Editörler : Pangaea

OnAd
Kapalı
21 Mayıs 2020 04:55

Sayın hocam, ne istediğinizi sizlerde bilmiyorsunuz. Bir an önce göreve başlamak mı istiyorsunuz? Yoksa sıralamada önce olan daha iyi yere atanır diyerek yeniden tercih vermek mi istiyorsunuz? Önce bunu netleştirmek gerek. Ek atamada atanacak öğretmen arkadaşlardan daha önce göreve başlama hakkınızın elinizden alındığından bahsediyorsunuz, ek atamadakiler eylülde göreve başlayacak diye bir haber mi aldınız? Yeniden tercih verip memleketime yakın yere gelmek istiyorum diyerek ek atamada memleketinize yakın bir yer açılacağı haberini mi aldınız? Lütfen evham yapmayın. Belki ek atamadakiler şubatta başlatılacak o zaman yine ek atamaya tercih vermek ister miydiniz?

Ek atamaya isteğe bağlı tercih yapıldığında nasıl adeletsizlik olacağının daha anlaşılır olması açısından bir örnek üzerinden somutlaştırmak istiyorum.

İkimiz aynı branş öğretmenleriyiz. Benim kpss puanım sizden daha yüksek. Bir yere yerleştim ancak memnun değilim. Sizin atandığınız yer daha cazip geliyor. Ama sizde koltuğunuzdan kalkmak istemiyorsunuz. Dolayısıyla benden daha düşük puan alan siz, benim gitmek istediğim yere gitmişsiniz.

Bu çerçeveden bakıldığında durum bir sandalye kapma oyununa benziyor. Yeniden oyuna başlayalım deniliyor ama bazıları sandalyeden kalkmak istemiyor. Bu şekilde adaletli oluyor mu? Böyle bir şey yapılacaksa isteğe bağlı olmadan tüm atamalar iptal edilerek yapılabilir. Ancak bu kez sizler gibi atanmış ve yerinden memnun olan öğretmen arkadaşlarımıza adaletsizlik olacak. Velhasıl isteğe bağlı veya zorunlu olarak ek atamaya tercih vermek sadece 18 Mart grubu içerisinde bir adaletsizlik oluşturur. Nereden tutulsa elde kalıyor. O yüzden sizlerin bir an önce göreve başlatılması en sağlıklısı olacaktır.

Mrtkydn17, 4 yıl önce

Sadece İsteyenlere tercih yapma hakkı verilirse neden adaletsizlik olur anlamadım ? Bende yerimden memnunum ama memleketime çok yakın yere atanmak isteyebilirim? Ek atama ile göreve başlayacaklardan daha önce meleğe başlama gibi bir avantajımız elimizden alınmış ise insanlarda hakkını arar. Sonuçta bu sıralama sınavıdır. Kimin sıralaması daha iyi ise o kişi istediği yere atanmaya daha çok hak kazanır demektir bu sistemde.

civanomert
Memur
21 Mayıs 2020 09:43

Hocam bizim ne istediğimiz belli de sizin neyi eleştirdiğiniz belli değil.

Çok açık bir şekilde çok tekrarladık ama yine tekrarlayalım: Biz bir an önce göreve başlayıp özlük haklarımızın, hizmet sürelerimizin ve maaşlarımızın yatmaya başlamasını talep ediyoruz.

Ama gelinen son noktada Haziran'da başlatılmanın da zor olduğu Ağustos hatta Eylül'de ek atamacılarla birlikte başlamamız konuşuluyor.

Biz de diyoruz ki eğer geç başlayacaksak ilk atanmanın bir esprisi kalmıyor ve bizden daha düşük puanlı arkadaşlar ilk tercihlerine yerleşecek ve aynı zamanda başlamış olacağız ki bu büyük haksızlık!

Dolayısıyla kimsenin öngöremeyeceği bu pandemi felaketi bir kesimi mağdur ederken bir kesime de haksız çıkar sağlamasın. Bunu düzeltmek şu an mümkün. Bunun yolu da isteğe bağlı tekrar başvuru imkanının sağlanmasıdır.

Ayrıca ek atananların Eylül'de atandıktan sonra en geç 2 hafta içinde göreve başlamaları mevzuatla sabittir. 2.dalga olur, deprem olur, savaş çıkar vs. bunlar istisnai durumlardır. İstisnalar üzerinden hüküm verilmez.

Ayrıca arkadaşın eve yakın yere atanmaktan kasdı puanına göre, istediği daha iyi bir yere atanabilmektir. Sözü bağlamından koparıp farklı bir zemine oturtmak doğru değildir.

Diğer husus isteğe bağlı atanma hakkında verdiğiniz örnek çok mantıklı değil.

Çünkü ilk atamada herkes kendi başarı sırası ve tercihine göre adil bir şekilde atandı. Özellikle ilk sıralarda olanların çoğu muhtemelen ilk tercihlerine atandı. Ama ortada ve özellikle son sıralarda olanlar son tercihlerine veya 41. tercihlerine atandılar.

Başarı sıralamasına göre adil dağılım isteyen ve atandığı yer içine sinmeyen arkadaşlar tekrar başvuru yaptıklarında atandıkları okul da otomatikman ek atamanın tercih listesine eklenecek. Ek atamada tercihte bulunacak arkadaşlar bu okulu da seçebilecek. Ama atandığı yerden memnun olan ve tekrar tercih yapmak istemeyen arkadaşların hakkı korunacak ve atandıkları okul ek atama listesine eklenmeyecek.

Dolayısıyla ek atamada tekrar başvuranların boşalttığı yerler artı ek atamada yeni açılacak yerler, başarı sırasına göre tekrar dağıtılacak.

Şimdi burada adaletsiz ya da yanlış olan yer neresi?

Mrtkydn17
Memur
21 Mayıs 2020 11:29

Yine yazıyorum...

1.KONU: Eğer biz ek atama ile atananlar ile Eylül'de göreve başlayacak isek bizim göreve erken başlama, maaşlarımızı alma ve akabinde zorunlu görev süremizden 5-6 ayı doldurma gibi avantajlarımız yok oluyor ve bu durumda bizim ilk atamada atanmamızın avantajını ortadan kaldırmış oluyor.

2.KONU: İsteyene tercih hakkı verilmesi daha uygun bir uygulama olacaktır. Çünkü; tercih yapıp yerinden memnun olan bir öğretmen zaten sıralaması iyi olduğu için istediği yere gitmiş demektir. Ama sırf erken başlama gibi bir avantajı kazanmak için 550.sıradaki bir öğretmen arkadaşımız Şırnak'a gittiyse ve Ek atamada atanacak 700.sıradaki bir arkadaşımız İstanbul,Yalova,Antalya,Tekirdağ vs. daha avantajlı bir yere gittiyse burada bir adalat sorunu ortaya çıkıyor demek istiyoruz.

3.KONU: Bizler ek atama ile atanacaklara siz atanmayın bizler sizin yerinize atanırız demiyoruz herkesin bileceği üzere böyle bir şeyin olmasınında imkanı yoktur. Biz sıralamaya göre bir atama olsun diyoruz(Bu adalettir kimse kusura bakmasın). Eğer 800.sıradaki bir aday 400.sıradakibir adaydan istediği yere gidebilme imkanını daha fazla elde ediyorsa burada ciddi bir sıkıntı vardır demektir.

4.KONU: 20+20 Bin alım yapılması zaten kendi içinde adaletsizlik ve mağduriyet doğudan bir alım şeklidir. İlk 20 Bin'de atananlar erken göreve başladığı için en azından belli başlı avantaj elde ediyorlardı ama şimdi bu durum avantajı ortadan kaldırdıysa ve göreve başlamalar olmadıysa Ek atamaya başvuru yapma hakkını elde etmek istemek ve bunu savunmak yanlış olmamalıdır.

5.KONU: Bu bir sıralama sınavıdır. Herkes kendi yaptığı sıralama ve puanını önüne koysun ona göre yorum yapsın lütfen. Yoksa aksi takdirde daha kötü puanda olup daha başarılı insanların önüne geçen torpilci şahsiyetsizlerden farkları kalmaz. Emin olun kendileri aynı durumda olsa bizimle aynı şeyi bizim gibi savunurlardı.

Yine tekrarlıyorum..

Adaletsizliği kimin yaptığının, nereden geldiğinin ve ne zaman geldiğinin bir önemi yoktur. Adaletsizlik her koşulda aynıdır. Aksini iddia eden insanında karakterinde büyük kusurlar vardır bunu da belirtmek isterim.

T1903
Şube Müdürü
21 Mayıs 2020 12:08

Yazdıklarının bir kısmına katılıyorum özellikle son paragraf kesinlikle katılmamak mümkün değil ama ülkemizin yapısı bu ve işleyiş hep buydu bu yüzden ben ilk atamada 41 i açmadım bu sene ayrıca ek atamanın yapılacağı ilk atamada açıklandı ki bu hiç yapilmiyordu bu işin mantıklısı ilk atamaya geriye dönük özlük haklarının verilmesidir ama o da yapılmaz onuda buluyoruz artık tartışmak çok manasız yani hayırlısı diyelim ama ben tekrardan toplu bir atama gerçekleşeceğine inanmıyorum olabileceğine dair hiç inancım yok ki bu haksızlık geçmişte yapılan haksızlıkların yanına bile yaklaşmaz tabi geçmiş şimdiyi maruz göstermez ama ülke gerçekleri de bu kar keşke zaten böyle iki alım değil de topluca tek alım olsa her zaman ama işte o da olmuyor ne diyelim hayırlısı olsun artık sadece su üsluplara dikkat edelim birbirimize girmek mantıksız topluca hareket etmek hak savunmak en mantıklısı ama biik olma konusunda yeterince sıkıntımız yokmuş gibi birde burda birbirimizi rezil ediyoruz resmen

Mrtkydn17, 4 yıl önce

Yine yazıyorum...

1.KONU: Eğer biz ek atama ile atananlar ile Eylül'de göreve başlayacak isek bizim göreve erken başlama, maaşlarımızı alma ve akabinde zorunlu görev süremizden 5-6 ayı doldurma gibi avantajlarımız yok oluyor ve bu durumda bizim ilk atamada atanmamızın avantajını ortadan kaldırmış oluyor.

2.KONU: İsteyene tercih hakkı verilmesi daha uygun bir uygulama olacaktır. Çünkü; tercih yapıp yerinden memnun olan bir öğretmen zaten sıralaması iyi olduğu için istediği yere gitmiş demektir. Ama sırf erken başlama gibi bir avantajı kazanmak için 550.sıradaki bir öğretmen arkadaşımız Şırnak'a gittiyse ve Ek atamada atanacak 700.sıradaki bir arkadaşımız İstanbul,Yalova,Antalya,Tekirdağ vs. daha avantajlı bir yere gittiyse burada bir adalat sorunu ortaya çıkıyor demek istiyoruz.

3.KONU: Bizler ek atama ile atanacaklara siz atanmayın bizler sizin yerinize atanırız demiyoruz herkesin bileceği üzere böyle bir şeyin olmasınında imkanı yoktur. Biz sıralamaya göre bir atama olsun diyoruz(Bu adalettir kimse kusura bakmasın). Eğer 800.sıradaki bir aday 400.sıradakibir adaydan istediği yere gidebilme imkanını daha fazla elde ediyorsa burada ciddi bir sıkıntı vardır demektir.

4.KONU: 20+20 Bin alım yapılması zaten kendi içinde adaletsizlik ve mağduriyet doğudan bir alım şeklidir. İlk 20 Bin'de atananlar erken göreve başladığı için en azından belli başlı avantaj elde ediyorlardı ama şimdi bu durum avantajı ortadan kaldırdıysa ve göreve başlamalar olmadıysa Ek atamaya başvuru yapma hakkını elde etmek istemek ve bunu savunmak yanlış olmamalıdır.

5.KONU: Bu bir sıralama sınavıdır. Herkes kendi yaptığı sıralama ve puanını önüne koysun ona göre yorum yapsın lütfen. Yoksa aksi takdirde daha kötü puanda olup daha başarılı insanların önüne geçen torpilci şahsiyetsizlerden farkları kalmaz. Emin olun kendileri aynı durumda olsa bizimle aynı şeyi bizim gibi savunurlardı.

Yine tekrarlıyorum..

Adaletsizliği kimin yaptığının, nereden geldiğinin ve ne zaman geldiğinin bir önemi yoktur. Adaletsizlik her koşulda aynıdır. Aksini iddia eden insanında karakterinde büyük kusurlar vardır bunu da belirtmek isterim.

OnAd
Kapalı
21 Mayıs 2020 16:01

Sayın hocalarım, önceki yazımda örneğin anlaşılabilir olması için ilkokul seviyesinde somutlaştırmıştım. Anlamayanlar ve mantıklı bulmayanlar için bir de okul öncesi seviyede somutlaştırmayı deneyeceğim.

Ali 2000 kontenjan verilen bir branş öğretmeni ve sıralaması 1999. Veli ise aynı branş öğretmeni sıralaması 2000. Ali ve Veli'nin tercih edebileceği 2000 okul var ama 40 tercih yapabiliyorlar ve önlerinde binlerce kişi var. Ali Şırnaklı olmasına rağmen yanlış tercihler sonucu 41. tercihle Artvin'e atanıyor. (Nasıl olur derseniz. Şırnak içinde 45 okul açılmış, Ali 40 tercihine de bunları yazmış ancak hepsine sıralama olarak ondan yukarda olanlar atanmış. Kalan okullardan birine tercih edilmediğinden düşük puan ve sıralama ile Veli yerleşiyor) Veli Hakkarili ve 40. tercihi ile Şırnak'a atanmış. Veli memleketine yakın olduğu için atamasından gayet memnun. Ali ise sonuçlar açıklandığında daha düşük ve sıralama olarak daha geride birinin memleketinde tercih edemediği okullardan birine atandığını görüyor ve üzülüyor. Ek atamada tekrar tercih yapacak ama Şırnak yok. Aksi gibi Veli yerinden memnun olduğu için tercih vermiyor ve Şırnak yine açılmamış oluyor.

Durum gerçek bir olayın (isimler, iller, sıralama, tercih ve okul sayıları farazi) okul öncesi seviyesinde hikayeleştirilmiş halidir. Yine anlamayan ve mantıklı bulmayan birileri varsa onlar için 2-4 yaş grubu seviyesinde hikayeleştirmeye çalışırım.

Unutmayın adalet hassas bir terazidir. 2000. kişi ile 2001. kişi arasındaki adaletsizlik 1999. ve 2000. arasında da aynıdır. 2000 kontenjan verilen atamada 100. sıradaki adamın 41. tercihle atandığı görülmemiş şey değildir. Demek ki puanı yüksek olan herkes istediği yere atanamıyormuş.

Burada yazdığım yazılar herhangi bir gruba karşıt görüş belirtmemektedir. Ama herkes zihninden geçenleri duymak ve pohpohlanmak istiyor. İsteğe bağlı olunca nasıl adaletsiz olacağını sordunuz ve herhangi bir yorum ve görüş belirtmeden Ali'ye olan adaletsizliği anlattım.

ogrtmny
Aday Memur
21 Mayıs 2020 16:26

Hamza Aydoğdu hocamızın bugünkü açıklamasında böyle bir şey olmayacağı anlaşıldı zaten arkadaşlar. Gerçekten adaletsiz bir atama dönemi oldu. Yıllar geçse bile unutamayacağım bu günleri. İki aydır stresten ne yaşadığımı ben bilirim. Kararname geldi ha gelecek yok gelmedi. E haklarımızdan mahrum kaldık niye erken tercih verdik o zaman dedik yok o da olmadı. Kararname için Haziran zor gözüküyor denildi. Hala bekliyoruz ben çok yoruldum artık. Tekrar tercih hakkımızdı diye düşünüyorum. 6 Aylık süreç küçümsenemez. Şuan 2017 atananları bir kaç aydan eş durumu tayin hakkını kaçırdılar ve her gün etkinlik düzenliyorlar. Anlatılmak istenen de buydu ya neyse. Yazık oldu herkese, emeklerimize. Bundan sonra ne olur artık yaşayıp göreceğiz.

civanomert
Memur
21 Mayıs 2020 19:03

OnAd arkadaşım bizim vurguladığımız husus ile seninkisi arasında herhangi bir alaka yok. Hemen kızıp hakaret etme :)

Olabilir bazen belki oruçlu kafayla idrak zorlaşabilir. Yazdıklarımızı iftardan sonra dinç kafayla bir daha oku.

Senin verdiğin örnekte sistemin tartışılması gereken ayrı bir sorunundan kaynaklanıyor. Malum bu sorunu minimize etmek için tercih sayısı 20'den 40'a çıkarıldı. Bu sorunu aşmanın tek yolu her adaya açılan okul kadar tercih hakkı vermek olabilir. Ya da her adayın tercihi tek tek alınacak 1. adaydan itibaren seçilen her okul listeden kalkacak ve sıradaki aday kalan okullardan seçim yapacak. 2. yöntem teknolojinin yardımıyla yapılabilir ve çok da mantıklı olur.

Ama cari olan uygulamaya göre aynı sınava giren ve bu sınava göre başarı sıralamasına sokulan adaylar iki farklı tercih havuzuna sokuluyor. İşte bizim itiraz ettiğimiz konu da bu.

Hatırlarsınız 2016'da yüksek puanla ilk atanan adaylara full doğu açıldı. Sonrasında yapılan ekatama da batı ağırlıklı oldu. Çok büyük haksızlık yapıldı.

Şimdi her ne kadar ek atamanın batı mı doğu mu ağırlıklı olacağını bilmesek de illa ki birçok kişinin hakkı yine yenilecek.

İşte şu an bu haksızlığın önüne geçmenin tek yolu isteğe bağlı yeniden tercih hakkının verilmesidir.

Ha Meb bunu yapacak mıdır? Çok umudum yok. Ama biz hakkı söyleyelim, doğruyu savunalım da Hakk elbet ilahi adaleti ile tecelli edecektir.

iTosun
Aday Memur
22 Mayıs 2020 06:28

Katılıyorum.

civanomert, 4 yıl önce

OnAd arkadaşım bizim vurguladığımız husus ile seninkisi arasında herhangi bir alaka yok. Hemen kızıp hakaret etme :)

Olabilir bazen belki oruçlu kafayla idrak zorlaşabilir. Yazdıklarımızı iftardan sonra dinç kafayla bir daha oku.

Senin verdiğin örnekte sistemin tartışılması gereken ayrı bir sorunundan kaynaklanıyor. Malum bu sorunu minimize etmek için tercih sayısı 20'den 40'a çıkarıldı. Bu sorunu aşmanın tek yolu her adaya açılan okul kadar tercih hakkı vermek olabilir. Ya da her adayın tercihi tek tek alınacak 1. adaydan itibaren seçilen her okul listeden kalkacak ve sıradaki aday kalan okullardan seçim yapacak. 2. yöntem teknolojinin yardımıyla yapılabilir ve çok da mantıklı olur.

Ama cari olan uygulamaya göre aynı sınava giren ve bu sınava göre başarı sıralamasına sokulan adaylar iki farklı tercih havuzuna sokuluyor. İşte bizim itiraz ettiğimiz konu da bu.

Hatırlarsınız 2016'da yüksek puanla ilk atanan adaylara full doğu açıldı. Sonrasında yapılan ekatama da batı ağırlıklı oldu. Çok büyük haksızlık yapıldı.

Şimdi her ne kadar ek atamanın batı mı doğu mu ağırlıklı olacağını bilmesek de illa ki birçok kişinin hakkı yine yenilecek.

İşte şu an bu haksızlığın önüne geçmenin tek yolu isteğe bağlı yeniden tercih hakkının verilmesidir.

Ha Meb bunu yapacak mıdır? Çok umudum yok. Ama biz hakkı söyleyelim, doğruyu savunalım da Hakk elbet ilahi adaleti ile tecelli edecektir.

Topalahmet
Aday Memur
26 Mayıs 2020 23:39

Yarıdan fazlası tekrar tercih istiyor. Tabi bunu 20 bine dağıttığımızda tablo farklı olabilir.

ogrtmny
Aday Memur
26 Mayıs 2020 23:59

Aslında süreç göz önüne alındığında sonuç mantıklı geliyor. İnsanlar 6aylik bir süre erken başlamak için tercih verdiler. Dalga geçer gibi Haziran sonu kararnameler illere gönderilecek deniliyor. Başka bir gün gelen açıklamada 1 Eylül'de ek atama sonuçları açıklandığı gibi illere kararnameler gönderilecek deniliyor. Bu tablo çok üzücü. adaletsiz.

memurolm
Genel Müdür
15 Ağustos 2020 17:24

ahhhh ah ne güzel günlerdi gerçek söylüyorum gözümden yaş geldi. çok özledim. ahh yıllar yıllar.

aslında yıllar gerçekten geçmiştir mesela benim ayak serçe parmağım kopsa aradan 6 ay geçse yarım yıl geçmiş sayılır.

3 ay geçse çeyrek yıl

1 saniyede sıfır virgül bilmem kaç yıldır. osebeble gene yıllar geçmiş sayılması gerekir.

ama ne güzeldi ahhh ahhh gerçekten şuan özlemlendim bea.

şimdi bambaşka saçmalıklarla azgın okyanuslarla güreşir gibi boğuşuyorum.

hayatttt beni neden yoruyorsun

madem çok günahhhhhhhhhhhhhhhhhhh

devamını bilmiyorum

ama ne güzeldi be arkadaşlar.

Toplam 91 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi