Editörler : F16 Gökçen

sooner or later
Aday Memur
23 Eylül 2020 11:05

Kafa dengi = "senin calismana gerek yok ben sana bakabilirim" diyebilen zengin erkek :) Diger turlu evlilik tam bi sacmalik.
Hukuk10, 4 yıl önce

bekarlıkta iyi ama kafa dengi birini bulunca evlenmek lazım

Mekatronik33
Memur
23 Eylül 2020 11:20

Bu arada coğrafya kaderdir lafını Gazali değil İbn-i Haldun söylemiş ve 2020 kpss lisans sorusu :D
aydın3131, 4 yıl önce
evlilik üzerine ciltler dolusu ansiklopediler bile yazılır. yaşadığınız şehri bilmiyorum ama "coğrafya kaderdir" sözünü sanki özellikle evlilik için demiş Gazali. Doğu + Güneydoğudan evlenecek isen sen o kızla değil 7 sülalesi ile evlenmiş oluyorsun. gerisini anlayışınıza bırakıyorum. Bebek tabiki evin neşesi oluyor ama bir yere kadar o da. maddi külfeti bence düğün den sonra yok gibi. Bekarken disarda cafelerde para harcayacağına evine mutfağına harcarsınız, o yüzden maddi bir ağırlığı yok gibi. gelelim en önemli konuya, eşin ile gerçekten anlaşıyor musun, uyum var mı?? yoksa adet yerini bulsun cevremdeki herkes evlendi, bende yaş daha fazla ilerlemeden evleneyim modunda mıyız ?

DdUyGuD
Aday Memur
23 Eylül 2020 19:40

Allah yardımcınız olsun
aras75, 6 yıl önce

7 yıllık evliyi. Iki tanedunya tatlısı evladım var. Ev,araba,gibi bahcesi var. Ikimiz de memuruz. Fakat eşimi tanıdığım ilk günden bugüne sürekli kavga halindeyiz,huzur hiç yok. Hep sabreden hep aşağıdan alan ben oluyorum. Bir erkek olarak ailemi bırakıp eşinin memleketine yerleştim. Boşanmayı,ölmeyi çok düşündüm fakat iki evladıma kiyamiyorum. Eşim o kadar sınırlı bir indan ki en küçük şeyde kıyameti koparıp ağza alınmayacak hakaretler ediyor. Ev işlerinin En az %70 ini ben yapıyorum. Yemek çocuklarla ilgilenmek daha neler neler. Onun yek yaptığım whatsap ta yirmiye yalın gruba üye burada yazıp saçma sapan dizileri izlemek. Tamam ben de dörrt dörtlük değilim ama idare ediyorum sabrediyorum. Bugüne kadar yaptığımız binlerce kavgada hep alttan alan ben oldum. Evlenecek arkadaşlara tavsiyem benim gibi olmayın. Sesiniz çıkmadıkça ediliyorsunuz. Sert olun kisiliginizden ödün vermeyin. Anlatacak çok şey var da neyse. Allah evlerimize huzur versin.

balarest
Genel Müdür
24 Eylül 2020 07:27

Doğru zaman da, doğru yerde ve doğru kişi ile yapıldığında, zevk alınan durum

aksoy999
Şube Müdürü
24 Eylül 2020 12:18

Bekara boşamak kolay olur. Evliyede boşayamamak zor olur. O nedenle bazı deneyimli arkadaşlarında dediği gibi önce kafana yatacak eş dediğin. Herşeyi mesele etmeyecek. Sonrada aile, kültür gerisi kendiliğinden gelir. On yıl olunca artık dersin ki ben o olmadan nasıl yapacağım. İşte orada başlar sevgi, aşk saygı, hürmet....

Aeqitas veritas
Aday Memur
24 Eylül 2020 15:49

. . .

sooner or later
Aday Memur
24 Eylül 2020 18:04

Evlilik = Herkes birbirinin caresizliginin kurbani.

sooner or later
Aday Memur
24 Eylül 2020 18:06

Bence, insanlar bedenen ruhen 25 yasinda sabit kaliyo olsaydi, yaslanmak diye bisey olmasaydi, evlilik yuzde 99 oraninda azalirdi. İnsanlari evlilige iten sey aslnda yaşlanma korkusu ve yaşim geciyor kaygisi.
25 Eylül 2020 14:24

Yüzlerce örnek vermek mümkün...Ben sadece birini vereyim: 3 ay önce ağlayıp sızlayan tanıdık bir anaokulu eğitmeni hanım; Eşim masraftan kaçıp allı şanlı düğün yapmak istemiyor ve ben de benim istediğim gibi (gösterişli-görsünler diye) bir düğün yapmazlarsa evlenmeyeceğim. Ve hala evlenmediler.

ceyhun.emre
Aday Memur
26 Eylül 2020 06:33

Hemcinslerim tarafından linç edilmek istemiyorum ama yazmasamda olmaz dedim.

Arkadaşlar evlilik bir bütünü oluşturan parçaların bir araya gelmesidir.

Yemek yapmak çamaşır bulaşık yıkamak ev temizlemek çocuğa bakmak kadının asli görevi değildir. Nitekim bu saydığım işleri tek başına kadın yapmadığı gibi tek başına sorunları üzerine yıkmak adaletsizce olur.

Evlenmeden önce eşime (memur olduğu halde) çalışmak zorunda olmadığını syledim. Çalışmazsa neler olacağınıda söyledim. Nitekim tek bir gelirle bir ürünü üzerinde daha çok düşünüp alırken 2 gelirle daha kolay sahip olunuyor. Bu durum sosyalleşmede anne babalara yardım etmede en önemlisi çocuğun eğitiminde bile ön plana çıkıyor.

Tabi maddiyat evlilikte bütün problemlerin üstesinden gelmeye yetmiyor. En önemli çimento burada iletişim. Karşıızdaki insanı kadın, anne, ev hizmetçisi gibi kategorilerden sıyırıp insan olarak değerlendirin. Bazen sizin canınız hiç birşey yapmak istemezken onunda insan olduğunu istemeyebileceğini düşünün. Evdeki sorumluluklar tamamen ortak ve yarı yarıyadır. Kadınların insiyatif kullanıp bazı yükleri tamamen sırtlanmasını kadınlara görev adletmeyin. Nitekim dinimiz İslam çocuğunu emzirmek istemeyen kadın için bile sorumluluğu erkeğe yüklüyor.

Konuşun

Konuşun

Konuşun...

Ama ben dili kullanmayın. İyiki hayatımızda kadınlar var....

Mahlas.R
Aday Memur
26 Eylül 2020 12:54

Yanlışlıkla eksi puan verdim, sonunda aklı başında bir insan evladı görmek insanı mutlu ediyor. İnşallah sana layık birini bulursun arkadaşım.
ceyhun.emre, 4 yıl önce

Hemcinslerim tarafından linç edilmek istemiyorum ama yazmasamda olmaz dedim.

Arkadaşlar evlilik bir bütünü oluşturan parçaların bir araya gelmesidir.

Yemek yapmak çamaşır bulaşık yıkamak ev temizlemek çocuğa bakmak kadının asli görevi değildir. Nitekim bu saydığım işleri tek başına kadın yapmadığı gibi tek başına sorunları üzerine yıkmak adaletsizce olur.

Evlenmeden önce eşime (memur olduğu halde) çalışmak zorunda olmadığını syledim. Çalışmazsa neler olacağınıda söyledim. Nitekim tek bir gelirle bir ürünü üzerinde daha çok düşünüp alırken 2 gelirle daha kolay sahip olunuyor. Bu durum sosyalleşmede anne babalara yardım etmede en önemlisi çocuğun eğitiminde bile ön plana çıkıyor.

Tabi maddiyat evlilikte bütün problemlerin üstesinden gelmeye yetmiyor. En önemli çimento burada iletişim. Karşıızdaki insanı kadın, anne, ev hizmetçisi gibi kategorilerden sıyırıp insan olarak değerlendirin. Bazen sizin canınız hiç birşey yapmak istemezken onunda insan olduğunu istemeyebileceğini düşünün. Evdeki sorumluluklar tamamen ortak ve yarı yarıyadır. Kadınların insiyatif kullanıp bazı yükleri tamamen sırtlanmasını kadınlara görev adletmeyin. Nitekim dinimiz İslam çocuğunu emzirmek istemeyen kadın için bile sorumluluğu erkeğe yüklüyor.

Konuşun

Konuşun

Konuşun...

Ama ben dili kullanmayın. İyiki hayatımızda kadınlar var....

sooner or later
Aday Memur
26 Eylül 2020 17:27

Burda aslinda evlilerin görüşü sorulmus ama evlilerden cok bekarlarin cevap vermis olmasi cok ilginç :)

sooner or later
Aday Memur
26 Eylül 2020 17:29

Bekar oldugunu nerden cikardiniz?
Mahlas.R, 4 yıl önce
Yanlışlıkla eksi puan verdim, sonunda aklı başında bir insan evladı görmek insanı mutlu ediyor. İnşallah sana layık birini bulursun arkadaşım.

aydın3131
Aday Memur
26 Eylül 2020 21:55

çok eskiden okuduğum bir gazeteden özlü söz. "kadin gençliğinde sevgilin, orta yaşta yoldaşın, yaşlılıkta hasta bakıcın olur." günümüzde ne kadar doğru, hangi eş hasta kocasına/karısına bakar o tartışılabilir tabiki de.

Ferhadi06
Aday Memur
27 Eylül 2020 00:03

Evlilik kaderdir. Allah'ın emri, Peygamberimizin sünnetidir. Dinimizin yarısıdır. Hayattaki en önemli tercihtir.

sooner or later
Aday Memur
27 Eylül 2020 22:17

Pardon da, yaslaninca ikisi de yasli ve hasta olacak, kim kime bakacak? Cocuklari insafli olursa cocuklar bakar. Zaten biraz da yaslaninca baksin diye cocuk yapilmiyor mu.
aydın3131, 4 yıl önce
çok eskiden okuduğum bir gazeteden özlü söz. "kadin gençliğinde sevgilin, orta yaşta yoldaşın, yaşlılıkta hasta bakıcın olur." günümüzde ne kadar doğru, hangi eş hasta kocasına/karısına bakar o tartışılabilir tabiki de.

mustafadzc
Şef
28 Eylül 2020 11:30

Benim gördüğüm köylerde dahi aynı evde kalmayı bırakın altlı üstlü oturmaktan imtina ediyorken gelinler kim kime bakacak? Çocuğu yap küçükken sev.Büyür evlenirse torun seversin.Artık okadar.

sooner or later, 4 yıl önce
Pardon da, yaslaninca ikisi de yasli ve hasta olacak, kim kime bakacak? Cocuklari insafli olursa cocuklar bakar. Zaten biraz da yaslaninca baksin diye cocuk yapilmiyor mu.

Beynit
Aday Memur
29 Ekim 2020 01:13

Evlenip boşanmış biri olarak söylüyorum. İyi tarafı şu daha düzenli tertipli bir hayatın oluyor yalnız değilsin bir kere tatlı bir hengame var. Çocuk varsa daha anlamlı oluyor çocuğunun büyüdüğünü görmek bu süreci en küçük ayrıntısına kadar gözlemlemek çok güzel. Statü değişiyor komşuluk ilişkileri daha güzel gelişiyor karşı tarafa güven veriyorsun birlikte yapılan kahvaltı tatil geziler daha anlamlı. Kötü tarafı şu; ne yaparsan yap sürekli hoşnutsuz bir eş uzlaşı kültürü olmayan bir eş yüzünden çıkan kavgalar aileyi düşünmekten kendini ihmal etmeler felan insani yoruyor. Belli bir süre sonra tek duzelik ilişkinin bayağılaşmasi kaybolan tutku vs... Bir bakıyorsun ki sadece çocuk için sürüyor bu evlilik ve yine bakıyorsun ki çocuk için sürdürdüğün evlilik çocuğa daha çok zarar veriyor. Evde yalnız yemek yerken yediğiniz yemek boğazında kalıyor deyim yerindeyse o yüzden hep dışarda yiyorsun... Ne bekarlık sultanlıktır ne evlilik tukaka...

PRFRSR
Şef
04 Kasım 2021 23:38

Bende kişisel fikrimi yazayım; 14 yıl süren ve yakın zaman önce bitirdiğim evliliğimde şunu ggördüm.. Evlilik bir ORTAK YAŞAM projesi dir bana göre. Her ortaklıkta olduğu gibi burada da BİRLİKTELĞİ ZEHİRLEYEN ve AYAKTA TUTAN ETKENLER vardır. Bu etkenler Sevgi Güven ve Sadakattir. Duygularınızın, DÜşüncelerinizin ve Değerlerinizn BİR olmadığı insanlardan uzak durun. İster kadın ister erkek olsun hangi tarafta olursanuz olun içinizdeki dünya ile dışınızdaki dünya arasındaki dengeyi kurmadan evlenmeye kalkmayın ve Bu dengeyi sağlamayaman birni de hayatınıza katmayın. Bir arkadaş, Gezmeyi seven kadınlardan uzak durun demiş. Tam aksini düşünüyorum.. Benim eş olarak görececeğim kişi HAYATIMIN HER ANINDA YANIMDA OLMALI. Hayatın kendisi bir YOLCULUK içen. Gemeyi, Keşfetmeyi sevdiği için bir insanı etiketlemek riyakarlık gibi geliyor bana. Ben hayatın kendisni bir YOLCULUK olarak görüyor ve O Yolculuğu keyifli hale getiren BİR YOL ARKADAŞI olsun istiyorum. Denklik hususu da çok boyutlu dur. Duygular, Düşünceler, Hayattan Fikirler, Kültür, Eğitim düzeyi Ortak yönler, ve nihayet hayattan ve gelecekten ortak beklentiler e sahip olmak. Mutluluğa açlan kapının ALTIN ANAHTARI dır bana göre..

awicennaa
Aday Memur
08 Kasım 2021 23:13

İşte en doğrusu bu
Mbskyline06, 6 yıl önce
Evlilik kale gibidir. Dışardakiler içeriye, içerdekiler dışarı cikmak ister...konunun özeti bu
Toplam 89 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi