Editörler : E.Kayı Han
03 Mart 2011 12:31

İnsanın evleneceği tarih ve evleneceği kişi mutlak kader midir?

Arkadaşlar bu aralar bu konu kafamı çok karıştırıyor. Kişinin evleneceği kişi daha önceden kaderinde yazılı mı evleneceği tarih ile yoksa evleneceğimiz kişiyi seçmede bizim irademiz ne kadar etkili?

hallac830
Yasaklı
03 Mart 2011 12:50

herşey kaderinde yazılı ise neden insan kararlarından sorumlu tutulur ,yok eğer hür iraden varsa neden bazı seçimler yaptığında cehenneme atılırsın o halde,biz seçimlerimizde özgürüz,kader sadece Allah ın bizim seçimlerimizi önceden bilip takdir etmesidir diyerek çıkılmaz bu işin içinden.

insanın verdiği kararlar çevresindeki koşullara ve faktörlere göredir.eğer koşullar ve faktörler Allah ın kontrolü altında ise o halde insan özgür olamaz,tersinden bakarsak Allah ın kontrolü yoksa o zamanda Allah ın özgürlük alanını kısıtlamış oluruz.

seçme yeteneğimiz var ,fakat bazı şeyleri seçmememiz isteniyorsa bu yeteneğin de bir anlamı olmaz diyorum

03 Mart 2011 13:08

http://forum.memurlar.net/konu/1181673/

Kısaca; İnsanın kendi hayatıyla ilgili olup da insan iradesini devre dışı bırakan hiçbir şey yoktur. İnsanın kendisiyle ve çevresiyle ilgili her işinde Allah'ın iradesi, ilmi ve kudreti, insanın iradesinin o konudaki tercihine bakar ve ona göre şekillenir.

Tabii ki lütuf boyutlu durumlar hariç. Yani insan mesela içki içmeye yönelir de Allah onu iradesine rağmen bimr şekilde engelleyebilir, ama bunlar istisnai durumlardır. genellikle dua-teveccüh gibi ekstra yönelişlerle bu lütuflar daha çok celbedilebilir.

m.ack
Aday Memur
03 Mart 2011 13:13

Ya sen bilmiyorsan önceden belli olmasının ne önemi var ?

Evleneceksin veya evde kalacaksın. Bu durumu birinin biliyor olması senin bilmiyor olman durumunda sana hiçbir etki yaratmaz.

Teknisyen_01
Daire Başkanı
03 Mart 2011 13:14

Allah cc almdir yani herşeyi bilendir, gelmiş gelecek olan herşeyi bilir insanın evliliğini yani kiminle evleneceğini elbette bilir.

İnsanın evliliği tabiiki kaderdir,şöyleki kişi evleneceği kişiyi cüzi iradesiyle secer ve evlenir, Rabbimizde bunu bildiği için defterine falanca falanca ile evlenecek diye emreder.Kişinin cüzi iradesiyle evlenmiş olması yine kaderdir.Saygılar..!!

cuneyitozturk
Aday Memur
13 Mart 2011 04:13

Kader demek yüce Allahın ezelde her şeyi bilip yazması demektir.Yani rabimiz bize cüzi irade vermiş. o iradeyi ölunceye kadar nerede kulanacağız ne yapacağız,kiminle evleneceğiz,hangi mesleği seçeceğiz,nerede yaşayacağız yani yapacağımız bütün seçimleri yüce allah sonsuz ilmiyle bilmiş yazmiş.Buna ihtiyari kader denir.Birde ızdırari kader var o insanın iradesine bağlı değil. Hangi ülkede dünyaya gelecen,baban ve annen kim olacak kızmı olacan yada erkekmi olacan rengin yada şeklin bütün bunlar Allahın taktiri iledir.O zaman şöyle diyebilirsin,annem ve babamı,ülkemi,rengimi ve şeklimi Allah seçmiş öyle istemiş. ama şunu diyemesin kaderimde her şey yazılı işlediğim günahlarda benim suçum yok.Çunki yüce Allah ızdırari kaderde taktir etmiş ihtiyari kaderde ise sonsuz ilmiyle bilmiş.Bilip yazması bizi mesuliyeten kurtarmıyor.Bunu bir misal vererek açıklayalım;bir öğretmen öğrencilerini imtihan yapmadan önce 5 öğrencisi için 1,2,3,4 ve 5 alacak deyip gizli bir yere yazsa sonra imtihan etse yazdığı gibi çıksa 1 alan öğrenci diyebilirmiki sen yazdığın için ben 1 aldım.Diyemez çunki öğretmen ilmiyle onun kaç alacağını bildi ve yazdı.Aynen bu misal gibi yüce Allah bizi imtihan ediyor kimin 5 yada kimin 1 alacağını sonsuz ilmiyle bilip yazmış.Yüce Allahın bütün zamanları içine alan sonsuz bir ilmi var.O ilimden hiç bir şey gizli kalamaz örneğin gece bir rüya görürsün sabah aynen görduğun gibi çıkar. Yüce allah geleceği bildiğini bize o şekilde bildirir.Peygamber efendimize kıyamete yakın olacakları bildirmiş o da bize haber vermiş,mesela istanbulun fethini haber vermiş dediği gibi olmuş buna benzer yüzlerce misal var peygamber efendimiz gelecekte olacak haberleri kendi bilmiyordu. Ancak yüce Allah ona bildiyordu .Oda bize haber veriyordu.Haber verdiği gibi çıkıyordu.Bu örnekler gibi yüce Allah sonsuz ilmiyle bizim ne yapacağımızı bütün ayrıntılarıyla bilip yazmış. Onun için yaptığımız kötülüklerde mesuliyet bize aittir.Eğer taktir etmiş olsaydı mesuliyet olmazdı. Demek taktir ayrı bilmesi büsbütün ayrı bir şeydir.

13 Mart 2011 14:09

tehlikeli bir konu...kafa yormaya degmez derim.zaten olacak olan olacagına varır

Arensnuphis
Kapalı
13 Mart 2011 14:40

olmayınca olmuyor yıldım artık . salla gitsin. ne diyeyim.

13 Mart 2011 15:29

sözlerinize dikkat edin arkadaşlar...

Allahım bana hayırlısını ver diye dua ederdim ,çok şükür ki çok iyi bir eşim var...

...

köye ,uzağa evlenmem derdim,170 km uzağa gittim:))

allahinbirkulu
Şube Müdürü
14 Mart 2011 00:24

''Elhamdulillah kadere iman ediyorum'' bu söz söyleyen herkes için hayırdır, bundan fazlasını söyleyen herkez ziyandadır. Çünkü bu konuda insana yeterli bir ilim verilmemiştir.

mit80
Şef
14 Mart 2011 02:40

slm, kaderle ilgili olarak bikaç sözde ben ekliyeyim.

Birkere şunu söyliyeyim, kaderde varsa bizim irademize ne gerek var diyen arkadaş, neden bunu söyledin merak ettim, mesela sana bir örnek verecem bu örnekte farzet aynı kişiler ve aynı olaylar var.

Mesela recep adında bir adam olsun, bir öğleden sonra elektrik faturası ödemek için hızlıca Fatura ödeme merkezine gidiyor, yoldan karşıdan karşıya geçerken soluna bakıyor, yavaş gelen bir otobüs var, geçerim diye yola atılıyor ve arkasından otobüsü sollayan bir araba hızla recep adlı vatandaşa çarpıyor.Arabayı kullanan kişi recebi tanıyan erol adında biri, neyse Recep olay yerinde ölüyor.

bu bir kader bunu yazdık.

ikinci olarak yine aynı şekilde aynı olay kişiler aynı herşey aynı olarak düşünelim. bu sefer şunuda katalım."İRADE", bu aracı kullanan kişi recep adlı kişi ile aralarında kan davası olsun. birincisinde kasıtlı olarak recebe çarpmıyor ama ikincisinde kasıt var. Recep adlı vatandaş yine ölüyor. Burdan şu çıkıyor, kader aynı şekilde işlediği halde yani olaylar aynı olduğu halde irade önem kazanıyor. Yani niyet önemli.

Trafik ile ilgili suçlarda ölümlü kazalarda kasıt varsa cinayet yoksa genelde 2 ay hapis cezası ile yargılanır. Tabi birde Allah tarafından verilecek ceza var ki asıl önemli olan orası.

Neyse,

ikinci olarak ta bizim geleceğimizi Allah biliyor onun için ne yaparsak yapalım herşey belli demiş bir arkadaş. Haklıda şunuda anlamak gerek, Allah için zaman diye bir kavram yok. Yani bizim geleceğimiz Allah için gelecek değil. Yada geçmişteki olaylar geçmişte değil. Heran var. Yani kader o an yazılsada bize geçmişte belirlenmiş gibi geliyor. Allah'ı yarattıkları gibi düşünmenin verdiği yanılgı olursa kimse Allah'ı tanıyamaz. Zamanı ve diğer kavramları kendimizce düşünmenin verdiği hatalardan kaçamayız.

minarebiliş
Müsteşar
14 Mart 2011 10:57

tamamen kendi iradenle evleniyorsun!zorla olur istemsiz olur v.s olur ama bunlar irede ile oluyor.

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı
14 Mart 2011 19:55

insanın evleneceği kişi belli ve onun bulmasını beklemek mi?

Backgammon
Genel Müdür
14 Mart 2011 21:55

imam ı mübin herşeyin yazılı olduğu kitap

kitab ı mübin kaderin kaza olması.

kuru ve yaş herşey bir kitapta ( ayette geçiyor)

hiçbir olay yuoktur ki kader denizinde gezen bir gemi olmasın.

havva0332
Aday Memur
15 Mart 2011 14:58

kaderi Allahu teala belirler bizim böyle bir şansımız yok ama ona yön verebiliriz bu bizim elimizde zaten bu böyle olacakmış diyemeyiz. yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan sorumluyuz bunlar benim düşüncem

SeHZaDe_HaKaN
Daire Başkanı
16 Mart 2011 03:21

O (c.c.), Latîf ve Habîr'dir. Kişi yaptığı salih amellere göre bu mübarek isimlerin tecellîlerini üzerinde görebilir. Hayırlı olanın nasip olmasını istemek gerekir.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi