Editörler : Pangaea
05 Şubat 2023 13:21

Araştırma/soruşturma süreci

Atandığım kuruma evraklarım ulaşalı 3 hafta oldu. tahminen süreç daha ne kadar sürer? Arayıp sorduğumda biz bilgi veremeyiz diyorlar. Arada arayıp kuruma sormalı mıyım yoksa onlar bana süreç bitince hemen haber verirler mi? İşin bu kısmı hakkında hiç bilgim yok ne yazık ki . Genel olarak bir bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
05 Şubat 2023 13:40

Süreç bitince atamanızı yapıp illa ki haber verecekler. Yine de arada sorun. Birkaç ay sürüyor genelde.

Burak KULA
Aday Memur
05 Şubat 2023 14:24

Soruşturmayı kurum değil emniyet genel müdürlüğü, mit ve bulunduğunuz ildeki emniyet müdürlüğü yapar. Kurum son evrak teslim tarihine kadar teslim edilen evrakları emniyete gönderir fakat bunu hemen ertesi günü yapmayabilir bekletebilir. Emniyete giden dosyanızın ardından emniyet hakkınızda arşiv araştırması yapar. Bu sistem üzerinden yapılan ad-soyad-ikamet-yaş-öğrenim durumu-ana-baba- dava kaydı-sicil- hakkında arama kararı olup olmaması-memurluktan çıkarma kararı olup olmaması- kesinleşmiş mahkeme kararları gibi basit bir sorgudur fakat bunun bile kanunda süresi 30 iş günü olarak ayrılmıştır. Diğer bir sorgu türü de güvenlik soruşturmasıdır ve arşiv araştırmasına göre daha detaylıdır. Arşiv araştırmasında sorgulanan bilgilere ek olarak yabancılar ve yabancı devlet kurumları ile ilişkileriniz- terör örgütleri ile ilgili bağlantınız olup olmadığı ıvır zıvır hakkınızda A dan Z ye her şeye bakılır bunun da 60 iş günü süresi vardır. Cumartesi-Pazar sayılmaz öyle hesaplayın. Kurumdan bilgi alın evraklar emniyete hangi tarihte gönderildiyse hesaplamada o günü baz alın. Süreç bitince de ikamet adresinize tebligat gelir eğer ikamet adresinizden farklı bir ile atandıysanız 15 gün işe başlama süreniz olur aynı ile atandıysanız hemen işe başlamanız yapılır.

richelieu
Memur
05 Şubat 2023 17:01

2 ay sürer kafadan.

Selam ve dua ile.

Maliyeci2731
Kapalı
05 Şubat 2023 21:30

Hocam otel kaydı problem teşkil ediyor mu bununla ilgili yazılara denk geldim . Sevgilinizle nişanlinizla kalınan otel kayıtları. 1 kere kalınmış dahi problem olur dendi bNa mantıksız geldi .

Burak KULA, 1 yıl önce

Soruşturmayı kurum değil emniyet genel müdürlüğü, mit ve bulunduğunuz ildeki emniyet müdürlüğü yapar. Kurum son evrak teslim tarihine kadar teslim edilen evrakları emniyete gönderir fakat bunu hemen ertesi günü yapmayabilir bekletebilir. Emniyete giden dosyanızın ardından emniyet hakkınızda arşiv araştırması yapar. Bu sistem üzerinden yapılan ad-soyad-ikamet-yaş-öğrenim durumu-ana-baba- dava kaydı-sicil- hakkında arama kararı olup olmaması-memurluktan çıkarma kararı olup olmaması- kesinleşmiş mahkeme kararları gibi basit bir sorgudur fakat bunun bile kanunda süresi 30 iş günü olarak ayrılmıştır. Diğer bir sorgu türü de güvenlik soruşturmasıdır ve arşiv araştırmasına göre daha detaylıdır. Arşiv araştırmasında sorgulanan bilgilere ek olarak yabancılar ve yabancı devlet kurumları ile ilişkileriniz- terör örgütleri ile ilgili bağlantınız olup olmadığı ıvır zıvır hakkınızda A dan Z ye her şeye bakılır bunun da 60 iş günü süresi vardır. Cumartesi-Pazar sayılmaz öyle hesaplayın. Kurumdan bilgi alın evraklar emniyete hangi tarihte gönderildiyse hesaplamada o günü baz alın. Süreç bitince de ikamet adresinize tebligat gelir eğer ikamet adresinizden farklı bir ile atandıysanız 15 gün işe başlama süreniz olur aynı ile atandıysanız hemen işe başlamanız yapılır.

Burak KULA
Aday Memur
05 Şubat 2023 21:35

Sorun olur mu tam bilgim yok fakat evli olmadan başka bir kişiyle yaşamak memuriyette bir sorundu heralde internette öyle bir yazı okudum ama kesin bilgim yok olmayadabilir.

Gokhanbelbasi
Aday Memur
06 Şubat 2023 17:10

Hocam bizim evrak son teslim tarihi 20 ocakti ama ben 6 ocakta yani daha erken verdim. Benim güvenlik soruşturmasıni hemen başlatıyorlar mi yoksa son evrak teslim tarihine kadar bekletip herkesi mi ayni anda başlatıyorlar. Herkesin ili farkli sonucta hepsinin toplu yapilmasi sacma geliyor bana.

Ikinci sorum da gecen gun beni kurumdan aradilar hangi birimde calismak istersiniz vs gibi sorular içeren bir form doldurdum. Guvenlik soruşturmasi bitmiş olmali ki bunu doldurttular diye düşünüyorum

Burak KULA, 1 yıl önce

tifoçi
Aday Memur
06 Şubat 2023 17:22

bana da çevre şehircilik bakanlığından mesaj geldi atamanız yapıldı diye ama posta yoluyla tebligat gelmedi acaba şehir dışı için 15 gün süre başladı mı yoksa posta gelince mi başlıyor ?

İnskpss
Aday Memur
06 Şubat 2023 20:01

Tebligat elinize ulaşınca 15 gün başlıyor

tifoçi, 1 yıl önce

bana da çevre şehircilik bakanlığından mesaj geldi atamanız yapıldı diye ama posta yoluyla tebligat gelmedi acaba şehir dışı için 15 gün süre başladı mı yoksa posta gelince mi başlıyor ?

İnskpss
Aday Memur
06 Şubat 2023 20:03

Ben merkezi atamada yerleştim. Yerleşme haberi onlara gelir gelmez soruşturmaya başlamışlar. Sonuçlar açıklandıktan tam iki hafta sonra beni ataman oldu diye aradılar. 1 hafta sonra tebligat geldi bugün de işe başladım. Otel sevgili bilmem ne kimseyi ilgilendirmez öyle bişey yok. Ayrıca o kadar derin bir araştırma olduğunu da sanmıyorum.

Muy4t01
Memur
06 Şubat 2023 23:15

Hangi kurum acaba üniversite memurluğumu

İnskpss, 1 yıl önce

Ben merkezi atamada yerleştim. Yerleşme haberi onlara gelir gelmez soruşturmaya başlamışlar. Sonuçlar açıklandıktan tam iki hafta sonra beni ataman oldu diye aradılar. 1 hafta sonra tebligat geldi bugün de işe başladım. Otel sevgili bilmem ne kimseyi ilgilendirmez öyle bişey yok. Ayrıca o kadar derin bir araştırma olduğunu da sanmıyorum.

İnskpss
Aday Memur
07 Şubat 2023 08:49

Evet

Muy4t01, 1 yıl önce

Hangi kurum acaba üniversite memurluğumu

Karamuzaffee
Aday Memur
07 Şubat 2023 10:38

Bizim ki neden bu kadar uzadı

İnskpss, 1 yıl önce

muhendisimbenya
Yasaklı
07 Şubat 2023 22:09

dostum saçmalamayın :) kime nene yatığınızdan. hakkınızda 1 yıldan uzun süreli bir ceza, devam eden dava ya da soruşturma yoksa arşiv araştırmasından bir engel çıkmaz.

4 aya kadar da sürebilir arşiv araştırması. 1 ayda işbaşı yapan da olur 4 ayda işbaşı yaoan da. kurumun evrakları valiliğe göndermesi, oradan emniyete gitmesi vs bazen uzun sürebiliyor.

en son evraklarınız kuruma geri geldiğinde yetkili amirin imzasına çıkması için de bazen bekleyebiliyor. süreler bu yüzden farklı. yoksa 1 ayda tamamlanabilir.

Maliyeci2731, 1 yıl önce

Hocam otel kaydı problem teşkil ediyor mu bununla ilgili yazılara denk geldim . Sevgilinizle nişanlinizla kalınan otel kayıtları. 1 kere kalınmış dahi problem olur dendi bNa mantıksız geldi .

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi