Editörler : crops35

sümeyye1983
Memur
17 Ağustos 2010 16:23

sana cevap yazanda kabahat.kötü söz sahibine aittir.tüm sölediklerin seni taşıyor.beni değil

aras.dağlı
Genel Müdür
20 Haziran 2011 14:36

şizofreni hastaları "zihinsel engelli" kategorisine girer mi?

% 50 iş gücü kaybı raporu olan Üniversite mezunu bir şizofreni hastası, engelli memur sınavına başvurabilir mi? Raporunda çalışabilir ibaresi var...

..

Diğer Psikotik hastalıklarda durum nedir?

bu konuda bilgisi olan var mı?

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 14:46

2000 yılındaki merkezi özürlü sınavına katılamamışlardı fakat bugün yeni yönetmelik hazırlanamdan konuşmak yalnis olur yeni yönetmeliği beklemek gerekiyor.

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 14:50

ayrıca yeni raporlarda arka kısmında özür gurupları yazmaktadır zihinsel işaretlimi bakman gerekiyor bir çok resmi 2000 merkezi özürlü sınavında alımlarda eleman alımn ihtiyacını karşılarken diğerleri bölümünden engelli olanları tercih etmişti,zihinsel ve şizofreni türü hastalıkları olanlar bu sınava dahil edilmediler.yeni yönetmeliği bekle ha bne zihinsel engelli katagorsindemi girecem diyorsan kronikleşmiş bir durum varsa evet fakat anladığım kadarıyla sende böyle bir durum yok

google123
Yasaklı
20 Haziran 2011 15:51

2010 yılında zihinsel engell statüsünde alımlar olmuştur.

zihinsel engel statüsündekiler düşük IQ seviyesindekilere uygun sorular sorulmuş olup sınavda full çeken bir çok normal IQ su olan kişi sistemdeki bu açık sayesinde şu an kamuda memur olarak çalışmaktadır.

raporunda çalışabilir şeklinde ifade yer alan her türlü engelli kamuya engelli alımlarına başvuruda bulunabilir.

siz işinizi garantiye alın ilgili kurumlardan bilgi edinme yolu ile bilgi edinme başvurusunda bulunmadığınız sürece

kim ne derse desin hikaye !

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 15:58

google kardeşim bizde kesin demedik sadece geçmişte yaşanmış olaylar ve merkezi özürlü sınavından bahsettik kurumlar kabul et yada etme zamanı geldiğinde göreceksin olaki zihinsel engelliler sınava dahil edilirse bu guruptan memur alım tercihi yapmayacaklardır.zihinsel ve ruhsal özürlü alımları kamuda kurumlar arsında en az yerşetirmelerin yapılacağı daldadırlar.

aras.dağlı
Genel Müdür
20 Haziran 2011 16:17

şizofreni zihinsel engel değildir ama...

üniversiteyi ben bu hastalık ile başarı ile bitirdimm...

psikolojik rahatsızlıklar için ayrı bir başlık olmalı değil mi?

ilaçlara ve hastalığa bağlı dikkat ve yoğunlaşma, motivasyon bozuklukları oluyor... hastalığın alevlenme dönemlerinde rahatsızlık artıyor...

"diğer engeller" kısmına girmeli diye düşünüyorum... ya da nörolojik-psikiyatrik engeller diye yeni bir kategori oluşturulmalı...

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 16:30

kardeşim hayırlısıyla bekleyelim bakalım yönetmelik çıktığında netlik kazanır ihşallah biz sadece geçmişe yönelik bir yorumdan bahsettik yönetmelik hazırlansın net bilgiyi aktarmak daha kolay olacak ben kendi adıma soyleyebilirim o yıllarda kendi özür gurubumdan neredeyse hiç alım yapılmadı

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 16:32

şizofreni zihinsel engelli katagorsinde ele alınabilir sadece kronikleşmişse sizde tabiii olarak böyle bir durum yok ihşallah güzel bir iş sahibi olursun...

aras.dağlı
Genel Müdür
20 Haziran 2011 16:44

şizofreni kronik bir hastalık zaten...

ama zihinsel fonksiyonlarda etkiisi yok...

duygu ve düşünce bazında bozukluklara sebep olan hastalık...

şizofreni üstün zeka ile birlikte seyredebilen bir hastalık...

ama bu hastalık grubunun istihdamı konusunda net bir şey yok galiba

---------------------

bu kategoride başvuru yapan varsa bana yardımcı olabilir belki..

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 16:47

bende saa bunu ifade ettim zaten ileri derecede ilerleme söz konusuysa kronikleşmiş ve zihinsel engelliyle aynı kapsama girer dedim zaten senin anlatına göre zaten girmiyorsun zihinsel engelli katagorsine benim sana ifadem şu bu engelli gurupları kamuda fazla tercih edilmiyor okadar

google123
Yasaklı
20 Haziran 2011 18:35

zihinsel engelin ne olduğu konusunda

resmi sınav yönetmeliğinde açıklayıcı bir madde bulunmadığı sürece !

sağlık raporunda hastalık tanısının yazıldığı kısım olarak

"Zihinsel, Ruhsal, Davranışsal Boz."

tek bir kategoride değerlendirilmetedir.

bakınız : http://www.engelliler.biz/Rapor_Oranlari/saglik_raporu_formu-on.png

sistemdeki bu açığı sayesinde düşük IQ su olanlar için hazırlanan soruları düşük IQ su olmayanlar çok kolaylıkla cevap verebiliyorlar.

ve kolaylıkla memur olabiliyorlar

dahası bu konuda 1 yıldır neredeyse 100 tane konu başlığı açtım

ama bu durumda olupta bu haktan yararlanamadım diyen insan sayısı 10 kişiyi bile yok ! dahası itiraz eden 1-2 kişini ise sağlık raporu geçici süreli olduğu için ( sınava başvurusu süresinden öncesi rapor süresi tarihi biten ve tekrar rapor çıkartamayan 1-2 kişinin atama işlemi tamamlanamamış, malesef bu durumu forum ortamnda ulu orta yazamıyorlar ! yani uzun lafın kısası herkez işine nasıl geliyorsa öyle davranıyor, dahası daimi raporu olanların bu haktan yararlanaması için bu konudaki açığı kullanmasınlar diye sanki adalet timsaliymişi gibi işine gelmeyen konuları olumsuz yorum yazanıyorlar denebilinir. ! dahası yeni alımlar için yeni rapor çıkaranlar bu sistem açığının bilinmemesi için doğruya yalan demek bedava yeterki ellerindeki tek memur olma kozu kaçmasın diyerekten burada söylediklerimi yalanlayacak bir çok insan var !

ama işte gerçek

20 Haziran 2011 18:54

1-Tedaviyle çalışabilir % 45

2-Tedaviye rağmen çalışma olanağı olmayan % 80

raporunda çalışabilir ifadesi yeralıyorsa girersin arkadaşim kimsede engelliyemez.istisnalar vardır örnegin TSK bulaşıcı hastalıktan dolayı engelli raporu almış arkadaşları kabul etmezler bu bir istisnadır..diyer kurumlar burda arkadaşın bahsettiği gibi zihinsel elgelli sizofreni hastası diye ayırt edemezler çaliştigi kurumda engelli arkadaşlara yapabilecegi bir iş verilir...

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 19:26

arkadaşım kurumlar yerleştirme tercihlerinde bu ayrımı yaparmı yapmazmı görürsün ben 2 yıl boyunca her atamada benim özür gurubumdan alımları bekledim ama alan olmadı kurumlar istediği özür gurubunu tercih etme hakkına sahip bunu ösym ye bildirir ösym de bu doğrultuda tercih şartlarını belirler.elbetteki bizim dileğimizde bu ayrımı yapmamaları bakın işçi alımlarında bile yok TCDD 2 AYLIK TECRÜBE FALAN FİLAN BAHANELERLE ELAMAN ALIMI YAPIYOR memur olarak merkezi özürlü sınavında hangi kuruma başvurduysam özür gurubunuz nedeniyle başvurunuz geçersiz olur başvurmayın denildi ben kendi üzerimden yaşadığım sıkıntıları anlattım elbetteki dileğim bütün özür guruplarının hatta bütün başvuru yapanların işe yerleşmeleridir. benim sizlerle kişisel bir sorunum yok sadece yaşananlardan örnekler sergiledim umarım ben yanılıırm sizin dediğiniz olur.

google123
Yasaklı
20 Haziran 2011 19:33

baris1789

senin mantığına göre bu engel türünde olanlar hiç bir şekilde memur olamaz diyorsun doğrumu yani insanlara bir çözüm yolu sunamıyor senin bu mantığın !

yaw kardeşim

tek bir ana kategoride değerlendirilmetedir.

eğer mağdur olacaksanız bağre haklı bir şekilde mağdur olunda mahkemeye elinizdeki en sağlam olan belge ile gidinki hakkınızı alın !

tek bir kategoride değerlendirilmetedir.

google123
Yasaklı
20 Haziran 2011 19:37

barış senin söylediğin şey

mesleki nitelik kategorisine göre alımlar konusuna giriyor !

bunun engel türü ile uzaktan yakından hiç bir şekilde alakası olmadığını şu an sende biliyorsun dimi :)

barış şu an ne yazdığını biliyormusun !? :D

hiç güleceğim yoktu 2 farklı konuyu bir birine karıştırdın he :D

google123
Yasaklı
20 Haziran 2011 19:41

şu linke girip scan edilmiş raporu görsen zaten böyle yazmazdın !

( kesin buna bakmadan kafadan yazıyorsun işte ! :)

http://www.engelliler.biz/Rapor_Oranlari/saglik_raporu_formu-on.png

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 19:45

google zaten bir bien sen kaldın ya bu sitede umarım dediğin gibi ben yanılacam ama şunu iyi anlaki ben hem işçi hem memur alımlarının hepsine başvuruda bulundum görmek istemeyen sensizn sadece klavyede atıp tutmakla bu olmuyor merkezi sınav sonrası anlarsın demek istediğimi

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 19:50

google kardeşim sen hakikaten birşey bilmiyorsun raporun arka suretini çevirsene yeni raporlarda özür gurubu başlığı altında v işareti konulmuştur kutucuğa zihinsel engelli katagorsinde yazılan ruhsal hastalıklara ne guruba konuluyor görürsün kendini kendin komik duruma düşürüyosun

baris1789
Kapalı
20 Haziran 2011 20:05

ben artık dongel yoruma karşılık yorum yazamıyacam tskler

Toplam 90 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi