Editörler : crops35
14 Mayıs 2019 09:35

Mesleki Üst Öğrenim

Merhaba, programcı olarak çalışmaktayım. 3 ay önce bilgisayar mühendisliği bitirdim. 3 aydır özel hizmet tazminatım olması gerektiği gibi gözükmüyor ve düşük maaş almaktayım. Kadromun olduğu kurumla iki aydır uğraşıyorum düzeltilmesi için ve bugün bordroma baktığımda yine düzeltilmemiş olduğunu gördüm. Bundan sonrası için hangi yolu izlemeliyim? Cimer üzerinden maliyeye yazmak?

saenes74
Genel Müdür
14 Mayıs 2019 10:23

maliye ile ilgisi ne?

emhnds
Memur
14 Mayıs 2019 12:38

Ben de 1 ay uğraştım. En son maliye bakanlığı ile iletişime geçtiler hallettiler. Genellikle özel hizmet tazminatının programcı olarak verilmesi gerektiğini zannediyorlar ancak öht mühendise göre verilmeli. Sitede bir iki kişinin Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurarak 6 aydan kısa sürede olumlu olarak sonuca ulaştığını söylemişti.

saenes74
Genel Müdür
14 Mayıs 2019 16:10

görüş sorma yönünden diyorsun sen. zam ve tazminat kararnamesi BÜMKO dan çıkması nedeniyle.

emhnds
Memur
15 Mayıs 2019 09:49

Bence mutemetle görüşüp Bümko'dan görüş talep etmelerini isteyin. Mağdur olduğunuzu belirterek yazılı olarak talepte bulunursanız mecburen ilgilenmek zorunda kalırlar. Ayrıca geçmişe dönük eksik olarak yatan miktarı da alabilirsiniz.

saenes74, 5 yıl önce

görüş sorma yönünden diyorsun sen. zam ve tazminat kararnamesi BÜMKO dan çıkması nedeniyle.

deep-blue
Daire Başkanı
15 Mayıs 2019 10:33

İlgili birimdeki arkadaşlarınız, Maliye Bakanlığının ilgili görüş yazısının gereği neyse onu yapsınlar, kendilerince yorum yapmasınlar. Özel hizmet tazminatınızı ve yan ödemenizi mühendis olarak ödemeleri gerekir. Beyinlerini olmazı nasıl uygularız diye yormasınlar, görüş yazısının gereğinin yapsınlar...

https://www.memurlar.net/haber/477441/mesleki-ust-ogrenimden-ne-anlasilmalidir.html

saenes74
Genel Müdür
16 Mayıs 2019 16:29

nerde yazıyor o ?

programcının mühendis tazminatından yararlanacağı

o linkte öğrenminin hakkını alır diyor. proğramcı mühendis in teknik haklarını alır demiyor.

deep-blue
Daire Başkanı
16 Mayıs 2019 17:00

"Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerlerinin (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir." bu ifade gayet yeterli aslında, tabi okumak zor..

Programcı, tekniker, teknisyen , şucu veya bucu diye teker teker her unvan için her kişi için ayrı ayrı açıklamamı yapılacak, görüş mü verilecek? biz hiç beynimizi kullanmayacak mıyız??? Teknik hizmetler sınıfındaysan ve teknik hizmetler sınıfında ATANABİLİR (Bilgisayar Müh. , Çevre Müh., Jeoloji Müh. v.s farketmez) mesleki üst öğrenim bitirdiysen bitirdiğin üst öğrenimin zam ve tazminatlarını alırsın.

Adam teknik hizmetlerde programcıysa üzerine bilgisayar mühendisliği bitirdiyse özel hizmetini ve yan ödemesi mühendis gibi alır. Ek ödemesini ve ek göstergesini kadrosu üzerinden alır , olay bukadar basit ve net. Dediğim gibi beyninizi olumlu kullanmakta fayda var...

deep-blue
Daire Başkanı
16 Mayıs 2019 17:14

Bu konu zam ve tazminat kararnamesinde, Devlet Memurları Kanunu genel tebliğlerinde ve Maliye Bakanlığının 2014 yılına ilişkin mali ve sosyal haklar genelgesinde ayrıca geçmektedir, incelemeniz tavsiye olunur.

saenes74
Genel Müdür
17 Mayıs 2019 08:29

insanları aşağılamak gibi bir tutumunuz hoş değil.

arka arkaya iki yazınızda bunu belirtiyorsunuz.

burda bilgi alışverişi yapıyoruz.

doğru yada yanlış olması hakaratvari ifadelerinizi sizi haklı çıkarmaz. uslubunuzu düzeltin.

deep-blue, 5 yıl önce

Bu konu zam ve tazminat kararnamesinde, Devlet Memurları Kanunu genel tebliğlerinde ve Maliye Bakanlığının 2014 yılına ilişkin mali ve sosyal haklar genelgesinde ayrıca geçmektedir, incelemeniz tavsiye olunur.

ahmet-4216
Aday Memur
17 Mayıs 2019 14:23

Başta kurumlar bu mevzuatı nasıl anlamazlar diye bende kızıyordum. Aynı konuyla ilgili kurumu ikna edemeyince mahkemeye verdim. Koca koca hakimlerin verdiği kararı görünce kurumdakilere çok da kızmaya gerek olmadığını anladım

ahmet-4216
Aday Memur
17 Mayıs 2019 14:27

İşte idare Mahkemesi kararının metni "kurumların teknik hizmetler sınıflarına ait kadrolarda bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak fiilen görev yaptığı kadro unvanları için öngörülen oranda özel hizmet tazminatı ödeneceği, bu kapsamda mühendislik fakültesi mezunu olan ve kadro unvanı programcı olan davacıya, kadro unvanınının II sayılı cetvelin Özel Hizmet Tazminatına ilişkin Teknik Hizmetler Bölümünün 1) a-b ve c maddelerinde yer almaması nedeniyle, 1-d bendindeki oran olan 93 üzerinden ödeme yapıldığı ve bu oran üzerinden davacının özel hizmet tazminatının hesaplanmasında mevzuata aykırı bir husus bulunmadığı, davacının mühendislik fakültesi mezunu olmakla birlikte fiilen mühendis kadro unvanında görev yapmaması nedeniyle davacıya talep ettiği 152 puan üzerinden özel hizmet tazminatı ödenmesine olanak bulunmadığı sonucuna varıldığından, davacının bu yöndeki talebinin reddine dair dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmamıştır."

İstinaf Mahkemesi kararı "stinaf isteminde bulunulan mahkeme kararında hukuka aykırılık bulunmadığından, istinaf isteminin REDDİNE" şeklinde.

Yorum yapmak isteyen buyursun.

emhnds
Memur
17 Mayıs 2019 14:45

Şu an yazacak kelime bulamıyorum

ahmet-4216, 5 yıl önce

İşte idare Mahkemesi kararının metni "kurumların teknik hizmetler sınıflarına ait kadrolarda bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere kariyerleri (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak fiilen görev yaptığı kadro unvanları için öngörülen oranda özel hizmet tazminatı ödeneceği, bu kapsamda mühendislik fakültesi mezunu olan ve kadro unvanı programcı olan davacıya, kadro unvanınının II sayılı cetvelin Özel Hizmet Tazminatına ilişkin Teknik Hizmetler Bölümünün 1) a-b ve c maddelerinde yer almaması nedeniyle, 1-d bendindeki oran olan 93 üzerinden ödeme yapıldığı ve bu oran üzerinden davacının özel hizmet tazminatının hesaplanmasında mevzuata aykırı bir husus bulunmadığı, davacının mühendislik fakültesi mezunu olmakla birlikte fiilen mühendis kadro unvanında görev yapmaması nedeniyle davacıya talep ettiği 152 puan üzerinden özel hizmet tazminatı ödenmesine olanak bulunmadığı sonucuna varıldığından, davacının bu yöndeki talebinin reddine dair dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmamıştır."

İstinaf Mahkemesi kararı "stinaf isteminde bulunulan mahkeme kararında hukuka aykırılık bulunmadığından, istinaf isteminin REDDİNE" şeklinde.

Yorum yapmak isteyen buyursun.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
17 Mayıs 2019 14:47

Al benden de o kadar. Muhtemelen bu kararın bir karar düzeltme yolu vardır, onu araştırın bence.

emhnds, 5 yıl önce

Şu an yazacak kelime bulamıyorum

deep-blue
Daire Başkanı
17 Mayıs 2019 15:31

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/05/20060505-1.htm

Karar Sayısı:2006

710344

.... madde 4-...

a...

b...

c...

ç...

d...

e)"Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerlerinin (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir."....

İlgili mahkeme kararı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatların belirlendiği, 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ve ilgili konuda yetkili olan Maliye Bakanlığı (BÜMKO) görüşlerine aykırı bir karar olmuştur.Kesinlikle bir üst mahkemede düzeltilmesi gerekir.

ahmet-4216
Aday Memur
17 Mayıs 2019 16:35

Üst mahkeme filan yok. Kesin karar bu. İstinaf mahkemeleri kesinleşmiş karar veriyor. Bu kararı BÜMKO nun ikisi şahsım hakkında toplam beş görüşüne rağmen verdi.

deep-blue, 5 yıl önce

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/05/20060505-1.htm

Karar Sayısı:2006

710344

.... madde 4-...

a...

b...

c...

ç...

d...

e)"Kurumların teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına ait kadrolarında bulunanlardan, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlere, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere, kariyerlerinin (mesleki üst öğrenimleri) esas alınarak zam ve tazminat ödenir."....

İlgili mahkeme kararı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatların belirlendiği, 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ve ilgili konuda yetkili olan Maliye Bakanlığı (BÜMKO) görüşlerine aykırı bir karar olmuştur.Kesinlikle bir üst mahkemede düzeltilmesi gerekir.

ahmet-4216
Aday Memur
17 Mayıs 2019 16:44

Kararları haberler kısmına attım.İnşallah site yetkilileri yayınlar.

urukhaie
Şef
20 Mayıs 2019 10:22

teknisyenim,mühendislik mezunuyum. kurumumdan özel hizmet tazminatını almam yaklaşık 20 ay sürdü. en sonunda kamu denetçiliği kurumuna şikayet ettim. karar benim lehime geldi. geriye dönük toplu bir şekilde paramı aldım.

kdk kararında şöyle diyor ;

- üst öğrenime ilişkin zam ve tazminatlardan faydalanmak için aday memur- asil memur ayrımı yapılmadığı,

- başvuranın idareye başvuru tarihi esas alınarak mesleki üst öğrenimine ilişkin zam ve tazminatların hesaplanıp başvurana ödenmesi,

.............

ahmet-4216
Aday Memur
20 Mayıs 2019 12:37

arkadaşlar bu konuyla ilgili elinde olumlu veya olumsuz kamu denetçiliği kurumu veya mahkeme kararı olan varsa bana gönderebilir mi? mail adresim [email protected]

jeklarit
Daire Başkanı
20 Mayıs 2019 17:32

hocam kararı burda paylaşırsan herkes yararlanabilir.

urukhaie, 5 yıl önce

teknisyenim,mühendislik mezunuyum. kurumumdan özel hizmet tazminatını almam yaklaşık 20 ay sürdü. en sonunda kamu denetçiliği kurumuna şikayet ettim. karar benim lehime geldi. geriye dönük toplu bir şekilde paramı aldım.

kdk kararında şöyle diyor ;

- üst öğrenime ilişkin zam ve tazminatlardan faydalanmak için aday memur- asil memur ayrımı yapılmadığı,

- başvuranın idareye başvuru tarihi esas alınarak mesleki üst öğrenimine ilişkin zam ve tazminatların hesaplanıp başvurana ödenmesi,

.............

Raiden33
Aday Memur
20 Mayıs 2019 21:06

4b sozlesmelilee icin de gecerli mi?
Toplam 80 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi