Editörler : Pangaea
01 Şubat 2015 11:42

DİKAB İHL kafası karışanlar

Selamün Aleyküm.

Bir öğretmen olarak bu konuda size bir kaç tavsiyede bulunmayı uygun gördüm. Bir ilahiyatçının en büyük isteği tabiki kendi alanında derse girmektir. Arkadaşlar iş atanmakla bitmiyor. Atandıktan sonra zorunlu hizmet, eş durumu, norm kadro gibi sıkıntılar sizleri bekliyor olacak. İHL ler merkezlerde olduğu için zorunlu hizmet kapsamında olan okulların zorunlu hizmet süresi en az 5 yıl. İlk atandığınız kurum bu sınıfa girmiyorsa iki yıl sonra kendinize doğu illeirnden bir okul seçmek zorunda kalacaksınız.

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 11:43

Eş durumu tayinleri için ise eşiniz özel sektörde çalışıyorsa 3 yıl çalışma şartı geitirldi.

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 11:46

Eşiniz bir memur ise bir yıl içinde eş durumu tayin ile yer değiştirebilirsiniz. Ancak bu durumda da genelde yerleşim birimlerinde yeterli İHL olmadığı için ilçe emrine atanıp boş olan bir okulda DİKAB öğretmeni olarak çalışacaksınız. Sizi norm fazlası durumundan iki yıl içinde DİKAB kadrosuna geçirecekler.

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 11:50

DİKAB da ise yer değiştirmeniz çok kolay olacaktır. Norm fazlası olama durumunuz olmayacaktır.Bulunduğunuz yerde ilerleyen yıllarda alan değişikliği işe İHL ye geçme şansınız bulunmaktadır. Tabiki kendi alanınınıza göre sıkıcı gelebilir. Ortaokul ve ilkokullarda dersler keyif vemeyebilir. Şimdi öyle düşünüyorsunuz atandıktan sonra çok keyifli olacaktır.

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 11:57

Bu durumda nasıl bir tercih yapılmalı? Bir kaç tanıdığın için inceldiğim kadrolar bana şu izlenimi verdi. P121 puanım atanmama yetecekse DİKAB tercihi yaparım. Bunun için 20 tane güzel tercih yaparım. Son 5 tercihimi ise 26 ya kalmamak için doğu veya güneydoğu illerinden seçeceğim okulları yazarım. Doğu ve güneydoğuda en büyük sorun kalacak yer ve ulaşım. Bu sorunların en az olacağı öğretmen evi ve öğretmen pansiyonlarının çokça olduğu ilçeleri seçerim. Hatta bu il veya ilçelrin servisi olan yakın bir iki köyünü de buna dahil ederim. Sizi doğu illerinden korkutanlar orayı haritada zor bulurlar. Ben öğretmenliğimin en güzel yıllarını elektriği ve suyu sorun olan bir köyde yaşadım. Sizde korkmadan çekinmeden yazın. Oralarda siz kendinizi soyutlamazsanız sizi bağrına basar herkes.

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 12:06

P121 puanım atanmama yetmeyecekse veya formasyonum henüz yoksa ne yapmalıyım? Bu durumda P10 puanı ile tercih yaparım. Bu durumda tercih sıkıntısı ortaya çıkacaktır. Çünkü zaten tercih edilecek il sayısı 25 yok. Birinci hizmet bölgelerini yazarsanız ki bunlar bakabildiğim kadarıyla 8 tane, sizden puanı yüksek 8 kişi bu tercihi yapmamış olmalı. Yani nasıl bir tercih olacak kafa karışıklığı. Bu durumda doğu ve güneydoğu illerinden illere geliş gidişi olan ilçeleri, hava alanı olan yada işlek yol olan bir yer bulunmalı. Örneğin Van da bulunan çaldıran sapa yol üzerinde iken Erciş hem işlek yok üzerinde, hem iklimi kolay, kalacak yer daha kolay. Erzurum da olan Karayazı ise ilk gittiğiniz gün size istifayı düşündürecek bir yer( Ben öyle düşündüm). Ama bu gün en çok özlediğim yer ise Karayazı. Tercih zor bir süreç. Rabbim hepinize yardımcı olsun.

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 12:20

Özetlemek gerekirse P10 ile tercih yaparsanız sizin önünüzde 5-6 kişi olması durumunda tercih edeceğiniz yere gidemeyeceksiniz. P121 puanı ile doğru bir tercih ile çok daha iyi şartlarda çalışma olasılığınız bulunmakta. Puanınıza güvenmek bu noktada çok önemli. Herkesin tercihi hayırlı olsun inşallah. Umarım 10 gün sonra öğrenci cıvıltıları içinde bulursunuz kendinizi.

asrınmücahidesi
Genel Müdür
01 Şubat 2015 15:38

hocam güzel açıklamalar yapmışsınız da bayanların özellikle batıda yaşayan bayanların doğuda zorlanması konusunda neler söyleyebilirsiniz?

imamabdussamet
Aday Memur
01 Şubat 2015 16:00

Teşekkürler hocam bu tenvir edici açıklamanız için gerçekten tebrikler....

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 16:14

Hocam oralarda sizin gibi onlarca öğretmen var. Köyde kalmak zorlayabilir belki. Çünkü aynı lojmanı paylaşacağınız insanları seçme şansınız yok. Ancak orada bir aile oluyorsunuz. Bir birinizi bütünlüyorsunuz. Rabbim yardım ediyor. Daha atandığınız gün muhakkak oralarda çevrenizden birinin bir tanıdığı olduğunu öğreniyorsunuz. Bu sebeple ilçe merkezlerinde kalacak yer sorunu olmayan yerleri araştırıp oraları tercihlerinize eklemek yarararınıza olacaktır. Ağrının Tutak ilçe merkezine atandığımda puanı en düşük kişi idim. Benden puanı yüksek herkes 21( o zaman 20 tercih vardı) ile köylere atanmıştı. Orayı son tercihim olarak yazmasaydım yüksekovanın bir köyünde olabilirdim.

asrınmücahidesi, 9 yıl önce

hocam güzel açıklamalar yapmışsınız da bayanların özellikle batıda yaşayan bayanların doğuda zorlanması konusunda neler söyleyebilirsiniz?

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 16:20

Tercih yaparken illa ki bir noktaya odaklanmamak lazım. Konya ilimizin öyle yerleri var ki birçok doğu ve güneydoğu ilimizin şartları daha iyidir. Balıkesrin Kepsut ve Dursunbeyin ilçelerini biliyorum geliş gidiş yapılamayan. Marmara adasına atandığınızı düşünün. Bu lodosta orda mahsursunuz. Erzurumda ise her türlü uçak kalkıp iniyor. 1 saat 40 dk sonra İzmire yada İstanbula inebilirsiniz.

metehan.01
Memur
01 Şubat 2015 18:03

hocam yeni yönetmelik uygulamaya girmediği için özelde 1 yıl bizim için devam ediyor

ramzo05
Aday Memur
01 Şubat 2015 18:37

Yeni yönetmelik bu günlerde yayınlanacak. Bakanlık yetkililerin açıklamaları bu yönde. Bundan sonraki eş durumu tayinleri bu şekilde olacak. Ocak ayı eş durumunda ilk gün bazı arkadaşların başvurusuna izin verilmedi sonra bu sefer için düzeltme yapılarak eş durumu tayin başvuruları kabul edildi.

merrilyisme
Kapalı
01 Şubat 2015 18:44

Hocam hakkımız olanı verecekler ne demek yani tercih yaparken herşey eski yönetmeliğe göre yapıyoruz,atandıktan snra yeni yönetmeliğe tabi oluyoruz saçmalığa bak,haklarımızı korumaları lazım !

yeni yönetmelikteki 80 tercih ve dkab-ihl karışık tercih hayata gecseydi eğer şuan başvuranın yarından fazlasının ataması garanti olacaktı,herşeyi kendi işlerine geldiği şekilde yapıyorlar

metehan.01
Memur
01 Şubat 2015 20:02

seçimden önce bu yönetmenliği çıkarmazlar,ıkarırlarsa da bu maddeye dokunmazlar gibi

vedat ve
Aday Memur
03 Şubat 2015 00:10

arkadaşlar p10:57.5 - p121 :58.5 sizce ne yazmalıyım ihl mi dkab mı

yagsag
Aday Memur
03 Şubat 2015 00:16

İhl tabiki de

muratm28
Aday Memur
03 Şubat 2015 09:35

dkab bence 62 de kapatır