.

Neyse tüm bu ekonomik faaliyetlerden anlamayan birisine açıklayacak kadar sade olursak tavuk yumurta çıkmazına hiç girilmez.

AmudaKalkanSolucan
Aday Memur
06 Aralık 2018 11:59

Bunu görmek için prof olmaya gerek yokki at gözlüğünü atıp bi etrafa bakmak yeterli. Keşke yapılsa bir gün umudumuz o refah seviyesine ulaşmak. Bu gün için yapılacak en güzel şey ise enflasyonun yol açtığı kaybı engellemek. Tabiki bu yetmeyecek lakin insanların yaşayabilmesi için bir gereklilik yerine getirilmiş olacak.

Asgari ücret nasıl artar haberim var. Muhasebe ve yönetici asistanlığı okuyup Sanayi şehrinde muhasebe, ekonomi yöneticiliği alanında yıllardır çalışan biri olarak söylüyorum; Öyle 5-6 bin tl maaş alıp asgari ücretliye atıp tutmakla olmuyor bu işler.

Ekonomi politikaları şart. Halkın nefes alabilmesi şart. yaşayabilmesi şart.

ekonomi profuna bak hele

yoksulluk sınırı dün açıklandı 6900 tl

yapsana asgari ücreti 6900tl alım gücü dengelensin

asgari ücret nasıl artar habarın yok

durdurnikahımemurbey
Genel Müdür
06 Aralık 2018 12:11

muhasebe ekonomi v.s biliyorum diyerek hava yapmışsın, madem hava yapıyorsun o halde asgari ücret nasıl artar anlat bize?

bugün 1603 tl.

ekonomici olarak söyle bize, olması gereken asgari ücret nedir?

bu iki soruya cevap ver bakalım

yoksa koftiden ekonomist binlerce var, ekonominin e sinden anlamayan

AmudaKalkanSolucan, 5 yıl önce

Bunu görmek için prof olmaya gerek yokki at gözlüğünü atıp bi etrafa bakmak yeterli. Keşke yapılsa bir gün umudumuz o refah seviyesine ulaşmak. Bu gün için yapılacak en güzel şey ise enflasyonun yol açtığı kaybı engellemek. Tabiki bu yetmeyecek lakin insanların yaşayabilmesi için bir gereklilik yerine getirilmiş olacak.

Asgari ücret nasıl artar haberim var. Muhasebe ve yönetici asistanlığı okuyup Sanayi şehrinde muhasebe, ekonomi yöneticiliği alanında yıllardır çalışan biri olarak söylüyorum; Öyle 5-6 bin tl maaş alıp asgari ücretliye atıp tutmakla olmuyor bu işler.

Ekonomi politikaları şart. Halkın nefes alabilmesi şart. yaşayabilmesi şart.

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi