Editörler : swat3410
17 Temmuz 2021 16:44

İki farklı idare mahkemesinden ik farklı karar

Merhabalar herkese ben 5.dönem paem eğitim sonu mülakatında elendim.

İdare mahkemesi 3/3 oyla yürütme durdurma verip, mülakatı iptal edip, tekrar mülakata girmem yönünde karar verdi. Hatta tebliğsi geldi, karakoldan aldım.

Sonrasında EGM bu karara itiraz etti.

Bölge idareye gitti dosya.. Bölge idare 2/1 oyla itirazı kabul etti, yürütme durdurmayı ret etti.

Karakola gelen mülakat tebliğ bu durumda sanırım iptal oluyor.

Son nihai kararı sanırım benim ilk mahkemem verecek. Nasıl bir karar gelebilir bu durumda?

byhickimse
Aday Memur
18 Temmuz 2021 13:02

Bi yorumu olan bilgisi olan yok mu ?

insangibi90
Yasaklı
18 Temmuz 2021 14:16

Yok danistaya dava açacaksın. Yerel mahkeme karari etkilemez.

polmuratmk
Genel Müdür
18 Temmuz 2021 15:57

İki farklı idare mahkemesi kararı değil kardeşim ... istinaf, yani bölge idare üst mahkemedir... dava tekrar alt mahkemeye, yani ilk açtığın idare mahkemesine gitmez... Temyiz e Danıştay a gitmen gerekiyor...

ferd11
Aday Memur
18 Temmuz 2021 16:09

YD ye karşı bölge idare kararları kesindir ilk derece mahkemesinin esastan kararını bekleyeceksin bu şekilde biliyorum.

byhickimse
Aday Memur
18 Temmuz 2021 16:55

ilk derece mahkemesinin esastan kararını mı bekleyecem yoksa bu aşamadan sonra direk danıştaya mımı gitmem gerekiyor

byhickimse
Aday Memur
18 Temmuz 2021 16:57

Esastan kararı beklemek mi gerekiyor yoksa bu aşamadan sonra danıştaya mı gitmek gerekiyor

Taha5454
Aday Memur
18 Temmuz 2021 22:54

Nihai karari bekleyeceksin kesin.
byhickimse, 3 yıl önce

ilk derece mahkemesinin esastan kararını mı bekleyecem yoksa bu aşamadan sonra direk danıştaya mımı gitmem gerekiyor

hakkaripolisi34
Daire Başkanı
18 Temmuz 2021 23:18

karar yazısında yazar izleyexsgin yol.. kesin olsa bile kanun yararınadanıstaya basvurabilirsin..süreleri kaçırma iyi araştır

byhickimse
Aday Memur
19 Temmuz 2021 00:04

Cevaplarınız için ayrı ayrı teşekkürler

asikral1
Şef
19 Temmuz 2021 11:37

İlk derece mahkeme bim kararlarına uymak zorunda değil ama danıstay olsa uymak zorundaydı

byhickimse
Aday Memur
19 Temmuz 2021 13:04

ilk mahkemenin son kısmında yazan şu

hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlem, komisyonun birbiri ile çeliştiği, takdir yetkisinin objektif kullanılmadığı sonucuna varılıp tekrar mülakata alınmam gerektiği.

Acaba esas kararda bu şekilde mi gelir orası merak konusu

asikral1, 3 yıl önce
İlk derece mahkeme bim kararlarına uymak zorunda değil ama danıstay olsa uymak zorundaydı

Baba Janga
Yasaklı
19 Temmuz 2021 16:17

Ilk derece mahkeme istemesi durumunda bolge idare mahkemesi ve danistay kararina direnebilir. Bu durumda silsile bolge idare mahkemesi, danistay ve danistay idare kuruludur. En son basamak nihaidir ve karari kabul etmezsen anayasa mahkemesine gidersin. Genelde ilk derece mahkeme hakimleri kendinden ust mahkemelere sicil notu yuzunden direnmez ama bazi hakimler var ki kararinda direnir

murez
Aday Memur
19 Temmuz 2021 19:15

Mahkemenin YD kararı BİM tarafından kaldırıldığından, mahkeme şimdi dosyayı esastan görüşüp karara bağlayacak. Esastan da aynı YD kararı gibi gerekçeyle İPTAL de verebilir BİM kararına göre RET de verebilir. Akabinde kararın sonucuna göre siz ya da idare istinafa gidersiniz.

kytkbl
Kapalı
20 Temmuz 2021 04:16

YD yi önce sizin lehinize yerel mahkeme vermiş Ama bolge istinaf bu sefer sizin aleyhinize olacak şekilde bozmuş, bu durumda dosya esas mahkemesine yani yerel mahkemesine gelir ve orada esastan görüşülür , esas sonucu da istisnafa açıktır. Ayrıca şu an adli tatil zaten 1 eylül ve sonrası görüşülür dosya, hakkınızda hayırlısı olsun inşallah.

customs_officer
Şube Müdürü
21 Temmuz 2021 13:23

Burası Türkiye, eş durumundan 2019da açtığım davada YD kabul aldım, kurum itiraz etti üst mahkemeden YD onama çıktı. İlk derecede Esastan da kazandım. Kurum istinafa gitti, İstinafta 2/1 kaybettim. Millet hepsini kaybedip kaybedip istinafta kazanır, ben hepsini kazanıp istinafta kaybettim.

Müdür2121
Aday Memur
23 Temmuz 2021 15:31

YD kararı dava konusu işlem açıkça hukuka aykırı ve telafisi güç ve imkansız zararlar olduğu zaman veriliyor istinaf mahkemesinin Yd kararını kaldırması esas kararı etkilemez esasta kaybedeceğiniz anlamına gelmez ilk derece mahkemesinden çıkacak esas kararı bekleyin

Kamyoncuuu
Aday Memur
25 Temmuz 2021 10:44

Sevgili kardeşim; Danıştay'a başvurmalısın. Nihai kararı ilk derece mahkemesi vermiş. Danıştay Bölge İdare nin kararını bozarsa karar kesindir. Atama konusu olduğu için Danıştay a kadar gidebilirsin. Hepsi uymalıdır. Sonra ordan da red alırsan konuyu Anayasa Mahkemesine taşımalısın. Aym bozarsa hak ihlali tespit edilirse yargılamanın yenilenmesiyle birlikte ilk derece mahkemesi İdare Mahkemesi tekrar yargılama yapar ve lehine karar vermek zorundadır. Emniyet itiraz edemez.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi